14 Ocak 2010 Perşembe

F.Bahçe Ülker: 68 - Zalgiris Kaunas: 76 (Ayak Çizgide, F.Bahçe Ülker Dışarıda)

'F.Bahçe Ülker turlar, Efes Pilsen zor' diyorduk. Efes Pilsen mucizeyi yarattı, F.Bahçe Ülker ise geç uyanmanın ağır bedelini ödedi. Evet son üçlükte Marcus Brown'un ayak çizgide ama 30 dakikalık kısmı 17 sayı farkla geride kapattıktan sonra uyanan takım & taraftar kombinasyonuna ne demeli? Son 10 dakikada yaratılan etki maç boyunca yaratılsa böyle mi olurdu? Elbette olmazdı. Son çeyrekte 5 faul sayısı dışında sayı yemedi F.Bahçe Ülker. İlk ve tek basket bitime saliseler kala Brown'dan geldi. Ayak çizgideydi belki ama artık F.Bahçe Ülker de dışarıdaydı. Aziz Yıldırım'ın deyiminden esinlenerek 'Yürüye yürüye çıkılacak' bu gruptan çıkamadı F.Bahçe Ülker. Yetmezmiş gibi grup sonuncusu oldu. Sebep olanlar utansın. Taraftarlar 'Tanjevic istifa' diye haykırarak hedefi gösterdiler ama ben işi biraz daha genişleterek 'Zihniyet istifa' diyorum. Tanjevic bu zihniyetin bir kuklası zira.

Tanjevic'in grubun son maçındaki ilk beş tercihi Ukic - Ömer Onan - Kinsey - Rasim - Oğuz şeklindeydi. Yeni transfer maçın 26. saniyesinde giriştiği ilk basket denemesinde isabet sağlayınca salondaki -beklenenden az, ama ilk maçlara göre fazla- taraftarlara güzel bir 'Hoşbulduk' demiş oldu. Zalgiris ise bizim kişisel becerilerimize inat, topu dolaştırarak hücum etmeyi tercih etti. Sert görünümlü ama aslında yumuşacık olan F.Bahçe Ülker savunması 5 hücumda 5 basket çıkartmasına engel olamadı Litvanyalı rakiplerinin. Bu 5 basketin son ikisi üçlük olunca da daha 4 dakika olmamışken 4-12 gibi bir skor oluştu skorbordda. Bu sırada Marcus Brown'u tutmakla görevlendirilen ama eli kolu çok oynayan Ömer Onan erkenden 2. faulünü alıverdi. Ukic'in kenara gelip, Mrsic'in oyuna girmesiyle penetre edemeyen bir beşle sahada olan F.Bahçe Ülker'de 4 numara görevi de Emir'e verildi. Zalgiris'in ilk çeyreğin bitimine 3 dakika kala 10-18 önde olduğu sırada önce Kinsey ve Emir'in kaldırıp attığı iki şut girdi, üstüne Kinsey basket+faul aldırdı, girmeyen faulün hücum ribaundunu alan Emir de Giricek'e asist yaptı, bir anda 9 sayılık bir F.Bahçe Ülker etkisi yaratıldı. 2 dakikada skor 19-21'e geldi. Ama rüzgarı kesen Kinsey oldu. Yaptığı faulün ardından bir de teknik faul alınca hem takımın hızını kesti, hem de daha ilk çeyrekten faulleri üçledi. İlk çeyrek skoru 19-23.

