7 Ocak 2010 Perşembe

Sildim, Madem Rahatsız Etmiyor

Dünkü hezimetin arkasından epey bir sinirlendim açıkçası. F.Bahçeli olmaktan ziyade bir Türk basketbolsever olarak, fanatiklikten ziyade 3 yıldır temcit pilavı gibi aynı yemeği ısıtıp ısıtıp yemekten ötürüydü bu sinirim. Sağolsunlar maç sonrasında yazdığım +18 olmasa da +7 içerikli bu yazıya onay verenler de vardı ama insanların çoğu -bana göre garip- tepkiler göstermişler. Eve gelince gördüm yazılanları. Burası interaktif bir blog. Buranın bir çok kemik okuyucusu bilir ki: Burada bir başlık çoğunluğu rahatsız ettiğinde değiştirilmiştir, bir yazının buraya yakışmadığı düşünüldüğünde o yazı kaldırılmıştır vs. O yüzden yazıyı kaldırmak benim için sorun değil, buradaki o sıcaklığı samimiyeti görmek ve gereğini yapmış olmak adına gururdur benim için. Ancak beni rahatsız eden tek bir nokta var ki: O da, kullanılmış olan üslubun benzer bir halinin ligin 4. haftasında oynanan Beşiktaş Cola Turka - Türk Telekom maçının devre arasında da kullanıldığı ve herkes tarafından keyifle karşılandığı halde bu maç sonunda tepki almasıdır. Zira kullanılan üslup bu blogu okuyan T.C. vatadaşı insanlar için gayet alışılmış bir üsluptu, onların da içlerinden geçme ihtimali yüksek bir üsluptu. Neyse aslında üsluptan öte biraz da bazı gizli kapaklı şeyleri, ya da bağıra bağıra söylenmesi gereken şeyleri içerdiğinden dolayı tepki aldı yazı. Bir de 'Taraflı' damgası yemişiz yahu yine gece gece. Anti-FB'li oluşumdan ötürü. Allah o arkadaşların akıllarına şifa versin, diyecek başka da bir şeyim yok.

Buyrun şubeniz de, koçunuz da, göz göre göre içinde yüzdüğünüz hatalarınız da, sevgisiz takımınız da sizin olsun. Ben takımın dünkü halini görüp yazınca kelimelerim bu şekilde dökülüyor, madem bu üslup çoğunluğu rahatsız ediyor, madem mevcut tablo kimseyi rahatsız etmiyor, o zaman seve seve Arı Maya'lı silgim devreye girer benim. Buyrun siz devam edin buradan maçla ilgili fikirlerinize. Ben bir şey yazmıyorum, yazdım mı sizin kadar soğukkanlı kalamıyorum çünkü.

25 Yorum Yapılmış:

atakan dedi ki...

"Ben goruyorum, siz gormuyorsunuz. Ben tepki veriyorum, siz vermiyorsunuz." degil mevzu. Mevzu sogukkanligini korumak ile ilgili. Eger Fenerbahce zamaninda sogukkanli olabilseydi (yonetim&oyuncular&teknik heyet) bunlari konusuyor olmazdik. Sen sogukkanli olabilseydin bu yorumlari yaziyor olmazdik. Kendi adima; yikici degil yapici olmak adina yazmistim ve yine ayni hedefe yaziyorum.
iyi sabahlar.

tankut dedi ki...

Maliano gecenin en güzel başlığını atmış:Büyük takımın küçük adamları...Birisi çıkıp şunu tam anlamıyla açıklayabilir mi?Tanjeviç neden hala duruyor?Sebep ne?İnsanlar artık ne maça gidiyor ne de seyrediyor...Millete o kadar gına geldi ki.Fenerbahçe bu kadar rezil edilebilecek bir takım değil.Artık tazminat olayının ötesine geçti bu iş.Tamam sezona kayıp gözüyle bakarsın ama bu kadar da takımın ve ülkenin ismini rezil edemezsin.Şuna o kadar inanıyorum ki coach sandalyesine bu maç ben sen veya bu bloğu takip eden herhangi biri bile otursaydı bu kadar rezil etmezdi bu takımı!!!Üstüne bir de Partizan maçını seyrettim.Seyirciyi,takımı,hırsı görünce bir kez daha lanet okudum bu bunağa...Allah aşkına git artık.Düşünsenize ya Ukiç geldi ve üzüldüm...Ya biraz toparlanırsak da seneye de takımın başında kalırsa diye!!???

