27 Aralık 2009 Pazar

F.Bahçe Ülker - Beşiktaş Cola Turka (Yılın Son Derbisi)

2009'u güzel bir derbi maçıyla kapatacağız. Hem 2009'un hem de ligde 12. haftanın kapanışını yapacak olan derbi saat 20:00'da başlayacak. Geçen yılki final serisinin son maçında yaşananlardan ötürü 5 maç seyircisiz oynama cezasına çarptırılan F.Bahçe Ülker'in bu cezası bitti. Taraftarına böylesine önemli bir maçla kavuşacak olması evsahibi takım için büyük bir avantaj şüphesiz. Futbolda da devre arasında olunduğu hesaba katılırsa bu yıl Euroleague'de iç sahada oynadığı maçların tamamında gelen biletli seyirci toplamının bu tek maçta aşılma ihtimalinin hayli yüksek olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim. İki takım da ligde iyi gidiyorlar, iki takım da kazanmak için sahada olacak. Ligdeki son beş maçını kazanan 9'ar galibiyetli iki takımdan hangisi kazanır sorusunu sizlere de sorduk (anket sağ tarafta halen devam ediyor), oranlar kafa kafaya ama Beşiktaş Cola Turka bir adım önde. Ben bu yazıyı yazarken tam 200 oy kullanılmıştı ve bunların 111'i maçı Beşiktaş Cola Turka'nın kazanacağı fikrini destekliyordu.

Benim tek oy hakkım var herkes gibi. Ancak çoğunluğun tersi gruptayım ben. Son 5 sezonda bu iki takım arasında ligde oynanan 10 maçın 9'unu evsahiplerinin kazandığı istatistiğini de yanıma alarak F.Bahçe Ülker'i biraz daha şanslı görüyorum bu derbide. 10 maçlık seride tek deplasman galibiyeti var, o da Aydın Örs'lü sezonda Akatlar'dan çıkan F.Bahçe Ülker galibiyeti. Onun dışında evsahipleri istediklerini almışlar hep.

İki tarafta da önemli eksikler var bu önemli derbi öncesine. F.Bahçe Ülker'de sakatlıkları süren Mirsad Türkcan, Lynn Greer ve Ömer Aşık kesin olarak yoklar. Sakat sakat oynayan Ömer Onan ve Gordan Giricek yarın da aynı şekilde sakat sakat sahada olacaklar. Gerçi Giricek'in son Telekom maçında oynadığı karakterli oyunu görünce keşke bu adam hep sakat olsa demiş olma ihtimalleri hiç de az değil F.Bahçeli taraftarların. Yalnız bunca eksiğin ortasında takım rotasyonuna iyice yerleşen ve verimli de oynayan Serhat Çetin'in sürpriz sakatlığı biraz can sıktı sarı lacivertlilerde. Telekom maçından beri idman yapamayan genç oyuncunun belinde bir problem varmış, yarına yetiştirilmeye çalışılıyormuş. Beşiktaş Cola Turka cephesinde burnu kırılan Muratcan Güler'in maskeyle de olsa beklenenden çabuk sahalara dönmesi sevindirici bir gelişme. Ancak etkili oyunuyla takım için hayli önemli bir yeri olan Brad Newley yine yok. Ameliyat oldu 1 ay daha izleyemeyeceğiz onu. Yeni transfer Fedor Likholitov'un yetişip yetişmeyeceği merak ediliyordu ama oradan gelen haber pek iyi değil açıkçası. Christmas nedeniyle 'Letter of Clearance' kağıdı gelememiş Likholitov'un, haliyle lisansı yok şu an için. Oynayamayacak derbide. Tıpkı F.Bahçe Ülker'de olduğu gibi Beşiktaş Cola Turka'da da bir sürpriz durum var. Genç forvet Kerem Özkan gıda zehirlenmesi nedeniyle 3 gündür hastanedeymiş, durumu pek de oynayacak gibi değilmiş.

Mevcut kadrolar üzerinden kullanılacak rotasyonları ve pozisyon pozisyon karşılaştırmaları yapalım bakalım.

1 Numaralar
F.Bahçe Ülker kadrosunda bu bölgeyi taşıyacaktek isim Damir Mrsic. 40'ına merdiven dayayan ve sezon başında Tanjevic tarafından yüzüne dahil bakılmayan Boşnak oyuncu takımın direksiyonunu elinde bulundurmakta. Serhat Çetin ve Emir Preldzic'in de yer yer bu bölgede kullanıldığı F.Bahçe Ülker Beşiktaş Cola Turka'nın Chatman silahına nasıl karşılık koyacak merak ediyorum. Chatman da alternatifsiz aslında. Yani Engin Atsür onu yedekleyebilecek bir isim ama sakatlıklar nedeniyle o da dakikalarının çoğunu Chatman'la yanyana çift guard oynayarak geçiriyor. 'Beşiktaş Cola Turka'yı yenebilmek için Chatman'ı durdurman gerek' gerçeğini yarın F.Bahçe Ülker büyük bir olasılıkla Ömer Onan silahıyla uygulamaya çalışacak. Şayet başarılı olursa da rakibin gücünü büyük oranda azaltmış olacak. He ama durduramazlarsa, o zaman da bir Chatman şov daha izleriz gibime geliyor.