Ukic'siz başladı Tanjevic. Belki de unutmuştur adamı, günahını almayalım. Ama takımın tek penetre edebilen adamı olarak gözümüze çarpan Ukic kenardayken tamamen dış atışlara endeksli bir F.Bahçe Ülker seyrettik. Durarak oynayan, topa gitmeyen, topu bekleyen oyuncularımız üçlük denemeleriyle dayandılar Kaunas kapılarına. Girmeyen onca şutun üstüne Giricek'in üçlüğü ilaçtan da öte geldi. Bu sırada Mirsad girdi oyuna. Bu sezon ilk kez. Girer girmez çekti ribaundunu, birkaç hücum sonra da ilk sayılarını buldu Semih'in airballunu takip ederek. 5. dakikayı geride bırakacaktık ki Giricek bir üçlük daha soktu soldan. Skor 27-30 oldu, F.Bahçe Ülker'in bu çeyrekteki sayı özeti de bu yazdığım kadardı işte. 2 Giricek üçlüğü, 1 de Mirsad basketi. Zalgiris tarafında ise Begic üstünden alınan fauller ve bulunan sayılar vardı. Semih içeride yediği dayağın acısını çıkartırcasına vurduğu smaç esnasında bir de faul aldırınca skor 30-30'da dengelendi. Kalan 4 dakikadan fazla kısımda Pocius ile Giricek'in ilk devrenin en skoreri kim olacak çekişmesi vardı. Giricek bir üçlük daha yollayıp bu çeyrekteki üçüncü üçlüğünü ve dolayısıyla 9. sayısına erişirken, Pocius'un devrenin son 4 dakikası içerisinde ikisi üçlükten olmak üzere ürettiği 8 sayı ve Brown'un tek üçlüğü devrenin 37-43 Zalgiris üstünlüğü ile geçilmesini sağladı. İlk yarının en skoreri 14 sayılı Pocius'tu. Ama koç Butautas'ın son hücumda onu kenara almayıp devre biterken 3. faulünü almasına izin vermesi de değinilmeden geçilmeyecek bir hataydı.

İkinci yarıya biraz stres, biraz panik ile başladı F.Bahçe Ülker. Bir an önce öne geçme isteği hem hücumda hem de savunmada olmaması gereken şeylerin olmasına yol açtı. 40-50 ile bu maçta ilk kez çift haneli farklara selam çaktık. Sahadaki oyuncular birbirlerine bağırmaya başladı, Oğuz bomboş pota altını kaçırdı vs vs. Bir tek Giricek direnmeye çalıştı işte. O da kişisel gayretlerle tabii. Set falan hikaye. F.Bahçe Ülker hücumda gramla aldıklarını, savunmada kiloyla verince skordaki denge de yalan oldu tabii. Her hücumda sayı yiyerek maçı çevirebilmek matematiksel olarak da gerçekleşme ihtimali oldukça düşük bir olay. Üçüncü çeyreğin bitimine 3 dakika kala skor 47-61 ve en kötüsü de sarı lacivertli oyuncular umut vermiyorlardı. Yenilinse bile aşılmaması gereken 5 sayı sınırı için bile. Marcus Brown'un Kinsey'i bakkala yollayıp göbeğimize bıraktığı üçlük üçüncü periyodun son sayısı olurken son çeyreğe 51-68'lik bir skor ve kapanması gereken 17 sayılık koca bir fark ile girdik.

