17 Ocak 2010 Pazar

F.Bahçe Ülker: 90 - Bornova Bld: 69 (5 Dakikada 20-0)

Perşembe günü Zalgiris Kaunas'a yenilerek Avrupa defterini kapatan moralsiz F.Bahçe Ülker, bugün konuk ettiği Bornova Belediyesi'ni son çeyreğin ilk 5 dakikasında yakaladığı 20-0'lık seri ile yıkarken ligde yoluna kaldığı yerden devam etmiş oldu. Bu yıl ligdeki ilk dakikalarını bulan Mirsad Türkcan attığı 19 sayıyla ve özellikle de son çeyrekte yapılan savunmaya katkısıyla maçın en dikkat çekici ismi olurken, 15 sayılı Ömer Onan ve bugün aynı zamanda doğumgünü olan Rasim Başak da yüzdeli oyunu ve ürettiği 14 sayıyla gecenin iyilerindendi. Yeni transfer Ukic Zalgiris maçından sonra bu maçta da iyi rakamlar yakaladı: 10 sayı - 4 ribaund - 8 asist. Salonda bulunan az sayıda F.Bahçe Ülker taraftarı bitime 30 saniye kala başladıkları tezahüratla koç Tanjevic'i bir kez daha istifaya davet ettiler.

Zalgiris maçındaki beşinde sadece Oğuz yerine Semih'i koyma değişikliğine giderek girdi maça Tanjevic. Koljevic'le yollarını ayıran, yeni transferi Cüneyt Erden'den de omuzundaki sakatlıktan ötürü yaralanamayan Bornova ise Serdar - Shipp - Yalçın - Brown - Elegar şeklinde başladı. Ömer Onan Shipp'e yapıştı, çeyrek sonuna kadar da bırakmadı. 10 dakikada sadece 1 sayı attırdı ligimizin skorer isimlerinden Shipp'e. Sadece defansta değil ofansta da oyuna iyi girdi Ömer Onan, bugün doğumgünü olan ve maçta denediği 3 üçlükte de isabet bularak gayet yüzdeli başlayan Rasim'le birlikte ilk 10 dakikada 9 sayıya ulaşan isimlerdendi. 22-13 F.Bahçe Ülker üstünlüğü ile kapadığımız ilk çeyrekte Rasim'den Ömer Onan'a inen pas ve Shipp'in Elegar'a verdiği bel arkası pas en güzel hareketlerdi. Maçın ilk 10 dakikasında Bornova ekibinin ofansındaki tıkanıklık dikkat çekti.

İkinci çeyrekte ilk 10 dakikaya inat iyi bir Shipp izledik. Önce savunmacısı Ömer Onan'a karşı kazandığı basket-faul, sonra da Emir Preldzic'in beyzbol pasını kapıp tam saha dripling yaparak aynı oyuncu üzerinden bastığı smaç 5-0'lık bir Bornova serisini izlettirdi bize. İlk çeyrekte 7 sayıyla takımının en skoreri olan Elegar, Semih'in 2 faul alarak çıkmasından sonra oyuna giren Oğuz'un üstünden de kolay sayılar bulmaya devam edince Tanjevic uzun bir aradan sonra Zalgiris maçıyla sahalara dönen Mirsad'ı koydu 5 numaraya. Bu sırada devreye 05:30 vardı ve skor 27-24 F.Bahçe Ülker lehineydi. Ukic'in kenarda, Greer'in sahada olduğu beş ilk yarıdaki yüzdesinden epey uzaktı. Öyle ki Zalgiris maçının iyilerinden Giricek iki tane bomboş üçlük yakaladı ama ikisinde de sayıyı yapamadı. Tam bu sırada Emir'in enfes ters turnikesi geldi. Sağ dipten aldığı topu kıvrak bir hamleyle pota altına taşıdı Sloven oyuncu, sonrasında da hareketine biraz erken başlasa da topu çevirmeyi başarıp ters turnikeyle sayıya uzandı. Çeyrekteki faul limitini erken dolduran F.Bahçe Ülker'de Shipp'e atış halinde faul yapan Greer kısa sürede kişisel faullerini üçlerken, sol bileğinden sakatlanan Giricek ile beraber kenara geldi. Devrenin sonlarında Mirsad imzalı syılar vardı. Benchten gelip 9 sayıya ulaşan tecrübeli oyuncu takımının skorda yeniden farkı açmasını sağladı. Emir'in zor durumda dönerek attığı şutla kapadığımız devre sonunda 44-33 F.Bahçe Ülker üstünlüğü yazıyordu. Sarı lacivertlilerin son bölümde oynadığı 3 transition hücumu vardı ki, okullarda ders niyetine okutulabilirdi gayet. F.Bahçe Ülker ilk 20 dakikada tam 6 isabetli üçlük bulurken, Bornova'nın isabetli üçlük sayısı sadece 1'di. O da zaten Bornova adına maçın ilk basketi olma özelliğini de taşıyan Yalçın'ın üçlüğüydü.

