5 Ocak 2010 Salı

Banvit: 89 - BC FMP: 78

Euro Challenge Cup’da gruptan çıkmayı garantileyen Banvit takımı Bandırma’da ağırladığı Sırbistan takımını 89-78’lik skorla mağlup etmeyi başarmış. Deplasmanda oynadığı maçı sekiz sayılık farkla kaybeden Banvit takımı, ki bu gruptaki tek yenilgisi idi bu, aldığı bu 11 sayılık galibiyetle birlikte grup liderliği yolunda da önemli bir adım atmış oldu. Önümüzdeki hafta Bandırma’da Belçika takımı Okapi Aalstar’ı da mağlup ettiği taktirde grubu lider olarak tamamlayacak Banvit takımı.

Chucky Davis ve Barış Ermiş’siz mücadele eden Banvit takımında Lance Williams’ın 19 sayı 5 ribaundluk katkısına gözlerimiz aşina. Fakat Barış Ermiş’in yokluğunda takımı idare etme görevini üstlenen Yiğitcan Turna’nın 16 sayı 5 ribaund 2 asistlik performansı gerçekten harika. 11 dakika sahada kalan İbrahim Yıldırım ve yaklaşık 30 dakika parkede kalarak 9 sayı 3 ribaundluk bir oyun çıkartan Barış Hersek’le birlikte bu genç oyunculara oynama şansı veren ve onları sistemin bir parçası haline getirmeyi başaran koç Orhun Ene’ye bir alkış gitsin buradan. Bu akşamlık en büyük alkış Yiğitcan’a tabii ki.

2 Yorum Yapılmış:

tuncer beyribey dedi ki...

Maçı tribünden izledim. Bir kere çok iyi bir tribün vardı. Sağlam destek verdiler.

Davis sakat, Barış Ermiş hasta olmasına rağmen bu maçı almamız gerektiği gibi alıyorsak, bu başarının altındaki temel mimar Orhun Ene'dir. Barış Hersek mesela kariyerinde hiç olmadığı kadar savaşıyor, akıllıca şutlar kullanıyor. Bunda temel faktör ise koçtadır. Belki çok iddialı olacak ama bence, şu an söylüyorum, Ahmet Çakı ile birlikte en iyi koçudur.

Hakikatten çok iyi savaştılar. Maçı çok defa 9 sayıya getirdik, fakat her defasında rakip farkı kapattı. Potaaltında Williams'ı pek kullanamadık uzun süre. Raduljica ve Samardziski çok etkili oldular potaaltında. Özellikle çok yüzdeli üçlük de attılar. Fakat kısalarımızın (burada Yiğitcan'a ayrı paragraf açmak lazım. Resmen döktürdü. Orhun Ene ile çalıştığı belli oluyor.) etkili oyunuyla hep önde kaldık. Maç son 3 dakikasına girerken FMP yine farkı kapadı. Maç tam gitti derken, Willaims bu sefer sazı eline aldı, potaaltında her türlü pivot oyunlarıyla ya sayı buldu, ya da faul çizgisine gitti. Fakat maçın kader anı ise, fark 8 sayı iken 50 saniye kala Barış Özcan'ın attığı akıl almaz üçlük. Yanılmıyorsam Semerdziski'nin üstünden attı üçlüğü, ama gerçekten inanılmaz bir üçlüktü ki anlatılamaz. Ardından üçlüğü kaçırdılar ve 15-20 saniye kala son saniyede Williams sayı bulunca fark 13'e çıktı ve orada maç bitti.

Her şeyiyle çok güzel maç oldu. Gruptan yüzde 95 lider çıktık. FMP gibi bir takımı yendik. Kendi sahamızda hala daha yenilmedik. İnşallah böyle de devam eder.

Atakan dedi ki...

Banvit bu kupada şampiyonluğa gidebilir, bu kupada ki en sert takımlardan birini yendiler.