2 Aralık 2009 Çarşamba

TBL Nostalji #7: Tom Davis

Pek alışılagelmiş bir hikaye değil onunkisi. Bir Pete Williams, bir Paul Dawkins, bir Larry Richard gibi değil yani. Adam Hawai'den ayrılıp İstanbul'da atandığı Robert Koleji'nde İngilizce öğretmenliği yapmak için gelmiş İstanbul'a. Boş vakitlerinde de senin benim gibi çıkıp basketbolunu oynamaya başlamış. Rastlantı bu ya, Beşiktaş keşfetmiş kendisini. Gel sen bizim takımda basketbol oyna demişler. O da ne desin? 'Peki' demiş. Ve 7 yıllık Beşiktaş macerası işte böyle başlamış. Sonrasını biliyorsunuz zaten az çok. İçinde Beşiktaş tarihinde kazanılmış tek basketbol şampiyonluğu olan 1974-75 sezonunu da barındıran 7 yıllık bir süreç. Onu bu ligin unutulmaz kahramanlarından biri haline getiren 7 yıllık upuzun bir süreç. Beşiktaş tarihinin en uzun süre forma giymiş yabancı oyuncusu kendisi. Sırf bu yüzden bile özel. Şampiyon kadroda olması ayrıca bir özel.

Belki yazının başında saydığım isimler gibi basketbol kariyerli değildi, belki İstanbul'a gelirken kafasında başka planlar vardı ama şimdi dönüp bakınca özellikle siyah beyazlı taraftarlar için çok önemli bir ikon durumunda kendisi. Tipi zaten farklı. O zaman da öyle, şimdi de öyle. Geçen sezonun sonlarında İstanbul'a gelmişti. Hem TBF hem de Beşiktaş Kulübü ona plaket hediye etmişlerdi. Tipi ile yine tarz, yine farklı, yine özgündü. Sadece renk değiştirmiş suratındaki kıllar. Siyahtan beyaza dönmüş. Belki Beşiktaş aşkıyla, belki de yaşlılıkla.

Yukarıdaki resim Tom Davis'in İstanbul'a ve Beşiktaş'a veda edişinin anısına evinde verdiği partiden. Karısı, İstanbul'da büyüttüğü iki çocuğu ve tüm takım arkadaşları yanında. Veda edişinin nedeni ne peki? Tıpkı gelişi gibi o da akademik. Artık Ohio'daki özel bir akademiye atanmıştı Tom Davis. Ve veda etmesi gerekiyordu. Şartlar bunu gerektirmişti.

5 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

Beko TBL 7.Hafta Panoraması, haftanın oyuncusu, takımı, antenörü, krallıklar ve yorumlar..

http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=106

Fanatik Basket dedi ki...

"Beşiktaş tarihinin en uzun süre forma giymiş oyuncusu kendisi." derken, yabancı oyuncular arasında en uzun süre forma giyen oyuncu olduğunu kastediyosun sanırım anıl.

çok eskiyi bilemem ama yakın geçmişte bile onur aydın, nedim yücel gibi adamlar var yerli olarak..

bu arada saç-sakal tarzı da baya orjinalmiş abimizin:)

Adsız dedi ki...

Sanırım Bjk Da en uzun oynayan yerlioyuncu 18 sene ile Hursit Baytok

onder dedi ki...

isin garibi bu yaz hawaiide kaldigimiz hostelin sahibi turk oldugumu duyunca tom davisten bahsetti zamaninda turkiyeye giden bi arkadasi oldugunu soyledi. o zamanlar hawaiide bi kolejin basket takimini calistirmislar ve turkiyeye gittiginde cok uzulmus o ara.turkiyede basketbol oynadigini , taniyip tanimadigimi sordugunda tanidigimi soyleyince acaip sasirdi . hey gidi nerden nereye.

Adsız dedi ki...

Sarıkaya:
Türk Basketbolunun 100 yıllık tarihi kitabına şöyle bir göz gezdirdim de, galiba Tom Davis basetbol ligimizin ilk yabancı oyuncusu. O dönemin takım kadrolarında başka bir yabancıya rastlamadım.