9 Aralık 2009 Çarşamba

F.Bahçe Ülker: 61 - Asvel: 68 (F.Bahçe Ülker Bu Salonda Ne Zaman Maç Kazandı ki?)

Ben bu salonu sevmiyorum tamam, bu çok önemli değil. Ama takım da bu salonu sevmiyor arkadaş. Ve sen takımın bu salonu sevmiyorken, bu salonda maç kazanmayı başaramıyorken hangi akla hizmet bu salonu seçiyorsun bilmiyorum. Koysalar Ankara'ya, İzmir'e, Kayseri'ye. Koysalar da hem salon tıklım tıklım dolsa, hem de İstanbul dışındaki seyirci takımına kavuşmuş olsa. Şaşırtıcı bir sonuç değil F.Bahçe Ülker'in bu salondan bir kez daha başı önde ayrılması. Takımdaki oyunculara sorsan 'Hangi salonda oynamak istemezsiniz?' diye. Kesinlikle bu salonu seçerlerdi. Yönetim de gidip bu salonu seçti. Hataydı. Ama zaten şubede hangi hareket doğruydu ki? Ya da hangi hareket bir plan program üzerine yapılmıştı ki? Bugün bildik sahneler vardı, sert çemberlerden bir türlü içeri geçmeyen toplar, bunu bildiği halde sürekli olarak dışarıdan oynayan, sonunda da hem deplasmanda kazandığı maçın avantajını hem de ikili averajı kaybeden bir F.Bahçe Ülker. Bu zamana kadar hedef maçların hepsi kazanılmıştı, sorun yok gibi duruyordu, al sana sorunları kabak gibi gösterecek bir maç. Hem taktiksel sorunları hem de zihinsel sorunları. Anlayana tabii.

Asvel'i de tebrik etmek gerek. 4 tane rezil maçtan sonra iyi toparladılar, bu maçla beraber son 3 maçta 3 galibiyet oldular. Barcelona ve Siena'nın arkasına yerleştiler. 3. sırasında Asvel'in oturduğu bir gruptan 4. olarak çıkmak yeterli bir avuntu olur mu F.Bahçe Ülker'e? Bu zamana kadar neler neler oldu, bu mu olmayacak?

F.Bahçe Ülker (61): Rasim Başak (2 ribaund), Semih Erden 2 (7 ribaund- 3 asist), Gordan Giricek 10 (2 ribaund- 2 asist), Damir Mrsic 7, Lynn Greer 11 (2 ribaund- 1 asist), Oğuz Savaş 9 (2 ribaund), Tarence Kinsey 9 (4 ribaund), Ömer Aşık 11 (7 ribaund), Serhat Çetin, Emir Preldzic 2 (7 ribaund- 4 asist)

Asvel (68): Mindaugas Lukauskis 12 (4 ribaund- 3 asist), Aymeric Jeanneau 5 (1 ribaund- 1 asist), Ben Dewar, Ali Traore 12 (4 ribaund), Eric Campbell (2 ribaund- 1 asist), Kristjan Kangur 16 (3 ribaund), Bangaly Fofana 1 (1 ribaund), Rawle Marshall 15 (6 ribaund), Bobby Dixon 7 (3 ribaund- 3 asist)

23 Yorum Yapılmış:

Russell dedi ki...

cibona-fener
siena-fener
fener-zalgiris

siena-asvel
asvel-barça
cibona-asvel

iki takımın kalan maçları bunlar.. asvel, son maçta cibona'nın iddiası olmazsa kazanır.. fener'e siena mağlubiyetini zaten yazalım.. dolayısıyla zalgiris ve cibona galibiyetleri gerekli muhakkak 3. lük için.. gerçi top 16'da bir nane olmayacağı için çok da önemli değil 3 veya 4. lük..

