30 Ocak 2010 Cumartesi

G.Saray CC: 78 - Kepez Bld: 64 (23 Dakikalık Maç)

Ligin henüz ikinci haftasında Kepez'de Galatasaray Cafe Crown'u mağlup ederek sezonun kendi adına ilk galibiyetine imza atan Kepez Belediyesi ile Antalya'da sezonun ilk mağlubiyetini 74-63'lük skorla alan sarı kırmızılıların, 17. haftada Abdi İpekçi'deki bu karşılaşmasının ligin 13. sırasının yeni sahibini belirleyebileceğini kimse tahmin edemezdi herhalde. Kepez'in haftalardır kırılmaya yüz tutan direncini kırmayı ilk yarının son iki dakikasındaki savunma performansı ile sekteye uğratsa da ikinci devrenin hemen başında ilk üç dakikada yakaladığı 13-0'lık seri ile farkı 26 sayıya kadar çıkaran G.Saray Cafe Crown maçı da yirmi üç dakikada bitirmiş oldu.

Can Akın - Evren Büker - Jasaitis - Wilkinson - Rancik beşiyle maça başlayan ev sahibi takıma karşılık konuk Kepez Belediyesi'nin beşi Mazoutis - Foster - Ersin Görkem - Buckman - Levent Bilgin şeklinde idi. Buckman ve Levent ikilisine karşın hareketli iki uzuna sahip olan G.Saray Cafe Crown bu avantajını kullanarak maça başladığı iki buçuk dakikanın ardından maçın ilk molasını da aldırmayı başardı Baldwin'e, 8-4'lük skor sonrası. Moladan Jovo Stanojevic ile dönen konuk takım onun sayıları ve Mazoutis'e yaptığı asisti ile yakaladığı 7-0'lık seriyle birlikte maçta da ilk kez öne geçmeyi başardı. Kepez'in direncini bir an önce kırmak için her zamankinden daha hızlı hücum etmeye çalışan G.Saray Cafe Crown, hızlı hücum etmekle telaşlı hücum etmeyi birbirine fazlasıyla karıştırdı bu çeyrekte. Bunun üstüne bir de Can Akın'ın 1/4 üçlük, 2 top kaybı ile yaptığı kötü maç başlangıcı eklenince maçı bir an önce maçı koparma isteği yarım kaldı sarı kırmızılıların. Çeyreği 24-17 önde kapatan ev sahibinde, Rancik ve Wilkinson ikilisinin 15 sayının altına imza atması maçın başındaki düşüncenin gerçekleştirildiğini gösteren ve sanıyorum ki Cem Akdağ'ı oldukça memnun eden bir istatistik. Periyot bitimine iki dakika kala önce Jasaitis'i daha sonra da Can Akın'ı yanına alan Cem Akdağ'ın yedi kişilik bu rotasyonuna karşılık Baldwin'in bu çeyrekte tam on oyuncusunu sahaya sürmesi de bu çeyreğe ilişkin bir diğer ilginç nottu.

Oyunun gidişatınan memnun olmayan Baldwin ikinci çeyreğe zone yaparak başladı. G.Saray Cafe Crown'u fazlasıyla zorladı bu zone. İlk çeyrekte olduğu kadar rahat top indiremediler boyalı bölgeye. Sık sık da top kaybı yaptılar bunu denerken fakat bu top kayıplarını sayıya dönüştürmekte savunmadaki kadar başarılı olamayınca Kepez, skor üstünlüğünü de ele geçiremedi bir türlü. Ve 28-21 G.Saray Cafe Crown üstünlüğü ile geçildi 13. dakika. Bu dakikada önce Cem Akdağ ardından da Baldwin son dönemin modasına uyarak dört kısalı sisteme geçtiler. Sarı kırmızılılar Wilkinson'ı, konuk Kepez ise Buckman'ı sahada tutarak dörder kısa ile oynadılar. Washington önderliğinde oyunun ritmini epeyce hızlandıran, ön alanda yaptığı baskı ve sert savunma neticesinde de kaptığı toplarla oldukça basit sayılar bulan G.Saray Cafe Crown, bitime beş dakika kala Caner Topaloğlu'nun üçlüğü ile farkı ilk kez çift haneye çıkarmayı başardı(32-21). Bu sezon pek çok maçta mola almadığı ya da geç aldığı yönünde eleştirilere hedef olan Baldwin 14-2'lik sarı kırmızılı seriyi izleyince skor da bir anda 42-23'e geldi. İlk çeyrekte yapmak istediğini devre sonuna doğru başaran ve Washington'un bu çeyrekteki 10 sayılık skor katkısı ile farkı 20'e yaklaştıran G.Saray Cafe Crown bu sezon çok sık yaptığı hataya bir kez daha düştü bugün. Son iki dakikada yedikleri 8-2'lik Buckman - Foster imzalı Kepez serisi sonrası rakiplerini soyunma odasına yeniden umutlandırarak gönderdiler, 44-31'lik skor ile.

Cem Akdağ'ın içerideki konuşmalarının da bu minvalde olduğunu ise hemen üçüncü çeyreğin başlangıcında gördük. İlk üç dakikada Evren - Rancik - Jasaitis'den gelen 13-0'lık seri ile skoru 57-31'e getirerek o ana kadarki en yüksek farkı yakalayan ev sahibi, maçı da bitirmiş oldu böylelikle. Üç dakika kadar gecikmeli de olsa. Kalan 17 dakikada idman havasında geçmesi muhtemel maç yerine tabii ki Banvit - Efes Pilsen maçını tercih ettim ben de. Aralarda sadece skor için baktığım karşılaşmadan galip ayrılan taraf 78-64'lük skorla G.Saray Cafe Crown oldu. Ve alt sıralardaki önemli bir rakibini yenerken, bir basamak daha yükselmeyi başardı bu galibiyetle sarı kırmızılılar.

Galatasaray Cafe Crown (78):
Darius Washington 16 (2 ribaund- 1 asist), Caner Topaloğlu 4 (6 ribaund- 1 asist), Murat Kaya 5 (3 ribaund), Mike Wilkinson 14 (9 ribaund- 5 asist), Radoslav Rancik 16 (5 ribaund- 2 asist), Evren Büker 11 (2 ribaund- 1 asist), Can Akın 3, Simas Jasaitis 9 (5 ribaund- 3 asist), Fatih Solak (1 ribaund)

Kepez Belediyesi (64): Erdem Türetken 8 (5 ribaund- 1 asist), Jovo Stanojevic 17 (10 ribaund- 2 asist), Levent Bilgin (2 ribaund- 1 asist), Andrius Mazutis 3 (3 ribaund- 3 asist), Barış Güney 12 (2 ribaund), Gökper Gen 3 (1 ribaund), Ersin Görkem 4 (5 ribaund), Mesut Ademoğlu 2 (2 ribaund), Bradley Buckman 4 (5 ribaund- 1 asist), Shan Foster 11 (4 ribaund- 2 asist)

1 Yorum Var:

Adsız dedi ki...

http://mixbasket.blogspot.com/2010/01/gsaray-cc-78-64-kepez.html