27 Aralık 2009 Pazar

F.Bahçe Ülker: 100 - Beşiktaş CT: 92 (Mrsic Forever)

Yılın son derbisinde galibi 40'lık Mrsic belirledi. Devrede yakaladığı 9 sayılık avantajı üçüncü çeyrekte 19-29'luk seri yiyerek Beşiktaş Cola Turka'ya kaptıran F.Bahçe Ülker'de ilk 30 dakikayı sadece 3 sayıyla (tamamı faullerden) bitiren Mrsic o zamana kadar cebinde sakladığı üçlükleri bir bir masaya vurdu ve gitmek üzere olan maç sarı lacivertli takımda kaldı. Son 10 dakikaya sığan 14 sayılık Damir Mrsic resitali. Bu adam 40 yaşındaydı değil mi? Vay vay vay. Gerçi Cevher'in bitime 30 saniye kala sol dipten yolladığı üçlük çemberin her bir yanını yalayıp dışarı çıkmasa maçın nasıl biteceği belli olmazdı ama top da F.Bahçe Ülker'in kazanmasını istedi. Ankette beni de içine alan % 44'lük 'F.Bahçe Ülker kazanır' diyenler grubu derbi sonunda haklı çıkarken, iddaa kuponları da cuk oturuverdi.

Tanjevic'in Mrsic - Ömer Onan - Kinsey - Rasim - Oğuz dizilişine karşılık Bıyıktay'ın tercihi Chatman - Engin - Muratcan - Cevher - Baxter beşlisinden yanaydı. F.Bahçe Ülker'in daha 5 dakika geçmeden faul hakkını doldurması, önce Mrsic'in sonra da Oğuz Savaş'ın faulleri ikilemesi sarı lacivertli takım adına kötü noktalardı kuşkusuz. Ama Kinsey çok iyi bir ilk çeyrek oynayarak Beşiktaş Cola Turka'nın olası baskınını göğüsledi. Chatman'ı tutmakla görevli Ömer Onan işin savunma kısmında işini iyi yaparken bulduğu 7 sayıyla çeyreğin en skorer isimlerinden biri de oldu aynı zamanda. Konuk Beşiktaş Cola Turka'da ise Baxter ve Muratcan imzalı sayıları skoru dengede tuttu. Engin'in Baxter'a, Kinsey'nin de Semih'e verdiği iki güzel pasla aklımızı başımızdan alan ilk çeyrek 3'e 1 fast-break atmayı beceremeyip dönen topta Fletcher'dan yenen üçlükle kapandı evsahibi için. 24-23'lük skor ofansif açıdan gözü okşarken iki takım için de geçerli olan savunmasızlığın boyutları 'Total basketbol' adına korkutucuydu.

Rasim'in yerine 4 numaraya geçen Emir Preldzic ve Cevher'in yerine oyuna giren Fletcher'ın eşleşmesi ilk çeyrek sonunda pek renk vermemişti ama ikinci çeyrekle birlikte Emir yedi bitirdi Fletcher'ı. 3 kere geçti, ikisini kendi bitirdi, üçüncüsünde Semih'e basket-faul kazandırdı. Burak Bıyıktay'ın bu sorunu farkedip onarma işine girişmesi kısa sürdü. Cevher oyuna girdi. Ancak ikinci çeyrekle birlikte kendini sahada bulan Giricek'in biri kolay penetre diğeri ise bomboş üçlük olmak üzere bulduğu 5 sayı skoru bir anda 38-30'a zıplattı. Bu sırada Semih Erden de ikiledi faulleri. Halbuki içeride gayet iyi boğuşuyordu Baxter ile. 4 numarada oluşan Cevher - Preldzic eşleşmesini avantaja dönüştüren ise bu kez Beşiktaş Cola Turka oldu. Boyalı alanda post-up yapıp kolayca sayılar bulan Cevher Özer devreye 03:11 kala skoru 42-39'a getirse de basketi attıktan sonra topa vurması nedeniyle teknik faulle cezalandırıldı. Hakemler daha önce oyunuları bu konuda uyardığı için hatasını kabul edip Bıyıktay'dan özür diledi Cevher. Tamamı faulerden olmak üzere 4 sayı çıkarttı F.Bahçe Ülker o hücumdan. Günün iyi adamlarından Oğuz ve Preldzic'in bulduğu sayılar devre biterken evsahibini yeniden rahat bir skor sahibi yaparken ilk 20 dakikalık dilimin neticesi 54-45 olarak belirlendi. İlk çeyreği 9 sayıyla tamamlayan Kinsey, ilk yarı sonunda 12 sayıyla sahanın en skoreri. İkinci çeyreğin en iyi adamları ise tüm sayılarını ikinci 10 dakikada bulan 10 sayılı Preldzic, 7 sayılı Cevher ve 6 sayılı Oğuz'du. En önemli istatistik ise Beşiktaş Cola Turka'nın takım olarak 20 dakikaya sığdırdığı 12 top kaybıydı şüphesiz.