Adsız dedi ki...

bence maçtan sonraki oğuz savaşın acıklamları artık tanjevicle bu işin olmıcagını belirten sözlerdir

ugur dedi ki...

taraftar maçın sonunda tanjevic'e tepki göstermiş.. bazı yöneticiler de salondaydı.. acaba tepkileri duyabildiler mi? sonunda bizleri bu rezillikten(tanjevic'in hala takımın başında olması) kurtaracaklar mı? oynadıkları iğrenç basketbol nedeniyle giderek takımdan daha da fazla soğuyoruz. tabii ki oyuncular da iğrenç basketbol oynadıkları için basketboldan soğuyorlar. pek çoğunun standart performansının altında olması buna göstergedir. peki hala ne bekleniyor bu basketbol eskisinin ülke dışına çıkarılması ve basketbolumuzun ihtiyar kaprislerinden kurtulması için? Her ne kadar ilk okuduğumda inanmasam da federasyon ve yönetimin kara senaryolar yazıp oynadığına inanmaya başlayacağım ki bu tanjevic'i hala tutan insanlardan beklenebilecek bir ayıp..

Adsız dedi ki...

ya şimdi daha öncekiler neyse ama fbnin bu maçı sahaya koçsuz çıksa da kazanması gerekirdi. hadi ama rakip asvel.

Oğuz Yılmaz dedi ki...

şu Mirsad'ın basketbol hayatını bitirme operasyonuna son vermesi gerek fb'nin. her ne kadar Mirsad'ı sevmesem de...

Adsız dedi ki...

Ah o Ayhan Şahenk potaları yokmu! Tıkır tıkır işleyen önüne geleni yenen takımı heder ettiler, yazık:)))

feetdeep dedi ki...

serhat çetin oyun kurucu lynn greer mac boyu kenarda takımı ateşleyecek iki oyuncu da (mirsad ve ömer)tribünde oturunca e kenarda koç da yok.sonuç malum.

Adsız dedi ki...

argonesli fb nasıl oynamıyorsa bilerek ve istiyerek tanyevicli fb de oynamıyor tanyevic gidene kadar ne fb maçı izlerim nede takım için üzülürüm taraftar tanyevicin (sadrazamın ) kellesini istedi vermiyorlar taraftar alemci topcuların ( prenslerin ) kellesini istide vermediler istenicek tek kelle kalıyor aziz baba krallık gitmek üzere bilesin

Mete Doğruer dedi ki...

Tanjevic olduğu sürece yapacağımız yorumlar hemen hemen aynı olacaktır:

1- Hücum seti yok.
2- Eli sıcak olan kenara alınır.
3- 3 numaralar 1 numara oynar.
4- Giricek kendini buldu bulacak.
5- Preldic, Bodi oldu, yakında roga'sıda gelir.
6- İstikrarsızlık da bir taktik olabilir??

Kendimi tekrar eder gibi hissediyorum ama gerçekten verilen paralara ve kaybedilen bir nesile yazık. İyi bir pazarlama ile dolu tribünler önünde, yensede yenilsede, sempati uyandıracak bir takım yerine, insanlara bırak maça gitmeyi, TV'dan izletme hevesi bile getiremeyen bir olşuma döndü Fenerbahçe basketbol orginizasyonu.

@Oğuz Yılmaz
İster Efes'in ahlaksızlığı olsun yada Fener'in ihmali, Mirsad final serisi oynanırken rakibiyle görüşerek çok yadırganacak bir davranış sergilemiştir.
Sakatlığı ne durumda net bilmiyorum ama klübün kendisine verdiği cezayı kabul etmesi gerekir keza şu an oynamadan para kazanmaktadır. Mirsad'ı bitirme operasyonu dersen bunu zaten kendisi başlatmıştır ve zaten sonuna geldiği kariyerini bence boşu boşuna bulandırmıştır.

Adsız dedi ki...

oguz hangi aciklama yapti??? neler soyledi??,

can

basketçi dedi ki...

bogdan bir sonuç
ömer sakat

mirsadın neden hala oynamadığını kimse bilmiyor (tabiki hepimiz biliyoruz)

bogdan suçu hücuma atıyor

aziz yıldırım basılara da ne adar boyun eğecek göreceğiz

çünkü oyuncularında artık bogdanı sabote etmeye başladıklarını görüyoruz

kendinizi fb ülkerin oyuncularının yerine koyun

kaç yıldır küçük çocuklar gibi azarlanıyorsunuz, hatta antrenmanlarda ve toplantılarda takım otobüsünde küfür ve hakaret yiyorsunuz

buna daha ne kadar dayanabilirsiniz

bogdan Türk basketbolunun temeline yerleştirilmiş kocaman bir bombadır

Oğuz Yılmaz dedi ki...

