24 Ocak 2010 Pazar

Aliağa Petkim: 87 - Tofaş: 85 (25-7'lik Seriye Rağmen)

Geride kalan 15 haftada aldığı altı galibiyetin beşini Aliağa'da elde eden, bu yönüyle de Halil Üner'in görev aldığı takımların evlerinde maç kazanma geleneğini devam ettiren Aliağa'nın bugünkü konuğu ligin genç kadrolarından Tofaş'tı. Son iki deplasmanından iki galibiyet çıkartmasının ardından haftaiçinde Akatlar'da mağlup olarak İzmir deplasmanına gelen Tofaş, son dört dakikada yakaladığı 25-7'lik seriye rağmen 87-82'lik skorla mağlup ayrıldı Aliağa deplasmanından. İzmir'deki altıncı, toplamda yedinci galibiyetini elde eden Aliağa ise son yılların en muazzam geri dönüşünün üzülen takımı rolünden Ceyhun Altay'ın isabetli serbest atışları sayesinde kurtulmuş oldu.

Kaan Üner - Mcclinton – Ceyhun Altay – Hosley – Vladan
beşiyle maça başlayan Halil Üner’e karşılık bu sezonki yedinci galibiyetini İzmir deplasmanında almak isteyen Nihat İziç’in tercihi Mehmet Yağmur – Can – Cihad – İlkan - Bowman şeklinde oldu. Mcclinton ve Kaan ikilisi ile Mehmet Yağmur’a baskı yapma niyetinde olduğunu gösteren Aliağa, sayısız geçilen bir buçuk dakikanın ardından ilk sayılarını hızlı hücum neticesinde Ceyhun’un elinden bulurken, Tofaş cephesinde ise ikinci dakikanın sonunda ilk basketi kaydeden isim Bowman oldu. Çift guard ile Mehmet Yağmur'a yaptığı baskıyı, top kapmaktan ziyade süreden çalma amaçlı ön alan baskısı ile destekleyen Aliağa, pota altında da Vladan'ın size avantajını kullanarak oyunun kontrolünü ele almayı başardı çeyreğin sonuna doğru. Baskılı savunmalarının karşılığını Tofaş'ın yapmış olduğu beş top kaybı ile almalarına karşın çeyrek sonunda farkın sadece beş olmasını ise(22-17) Aliağa'nın savunma namına birşey yapmaması ile açıklamak kafi gelecektir sanırım. Öyle ki hücumda şut kaçırmadan sekiz sayılık bir katkı sağlayan Hosley'in savunmada eşleştiği Bowman'ın da çok rahat şekilde 8 sayılık bir oyun ortaya koyuşu Aliağa'nın genel durumunun küçük bir kesiti sadece.

İlk çeyreğin sonunda oyuna giren Berkay, ikinci çeyreğe de başlayınca G.Saray Cafe Crown deplasmanında ortaya koyduğu oyunun üstüne onu bir kez daha izleme fırsatı bulacağımı düşünerek sevinmiştim. Fakat bir dakika içinde üstüste iki faul yaparak kenara gelince bu fırsat oluşmadı ne yazık ki. Bana göre Aliağa'nın ihtiyacı olan bir isim Berkay, takımın daha derli toplu oynamasını sağlayacak kadrodaki tek oyun kurucu belki de. Aliağa'nın rakibin kafasını karıştırarak, hücum düzenlerini bozma amaçlı savunma değişikliklerinin pek işe yaramadığı fakat yine de Aliağa'nın kontrolünde geçtiğini söyleyebileceğimiz bu çeyrek sonunda 41-37 Aliağa üstünlüğünü gördük skorboardda. Özellikle İzmir'de oynadığı karşılaşmalarda open-court oyununu oynamayı seven ve Hosley, Reha, Mcclinton gibi şutörleri ile de ligin en fazla top kullanan takımı olan Aliağa'nın devrede ürettiği 41 sayı her ne kadar olumlu gibi gözükse de kağıt üstünde, rakip uzunlardan Denison'ın birbirinin kopyası hücumlar neticesinde maçın henüz ilk yarısında 15 sayı atarak, sezon ortalamasını üç sayı geçmesi de bir o kadar düşündürücü şüphesiz.