İlk çeyreğe damgasını vuran Rasim, ikinci çeyreğin tamamında kenarda oturduktan sonra ikinci yarının başında da yine sahadaydı. Ve yine gayet yüzdeliydi. Önce isabetli bir ikilik, sonra da isabetli bir üçlük bularak 1/1 ikilik, 4/4 üçlük yüzdeleriyle toplamda 14 sayıya ulaştı. İlk yarıda 2 numarada oynayarak Greer'e eşlik eden Mrsic, ikinci yarıya da Ukic'e eşlik ederek girdi aynı şekilde. Ama Marcus Brown vakasından ders alınmamış olacak ki yine rakibin en önemli skorerini tutma görevi belini döndürme konusunda biraz (!) sıkıntı yaşayan bu emektara verilmişti. Ligdeki diğer maçlarında olduğu gibi yine Shipp, Elegar ve Brown ile sayılarını bulmaya devam eden Bornova bir ara 14 sayıya kadar çıkan farkı üçüncü çeyreğin bitiminde Elegar'ın smacıyla 7 sayıya kadar çekip son bölüme 59-52 girilmesini sağladı. Elegar'ın smacı öncesinde F.Bahçe Ülker kendi pota altından soktuğu topta uzun pasla Ömer Onan'ı buluşturmak istedi ama top kimseye değmeyince (Ömer Onan formasından çekildiği için itiraz etti uzun süre) top aynı yerden Bornova tarafından sokuldu oyuna ve küçük bir oyunla Elegar buluştu topla. Bir kenar ya da pota altı topunda da uyumasa şu takım, şaşacağım zaten. Sinan ve Shumpert az mı sayı yazdı bu hastalığı değerlendirerek?

Üçüncü çeyreğin sonunda gerilen sinirler, son çeyreğin başında Ömer Onan'a çalınan faulle iyice gerginleşirken Mirsad çıktı sahneye. Bir üçlük isabeti buldu, bir top kapıp takımının kolay bir turnike bulmasını sağladı, bir de Greer'e ekstra bir pas verip ona üçlük attırdı, skor bir anda 67-52'ye taşındı. Burada Mirsad - Ömer - Kinsey üçlüsünün katkısıyla artan F.Bahçe Ülker savunma dozajına da dikkat çekmek gerekiyor. Rakibine son çeyreğin ilk 5 dakikasında sayı şansı vermeyen F.Bahçe Ülker, 20-0'lık seri yakaladı ve farkı 27'e kadar çıkardı (79-52). Maçı da bitirdi. Bornova'nın bu çeyrekteki ilk basketi 6. dakikanın içinde Shipp'ten geldi. Kalan dakikalarda karşılıklı basketşlerle geçildi, iki takım da oyundan düşerken Bornova'da ilk 1. lig deneyimini yaşaması için oyuna giren genç Samet Geyik'in sol bileğini burkması günün en üzücü olayıydı. Maçı F.Bahçe Ülker 90-69 alırken ligdeki 12. galibiyetine ulaşmış oldu, Bornova ise 6 galibiyette kaldı.

F.Bahçe Ülker (90): Roko Ukic 10 (4 ribaund- 8 asist), Mirsad Türkcan 19 (6 ribaund- 1 asist), Ömer Onan 15 (2 asist), Rasim Başak 14 (3 ribaund- 1 asist), Semih Erden 1 (6 ribaund), Gordan Giricek 2 (1 ribaund), Damir Mrsic 4 (1 ribaund), Lynn Greer 6 (2 ribaund- 5 asist), Oğuz Savaş 2 (1 ribaund), Tarence Kinsey 8 (3 ribaund- 1 asist), Emir Preldzic 9 (2 ribaund- 4 asist)

Bornova Belediyesi (69): Josh Shipp 16 (3 ribaund- 2 asist), Umutcan Özyıldırım 3 (6 ribaund- 2 asist), Kedrick Brown 21 (7 ribaund- 3 asist), Yalçın Azizmahmutoğulları 7 (3 ribaund), Buğra Dağ (2 ribaund), Çağdaş Erdoğan 4 (2 ribaund), Frank Elegar 16 (10 ribaund- 2 asist), Serdar Yavuz 2 (1 ribaund- 3 asist)

9 Yorum Yapılmış:

Atakan dedi ki...

büyük zafer, tanjevic artık 3 sene daha kalabilir takımın başında.

ege54 dedi ki...

cidden inanılmaz.avrupada en kolay grupta,bu bütçeyle sonuncu olunmuş.halen herşey normal devam ediyor fenerbahçede.herhalde küme düşse uyanmaz bu klüp.yokmu bu takımdı iki akıllı insan.niye teslimiz bu hocaya niyeee.

serpil dedi ki...

geçen zalgiris maçında yeni gelen ukiç le oynayan tanyeviç.. ama greer i hiç oynatmayan tanyeviç.. süper istikrar..

bonzo dedi ki...

tanjeviç'e bende sallıyorum ve haklı olduğumuzu düşünüyorum ama, bu maçtada son periyoda kadar herşey aynı giderken aynı oyuncuların aynı koç emrinde savunmada vites atıp, maçı kendi kendilerine koparmaları aklıma ister istemez zalgiris maçı için neden yapmadınız sorusunu getiriyor?

DaMiRiLyAs #12 dedi ki...

bu maç son periyod hırslı oyunun tek sebebi var o da hakem hatalarının hat safhaya ulaşmasıyla takımı ateşlemesi..başkada bir nedeni yok..sonraki maçta yine aynı ruhsuzluk sahada olacak..

Cengiz dedi ki...

iyi tespit bonzo

Kıvanç dedi ki...

Salsa maç yazılarında şu en alttaki maç raporu bölümüne çeyrek skorlarını da eklesen gayet iyi olur. Tamam tbl.org başta olmak üzere her yerde yazıyor bunlar ama ilk gelip buraya bakıyoruz.

serpil dedi ki...

semih'in 1 ve Oğuz'un 2 sayısı da beni artık şaşırtmıyor!!!

hasanerdem dedi ki...

50 kişiyi salona çekebilmek büyük başarı.