@Mete Doğruer

Olayı yine tartışmaya gerek yok ama Efes için ahlaksız sıfatını kullanman hiç hoş değil bence. Ahlaksızlık diyeceksen -zamanlama ne olursa olsun- bir kulüple anlaşan oyuncuyu, artık nasıl oluyorsa,yeniden kendi tarafına katmak, sonra da adamı oynatmayarak cezalandırmak mantığını da göz önüne almak lazım

Ve evet bence de kariyerin belki de son iki yılını yaşayan bir oyuncu Mirsad.

bonzo1963 dedi ki...

tıp dilinde körlük denince gözlerin anatomik olarak bir ciddi arızası ya da hasarı sonucu görme eylemini gerçekleştirememesi anlaşılır. Ama sevgili Oğuz Yılmaz arkadaşımız ve onun gibiler yüzünden bir de düşünsel körlük denen tanıma bakmak gerekir. Fanatik tanımı bu düşünsel körlüğün de içinde yer aldığı,mantıksızca bir şeyi ya da kişiyi desteklemek anlamına geliyor. Efes Pilsen fanatikliği ahlaksızlığın dik alasının yapıldığı eylemleri temize çıkartmaya çalışmakla özdeşleşiyor. Bu kadar olmasın lütfen ve düşünsel(beyinsel) körlük içinde olayları değerlendirmeyelim..

Ahmet Ercanlar dedi ki...

Yerinde olsam bir süre Fenerbahçe hakkında yazmam. Ne sen işkence çek ne de biz görüp sinirimizi bozalım. Dünkü maçın nesini konuşalım ki? Rezalet ötesi rezalet. Bu kadar kötü bir hale getirilebilir miydi bir takım? Emeği geçenlere saygılar sevgiler.

Oğuz Yılmaz dedi ki...

oo hoşgeldin Bonzo,
senin dediklerin için aklıma sadece "dinime küfreden..." ile başlayan ama başka dine mensup insanlar olabileceğini düşünerek gerisini getirmedim cümle geliyor.
önce herkes kendi durumunu değerlendirsin. yoksa siz efes'e ahlaksız dersiniz ben fenere derim uzar gider mevzuu.
benim bir önceki mesaja cevap yazmamım nedeni de buydu, koskoca bir kulübe ahlaksız demek sizin haddiniz değil.

Mete Doğruer dedi ki...

@Oğuz Yılmaz

Uzatmak istemiyorum ama aynı şeyi Fenerbahçe yapmış olsa mesela final serisi oynanırken Ender'e teklif götürse, Fener'in yaptığı spor etiğine uymuyor bence ahlaksızlık yapmıştır derim.
Zamanlama ne olursa olsun demişsin ama bu bahsettiğimiz öyle ne olursa olsun bir zamanlama değil, bunu biliyoruz.

Gurcay dedi ki...

@bonzo1963
@Mete Doğruer

Ne Efes Pilsen rakibin oyuncusunu ayartmaktan medet umacak bir kulüptür, ne de Mirsad başka takımla anlaştığı için kendi takımını satacak, sahada maçı bırakıp yenilgiye tahammül edecek bir insandır. İnsanlara ve/veya kulüplere laf atmadan önce iki dakka düşünün; bu insanlar bu hakaretleri hak etmiyorlar.

Oğuz Yılmaz dedi ki...

@ Mete Doğruer

yorumunu çok samimi buldum, zaten bu iş 3 taraflı 3 tarafa da istediğini söyleyebilirsin. ama bu yorum platformunda hani bir takım için o kelimeyi kullanmak biraz ağır kaçmış gibi geldi o kadar.

Ufuk Çağdaş Erdem dedi ki...

Aşın artık kendinizi sığ düşüncelerden ve tabularınızdan arının.Herkes herkesle anlaşır anlaşmak için teklif götürür hem de her zaman ve her saatde.Tüm dünyada bu böyle oluyor ve bizler böyle şeylere takılıp kaldığımız için bir arpa boyu yol alamıyoruz.Efes Pilsen'e ahlaksız vb sıfatları koyarken de titreyin ve kendinize gelin..Mirsad denen kişi zaten Efes'e yakışmayacağı için tersi düzüne geldi ve bu iş olmadı.Bizler ne zaman profesyonel düşünce tarzını kendimize örnek alıp bu davranışları uygulayacağız acaba? Neymiş Efes transfer teklifinde bulunmuş:)))Bulunacak tabi bu bir kulüp ve transfer yapar.Şartlar ve zamanın hiç ama hiç bir önemi yoktur...