2-3 Numaralar
Onca sakata rağmen F.Bahçe Ülker'in en zengin olduğu bölüm burası herhalde. Ömer Onan, Gordan Giricek, Serhat Çetin, Tarence Kinsey, Emir Preldzic gibi alternatiflere sahip olan Tanjevic bu bölgede sıkıntı yaşamıyor pek. Ve ne şans ki: Beşiktaş Cola Turka bu pozisyonda epey bir kel. Yarın büyük ihtimalle oynayamayacak olan Kerem Özkan'ı saymaz isek mecburiyetten 2 oynayan Engin Atsür, burnu kırık Muratcan Güler, emektar Haluk Yıldırım ve 2 senedir toplasan 2 tam maç oynamayan Ömer Ünver'den kurulu Beşiktaş Cola Turka'nın forvet bölgesi. Kuşkusuz Haluk Yıldırım takımın gizli ama en büyük silahı. Saha içi pas trafiklerinin devamlılığını ve yeri geldiğinde de bitirilişlerini hala parmak ısırtan bir performansla yerine getiriyor Haluk. Ama bu sefer işin hem defans hem de ofans kısmına eğilmesi gerekecek. Bornova, Aliağa, hatta hafta içindeki gibi bir Banvit'i savunmasız yenersiniz ama bu tip bir maçta işin o boyutunu da düşünmek zorundasınız. Burada ciddi bir F.Bahçe Ülker dominasyonu göze çarpıyor. Belki de maçın kırılma noktası olacak buradaki rotasyon derinlikleri ve kalitesi. Süre alan ve aldığı sürenin hakkını köküne kadar veren Engin Atsür'ün böylesine kritik ve stresi büyük bir maçta neler yapabileceğini de görmüş olacağız bu vesileyle. İyi oyununa devam edebilecek mi kaliteli rakipline karşı, izleyeceğiz.

4-5 Numaralar
Beşiktaş Cola Turka Lonny Baxter ve Cevher Özer ile gayet birbirini tamamlayan özelliklerde bir uzun çiftine sahip. Ama sadece hücumda. Savunmada takımın genelinin olduğu gibi boyalı alan elemanlarının da verebildikleri kısıtlı. Hatta hiç yok bile diyebiliriz. Cevher Türk olmasından ötürü yeri geldiğinde gayretini koyup işin savunma kısmına da eğilebiliyor olsa da Baxter'ın bölge delik deşik. Zaten Beşiktaş Cola Turka teknik kurmayları da bunun farkındalar ki gidip Fedor Likholitov'u aldılar. Ama yazının yukarıdaki paragraflarından birinde de değindiğim gibi Likholitov lisansının yetişmemesinden ötürü sahada olamayacak. Baxter ve Cevher'in alternatifi olarak kullanılan isimler Fletcher ve Adem. Fletcher sezon başında (kupa maçlarında özellikle) ciddi bir form tutmuştu ama şu sıralar pek bir sessiz. Adem desen yıllardır bildiğimiz Adem işte. Ne uzuyor ne kısalıyor. O bölgede bir de Cem Coşkun vardı ama Likholitov geldi diye o da Hacettepe'ye kiralandı. Şayet Ömer Aşık sakat olmasa tıpkı 2-3 numaralarda olduğu gibi burada da F.Bahçe Ülker'i tek geçebilirdik ama köprücük kemiği kırılan genç pivot uzun bir süre sahada kalacak. Mirsad'ı zaten sene başından beri kullanamayan ve ciddi bir 4 numara problemi yaşayan F.Bahçe Ülker'de bir de Ömer Aşık'ın sakatlığı ile 5 numara problemi ortaya çıktı gibi düşünülebilir. Ama işe bir de sarı lacivertli takım için iyi tarafından bakacak olursak Tanjevic'in Oğuz ve Semih'i 4 numarada kullanma fantezisini mecburen bırakmak zorunda kaldığını ve iki ismi de çoğunlukla 5 numarada kullandığını görebiliriz. 4 numarada Rasim biraz yalnız kalıyor ama gerek Semih & Oğuz'un yanyana oynadıklarında gösterdikleri ahenkli durum gerekse de Emir'in de yer yer 4 numaraya çekilebilmesi o bölgedeki sorunların üstünü kapatabiliyor. Hatta Ömer Aşık & Semih ve Ömer Aşık & Oğuz şeklinde kurulu bir uzun çiftinin yaşadığı şut atabilen 4 numaraları maçın kahramanı yapma sıkıntısı da dolaylı yoldan çözüme kavuşuyor bile denebilir. Rasim dışarılara çıkabilmesi ile Cevher'e sıkıntı yaratabilir. Bence bu bölgede erken faul problemine giren taraf devrilecektir. İki takımın da uzun rotasyonları kel. Baxter'ı savunayım derken faul problemine girebilcek bir Semih, ya da tam tersi Semih & Oğuz ikilisine karşı koymakta güçlük çekebilecek Baxter'ın faulleri erken erken toplaması iki taraf adına da maçın kaybedilmesini bile sağlayabilecek sorunlar olur.