Üçüncü çeyrek Beşiktaş Cola Turka için geri dönüş çeyreği oldu. Takımın oyun kuruculuk işini yapabilen Mrsic ve Emir'den yoksun bir beşle sahaya dizilen beş, sete set ofansta sıkıntı yaşadı epeyce. Bu periyottaki ilk 6 sayısına Semih sayesinde ulaşan F.Bahçe Ülker sonra bolca karavana şut ve top kaybı ile zemini Beşiktaş Cola Turka'nın istediği hale soktu. Guardsız takıma karşı iki guardıyla (Chatman ve Engin) hükmetmeye başlayan konuk takım Chatman'ın smacıyla son periyoda girmemize 02:30 kala uzun bir aradan sonra öne geçmeyi başardı. Baxter'ın bir pozisyonda haklı bir şekilde faul beklemesi (Rasim sabit değildi, net fauldü) itiraz bakımından biraz ağır kaçınca hakemler tarafından teknik faulle cezalandırıldı. Bu bile F.Bahçe Ülker'in skoru kendi lehine çevirmesine yetmezken Engin'in basketi son çeyreğe 73-74 önde soktu Beşiktaş Cola Turka'yı. İşi rakamlara dökecek olursak bu çeyreğin skoru 19-29 Beşiktaş Cola Turka lehineydi.

Hücumda yaşanan tıkanıklık ve skor üstünlüğünün Beşiktaş Cola Turka'ya geçmesi tüm F.Bahçe taraftarlarının son çeyreğe endişe eşliğinde girmesini sağladı. O sırada aklımdan geçirdiğim tek şey vardı: O da eğer ki F.Bahçe Ülker üç sayılık atışlarda isabet sağlamaya başlamaz ise maçı Beşiktaş Cola Turka'nın alıp götüreceğiydi. Beklediğim oldu bir yerde. 30 dakikalık bölümü tamamı faullerden olmak üzere sadece 3 sayıyla tamamlayan 40'lık Mrsic çat çat yolladı üçlükleri. Takımın ilk 12 sayısının 9'u Mrsic'tendi işte. Skor da 84-79 oluverdi. Üstüne Cevher'i perdede bırakarak boş bir üçlük şansı yakalayan Emir de şutu sokunca fark yeniden 8'e çıktı. Cevher ve Baxter'ın sayılarıyla bir daha geri dönüş yoluna giren Beşiktaş Cola Turka'nın gardı Mrsic (bir üçlük daha) - Kinsey - Semih üçlüsünden gelen 8 sayıyla bir kez daha düştü. Gerçi 30 saniye kala fark 5 iken Cevher'in sol dipten yolladığı üçlük çemberin her yerini yalayıp dışarı çıkmasa iş daha farklı olabilirdi ama olmadı. Son bölümde iki takım da faul kaçırma yarışına girdi, fauller kaçtı, skor değişmedi, taraftarın 100 sayı isteğine ise Giricek cevap verdi.

