29 Ocak 2010 Cuma

Turgay Demirel Röportajı (Boxer Dergisi)

TBF sitesinde denk geldim röportaja. Boxer dergisi yapmış. Bundan önce de birkaç basketbol röportajı vardı Boxer'ın. Derginin içeriğinden midir nedir, daha bir başka konuşuyor röportajı verenler. Böyle biraz daha açık, biraz daha gündem yaratacak şekilde. Turgay Demirel de uymuş bu furyaya. Röportajın tamamını şuradan okuyabilirsiniz. Birçok açıklaması var başkanın ancak özellikle Kerem Gönlüm'ün doping olayı konusundaki açıklamaları (aşağıda) dikkat çekici. Özellikle de bold yaptıklarım..

Benim bu konuda çok fazla yorum yapmam doğru olmaz. Birkaç sene içinde tüm gerçek çıplaklığıyla ortaya çıkacak. Ama özellikle Milli Takım'a bu durum çok zarar verdi. Beko Basketbol Ligi'nin final maçında yasaklı bir narkotik maddenin Efes Pilsen'in kurayla çekilen iki oyuncusunda da çıkmış olması tesadüf gibi gözükmüyor. Basketbol için büyük bir şanssızlık ve Efes Pilsen için de üzüntü verici bir olay. Oyuncu da savunmasında nerden girdiğini bilmediğini söyleyerek konunun çözümüne de pek yardımcı olmadı. Kurallar da açık. Gerekenler yapıldı ve tahkim de cezayı onayladı. Madde bir tek Kerem'de olsaydı ve vücuduna nerden girdiğim söylemeseydi müsabakalardan iki yıl men alacaktı. Ama aynı madde kurayla çekilen iki oyuncuda da bulununca bunun tesadüflüğü ortadan kalkıyor. Bireysel bir olay gibi gözükmüyor.

Olayda iki taraf var. Final müsabakasında iki kulübün oyuncularına da doping kontrolü yapılıyor. Final serisini kazanan kulüpte doping maddesi olduğu ortaya çıkıyor. Bu da çok profesyonelce seçilmiş, enteresan bir madde. Laboratuar raporu geldikten sonra, ikinci sporcu da test verdiği için ve cathine de belli bir eşik değerinin altında olunca doping sayılmıyor. Ama bu hareketin organize olup olmadığına dair şüpheleri uyandırıyor. Fenerbahçe, ikinci oyuncuda da madde olduğuna dair duyum aldıklarını bildirdi. Kerem Gönlüm, B numunesini açtırırken de Köln'deki laboratuara diğer oyuncuda da maddenin olup olmadığı yazılı olarak soruldu. Laboratuardan gelen cevap her iki kulübe de iletildi ve Fenerbahçe açıklama yaptı. Kimlerden örnek alındığı da zaten belli, o yüzden oyuncunun adının söylenmesinde de bir sorun yok. Esas Türkiye'ye girmesi narkotik olarak yasal olmayan bir maddenin maç günü iki oyuncuda birden çıkmasının soruşturulması gerekiyor. Belli bir süre sonra kamuoyu her şeyi öğrenir. Hiçbir şey gizli kalmaz. İlla birileri konuşacaktır.

Herkes gibi benim de kulağıma gelen şeyler var bu konuyla ilgili. Başkanın durup dururken böyle açıklamalar yapması pek beklediğim bir şey değildi açıkçası. Şaşırdım o nedenle. Beklemek lazım kendisinin de dediği gibi. Ben bekliyorum en azından.

24 Yorum Yapılmış:

KskHyTr dedi ki...

Çiftlikte işler bozuluyormu ne o ahenk o makine düzeni neden bu hallere geldi çok ilginç vardır bir iç hesaplaşmaları...

Derin dedi ki...

Ergin Ataman Efes'ten ayrılır ayrılmaz olayın ayrıntılarının açıklanacağı hissediliyor.

