16 Ocak 2010 Cumartesi

Tamika Catchings Galatasaray'da

Oldukça ciddi yatırımların yapıldığı, Spartak ve Ekaterinburg gibi iki önemli takımın domine ettiği Rusya Ligi'nin ardından Wnba'den en fazla sayıda oyuncuyu bünyesinde barındırma özelliğine sahip bayan basketbol ligimize bir yıldız daha katılmış durumda an itibariyle. Bayan basketbolunun önemli markalarından birini daha izleyeceğiz dünya gözüyle: Tamika Catchings Galatasaray'da.

Ligde alınan beklenmedik mağlubiyetlerin ardından görevinden istifa eden şube menajeri Mihriban Oğuz'un ayrılmasının ardından yaşanan kaos ortamı ve camia içerisinde coach Zafer Kalaycıoğlu'nun geleceği üzerine yapılan tartışmalar esnasında oldukça önemli bir transfer bu. Sezon başında da Tamika Catchings ile görüşüldüğü fakat pek çok Wnba yıldızı gibi onun da Ocak ayından önce Avrupa'ya gelmeyi düşünmediği konuşulmuştu transfer döneminde. Ve Katie Douglas'a çevrilmişti rota bunun üzerine. Bu süre zarfında yaşanan gelişmelerin ardından bir zorunluluk hali alsa da bu transfer, Tamika Catchings gibi bir yıldızı TBBL çatısı altında izleme fırsatı bulacak olmamız ligimizin geldiği nokta açısından da oldukça anlamlı. Bayan basketbolunda bugüne kadar yapılan tek quintuple double istatistiğine sahip isim olması da (25 sayı, 18 ribaund, 11 asist, 10 top çalma, 10 blok) atlanılmaması gereken bir detay Tamika özelinde.

Geçtiğimiz yaz Wnba finalinde karşı karşıya gelen Penny Taylor - Tamika Catchings rekabetini bu kez Fenerbahçe - Galatasaray rekabeti özelinde bir kez daha, bu kez Türkiye'de izleyecek olmak ise tarifi zor bir duygu benim açımdan. Penny 1-0 önde şimdilik, Tamika rövanşı almaya çalışacak ondan. Yine o finalde mücadele eden Katie Douglas, Tamara Sutton Brown'un yanı sıra dünya üzerinde pozisyonunun en iyilerinden biri olarak gösterilen Sophia Young'ın bu keyifli mücadelesini lig play-off'undan önce Türkiye Kupası'nda izleyecek olma ihtimalimiz de oldukça kuvvetli tabii ki.

1 Yorum Var:

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Süper bir transfer.. Tebrik ediyorum, harika!