18 Aralık 2009 Cuma

Kalan 2 Maçta Efes'in Şansı

Efes Pilsen dün evinde Malaga'ya yenilerek büyük bi fırsatı tepti ama Partizan'ın Fransa deplasmanında Euroleague'in tek galibiyetsiz takımı Orleans'a galibiyet sevincini tattırması ile az da olsa sevindi. Partizan'ın da grubun devlerini devirip Orleans'a kaybetmesi onlar için fazla trajikomik olmuş ne yalan söyleyeyim. Şimdi son 2 haftaya girerken Efes hem Partizan'ın hem de Rytas'ın birer galibiyet gerisinde. İki takıma karşı da ikili averaj üstünlüğünün olması durumu rahatlatıyor. Şayet bu olmasa 'Olay büyük olasılıkla bitti' diyebileceğimiz bir noktada olacaktık.

3 takımın son 2 haftada kalan maçları şöyle:

L. Rytas: Partizan (dış), Unicaja Malaga (iç)
Partizan: L. Rytas (iç), Olympiakos (dış)
Efes Pilsen: Olympiakos (iç), Orleans (dış)

Hesap basit, iki takımdan birinden 1 galibiyet fazla almak olayı çözüme kavuşturuyor. Rytas ve Partizan'ın haftaya birbirleriyle oynayacak olmaları avantaj Efes için. Zira ikisi de farklı takımlarla oynayıp ikisi de galip gelselerdi, Oly'i devirememiş bir Efes Pilsen tarihinde ikinci kez (hem de üst üste) ilk turda elenecekti. Neyse biz varsayımları bırakalım da ihtimallere gelelim.

Partizan grup üçüncülüğünü garantilemek adına büyük bir şansı kaçırdı bu hafta. Haftaya ne olursa olsun kazanmak isteyecekler. Zira ilk maçı 22 sayıyla kaybettiklerinden ikili averajda Rytas'ı geçmeleri hayli zor. Bu hafta Rytas'ı yenip, Rytas'ın son hafta Malaga'ya karşı galibiyet çıkaramamasını umacaklar. Ya da gidip Oly'i Yunanistan'da yenip kendi göbeklerini kendileri kesecekler.

Efes eğer 2'de 2 yaparsa kesin olarak bir üst turda, 2'de 0 yaparsa da kesin olarak eleniyor. Şayet 2'de 1 yaparlarsa, kulaklar hep diğer 2 rakibin maçlarında olacak. Olası bir tablo çizmek gerekirse; Partizan Rytas'ı yener, Efes Oly'e yenilir, son hafta da Rytas evinde Malaga'yı devirirse Avrupa defteri kapanacak Efes Pilsen için. Acı ama gerçek.

Hem bu arada Orleans maçlarına rakip için kafadan galibiyet yazıyorduk ama Partizan'ın yaşadığı iş kazasının bir benzerini Efes Pilsen'in de yaşamayacağı ne malum. Camia ve özellikle de Ataman önderliğindeki staff için kritik, sancılı, stresi bol bir 2 hafta olacak. Sonunda nasıl bir tablo ile karşılaşacağız çok merak ediyorum.

7 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

partizan ve rytas birer maç kazanabilecek güce sahip. partizan rytas maçını kazanır. rytas da evindeki malaga maçında varını yoğunu ortaya koyarak kazanması muhtemel.

bu senaryoya göre efes'in 2 maçı da kazanması gerekiyor. orleans'ı rahat geçerler ama efes için kritik maç olympiakos maçıdır. eğer kendi sahasında olympiakos'u yenemezlerse elenirler.

işin daha da komik tarafı 25-30 milyon dolar bütçeli efes pilsen'in ilk 4'e girebilme mücadelesi vermesidir. rakiplerinin 3-4 milyon doları geçmeyen bütçelerle, genç oyuncularla oynayan partizan/rytas gibi takımlar olduğu düşünülünce olayın ne kadar trajikomik bir hikaye olduğu daha net anlaşılabilir.

bonzo1963 dedi ki...

Daha önceki bir yorumumda da belirtmiştim. Takım sporlarında her kulübün bir ekolü ve bu ekole uyumlu yönetim, teknik staff ve oyuncu seçimi söz konusu olmalıdır. Efes Pilsen bu konuda yılların getirdiği deneyim ve birikimle çok avantajlı,yani bir basketbol kültürü ve ekolü zaten var. Yanlış olan ve ısrar edilen konu bu ekole uygun personelin seçilmemesi ve parasıyla rezil olmak deyimine cuk oturan bir pozisyonda olunması..

Ömer dedi ki...

Olympiakos macinin 20 gunluk Istanbul tatilime denk gelmesi artik daha anlamli. 7 Ocak'ta ne olursa olsun salonda olmak lazim.

ronaldinho10 dedi ki...

istanbulda oly'i devirmek hayali bir durum olmasa gerek ;) efes gerçek oyununu oynasın malaga maçındaki gibi saçmalamasın yeterli

mozlu dedi ki...

bak bize başımızda tanjevic var ne hesap yapıyoruz ne kitap...efesin sorunu kador olarak üst düzey olup ona rağmen sıçmaları halbuki bizde ne kadro var ne koç var ne taraftar var...seneye fenerbahce efes maclarında abdi i pekçiyi efesliler dolduracak galiba

tarski dedi ki...

Olympiakos maci sezonun maci olacak efes icin...

Ama bu iki takimin da formda geldigi bir final maci degil. Bir takiminin sozun bittigi noktaya gelip gelmedigini gosterecek mac.

Daha once de demistim, Efes'in bu sene daha bir takim karakteri yok. Dolayisiyla bastan dezavantajlilar. Ama bu mac tam bir karakter kazanma maci da olabilir. Peki olur mu? Bence olmaz...

tozlu parkeler dedi ki...

İçeride 5 yabancıyla oynayabilirken Euroleage için 7 yabancılı kadro yapmak zaten ciddi bir sorun yaratacaktı. Yarattı da.
Ayrıca Efes'in pota altı gücü Euroleague için çok zayıf. Nachbar'ın beklentileri henüz karşılayamaması ve takımın bir parçası gibi olamaması, Santiago'nun belki de ligde oynayamadığı için takıma geç alışması büyük handikaptı.
Efes'in grubu da bizimkine göre hayli zor. TOP 16'ya çıkmaları zor olur diye düşünüyordum öyle de olucak belki de çıkamayacaklar.