21 Ocak 2010 Perşembe

Beşiktaş CT: 98 - Tofaş: 84 (Chatman Varsa Sorun Yok)

İkisi derbi olmak üzere ligde oynadığı son üç karşılaşmayı kaybeden, bu dönemde Avrupa’da da iddiası olmadığı karşılaşmalarda iki mağlubiyet alan Beşiktaş Cola Turka, Chatman’ın 19'u ikinci yarıda olmak üzere ürettiği 28 sayı ve 6 asistlik oyunu ile bıraktığı yerden dönüş yaptığı Tofaş karşılaşmasını 98-84’lük skorla kazanmayı başardı. İlk üç çeyrekte rakibine toplam 70 sayı izni veren siyah beyazlıların, final periyodunda yalnızca 14 sayı yiyerek bu kez atmaktan çok tutarak kazanan bir takım portresi çizmesi de bu maça dair en önemli not sanırım. Zira uzun zamandır savunma yapan bir takım izlememiştik Akatlar'da. Baxter'ın ayrılmasının ardından ligin ikinci yarısında daha sık izleyeceğimiz Fedor Likholitov - Kevin Flecer ikilisinin savunma anlamındaki katkıları da bu maçla birlikte kendini göstermeye başladı hafiften, devamı gelecek mi göreceğiz hep beraber.

Mire Chatman – Engin – Haluk Yıldırım – Cevher – Likholitov beşiyle maça başlayan ev sahibi Beşiktaş Cola Turka’ya karşılık Nihat İziç’in tercihi tek yabancılı Mehmet Yağmur – Can Altıntığ – Cihad – İlkan ve Bowman beşi oldu. Chatman’ın yokluğunda hücum ritmini kaybeden ve bu ritm bozukluğu neticesinde de sayı bulmakta epeyce zorlanan Beşiktaş Cola Turka, Chatman’ın dönüşüyle birlikte yeniden eski hareketliliğine kavuştuğunu gösterdi hemen maçın başında. Siyah beyazlıların hücum sisteminde yokluğu kapatılamayacak tek ismin Chatman olduğunu ve onun oyununun tüm takımın performansı üzerinde oldukça etkili olduğunu konuşmuştuk geçen hafta Pınar Karşıyaka deplasmanının ardından. Tofaş’ın da başlangıçta bi sen at bi ben atıyım modunda olmasıyla, siyah beyazlıların oynamayı fazlasıyla sevdiği bir tarzda başladı maç. Ligde bu anlayışla oynanmayacak belki de tek takımın, hele ki evinde iken Beşiktaş Cola Turka olduğu gerçeği ortada iken ilginç bir tercihti bu bana kalırsa. İlk çeyreği 7 sayı 4 asist ile kapatan Chatman ile birlikte eski oyun akışkanlığına kavuşan ev sahibi takım, bu çeyrekte tam 33 sayı üreterek cezalandırdı Bursa temsilcisinin bu tercihini.

Hücumda aslan payı Chatman’da olmak üzere, Engin Atsür ile birlikte sağlanan bu akışkanlığın işin savunma kısmında biraz kolaya kaçma rahatlığını sağlaması da olayın başka bir boyutu tabii ki. Fakat bunun hücumda diri kalma avantajı yaratması da, nihayetinde olayı tamamen koç tercihine bırakıyor. Ki siyah beyazlıların şu oyunundan kendi adıma oldukça keyif aldığımı söylemeliyim kesinlikle. Ligdeki diğer 15 takım arasında kendini gösteren bir tarzı, karakteristiği var en azından.

Bu şekilde maça ortak olamayacağını bir çeyrek rötarla da olsa fark eden Bursa temsilcisi, ikinci çeyreğe zone savunma ile başladı. Savunma sahasındaki bu hareketliliğin meyvalarını ise sık yaptıkları pas aralarıyla çıktıkları hızlı hücumlarda topladılar. İlk çeyrekte olduğu gibi bu on dakikada da 24 sayı bularak hücum istikrarını devam ettiren Tofaş, savunmada yalnızca 14 sayıya izin vererek ilk yirmi dakikayı 47-48 önde kapatmayı başardı. Beşiktaş Cola Turka’yı evinde tam kadro oynadığı bir karşılaşmanın ikinci çeyreğinde yalnızca 14 sayıda tutan bir savunmadan bahsediyoruz, altını çizelim tekrar.

