23 Ocak 2010 Cumartesi

Erdemir: 82 - Banvit: 68 (Seriyi Bozan Erdemir Oldu)

Bu hafta oynanacak karşılaşmalar arasında sonucunu en fazla merak ettiğim karşılaşma buydu, yayın akışına alınmadığı için ne yazık ki izleyemedik Ereğli'deki bu güzel mücadeleyi. Skoru hariç herşeyin en başından belli olduğu Kepez Belediyesi - Fenerbahçe Ülker maçı yerine bu güzel maçı izlemeyi çok isterdim açıkçası. Takip ettilerse eğer, yayıncı kuruluş da üzülmüştür herhalde başabaş geçen ve son çeyreğin son dakikalarına kadar galibin belli olmadığı bu maçı yayınlamadıkları için.

Bir tarafta son 10 maçının dokuzunu kazanmış, toplamda 11 galibiyete ulaşmış bir Banvit. Diğer tarafta, son Kepez mağlubiyetini saymazsak, Ereğli'de sadece tepe dörtlü diye tanımlayabileceğimiz takımlara kaybeden bir Erdemir takımı. Banvit'in oldukça formda olmasına karşılık, Ereğli'de yaratılan güzel ambiansla oldukça zor kaybeden de bir Erdemir portresi vardı maç öncesinde. Galibi önceden kestirmek pek mümkün değildi maç öncesinde, ev sahibi avantajı ile Erdemir küçük bir adım daha öndeydi sadece.

Karşılıklı basketlerle geçen ilk çeyreği Erkan Veyseloğlu'nun üçlüğü ile 23-20 önde kapatan Erdemir, çeyreğin başında 31-21 ile ilk kez çift haneli farkı yakaladığı bu çeyreği Erkan Veyseloğlu'nun neredeyse şut kaçırmadan bulduğu 16 sayının önemli katkısıyla 47-37 önde tamamladı. Bu çeyrekte Lance Williams'ın arka arkaya gelişen pozisyonlarda iki hücum faul alması ile Orhun Ene'nin de bir teknik faul aldığını ekleyelim. İkinci yarıda Banvit'in öne geçmesine hiç izin vermeyen ev sahibi, oyunu ve skoru forse ederek 82-68'lik skorla galip ayrılmayı başardı bu zorlu karşılaşmadan.

Alex Gordon'un 16 dakika sahada kalarak beşte sıfır ile karavana attığı bir günde Erkan Veyseloğlu'nun yüksek yüzdeyle bulduğu 24 sayı çok daha anlam kazanıyor şüphesiz. Sezon öncesinde Erkan'a çok güvendiğini söyleyen Ahmet Çakı'yı da ayrıca mutlu eden bir performanstır tabii bu. Banvit'in iki kısası Barış Özcan - Yunus Çankaya'nın 1/11 üçlük attığı bir karşılaşmayı deplasmanda kazanabilmesi için Lance Williams - Chuck Davis ikilisinin ekstra performansına ihtiyacı vardı fakat Lance Williams'dan yalnızca 10 sayılık bir katkı gelince yenilgi de kaçınılmaz oldu Banvit için.

Erdemir (82): Nate Funk 14 (2 ribaund- 3 asist), Ümit Türkoğlu 2 (4 ribaund- 2 asist), Erdal Bibo 2 (3 ribaund- 2 asist), Hakan Köseoğlu 9 (2 ribaund- 8 asist), Alex Gordon (1 ribaund), Mohammed Kone 10 (8 ribaund- 2 asist), Leon Williams 13 (9 ribaund), Erkan Veyseloğlu 24 (4 ribaund- 1 asist), Emre Ekim 8 (2 asist)

Banvit (68): Barış Ermiş 9 (2 ribaund- 2 asist), Lance Williams 10 (4 ribaund- 3 asist), Chuck Davis 18 (4 ribaund- 1 asist), Yiğitcan Turna (1 ribaund- 2 asist), Barış Özcan 10 (1 ribaund- 5 asist), Barış Hersek 8 (4 ribaund- 1 asist), Keith Simmons 12 (3 ribaund), Goran Cakic 1, Yunus Çankaya (3 ribaund- 1 asist), Erkan İnan

2 Yorum Yapılmış:

yunus dedi ki...

erkan veyseloğlu bu ligin en underrated türküdür.Çok kaliteli bir adam bence.

duru dedi ki...

Ben neden Erdemire deplasman olarak oynamaya gelen bütün antrönörlerin (mesela dün Orhun Ene'nin de olduğu gibi)haklı yada haksız her düdüğe daha düşünmeden aşırı tepki göstermelerini ve hakemleri kontrol altına almaya çalışmalarını anlayamıyorum.Neyseki dün Orhun Ene ye hakem büyük bir cearetle teknik faul çaldı da biraz kendine geldi.Kendi görevini yapmaya devam etti.Yoksa bütün maç bağırmaktan ve sinirlenmektan başka birşey yapmayacaktı.Keşke ligdeki bütün maçlarda hakemler biraz cesur olabilseler(yani federason tarafından biraz rahat bırakılabilseler)antrönörlerde kararlara haklı haksız aşırı tepki vermekten biraz çekinecekler ve bence maçlarda adalet olacak ve daha zevkli maçlar izleyebileceğiz.Neyse sonuçta dün Erdemir adına haklı ve önemli bir galibiyet aldık ve çok mutluyuz.Erdemirli olarak bence lige renk katmaya devam edeceğiz.