Adsız dedi ki...

sevgili Salsa,
salon secimi konusunda FB yönetimini suclamissin. Ancak Euroleague maci oynanabilecek baska bir salon yok ki 15 milyonluk Istanbul'da. Allah'tan bir Abdi Ipekci yapilmis 20 yil önce. Yoksa Spor Sergi'de oynardik daha herhalde.
Mirsad konusunda Efes'i suclayan arkadaslara: Oyuncusunun israrlarina ragmen mukavelesini uzatmayan yöneticiler, ayni oyuncuya Ispanya'da kulüp arayan coachlar/simsarlarin hic mi sucu yok. Yani "hirsizin hic mi sucu yok?" desek yanlis olmaz herhalde. Oyuncu ne yapsin? Oyuncuya talip olan kulüp ne yapsin? Sezon neredeyse bitmis, herkes gelecek sezon icin planlar yapmaya baslamis. Oyuncu baska bir kulübe imzayi basinca "mafyavari" bir sekilde oyucuyu mukaveleyi hice saymaya zorlamak. Su FBÜ'nün son iki yilda yaptiklari "yamuklar" 800 sayfalik romani doldurur...
Ahmet Karadag

Da Vinci dedi ki...

Tanjevic çok başarılı bir sabotör. Kazanmamak için çok çalıştı ve başardı, emeklerinin karşılığını aldı.

Mete Doğruer dedi ki...

@Oğuz Yılmaz
Sana katılıyorum. Olay kesinlikle 3 taraflı. Basketbolumuzda kaybolan bir vizyon var. Bütçeler artıyor ama basketbolun kalitesi artmıyor malesef. Bunlara ek olarak bu tip tartışma yaratacak olaylarda bizi asıl ana konulardan uzaklaştırıyor. Konuya dönüp, bir sıralama yaparsam, en kusurlu taraf Efes olur bu konuda. Ahlaksız kelimesi rahatsız ettiyse kirli oynamak diyelim buna.

@Gurcay
Bence de Efes'in böyle şeylere ihtiyacı yok keza geçen sene zaten favoriydi. Mirsad'ın da maç satacağını ima etmedim ama bunlar final serisi oynanırken bu görüşmenin etik olduğunu göstermez.

@Ufuk Çağdaş Erdem
Kesinlikle tam profesyonel olsun basketbolumuz. Bunu bende çok istiyorum. Her birimine kadar profesyonel ve eğitimli insanlar görev alsın. Örnek bir organizasyon olsun. Ama bu konudaki görüşün sığ olduğunu düşünmüyorum.

Şöyle empati yapalım Efes Euroleague'de finale çıktı. Maç öncesi PAO, Rakocevic'e çok iyi bir teklif yaptı ve Efes finali kaybetti. Rakocevic final maçında standard bir performansla oynamasına rağmen bu teklifin haberi ortaya çıktı. Ne düşünürsün? Helal olsun PAO'ya işi biliyorlar mı dersin?

Ufuk Çağdaş Erdem dedi ki...

@mete
Dostum bana verdiğin cevapta iyi başlayıp kötü bitirmişssin..Eğer benim ve senın de bahsettiğin profesyonel anlayış takımlarımıza yerleşirse en son verdiğin örneğin cevabını dahi aramayız..Rakocevic ile panathinaikos anlaşabilir çok da doğaldır hatta final maçından önce de anlaşabilir gelecek sezon için ki zaten dediğim gibi bu iş transferdir ve yerı zamanı olmaz.Senın dediğin gibi helal olsun panathinaikosa işi biliyorlar denmez çünkü bence bu çok ama çok normal bir şeydir..Zaten gerçek profesyoneller de formasını giydiği her takımın her saniyesi için sonuna kadar mücadele eder karşısındaki rakip gelecek sene anlaştığı takım bile olsa.Yani kısacası Efes Mirsad denen kişi ile anlaşması doğaldır Mirsad denen kişinin de son maçın son anına kadar kendi takımı için mücadele etmesi en doğalıdır ve doğrusudur...Kendimizi ve basketbolumuzu birazcık daha geniş bakarak ve tabularımızı yıkarak bir yerlere getirebiliriz...