KskHyTr dedi ki...

Bence hiçte ağır bir yazı değildi az bile tanjevice ve onu müsahama gösterenlere... Resmen tecavüzdü bu fark daha nasıl tanımlanabilirki ağır yenilgimi olsun ismi...

ozz dedi ki...

yazıyı göremedik, malum daha yeni bilgisayar başına geçebildik. Merak ettim doğrusu yazıyı, yazıyı benim mailime yollar mısınız.

EarlyAdopter dedi ki...

ya adamlar bizi 2 ye katladi, hala sogukkanliligimizi koruyalim diyoruz. Bence fazla iyimseriz; su butce ile bu skorlari hangi ulkede alirsan al; coktan revizyon gelmisti

bahadır dedi ki...

KskHyTr'ye aynen katılıyorum,ağır yenilgi ,fiyasko vb. kalimelerin hiçbiri tecavüz kelimesini karşılamıyor.bunu fenerbahçe'ye hakaret olarak algılamayın fenerbahçe'ye tecavüz tanjevic tarafından yapılıyor çünkü.

cannksk dedi ki...

bi mail atsana yazdığını , dün göremedim

Oğuz Yılmaz dedi ki...

Bazı arkadaşlar anladığım kadarıyla burayı fbülkerin resmi sitesi olarak görüyor. Bu yaklaşıma katılmıyorum, bu kadar bariz kötü giden şeylerin eleştirilmesine karşı çıkılmasını anlamıyorum..
Aynı şekilde iki sene üst üste top 16'ya kalamama ihtimaline karşın Ataman'ın bu kadar tolere edilmesine acayip de kılım..

Sarıkaya dedi ki...

Ne diyeyim..? Fenerbahçe taraftarların en kısa zamanda "Tanjeviç üzerinden Fenerbahçe'yi linç girişimi" paranoyasından kurtulmasını diliyorum.

Bir Türk basketbolsever olarak temkinli iyimser olmaktan başka bir seçeneğimin olmadığını düşünüyorum.

Basketbolu Seven Adam dedi ki...

Ben de aynı fikirdeyim,
resmen tecavüzdü,
Tanjeviç'in eli kolu bağlıydı, hiç birşey yapamadı bu tecavüz karşısında,
belki o zevk alıyordu ama bizim hiç hoşumuza gitmedi,,

evet, Fenerbahçe'liyim, Basketbolsever'im,,
Tanjeviç ve Aziz Yıldırım sayesinde, mutsuzuz...

Aziz Yıldırım, başkanlığını gösterip, sahip çıksın takıma da biz de bilelim nasıl başkan olduğunu,,,

Blog'u takip etmeye kısa zaman önce başladım,, öyle Fanatik fln da sayılmam ama FB'li olmama rağmen üslüptan rahatsız olmadım, çünkü göz var nizam var, dünkü tecavüze biz de şahit olduk..

umarım fikir değiştirir ve yazıyı geri koyarsın..

Zanardi dedi ki...

burasi senin blogun istedigini yazar istedigini istedigin sekilde yorumlarsin. lutfen post ettigin bir yaziyi da silmek gibi bir dusunceye kapilma.

alvertis dedi ki...

Benzer bir sorunu ben de köşemde yaşıyorum zaman zaman. Nedense Fenerbahçe Ülker'e dokunmak yasak. Galatasaray da biraz öyle ama diğer takımlara giydirince hep biraz ağızdan kahkahalar atılır.

Fenerbahçe taraftarı şakşakçılığa, beğenilmeya alıştırılmış.

Euroleague gibi sertliği belli olan bir ligde böyle bir farkın ardından eleştiri yapmak ve bunu çarpıcı kelimelerle vurgulamaktan daha normal bir şey yok.

Cakivu dedi ki...

Sinirlenmekte haklısın. Hepimiz sinirlendik. Tanjevic artık anlasın bu iş onla olmuyor. Kariyerini düşünüyorsa bıraksın da insanlar onu İtalyayı zamanında Avrupa şampiyonu yapmış insan olarak hatırlasın. Gerçekten yazık. Aydın Örs ile başlayan ve ufak rütuşlarla, ekol yaratabilecek bir oluşum, birbirinden habersiz bir basketbolcu grubuna dönüşmüş durumda.