Neler olacak izleyip göreceğiz. Pazar gününün tamamını evde geçirmemizi sağlayacak kadar güzel ayarlanmış bir maç programı ve yayın akışına, aynı zamanda 2009 yılına da böyle bir son yakışırdı zaten. İnşallah beklediğimiz kadar güzel bir maç olur. Kazanan kim olursa olsun farketmez, yeter ki olaysız bir derbi olsun. Bir de aklıma gelen şöyle bir şey var. Olur da Beşiktaş Cola Turka kritik bir deplasman galibiyetine imza atarsa uzun zamandır salona gelmemiş olan, geldiğinde de bir derbi yenilgisiyle tanışan ve Tanjevic'e tahammülü artık pek kalmayan F.Bahçe Ülker taraftarı nasıl bir şekilde karşılar bu durumu bilmiyorum. 3 yılın birikmişliği ile sağlam bir tepki alabilir Karadağlı koç. Burak Bıyıktay'ın ise böyle bir durumu yok. Yenerse bomba olur, yenemezse de can sağlığı.

16 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

"Sakat sakat oynayan Ömer Aşık ve Gordan Giricek" cümlesindeki Ömer Onan olacak sanırım Anıl..

Adsız dedi ki...

"Sakat sakat oynayan Ömer Aşık ve Gordan Giricek yarın da aynı şekilde sakat sakat sahada olacaklar." Kısmını "Ömer Onan" olarak düzeltelim Salsa..

Deplasmandayız ama iddialıyız, umarım sonunda sadece basketbol konuşabileceğimiz bir derbi olur artık..

Ferhat

saLsa dedi ki...

Düzelttim o kısmı dostlar, teşekkürler..

saLsa

Adsız dedi ki...

Bizim de 9 galibiyetimiz var:)

Adsız dedi ki...

salsa okadar uğraşmışsın güzelde analiz etmişsin takımları tebrikler ama derbimi sizce bu? bu takımlar içeride banvit,erdemir,antalya maçlarını oynarken tribünde oyuncuların eşleri dostaları dışında seyirci göremiyorum. ancak gs dahil birbirlerine karşı yaptıkları maçlarda sadece olay çıkarmak için tribünleri dolduruyorlar... bir gıdım ilerlemez türk basketbolu bu mantalite ile... yazık çok yazık...

bonzo1963 dedi ki...

yarın çok kolay bir maç bizi bekliyor. Seyirci ilk kez gelsin ve sonuna kadar desteklesin bence fark gelir. Daralan rotasyon ve uzayan oynama süreleri, fenerbahçeli tüm oyuncuların oynama ve takım olma iştahlarını kabarttı.Dha bir takım gibi oynuyoruz. Beşiktaşın şansı yok bence..

Adsız dedi ki...

95-72 Fenerbahçe alır :)

Adsız dedi ki...

110-95 Beşiktaş alır bence:) Ya da 84-61 de olabilir:)

Adsız dedi ki...

Son ana kadar çekişmeye sahne olacak maçı Fenerbahçe 2 yada 3 sayıyla alır...

Gökhan dedi ki...

basket maçına skor tahmini yapmak da iyiymiş :)

baxter anladığım kadarıyla biraz problemli bir eleman,eğer tam olarak konsatre olabilirse şansımız olur yoksa kaybederiz muhtemelen.

Adsız dedi ki...

bence ilk yarı 31-31 biter... maç sonunda bjk 69u geçemez :))

Adsız dedi ki...

fenerbahce mutlak favori benim gozumde
macin under a yakın olacagını dusunuyorum

besiktas cozulmesi kolay br rakip ancak fenerbahce gercekten etkili silahlara sahip ozellikle preldzic icin cok farklı bir mac bekliyorum

@alpha

Atakan dedi ki...

fenerbahçe +10 kazanır.

Ömer dedi ki...

@Adsiz 22.33

Hangi argumani ortaya koyarsan koy, "derbi mi sizce bu?" sorusu cok sacma olur.

Kaldi ki Besiktas maclarinin kacinda olay gordun, onu da bilmiyorum.

Gürkan dedi ki...

Fenerin kısalarının yapacakları savunma maçı belirleyecektir. Beşiktaşımız zaten savunma yapamadığından, ne kadar sayı atacağımız önem taşıyor. Diğer başlıkta da yazdığım gibi, Fener "sallama" 3lüklerle skor bulamazsa, maçı Beşiktaşımız alır. Ocak'taki kongremiz sonucunda da umarım basketbol şubesi ayağa kalkar(Murat Aksu'nun yaklaşımları ümit verici).

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Çok iyi bir değerlendirme olmuş abi.

Bu arada maç çok güzel geçiyor...