20 Ocak 2010 Çarşamba

Bornova Bld: 86 - G.Saray Cafe Crown: 79 ( Bornova Serileri Bitirdi)

Sezona beklentilerin üzerinden bir giriş yaptıktan sonra son altı maçında yalnızca bir galibiyet alabilen Bornova Belediyesi'nin bugünkü rakibi, son sekiz maçının yedisini kazanarak İzmir'e gelen G.Saray Cafe Crown'du. Son üç maçını kazanamayan ev sahibi Bornova Belediyesi ile son altı maçını kazanan G.Saray Cafe Crown'un bu mücadelesinde İzmir temsilcisi ikinci yarıdaki hücum performansı ile sahadan 86- 79'luk skorla galibiyetle ayrılırken, iki seriyi de sonlandırmış oldu böylelikle.

Rakibinin galibiyet serisini kırmak için sahaya gelen Bornova beşlisi Cüneyt - Shipp - Yalçın - Brown - Elagar şeklinde olurken galibiyet sayısını sekize çıkarmak isteyen konuk takımın beşi ise Darius Washington - Evren - Jasaitis - Rancik - Fatih Solak şeklinde oldu. Özellikle İzmir'de oynadığı karşılaşmalarda maça oldukça hızlı başlayan ve bunun neticesinde ilk çeyreklerde oyunu forse eden taraf olan Bornova Belediyesi bugün de Yalçın önderliğinde hızlı bir giriş yaptı maça. Cüneyt Erden'in hızlı ve akıl dolu pasları ile altı buçuk dakikalık dönemde bol bol transition hücum izledik Bornova'dan. Yine Cüneyt'in organize ettiği ve Yalçın'ı çift haneli sayılara ulaştıran smaçla da sona eren hücumun ardından 18-4'ü gördük skorboardda, çeyreğin bitimine üç buçuk dakika kala. G.Saray Cafe Crown'un direnç düzeyini daha önceki maçlarda test etme imkanı bulmuştuk fazlasıyla. Fakat bu kez bunu daha erken görmemiz gerekecekti maçın bu gidişatına göre. Ve öyle de oldu. Rancik önderliğinde oyuna dönmeyi başaran sarı kırmızılılar savunmada fazla efor sarfetmeden Bornova'nın top kayıplarını değerlendirerek çeyrek sonunda 15-0'lık bir seri yakaladılar. Altıncı dakikanın ortasında 18-4'ü gördüğümüz çeyreği 18-19 önde kapattı 10 sayı üreten Rancik ve takım arkadaşları.

Çeyrek sonundaki seriyi yakalayan beşi bozmayan Cem Akdağ, Washington - Evren - Murat - Rancik - Wilkinson beşiyle başladığı çeyrekte bu performansın devamını alamayınca Bornova bir kez daha vites arttırdı. Serdar Yavuz'un iki isabetli üçlüğü ile 29-22 öne fırladı İzmir temsilcisi. Bir kritik eşik daha bekliyordu sarı kırmızılı oyuncuları ve bu kez Rancik kenardaydı. Onun yokluğunda bu duruma takım halinde reaksiyon göstererek dört farklı oyuncudan buldukları dokuz sayı ile dönüş yaptılar buradan da ve 9-0'lık bu seri sonrası molayı aldırmayı başardılar Bornova'ya. Mola dönüşünde karşılıklı basketlerle geçen iki dakikalık sekansın ardından Washington'ın son saniye üçlüğü, Bornova'lı oyuncuların müdahalesi ile iki sayıya dönüşünce, soyunma odasına 37-36 önde giren taraf G.Saray Cafe Crown oldu.

Bornova'da yeni transfer Thomas Nagys son mola dönüşünde yalnızca bir dakika sahada kalmasına karşın, Fatih Solak yaptığı blokla hoşgeldin demeyi ihmal etmedi Litvanya'lı rakibine. Yalçın ve Rancik ilk çeyrekte ürettikleri 10'ar sayıya ikinci çeyrekte herhangi bir katkı yapamamalarına karşın devrenin en skorer ismi olmayı başardılar. Konuk takımda son haftaların formda ismi Jasaitis'in yalnızca iki sayı üreterek bugün henüz oyuna dahil olamayışı dikkat çekerken, Bornova'da da hızlı hücumlar sırasında yapılan toplam dokuz top kaybı bir o kadar önemliydi.

Uzun zamandır sakatlığı sebebiyle oynayamayan ve yaptığımız röportajda 'Can Akın formayı benden almak için performans göstermeli 'diyen Cem Akdağ, Can Akın ile başladı üçüncü çeyreğe. İki takımın da savunmalarının yerlerde süründüğü bu periyotta Litvanya'lıların karşılıklı basketlerini izledik. Biri üç sayı çizgisinin gerisinden olmak üzere ürettiği 7 sayı ile çeyreğe hızlı bir giriş yapan Thomas Nagys'e cevap vatandaşı Jasaitis'den geldi, ilk yirmi dakikada yalnızca 2 sayı üretebilen Jasaitis altı dakikalık sekansda tam yedi sayı kazandırdı takımına. Sarı kırmızılıları galibiyetlere taşıyan sistemin temel dişlilerinden biri olan Jasaitis'in de katkı vermeye başlamasına karşın periyot sonunda skor 62-58 ev sahibi lehine idi. Bunun tek sebebi de G.Saray Cafe Crown'un bugün o bildiğimiz savunma direncinden epeyce uzak olması idi. Bu çeyrekte tam 26 sayı yedi Cem Akdağ'ın öğrencileri.