Kinsey'nin kaptığı top ve bastığı smaç o ana kadar uykuda olan salonu bir anda ayaklandırdı. Her zaman olduğu gibi yumurta kapıya sıkışınca çalışan Türk aklı bitime 10 dakika kala çalışmaya başlayarak istediğini elde edebilecek miydi? Ukic'in kendi yarattığı üçlük girip, rakibin denediği üçlük içinden çıkınca, bir de Capin 1/3 ile faul atınca heveslendik, heyecanlandık. Ukic'in turnikesi ve faul çizgisinin önünden bıraktığı şutu girince, çift hanelere çıkıp 20 sınırına dayanan fark yeniden tek haneye düştü. Skor 60-69'du ve tüm bu anlattıklarım 3 dakikadan daha da az bir süre içinde oluşmuştu. Bitime 7 dakika varken, salonda bu haldeyken hafif hafif 'Neden olmasın?' diye düşünmek çok da abes kaçmazdı he? Mrsic, Kinsey ve Emir ile denediğimiz acele üçlükler girmese de 5 dakikada sadece 1 sayı üretebilen Zalgiris böyle devam ettiği sürece mevcut durumdan daha kötüye gitmiyorduk en azından. Semih geldiği faul çizgisinden 2/2 ile dönünce bitime 04:40 kala skor 62-69'a geldi. Pocius atış anında kendisine yapılan faulden doğan serbest atışları sokup Zalgiris'in bu çeyrekteki 2. ve 3. sayılarının da faul çizgisinden gelmesini sağladı. Zalgiris'in fauller dışında sayı üretemediği 9. dakikayı da geçmişken Semih'in yaptığı hücum faul, Mrsic'e verdiği uzak ara pası ve Mrsic'in bir türlü sokamadığı üçlüklere üzülmeden de edemiyor insan. Ukic 3 faulü sokup biz de Asvel'in öne geçtiğini öğrenince son 3 saniyede faul yapmayalım diye bir taraflarımızı yırttık basın tribününden. Çünkü Mirsad ve Tanjevic takıma faul yapın talimatı veriyorlardı. Onca bağırışın üstüne faul yapmama kararı aldı zaten takım. Ama son sözü eski dost Marcus Brown söyledi. Bu çeyrekte 5 faul basketi dışında sayı bulamayan Zalgiris'e bu çeyrekteki ilk basketini bir ayağı saha çizgisini ihlal ederek attığı üçlükle getirdi. Maçın sonucunu 68-76 olarak tayin eden Brown, üst tur için 5 farkla yenilmenin bile yettiği (Asvel yenseydi) F.Bahçe Ülker'e 'Buraya kadar!!' dedi. Zalgiris grup üçüncüsü olurken, Cibona onun arkasından dördüncülük koltuğunu kaptı. F.Bahçe Ülker mi? Dedik ya işte. Grup sonuncusu. 2010'da Final Four'du bu takımın hedefi değil mi? Külahım neredesinnnn?

F.Bahçe Ülker (68): Roko Ukic 20 (6 ribaund- 4 asist), Mirsad Türkcan 2 (2 ribaund), Ömer Onan 5 (2 ribaund- 1 asist), Rasim Başak, Semih Erden 8 (10 ribaund), Gordan Giricek 16 (8 ribaund), Damir Mrsic (1 ribaund- 2 asist), Oğuz Savaş 2 (1 ribaund- 2 asist), Tarence Kinsey 11 (1 ribaund), Emir Preldzic 4 (3 ribaund- 2 asist)

Zalgiris Kaunas (76): Marcus Brown 17 (5 ribaund- 4 asist), Aleksandar Capin 4 (4 ribaund- 2 asist), Martynas Pocius 18 (4 ribaund- 4 asist), Mantas Kalnietis 13 (3 ribaund- 2 asist), Mirza Begic 6 (3 ribaund), Dainius Salenga 5 (2 ribaund- 2 asist), Sander Vene 2 (2 ribaund)

29 Yorum Yapılmış:

tankut dedi ki...

Defol git artık be adam...Daha ne kadar içine edebilirsin ki bu takımın?

fırat dedi ki...

Tanjeviç git artık ya. Ne bekler bu adam kovulupta para koparmayı mı.

Bu arada cibona asveli yenerse de mi hiç şansımız yok?

Hasan MUTLU dedi ki...

Çok güldüm,hala gülüyorum..

frz_brs dedi ki...

Son çeyrek 3 serbest atış değil,5 serbest atış isabeti buldu Zalgris...Son periyot 8 sayı attılar, 7 de 5 serbest atış ve son saniye Brown'un üçlüğü... Haberi düzeltirseniz,daha düzgün bilgi verilmiş olur okuyanlara...

koray... dedi ki...

Bu ne yha..Bu adam ne zaman gidecek bu takımda. Takmının haline bak..DEFOLUP GİT ARTIK...

fırat dedi ki...

grup karıştı. Maliano nun dediği gibi halamın bıyığı olsa hesapları başladı. Euroleagu daha güncellemedi durumları.
Bekliyoz bakalım ne olacak

tunacan. dedi ki...

birde kesin geçeriz diye ukiçi aldılar.tek bir seti yok takımın.kimin ne yaptığı belli değil.oyuncular mutsuz.bu halleremi düşücekti koskoca fenerbahçe.hiçmi sahibi yok bu takımın.