Böyle kadroya Ukiç i getirsen ne olur? Iverson'ı getirsen ne olur? Düzen, koça güven ve birlik olmadıkdan sonra... Fenerbahçe'de basketbolu yönetenler, bu enkazdan sorumludur. Herkesin kimin, neyi, nasıl, USLU USLU yaptığını biliyor ama basket camiası ufak ve fazla ses çıkarmaz diye bu kötü ve biçimsiz Mordor düzeni devam ediyor.

Bu arada o maya silgileri güzel kokardı :)

Serhat dedi ki...

İlk yazıyı okuyamadım ancak sorunun yazıda Fenerbahçe'ye tecavüz'le ilgili bir kısım olduğuyla ilgili olduğu açık. Ancak benim merak ettiğim bu yorumla ilgili eleştiride bulunanlar dün akşamki rezaleti (yorumlar arası savaş olmasın diye tecavüz kelimesini kullanmıyorum) nasıl değerlendiriyorlar?

Sadece bu rezaletin nasıl sona ereceğini merak ettiğim için sonuna kadar izledim. Türkiye'de şampiyonluğa oynayan bir takımın bri avrupa maçında bu kadar aciz kalmasına ise üzüldüm.

Türk basketbolu genelinde konuşmak gerekirse ligimizin ne kadar overrated bir lig olduğu açık. Geçmiş yıllarda Türk şampiyonu yabancı takımla nerede oynarsa oynasın vurup geçerdi, yenilse bile 30-50 fark mümkün değildi. Rakip takım kazandığı için çılgına dönerdi. Maçın ortalarında yeetrsizlikten çılgına döenen arakip takım taraftarı sahaya su şişeleri atmaya başlayıp kale arkasındakiler potayı sallarlardı.

Nereden nereye geldiğimiz bu kadar açık. ve maalesef gelecek için hiç umut ışığı göremiyorum.

efsane78 dedi ki...

rezalet kelimesi daha doğru olabilirdi.yazıyı bende görmedim ama tecavüz kelimesi yakışmamıs yazıyı yazan arkadaşa.

fenerbahçe nin bu hale düşmesinin sebepleri de bellidir.sağolsunlar mahmut uslu ve tanjeviç takımı bu duruma düşürdüler.
inşallah bu ikisi defolur giderde biz basketbolseverler rahatlarız

nicolagole_39 dedi ki...

Yazıyı okuma fırsatım olmadı ama uzun zamandır burada salsanın takipçisiyim her ne kadar adsız a giriş yasaklandıktan sonra izleyici olduysamda :D eminim salsa ne dediyse yerden göğe haklıdır ve evet bana göre de akşam ki maç bir tecavüzdü sinirimden ilk çeyrek bittikten sonra televizyonu kapatıp oturdum. Sadece yazıklar olsun diyebiliyorum bu adamı Türk basketbolunun başına musallat edenlere. Aydın Örs 'ten sonra hem milli takımı hem de Fenerbahçe Ülker'i devraldı Tanjevic. Bu kadar süre geçti peki elimizde ne var?

serpil dedi ki...

salsa valla bende merak ettim o yazını.. keşke okusaymışım sanırım aynı fikirleri bende paylaşırdım.. resmen tecavüz başka açıklaması yok.. ha fb li oyuncular ve teknik yönetim zevk aldıysa ne mutlu :)

serpil dedi ki...

yakında maçlarımıza +18 ibaresi konulacak ona yanarım..

basketçi dedi ki...

yazıyı ben okumadım fakat ne yazdıysa hafif bile yazdığına eminim
ben direk poqdan diye başlık attım
açıkçası gerisini yazmaya terbiyem müsade etmediği için başka da bişi yazmadım.
http://naumoski7.blogspot.com/2010/01/poqtan-bir-is-43-say-fark.html

gerçi daha önce efendi efendi uzun uzun yazdık da ne oldu
http://naumoski7.blogspot.com/2009/09/tanjevic-guncesi.html

fatih dedi ki...

