2 Ocak 2010 Cumartesi

Beşiktaş CT - G.Saray CC (Yılın İlk Derbisi)

2009'u bir derbiyle kapamıştık, 2010'un açılışını da yine bir derbiyle yapacağız. F.Bahçe Ülker'e kaybederek ligde üçüncülük koltuğuna inen 9 galibiyetli Beşiktaş Cola Turka, oynadığı son 6 lig maçının 5'ini kazanan ve ligde kalma umutlarını arttıran G.Saray Cafe Crown'u ağırlayacak. İki takımın aralarında oynanan (Lig & Play-Off) son 13 maçın sadece 4'ünü kazanabilen Beşiktaş Cola Turka bugün salonu doldurmasını beklediğim siyah beyazlı taraftarların da desteğiye sahadan galibiyetle ayrılmak isteyecek. Konuk G.Saray Cafe Crown'un isteği de farklı olmayacak elbette. Onlar da yakaladıkları çıkışı ve havayı önemli bir derbi galibiyeti ile taçlandırmak amacında olacaklar.

Beşiktaş Cola Turka'da yeni transfer Likholitov bugün sahada olacak. Geçen hafta Noel nedeniyle lisans işlemleri bitirilememişti hatırlarsanız. Hastalığı nedeniyle F.Bahçe Ülker maçını kaçıran Kerem Özkan da bugün sahada. Yalnız bu hafta içi de Haluk Yıldırım'da bir sıkıntı vardı. Rahatsızlığı nedeniyle idmanlara çıkmadı takım kaptanı. Ancak o da iyileşti ve dün idmana çıktı, bugün o da sahada. Beşiktaş Cola Turka Brad Newley hariç tam kadro olacak diyelim ve geçelim bu paragrafı.

G.Saray Cafe Crown tarafında ise farklı kazanılan Telekom maçında sakatlanan Can Akın yok. Onun yokluğu takım rotasyonunu direkt olarak etkildiğinden dolaylı yoldan bir sıkıntı yaratıyor. Washington 40 dakikaya yakın sahada kalıyor, Jasaitis zaten öyle. Bu nedenle uzun bölgesindeki Rancik & Wilkinson uyumu bozulmak zorunda kalıyor. Fatih Solak'a fazlaca dakika ve bir o kadar da büyük iş düşüyor. Telekom maçında güzel bir oyun ortaya koyarak takımının aldığı farklı skorda başroldeki isimlerden biri oldu ama her maç bu seviyede oynayabilecek mi? Hem bugün karşısında uzunlarını kullanmayan bir takım da olmayacak. Baxter ve Cevher siyah beyazlıların en önemli skor opsiyonlarından ikisi. Bugün onlara Likholitov da eklenecek. Fatih için uğraşımı kolay olmayan bir rotasyon.

Maç bana göre Beşiktaş Cola Turka'ya biraz daha yakın. Yılın ilk derbisinden G.Saray Cafe Crown galibiyeti çıkması için (yine bana göre) eline bakılacak ilk adam Darius Washigton. Hafta içinde Cem Akdağ ile konuşmamız sırasında 'Şu zamanda ondan daha iyisini mi bulacağız' dolaylı övgüsünü alan D-Wash, Chatman karşısında ortaya koyacağı performansla maçın kilit isimlerinden biri olacak. Hatta belki ya maçı alacak, ya da maçı verecek. İzleyeceğiz, göreceğiz.

8 Yorum Yapılmış:

hasanerdem dedi ki...

genel beklentinin aksine düşük skorlu bir maç bekliyorum

Koray dedi ki...

Bence maçı Beşiktaş alır...

kingbettor dedi ki...

taraftarımız doldurursa chatman in önderliğinde maçı rahat alırız eğer gs washingtona kalıcaksa iş bitmiş demektir çünkü chatman nin boy ve kol uzunluğu washingtonu özellikle hücum yaparken çok zorlar hücumda bir şey yapamayınca sinirlenir ve defansada konsantre olamaz chatman çoşar sonuç olarak ilk başta dediğim gibi chatman sayesinde maçı alırız

Ömer dedi ki...

Son 13'de 3 degil, 4 olacak.

2006/07: Normal sezon 81-70
2007/08: Normal sezon 83-66
2008/09: Normal sezon 66-58
2008/09: Play-off 113-71

Bunlara ek olarak 2007-08 ve 2008-09 Turkiye Kupalari'nda aldigimiz farkli 2 galibiyet de eklenebilir.

Gürkan Alkan dedi ki...

100'e vurduracağız ibreyi yine. :) Bence ezeriz Gs'yi.

Kartal Bafiler dedi ki...

Beşiktaş alır , toplam basket 200 ü geçer...

Semih Tuna dedi ki...

Beşiktaş;Hücumda tamamen modern basketbol oynuyorlar,Engin'inde katılımıyla hücum silahları bir hayli arttı.Son Fedor Likholitov hamlesi dar olan uzun rotasyonuna iyi bir katkı,savunma hamlesi de diyebiliriz aslında buna fakat takım savunmasını ne derecede etkileyecek bilemiyorum.

Galatasaray;inanılmaz bir ahenk,bir bütülük var takımda,ki bu maçtan maçta artıyor.Evet Can'ın olmaması bir eksiklik fakat Alba maçında ki Darius Washington bu maçta sahada olursa hem savunmada hem hücumda takımı ateşler bu maçı da dediğin gibi tek başına alabilir.Bu arada Polat'ta yokmuş sanırım o yüzde uzun rotasyonu bir hayli daraldı.Jasaitis'i sıkça 4 numarada görebiliriz.

Maç için tahmin yapmak kolay olmasa gerek fakat Beşiktaş'ın kendi evinde Galatasaray'a karşı 2006-2007 senesinden beri bir şanssızlığı var.Ev sahibi avantajıyla Beşiktaş favori gözükse de ben Galatasaray'ın çok ufak bir farkla maçı kazanacağını düşünüyorum.

Ferhat Yeşiltaş dedi ki...

Takımda kazanma inancı oldukça fazla sahamızdaki bu derbiyi. Bu önemli bir detay. Newley'in olmaması ise önemli bir handikap ama yinede karakteristik oyunumuzu sahaya yansıtırsak önemli bir galibiyete daha imza atacağımıza inanıyorum ben..