Adsız dedi ki...

Son cümleniz her şeyi açıklıyor başka söze ne hacet !

Solomon dedi ki...

Artık Tanjevic'in miladı dolmuştur.. Umarım gereken en kısa süre içinde yapılır.

tunacan. dedi ki...

halen bu takımda birşeyler değişmeyecekse cidden ayrı şeyler dönüyor demektir.yoksa böyle bir şeyden sonra yer yarılması lazım.sen böyle bir takım kur tutsun sonuncu olsun.şaka gibi.

efesliturgut dedi ki...

Basın toplantısındaki İsmail Şenolün sorusu her şeyi özetliyor;Tanjevic'e "gelecek planlarinizda bir degisiklik var mi" Cevap: sakatlarin duzelmesini bekliyorum.

KskHyTr dedi ki...

Bravo turgay demirel bravo aziz yıldırım bravo başarıların devamını bekliyoruz:) federasyon aziz yıldırım elele tanjevicle nice umutlu senelere:)

Atakan dedi ki...

ayak çizgide olmasada eleniyordu şu durumda Fenerbahçe.

Atakan dedi ki...

ayak çizgide olmasada eleniyordu şu durumda Fenerbahçe.

Serhat dedi ki...

Tanjevic bu saatten sonra gitse nolur? Boş yere tazminat ödemiş oluruz...

basketçi dedi ki...

aziz yıldırım hala bu tanjevic denen adamı takımın başında tutuyorsan eğer sende mafia üyesisin demektir
mafia:ironhand+dodo+bogdan+uslu
bogdan'ın miladı dolalı son kullanma tarihi geçeli zaten uzuuuuuuun seneler olmuştu.

kobe dedi ki...

ben idaa edıyorum tanjevıc 1.lıg kocu degıl amatör küme koçu bile olamaz yazıklar olsun hala bu adam burda..

Erinc Atilla dedi ki...

herseyi gectim...

bir iki karsilastirma...

ispanya, son donemde ulke olarak ve takimlari olarak avrupa ve dunya basketboluna damgasini vurmus bir ulke...

biz...kendi kendimizi ovuyoruz...gerisi bos...

turk telekom...turkiye liginin kalbur ustu kadrolarindan ve butcelerinden biri...sampiyonluk adayi...son bir kac yil oldugu gibi...

bizkai bilboa...evet oyle bir takim var...ispanya liginde sondan ikinci...17 mac 4 galibiyet...

8 aralik 2009...yer ankara...mac sonu; telekom:70 bizkai bilboa:85
15 aralik 2009...yer ispanya...mac sonu; bizkai bilboa:81 telekom:75

herseyin ozeti degil mi ??

efes ust tura cikti...aman ne buyuk is...4 galibiyeti var...1 tanesi sadece grubu kendi ustunde tamamlayan takima karsi...o da icerde partizan'a 10 sayi fark...gerisi rezillik...

fenerbahce elendi tamam, ama ciksa...ust taraftan kac takimi yenebildi ??

ulke basketbolu olarak cok kotu yerdeyiz...bir sekilde bazi seylerin ustu hep ortuluyor...

iste ulkenin bu ise en fazla para doken takimlari...

biri zar zor baska bir takimin galibiyeti ile ilk turdan cikabiliyor...
biri ilk turda eleniyor...
biri ispanya liginin sondan ikincisini bir macta bile yenemiyor, yine mucizevi bir sekilde bir ust tura cikiyor...

simdi allah askina birisi diyebilir mi, 2010 dunya sampiyonasina umutla bakiyorum diye...

2010'da ilk turdan sonra alacagimiz her galibiyet, bizim disimizda bazi faktorlerden dolayi alinmis galibiyet olacaktir...

basketçi dedi ki...

erinç sen kendini kandırma kazma sapı odun kütüğü vidmar'ın parasına lavrinovic alınırdı üstelik vidmar geldiğinde lavrinovic henüz sienaya gitmemişti
siena ile fb ülker'in bütçeleri nerdeyse aynı fakat aralarında oynadıkları zaman 40 sayı fark oluyor
koskoca Türk basketbolu bogdan bir adamın oyuncağı olmuş
biz tabiki ispanyol basketbolu ile başedemeyiz bizden çok ilerideler fakat bu alınan bogdan sonuçlara mazeret de olamaz sebepte olamaz.