İlk yarıda oyuna hükmederek skor üstünlüğünü sürekli olarak elinde tutan taraf olmasına karşın Tofaş'ın direncini bir türlü kıramayan Aliağa, ikinci yarıya Mcclinton ve Vladan'ın elinden bulduğu basketlerle başlamasının ardından yakaladığı 11-5'lik seri ile dördüncü dakikada skoru 52-42'e getirerek ilk kez çift haneli farkı yakaladı bu karşılaşmada. Reha Öz'ün üstüste üç hücumda bulduğu üç sayılık isabetler sonrasında 63-47 ile o ana kadarki en yüksek farkı gördük. Bu dakikadan itibaren skor üstünlüğünün verdiği avantajı oldukça iyi kullanan Aliağa, tam da sevdiği tarza dönen oyunda rahat şekilde skor bularak bitime dört dakika kala 80-60 ile farkı yirmi sayıya kadar çıkarmayı başardı. 29-23'lük Aliağa üstünlüğünün olduğu bu sekansın ilk yarıdan tek farkı Aliağa'nın şutlarının daha yüzdeli oluşu ve Tofaş'ın da özellikle Denilson'ı ilk yarıdaki kadar efektif kullanamaması idi. Bunun haricinde ne bir savunma direncinden bahsedebiliriz ne de oyunun akışını değiştirebilecek bir taktik tercihinden.

Bitime dört dakika kala 80-60'ı gördüğümüz bu anda Ceyhun kapıyı kapattı demeye hazırlanıyordum ki, Mcclinton ve arkadaşları lafı ağzıma tıktılar resmen. Mcclinton'ın bir guarddan beklediğiniz en standart özelliklerin tamamının kendisinde bulunmadığını gösterircesine oynadığı bu dönemde önce 9-0'lık bir Tofaş serisi izledik. Bu serinin ardından gelen Aliağa molası da derde çare olmadığı gibi, Mcclinton'ın ilginç şut tercihleri de eklenince işin içine, seriyi 14-2'e taşıyarak farkı sekiz sayıya kadar indirmeyi başardı konuk takım bitime 01.15 kala. Bu dönemde Tofaş, geride olan bir takımın yapmasını gerekenleri yaptı sadece, daha fazlasını değil. Önde baskı, ardından da ikili sıkıştırmalar. Tüm yaptıkları bu kadardı fakat Aliağa'nın da büyük çabaları ile bitime dokuz saniye kala Butler'ın isabetli üçlüğü ile 85-82'i gördük. Farkı tek baskete kadar indirmeyi başaran Bursa temsilcisi, son dört dakikada sadece taktik fauller neticesinde yedi sayı yemesine karşın, 25-7'lik bu serisinin ardından sahadan 87-85 mağlup ayrıldı.

Hafta içinde Pınar Karşıyaka maçında 21 sayı üreterek kendi adına sezonun en yüksek rakamına ulaşan Ceyhun Altay için, bu en yüksek rakamını da geçeceğini düşündüğümü söylemiştim. Çok değil dört gün sürdü sadece, 23 sayı ile takımının en skorer ismi olurken son dakikalardaki başarılı serbest atışları ile de galibiyeti getiren isim oldu Ceyhun. Bunun yanına eklediği 2 asist 5 top çalma da bir o kadar değerli kuşkusuz. İlk yarıdaki 15 sayısının ardından son dört dakikalık dönemde de özellikle basket fauller ile Tofaş'ı yeniden maça dahil eden Denison'ın 30 sayı 7 ribaund 1 asistlik performansı ise galibiyet için yeterli olmadı.

Aliağa Petkim (87): Ceyhun Altay 23 (1 ribaund-2 asist), Jack Paul McClinton 17 (5 ribaund-5asist), Quinton Robert Hosley 16 (11 ribaund-3 asist), Vladan Vukosavljevic 13 (4 ribaund-2 asist), Reha Öz 12 (4 ribaund-1 asist), Mustafa İlkay Okay, Fahri Kaan Üner (2 asist), Lorenzo Gordon 3 (2 ribaund-1 asist), Berkay Salihlioğlu 3

Tofaş (85): Mehmet Yağmur 9 (4 ribaund-2 asist), Brandon Kyle Bowman 17 (10 ribaund-7 asist), Can Altıntığ 2 (4 asist), Cihad Şahin 1 (2 ribaund-2 asist), İlkan Karaman 5 (5 ribaund), Osman Orçun Göllü 11 (6 ribaund-3 asist), Lamar Edward Butler Jr 10 (2 ribaund-2 asist), Sean Morgan Denison 30 (7 ribaund-1 asist), Fırat Töz

Henüz Yorum Yapılmamış