F.Bahçe Ülker üçüncü çeyrekteki performansıyla işi zora soktuğu, hatta son çeyreğe girerken taraftarlarını endişeli bir bekleyişe soktuğu maçta kritik bir galibiyete imza attı. Beşiktaş Cola Turka elinden geleni yaptı aslında ama Mrsic'in 30 dakika cebinde sakladığı üçlüklere engel olamadı ve maçı kaybetti. Gerçi guardı olmayan bir takıma neden ön alan baskısı düşünmediler hiç, bilemedim. Efes az mı ekmek yedi bu olaydan? Engin Atsür'ün karakterli oyunu onun artık gelişim yolunda koşar adım ilerlediğini kanıtıdır. Ben şahsen bu maçta biraz daha silik kalabilecek bir Engin bekliyordum. Süperdi. Chatman, Baxter ve Cevher siyah beyazlı takımın skorunu diğer sürükleyenlerdi. Galip tarafta ise 10 dakikalık performansıyla mecbburen Mrsic'in adını başa yazmak zorundayız. Maçı kazandıran oydu çünkü. Ama genele yayarsak Emir'i çok ama çok beğendiğimi söyleyebilirim. Oldu bu çocuk ya, vallahi oldu. İlk çeyrekten sonra durulan Kinsey ve boyalı alanda işin ofansif kısmını iyi beceren Semih de günün iyilerindendi. Maçın ikinci yarıda yön değiştirir gibi olmasındaki bir numaralı etken ise ilk yarıda 12 top kaybı yapan Beşiktaş Cola Turka2nın kalan 20 dakikayı sadece 3 top kaybıyla tamamlamasıdır. Bayrağı ezeli rakibinden devralan F.Bahçe Ülker'in ikinci yarıdaki karnesinde ise tam 10 top kaybı yazıyordu.

Bu sonuç F.Bahçe Ülker'in 10. galibiyetine karşılık gelip sarı lacivertlileri lig ikinciliği koltuğuna oturturken, koltuktan kalkıp bir alt koltuğa oturan Beşiktaş Cola Turka ise 5 maçtır unuttuğu yenilgi kelimesini yeniden hatırlamış oldu.

Hakemler için de iki üç cümle kuracak olursam, ilk cümlem biraz kısa da olsa 'Beğenmedim' olurdu herhalde. Yaptıkları hataları tek tek yazacak halim yok ama Mehmet Keseratar'ın son periyotta Kinsey'nin stepsine göz göre göre devam demesi midemi çok bulandırdı. Allah'tan yardımcı çaldı net stepsi de Mehmet Keseratar'ı kurtardı bir nebze.

F.Bahçe Ülker (100): Ömer Onan 7 (1 asist), Rasim Başak 5 (4 ribaund), Semih Erden 18 (11 ribaund- 1 asist), Gordan Giricek 12 (3 ribaund- 1 asist), Damir Mrsic 17 (1 ribaund- 2 asist), Oğuz Savaş 10 (3 ribaund- 2 asist), Tarence Kinsey 16 (7 ribaund- 2 asist), Serhat Çetin (2 asist), Emir Preldzic 15 (5 ribaund- 6 asist)

Beşiktaş Cola Turka (92): Muratcan Güler 9 (3 ribaund- 2 asist), Engin Atsür 20 (3 ribaund- 4 asist), Haluk Yıldırım 7 (6 ribaund- 2 asist), Lonny Baxter 19 (7 ribaund), Adem Ören (1 ribaund), Mire Chatman 17 (4 ribaund- 6 asist), Cevher Özer 17 (5 ribaund- 1 asist), Kevin Fletcher 3

26 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Gardı olmayan bir takımdan 100 sayı yiyen Burak hocaya selamlar olsun.

Adsız dedi ki...

Teknik faullerle ve yanlı kararları ile Fenerbahçe Ülker'e iki senedir Tanjevic'ten daha çok katkı veren Keseratar ve saz grubuna selam olsun..

Atakan dedi ki...

Mrsic kaç yaşına kadar oynayacak ? 50? 60? :)

serpil dedi ki...

valla maçı bjk alır diyordum a ama beni yanılttı bu eksik takım.. helal olsun kanarya..