yazıya ilk tepkiyi ben gösterdim sanırım. yazıyı geri çektiği için de kutlayayım salsa yı. arkadaşlar konu fenerbahçe galatasaray meselesi falan değil. ben de dün akşam rezalete tanıklık ettim ve çok da ağır bir yazı yazdım bizim blogda tanjeviç ve aziz yıldrım hakkında. genel olarak eril ataerkil dilin spordaki kullanımıyla ilgiliydi mesele. siz burda tecavüz benzetmesi yaparsanız yani sportif bir mağlubiyeti cinsel bir edimle değerlendiriseniz ertesi gün derbiler sonrası milletin küfür şeklinde sevinmesini de meşru görüyorsunuz demektir. ercan saatçi ye küfür etti diye demediğini bırakamyan bir medyanın ya da taraftarın tecavüz kelimesi normal falan demesini anlamıyorum. eleştirmeyi yerden yere vurmayı cinsiyetçi bir dille yapmamak bir kadın bedenin küfürle ilintilendirildiği bir coğrafyada böyle benzetmelerden uzak durmak gerektiğini düşünyorum ben. derdim bu yani yoksa fenerbahçe tabi ki eleştirilecek yerden yere vurulacak

DaMiR iLyAs #12 dedi ki...

anıl abi o kemik diye bahsettiğin topluluğun içinde yer aldığıma inanıyorum..ben basketbolun içinde olan abdi ipekçide oynanan her maçı izleyen birisi olarak yazdığın yazıyı gayet iyi buldum.çünkü sadece 1 kelime yüzünden bütün yazı eleştirilmiş.insanlarımız abartmayı çok seviyor..senin düşüncelerine saygım büyük..bundan sonra yazacağın tüm yazıları sonrasını düşünmeden yaz ki basketbolumuz ileri seviyelere gelebilsin..saygılar..

DaMiR iLyAs #12

Trapped Scorpion dedi ki...

yazık. doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar demişler ama diretmesini de bilmek gerek..

Tunacoach dedi ki...

Tecavüz illa ki cinselliği çağrıştıran bir kelime değildirki.Haneye tecavüz diye bir deyişimiz var.Anıl arkadaşımız tecavüz kelimesini kullanrak iğrenç bir durumdan sözetmiştir.
Zaten sitelerde ya da bloglarda yazarak bişey değişmeyecek.Bari kim ne düşünüyorsa dilediği gibi ifade etsin.
Siteyi beğenmeyenlerde takip etmez olur biter.

Basketbolu Seven Adam dedi ki...

@fatih

TDK der ki

tecavüz Ar. tec¥vuz

a. (teca:vüz)
1. Saldırı: �Çekler bir Alman tecavüzü karşısında mutlaka silaha sarılacaklardır.� -Y. K. Karaosmanoğlu.
2. Namusuna saldırma, sarkıntılık. 3. Başkasının hakkına el uzatma.
4. esk. Aşma, ötesine geçme.
Güncel Türkçe Sözlük

misal:
haneye tecavuz
kisilik haklarina tecavuz

ayrica bir de su var,
tecâvüz

taşkınlık, saldırı. ~ ün (müdâhalenin) men'i da �vâsi: taşkınlığın, elatmanın giderilmesi arancı, dilemi.
BSTS / Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü 1966


demek istedigim sey, "tecavuz" bir kufur degildir, bunu kufur olarak gormemek lazim,, tecavuz, gecen gun takimimizin basina gelen olayin en iyi izah seklidir,,
bunun bu kadar buyutulmesine anlam veremiyorum,,
Hurriyet vb gazetelerin internet safaalrinda bile, isimsiz, imzasiz, abuk sabuk adamlar abuk sabuk haberler yaziyorlar,,
ben bu blog'un, onlarla kiyas goturmeyecek olcude sorumluluk sahibi bir anlayisla elestirilerini yaptigini dusunuyorum,,

Cakivu dedi ki...

Arkadaşlar herkes fenerin mahvolduğuna hem fikir. Resmen hezimet. Ben Fatih isimli arkadaşa katılıyorum. Mesela sporun en geniş kitlelere ulaştığı ABD'de bu tarz sonuçlanabilecek üst düzey bir maçtan sonra ne bilim Siena trashed/terminated/demolished/swept Fener filan diyebilir ama raped demez.

Bencede çok önemli değil aslında bu konu çünkü salsa samimi şekilde duyduğu hayal kırıklığını ve siniri yansıttı keza bende Yeter Tanjevic facebook grubunu artık bloga çevirme kararı aldım napalım elimizden bunlar gelebiliyor.

Fenerin bir sonraki basket maçına gidenler lütfen şu adama edepli şekilde protesto yapsın. Bizi aptal filan sanıyor heralde. Bu kadar emek, para harcansın hezimete bak. Sonra sudan bahaneler. Başlama kardeşim o zaman Rasimle. İyi bir beş hazırla önce ve diğer oyuncuları da hazır tut. Ama artık kimse inanmıyorki ona... Yapıcak bişey yok...