Ahmet Karadag dedi ki...

olan Ukic'e oldu...

serpil dedi ki...

pota altın kadar konuşacaksın.. semih le oğuz la olmaz bu işler.. hep dışardan hep dışardan nereye kadar.. hele oğuz da savunma da yok..

serpil dedi ki...

bayan takımında nevriye harikalar yaratıyor ama bir erkek takımında bir nevriye yok ne acı :(((

KlavyeSporu dedi ki...

Bu haberin tam altında Aydın Hocanın resmi var, kasten olsa bu kadar olurdu :)
"Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste" demiş atalarımız. Daha fazla ne olabilir bilmiyorum. Efes'e playoff'da 2-0'dan 4-2 kaybet, üstüne şimdi de Euroleague'den elen.
Herhalde bu sene ligde final oynamadan elenmek de son darbe olur...

Erol Kaya dedi ki...

şimdi bazı kişiler koskoca fenerbahçe bu hallere mi düşecekti demişler. Kusura bakmayın ama hangi koskoca fenerbahçe? basketbol arenasında ne başarısı var fenerbahçenin? hadi basketbol arenasını geçtim, futbol takımı yüzünden koskoca olarak nitelendirilen takımın 2008deki çeyrek finalinden(chelsea) başka bi başarısı olmayan bu klupten böyle bahsetmek de bence garip. Tamam anlıyorum Ukiç var Giricek var, bunlar kalbürüstü oyuncular ama tanjeviçin durumu malum. Ben olsam takımın başında bu takım daha farklı oynamaz yani. Bu kadar net konuşuyorum. Sonra Semih Erden mi büyük oyuncu? Yoksa ilk beş başlayan Rasim Başak mı, top süremeyen sözde savunmacı off-guard ömer onan mı? Kendimizi kandırmaya devam edelim.
Dün ergin ataman hayatımın en zor 4 dakikasıydı dedi rytas - malaga maçının son anları için. İşte bu sarfedilen cümle için Tuncay Özilhan şu sözü söyleme hakkına sahiptir: "Bu hallere mi düşecektim?"
yuh yani yuh. 1995 avrupa şampiyonasının en büyük oyuncusu djordeviçi abdi ipekçide denize döktüğüm günler geliyor aklıma hüzünleniyorum.

Erol Kaya dedi ki...

yaptığım imla hataları için özür diliyorum. Alkolün etkisi olsa gerek:)
"denize döktüğüm" değil "denize döktüğümüz" olacak.
"başka bi başarısı olmayan" kısmı da "başka bi başarısı yokken" olarak yazılmalıydı.

salih dedi ki...

bu durum için söylenebilecek tek şey "alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste".

Tayfun Yurdagül dedi ki...

FB Ülker'in Euroleague sözleşmesi gözden geçirilebilir bu ne kabus sezondu yav..

tuncer beyribey dedi ki...

Bir zahmet Fenerbahçe'nin Euroleague sözleşmesi gözden geçirilsin zaten. Son 16'ya kalamayan, seyirci çekemeyen bir takımı Euroleague ne yapacak. Bu sene Galatasaray, Beşiktaş, Türk Telekom gitseydi, bundan daha mı kötü olacaktı. Bence Efes Pilsen'in de sözleşmesi sona erdirilmeli ve adam gibi Ligde final oynayan iki takım ertesi sene Euroleague'e kalabilmeli. Mesela, GS CC şampiyon olsa, nerede mücadele edecek, EuroCup'da mı? Böyle bir saçmalık olmamalı.

ako dedi ki...

Mirsad oyuna girince taraftar tepki gösterdi mi? Efesle final serisinde konuşup anlaşan adam yine elini kolunu kaldırarak taraftara şov yapıyor. Çok unutkan milletiz