Adsız dedi ki...

Kimseler hakeme ona buna bahane bulmasın... Şampiyonluğa oynauyorum diyeceksin Gardsız bir takımı yenemeyeceksin! şuçu biraz kendinde arayacaksın malesef! Bir bjk li olarak çok üzüldüm açıkçası

bonzo1963 dedi ki...

takımın sayı dağılımına baktığınızda, artan oynama süreleri ile eşit sorumluluk alma işaretlerini ve takım gibi oynama çabalarını görebilirsiniz. Çoğumuzun tekrarlamaktan bıktığı "bu takımın bir tane bile hücum seti yok" lafıda rafa kalkmak üzere. Sanırım üst düzey bir oyun kurucu alınacak, Tanjeviç'te bundan söz etti maç sonunda ancak uzun alınmasına karşı duruyorum çünkü Mirsad dönünce mevcut 4 kişilik ön alan çok iyi oynayan ve birbirini tamamlayan uzunlardan oluşacak ve bozmanın bir anlamı yok.

Adsız dedi ki...

@Adsız 22.52
Takım isterse hocasız olsun isterse malzemecisiz, Baxter'a ve Cevher'e ucuz fauller çalıp onları oyundan düşürürsen Fenerbahçe'nin guardsız oynamasının pek lüksü kalmıyor karşı tarafa çünkü Beşiktaş rotasyonu da ortada. Savunma olarak eleştirmek doğru olabilir takımı ama hakemler sonuca hiç etki etmedi demek şu kararlardan sonra adil olmaz, sağolsun Salsa'da değinmiş zaten konuya..

twilost dedi ki...

beşiktaşın daha iyi bi takım olduğunu sanıyordum, kaldı ki efes maçını izlemiştim çok da iyi oynamışlardı. bizi yenememeleri ve -bence- bu kadar etkisiz kalmaları şaşırttı. bize gelirsek de kafası çalışmayan semih kağıt üstünde takımın en iyisi ama gene bi çok saçmasapan hata yaptı. bi ara oğuz da ona uydu. preldzic de 2 iyi 3 kötü tarzı oyununa devam etti. giricek bi 10 dakika hiç top alamadı arkadaşlarından gene alışılageldik bi durum. kinsey ara sıra sahneye çıktı ve yapması gerekeni yaptı. ve sözün bittiği nokta: kaptan.. bu adam bıraktığında 12 numarayı bir daha kimseye vermesinler. hem eskisi gibi 4-15 de değil artık numaralar. kesinlikle o numaranın ona ait kalması gerekiyor.

tarski dedi ki...

Sonucta her seye ragmen kadrosu daha derin olan fb ulker kazandi. Besiktas'ta anlamadigim Fletcher'in neden bu kadar az kullanildigi. Zaten sakatliklardan kisa oyuncularda rotasyonu belli bjk'nin, Baxter da yorulunca bazi bolumlerde cok oyundan dustuler. 2-3 ribaund fazla alsa kazanabilirdi maci. Sonucta hem bu kadar hizli oynamaya calisip hem de cok iyi savunma yapimiyorlar bu rotasyonda. Engin iyi oynadi ama 40 dkye yakin oynadigindan sonlara dogru onun da savunmasi dustu. 40 dk boyunca bjk'li oyuncularin nerdeyse tumu kendilerinden daha uzun ve daha diri oyunculari savunmak zorunda kaldilar. Herseye ragmen son 2 dakikayi daha akilli oynasalar maci alabilirlerdi.

Adsız dedi ki...

97 dedim 100 oldu,teşekkürler Fenerbahçe :)

Adsız dedi ki...

Adsız 23:59
Hakemler oyuna anlattığın kadar etki etmedi düşüncelerine katılmıyorum(steps olayına bende takıldım salsa kadar ama ucuz fauller kısmına katılamayacağım) şapkaları önümüze koyalım bir yerlerde eksiklik var bjk kolaturkada

ercan dedi ki...