Soyunma odasından maça çıkarkenki ilk düşünceleri ile üçüncü çeyreğe dönen Tofaş, bu periyodda savunma kalkanlarını indirince tam 27 sayı yediler on dakikada. Hücum potansiyeli bu denli yüksek olan Beşiktaş Cola Turka’ya karşı iki çeyrekte toplam 60 sayı yemenize karşın ikinci çeyrekte yalnızca 14 sayı yiyorsanız, savunma istikrarsızlığının da resimli anlatımını sergilemiş oluyorsunuz parkede. Son dört dakikada sazı eline alan Chatman, karşı sahaya üç saniyede geçerek bulduğu son saniyedeki üç sayılık isabeti ile bu çeyrekteki 12., totalde de 21. sayısına ulaşarak ufak bir mesaj yolladı son çeyrek öncesinde Tofaş tarafına: Sadece atarak yenemezsiniz bizi.

Son çeyreğe Chatman – Engin – Haluk – Flecer – Likholitov beşiyle başlayan Beşiktaş Cola Turka, iki uzununun boyalı bölgede başlattığı savunma direncine kısalarının da bu kez özverili şekilde yardımı ile onlardan görmeye pek de alışık olmadığımız bir defansif karakter koydu ortaya. Hücum sahasında da Chatman ve Engin Atsür ikilisinin oyunu rahat şekilde işlemeye devam edişi ile 17-5’lik ilk dört dakika skorunun ardından maçı koparmayı başaran ev sahibi takım, altısı son birbuçuk dakikada olmak üzere yalnızca 14 sayı yediği bu periyodun ardından sahadan 98-84’lük skorla galip ayrılan taraf oldu.

Chatman - Engin Atsür ikilisinin 41 sayı - 13 asistlik muazzam bir oyun ile hücumun hemen hemen %70'ini üstlendikleri bir maçta, maçın henüz ikinci dakikasında iki faul alarak kenara gelen Likholitov ile Flecer ikilisinin 30 sayı 8 ribaundluk performansı da gözlerden kaçmamalı. Özellikle son çeyrekte iki uzunun aynı anda sahada olduğu dönemde gösterilen savunma direnci üzerinden şekillenen Beşiktaş Cola Turka maçları izleyebiliriz önümüzdeki dönemde. Maça başladıkları düşünce tarzının yanlışlığını görmelerine karşın üçüncü çeyreğe aynı şekilde başlayan Tofaş kendi sonunu kendi hazırlayınca, bize de ekleyecek birşey bırakmadılar bu sona dair.

Beşiktaş Cola Turka (98): Fedor Likholitov 8 (3 ribaund, 1 asist), Muratcan Güler (2 ribaund, 1 asist), Engin Atsür 13 (4 ribaund, 7 asist), Brad Newley 10 (7 ribaund), Haluk Yıldırım 8 (3 ribaund, 3 asist), Adem Ören 3 (4 ribaund, 3 asist), Mire Chatman 28 (1 ribaund, 6 asist), Cevher Özer 6 (5 ribaund, 1 asist), Kevin Flecer 22 (5 ribaund, 1 asist)

Tofaş (84): Mehmet Yağmur 14 (5 ribaund, 5 asist), Brandon Bowman 17 (3 ribaund, 3 asist), Can Altıntığ 7 (3 ribaund, 2 asist), Cihad Şahin 4 (3 ribaund, 2 asist), Sean Morgan Denison 20 (4 ribaund, 1 asist), Lamar Butler 13 (3 ribaund, 2 asist), Marko Kolaric 2, İlkan Karaman 6, Fırat Töz 1 (2 ribaund, 1 asist)

3 Yorum Yapılmış:

ercan dedi ki...

Skor 98-84 olacaktı :)

dejavu dedi ki...

Başlığa doğrusunu yazıp yazı içinde atraksiyon yapmışız, düzelttim şimdi, teşekkürler..:)

bahadır dedi ki...

tofaş'tan 84 sayı yemeyi nasıl başarıyoruz hem de ev sahibi iken. büyük başarı valla.