31 Ocak 2010 Pazar

Darüşşafaka CT: 71 - Aliağa: 62 (Daçka'nın 2. Galibiyeti)

Maçtan önce sakatlanan Lorenzo Gordon'un ve hastalığı sebebiyle geceyi yüksek ateşle geçiren Reha Öz'ün zorda kalınmadıkça pek tercih edilmeyeceğini öğrendikten sonra, bugün Darüşşafaka'nın ikinci galibiyetini alabileceğini düşünüyordum. Aslında bu iki eksikten bihaberken dahi dün akşam, Daçka'nın şansını epey yüksek görüyorduk Anıl'la. Bu iki sakatlıkla birlikte zaten dar olan Aliağa rotasyonu epeyce sekteye uğradı. Lorenzo Gordon'un tamamını benchte seyrettiği, Reha Öz'ün de ilk beş başlayarak 1/4 şut isabeti ile yalnızca üç sayı üretebildiği maçı 71-62 kazanan Darüşşafaka, böylece ligdeki ikinci galibiyetini almış oldu.

Oyunu skor anlamında sürekli olarak domine eden ligin tek galibiyetli tek takımı, ikinci çeyrekte Mujezinovic'in ribaund mücadelesinde sakatlanıp kenara gelmesinin ardından Aliağa cephesinde de Berkay'ın takımı daha derli toplu oynatması sonucunda kısa süreli bir panik yaşadı. Ve skorda ilk kez geri düştüler bu dönemde. Dünkü Banvit - Efes Pilsen maçını anımsatan dış atış performansları izledik ilk yarıda iki takım adına da. Daçka 1/10 ile isabet bulurken konuk Aliağa da 1/9 ile yalnızca üç sayı çıkartabildi buradan. Bu iki isabetin de ilk yarının son iki hücumunda gelmiş olması da hoş bir detaydı.

İkinci yarının başında üç sayı çizgisinin gerisinden, devre sonunda bıraktığı yerden devam eden taraf ev sahibi Daçka oldu. Polat Kaya'nın 3/3 isabet ile dokuz sayı ürettiği bu çeyreğin ardından son periyoda 56-46 önde girdi Daçka. Çok genç bir takım Daçka ve kazanamama duygusu gerçekten beter bir duygu. On sayı da önde girseniz son on dakikaya, akıllarda hep maç gidebilir hissi oluyor ki bunu engellemek de mümkün değil. Bunun tek çözümü var; o da kazanmak. Ancak kazanarak yok edebilirsiniz bunu. İki takımın da fazlaca hatalar yaptığı bu son periyotta, Douby ve Mujezinovic ile ayakta kalan taraf Daçka oldu. En az attığı 26 sayı kadar değerli olan 6 asisti ile maçın yıldızı ise Mujezinovic'in bir adım önüne çıkan Douby oldu.

Ligin en fazla top kullanan takımı Aliağa'yı kendi oyun sistemi içerisine çekerek, kendi istediği oyunu kabul ettirerek aldı bu galibiyeti Daçka. Devrede yalnızca 29 sayıya izin verdiler ki bu Aliağa'nın bu sezon ilk devrelerde attığı en düşük sayı. Maç sonunda da 62'de kalan Aliağa'nın, ligin üçüncü haftasında Antalya deplasmanında attığı 59 sayıdan sonra en düşük skoru bu. Emre Bayav'ın da bugün ilk kez Aliağa forması giymesine karşın iki oyuncusunun yokluğunu kapatabilecek bir kadro genişliğine sahip olmayan Aliağa, bu düşük tempolu basketbolda kazanamayarak deplasmanda oynadığı sekizinci karşılaşmada yedinci mağlubiyetini almış oldu.

Daha detaylı bir maç yazısı ve salondan gözlemler saLsa soslu olarak akşam saatlerinde burada olacaktır.

Darüşşafaka Cooper Tires (71): Quincy Douby 26 (3 ribaund, 6 asist), Melih Mahmutoğlu (1 ribaund), Uluğ Kaçaniku (1 ribaund), Bora Hun Paçun 2 (2 ribaund), Burak Selen (1 ribaund), Alper Özcan (2 asist), Polat Kaya 15 (12 ribaund, 1 asist), Haris Mujezinovic 12 (9 ribaund, 1 asist), Jermareo Davidson 14 (18 ribaund, 2 asist), Can Özcan 2 (3 ribaund, 1 asist)

Aliağa Petkim (62): Jack McClinton 19 (3 ribaund, 1 asist), Reha Öz 3 (3 ribaund, 2 asist), Hazer Avcı 2 (1 ribaund), Quinton Hosley 13 (9 ribaund, 3 asist), Emre Bayav (1 ribaund), Vladan Vukosavljevic 16 (10 ribaund), Ceyhun Altay 6 (6 ribaund), Kaan Üner (1 ribaund), Berkay Sahillioğlu 1 (2 asist), İlkay Okay 2 (1 ribaund)

3 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

lorenzo gordon ve reha çok önemli eksikler aliağa gibi dar ratosyonlu bir takım için.

reha ilk 3 periyot doğru dürüst oynamadı ama son periyodun başında soktuğu üçlük ve yaptığı blok takımını ateşleyen hareketler oldu.

gordon'un yokluğunda, vladan vukosavlijevic uzun süre sahada kaldı, bana göre sahanın en iyi isimlerinden biriydi, ilk 3 periyot çok iyi oynadı ama yorulunca son çeyrekte oyundan düştü. gordon'un ekslikliği burada fazlasıyla hissedildi.

polat'ın 3. periyotta soktuğu 3 üçlük ve maçı 12 ribaundla tamamlaması da önemli bir ayrıntı.

ayrıca daçka'nın ribaundlarda 50/35 gibi bir üstünlüğü var ki, bu bile maçı kazanmaları için tek başına yeterli bir istatistik.

Adsız dedi ki...

http://mixbasket.blogspot.com/2010/01/darussafaka-ct-71-62-aliaga.html

İzmirBasket dedi ki...

Aliağa bu sene yanlış transferlerle başladı sezona.Sonradan döküntü oyuncularla toparlanmaya çalıştılar.Seneye bambaşka bir takım olucaklar.Emre,İlkay,ismail gibi oyuncu tiplerinden kurtulmaları lazım eğer rotasyon istiyorsa halil bey