Atacağımızı attık ama savunmada yine takılmayınca maçı verdik.

96-91 iken Haluk pas yerine turnikeye gitse son ana kadar şansımız devam ederdi.

Sağlık olsun :(

Fanatik Basket dedi ki...

bereketli bir hafta oldu, iddaa'da yaptığımız bütün tahminler tuttu, iyi para kazandık:)

bu maçında yüksek skorla biteceğini (üst olacağını) tahmin ediyordum. beşiktaş iyi, güzel göze hoş gelen bir basketbol oynuyor ama hiç savunma yapmıyor. alt ve orta sıra takımları yediğinden çok atarak yenebiliyor ama efes, fenerbahçe, joventut gibi takımlara karşı savunma yapmadan kazanması imkansız.

Adsız dedi ki...

Fenerbahçe Ülker'in oyuncu sayısı azaldıkça takım daha mı iyi oynuyor ne :) Barcelona maçına 6 kişilik kadro ile çıkılsın mümkünse..

Adsız dedi ki...

Kuponunun da hayrını gör !

Adsız dedi ki...

Maçı izlemedim ama başhakemin Mehmet Keseratar olması dolayısıyla FB Ülker'in maçı kazanmasına hiç şaşırmadım...

BJK Cola Turka; Fletcher'ın yerine bir yabancı off-guard alırsa (mesela Gerald Fitch), Newley'in parası ödenmeye başlanırsa, Likholitov takıma oturursa, bence şampiyon olabilir... Ne Efes Pilsen, Ne FB Ülker tam kadro oynasalar bile şampiyonluğu zerre kadar hak etmiyorlar, zaten Euroleague'deki rezalet ötesi performansları bunu ortaya koyuyor...

Adsız dedi ki...

Sanki Fenerbahçe'nin kazanması % 5 lik bir ihtimal gibi tahminin tuttu diye seviniyorsun !

Herkesin bilmediği bilinmezi mi bildin !

Adsız dedi ki...

Fletcher yerine bir sg lazım artık Likholitovun da gelişinden sonra.Diğer 2 yabancı yokken 5 dakika oynayacaksa ne zaman oynayacak bu adam.

merve dedi ki...

Salsa bişey sormak istiyorum.

Tanjevic Ömer Onan'la kavga mı etti maç sırasında? Ya da gören varsa nolduğunu merak ediyorum.

Tabi Bogdan'ın her zamanki hali ama...

yunus dedi ki...

engin atsür olmuş artık

Sarıkaya dedi ki...

Çok kalitesiz bir maçtı. Takımlarımızın ne kadar demode basketbol oynadıkları Avrupa'da aldıkları sonuçlardan belli.

Son olarak da, ön alanda baskıyı düşünebilmek için, bakın yapmak demiyorum, düşünebilmek için, birazcık savunma denen şeyden haberdar olmak lazım.

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Güzel ve eğlenceli bir maçtı ama tribünler bomboştu :S

Tebrikler Fenerbahçe..

Doğuş dedi ki...

@Yunus
Aynen. Ben sene başından beri merakla takip ediyorum Engin'i umarım Kerem ve Ender'in formsuzluğunda milli takımın dümenine geçer de senelerdir izleyemediğim Engin'i izleriz.

saha görüşü zaten çok iyiydi de, şimdi skorda üretmeye başlamış. iyi olduğu japonya 2006'dan bile iyi görüyorum kendisini, nazar değmesin

Adsız dedi ki...

hakem ıcın bu kadar az konusman gercekten cok objektif olmus salsa bunu yayınlamıcaksın bılıyorum ama yazık benım mıdem bulanmadı macı ızlemeyı bıraktım renklerını bu kadar bellı etme

Sarıkaya dedi ki...

Keseratar'a fazla yüklenilmemesi kanaatindeyim. O sadece bi' kurşun asker çünkü.

Adsız dedi ki...

Arkadaşlara birer mendil verelim çok ıslandı buralar:) Gardsız ve tanjevicin yönettiği bir fb yi bile yenemiyorlar daha ne ağlarsınızki ...