Üçüncü çeyreğe dair en önemli not ise şüphesiz Darius Washington'un 10 dakika boyunca kenarda oturması idi.

Final periyoduna da Washington'suz başlayan Cem Akdağ, 4-0'lık Bornova serisinin ardından Washington hamlesiyle birlikte Fatih Solak'ı da dahil etti oyuna. Fatih'in girişi ile alan savunmasına döneceğinin sinyalini veren teknik ekip, Washington'ın sürati ile de hızlı ve kolay sayı amaçlıyordu şüphesiz. Washington ve Fatih Solak ikilisinden hücumda bulduğu yedi sayı ile istediği katkıyı almasına karşılık asıl ihtiyaç duyulan işin savunma kısmında gereken katkı gelmeyince son beş dakikaya 71-64 Bornova üstünlüğü ile girildi. Bu ana kadar hiç süre almayan Caner Topaloğlu'nu da sahaya sürerek iyice sertleşen ve zone tercihine devam eden sarı kırmızılı savunma, Evren Büker'in üçlüğü ile skoru 75-74'e kadar getirmeyi başardı. Üstelik hiç de iyi savunma yapmadıkları bir günde. Fakat bitime iki dakika kala öyle bir pozisyon oldu ki, bu maçı Bornova'nın kazanacağı belli oldu bence orada. Bazen olur ya böyle, hissedersiniz maç içinde bir pozisyondan, öyle bir pozisyon yaşadık işte. Süre dolarken Brown'un sol dipten yolladığı top çembere değmeden Serdar'ın kucağına düştü ve turnikeyi bırakarak bu maçtaki 10. sayılarına ulaşan Serdar, skoru da 77-74'e taşıdı. Fakat o anda G.Saray Cafe Crown'lu oyuncuların yüz ifadesi çok daha farklı şeyler ifade ediyordu, maçın gidişatına dair.

Geri kalan sürede yakalanan 7-0'lık Bornova serisi de sürpriz değildi bu anlamda. Ve taktik fauller neticesinde skoru belirlenen karşılaşmadan galip ayrılan taraf 86-79'luk skorla ev sahibi Bornova oldu. Ve böylece üç maçlık kazanamama serilerini bitirdikleri gibi rakiplerinin de altı maçlık galibiyet serilerine son vermiş oldular.

İlk yarıda yalnızca 10 sayı üretebilen Shipp - Brown ikilisinin karşısında maç sonunda 36 sayı 13 ribaund 8 asist yazması ise üçüncü çeyrekte savunmayı unutan G.Saray Cafe Crown'un bugün kazanmasının mümkün olmadığını gösteren bir istatistik. Tıpkı ilk yarıda 36 sayıya izin veren G.Saray Cafe Crown savunmasının ikinci yirmi dakikada toplam 50 sayı yemesi gibi. İlk çeyreği 10'ar sayı ile tamamlayan Yalçın ve Rancik'in de maçı 12 ve 14 sayı ile tamamlaması bir diğer ilginç not bu maça dair.

Bornova Belediyesi (86): Josh Shipp 19 (6 ribaund, 3 asist), Umutcan Özyıldırım 3 (1 ribaund), Kedrick Brown 17 (7 ribaund, 5 asist), Yalçın Azizmahmutoğulları 12 (1 ribaund), Frank Elegar 9 (5 ribaund), Thomas Nagys 13 (2 ribaund, 2 asist) , Serdar Yavuz 10 (6 ribaund, 1 asist), Cüneyt Erden 3 (2 ribaund, 8 asist)

Galatasaray Cafe Crown (79): Darius Washington 15 (2 ribaund, 4 asist), Caner Topaloğlu 2 (4 ribaund, 1 asist), Murat Kaya 2 (1 ribaund, 2 asist), Mike Wilkinson 11 (3 ribaund, 2 asist), Radoslav Rancik 14 (5 ribaund, 2 asist), Evren Büker 12 (7 ribaund, 1 asist), Can Akın 6, Simas Jasaitis 15 (9 ribaund, 1 asist), Fatih Solak 2 (2 ribaund, 1 asist)

2 Yorum Yapılmış:

reverdy dedi ki...

Cem Akdağ bu maçta darius washington'ı kullanmak konusunda hata yapta benim fikrime göre. Tamam can akın'a şans verilmeli , çok değerli oyuncu tamam washington arada kenara çekilmeli ama tüm 3. çeyreği kenarda oturup 4. çeyrekte maçı almasını beklemek bana hiç mantıklı gelmiyor nedense. Zaten salonda olan herkesin görebileceği gibi washington'ın vücut dilide bunu gösteriyodu. Dediğin maçın gittiği pozisyonda ise bende aynı şeyi düşündüm ama böyle düşünceyi destekleyen bi washington vardı sahada ve ne Murat Kaya ne de Simas bugün o yükü kaldırabilecek haldeydiler . Neyse iyi bir uyarı olmuştur umarım takıma bu maç.

Cakivu dedi ki...

Fenerliyim ama nedense gs ın serisinin devam etmesini istiyordum. Çünkü bu psikolojik eşiği atlatmaları çok zordu ama buna rağmen performansları çok iyi gidiyor. Maçı ara ara izledim, Bornova daki Yalçın isimli oyuncu çok ilginç geldi. Daha önce 1. lig tecrübesi var mı bilmiyorum ama çok yararlı oynuyor takım için. Yerli oyuncu olarak alternatif isimlerin çıkması çok iyi tıpkı Evren Büker gibi...