Maddenin oyunculara nasıl, kim tarafından verildiği vs...

Demirel'in sezon bittikten sonra Kakiouzis ile bir konuşma yaptığı ve olayın iç yüzünü öğrendiği konuşuluyor. E biz de öğreniriz o zaman tüm ayrıntıları.

Fakat kulaktan kulağa dolaşan söylentinin yarısı doğru çıkarsa Ataman'ın memlekette bir daha koçluk yapması kolay olmaz...

basketçi dedi ki...

kel erkekler için seksi yakıştırması yaparlar, boxer editörleri buna mı inanmış acaba :P

Cakivu dedi ki...

Ergin Ataman ın senenin başından beri keyifsiz olmasının, Fenerbahçeye barış dolu mesajlar vermesinin baş sebebi takımın durumundan ziyade bu doping olayıdır. Fenerlilere bilinçsiz fanatik diyen Efesliler bu olayı sineye çekeceklerse diyecek bişey yok. Sonuçta Efes Pilsen basket takımını geçtim ticari anlamda çok çok büyük bir marka ve Ergin Ataman bu büyük markayı gücün karanlık tarafını kullanarak bu hale getirdi.
Ergin Atamanın ne olduğunu herkes biliyor, benim için asıl hayal kırıklığı Efes Pilsen yönetimidir. Bu kadar kaliteli insanlardan oluşan bir grup bu olayın içyüzünü illaki öğrenmişlerdir. Marka değerlerini korumalarını anlarım ama bu rezaleti bence daha iyi bir şekilde yönetebilirlerdi. Giden bir şampiyonluk çok önemli değil sonuçta ama bu tür skandallar akıllarda kalır.
Olan oldu artık hayırlısı...

jumanjie dedi ki...

bence en bomba kısmı

Bir hafta öncesinde Fenerbahçe'nin tur atlaması yüzde 80, Efes Pilsen'in ise yüzde 20 bile değildi. Ama basketbol bu, sadece sahada oynanıyor diyemeyiz.

özellikle son cümlenin üstüne gitmek gerek..

saLsa dedi ki...

@ jumanije

Aynen.. O kısım da dikkat çekiyor ama orada başka bir vurgu yapmak istemiş olabileceğini de düşünüp yazmadım.. Yoksa orası da dikkat çekiyor hemen..

saLsa

78ers dedi ki...

kusura bakmayin ama neden beklemek lazim anlayamadim? adaletin ivedilikle dagitilani makbuldur kanimca, yoksa yillar sonra isin asli buydu demek ancak insanlari avutmaya yarar. buna da adalet denemez.

mozlu dedi ki...

çıplak resımleri de var mı???

yanjemiş'i göndermeyen takım için artıkbişeyler yapması lazım...baskanımız boşuna katlanmıyor herhalde yanjemis'e... turgay'ın bişeyler yapması lazım...

ah be aziz baskanım biliyorum 2010 dünya kupası olmasa, ne federasyon kalırdı ne kerem ne cemal ancak sen bu üllke için fenerbahce ulkerın bir senesini gözü kapalı yaktın...helal olsundan baska diyecek bişi yok...bunu göremeyenler utansın

sporingen.blogspot.com

selcuk dedi ki...

Neden bu doping olayinda hep ergin ataman a atifta bulunuyorki, bu olayin sorumlusu kulüptür. Organize bir eylemdir, atamani aşar. Bu arada demirel oturdugu makama yakismayacak tarafli ve gizemli yorumlar yaparak karakteri ve kisiligi hakkinda bizleri yaniltmamis.

Derin dedi ki...

@ selcuk

mavi hapları soyunma odasında kim dağıtmışsa sorumlu odur.

kulüp dağıtmışsa organize eylemdir, atamanı aşar.

yok eğer ataman hapları kendi yurt dışından getirtmiş (mısır ???) ve dağıttırmışsa ataman'a atıfta bulunulmayacak da kime bulunulacak? tabi bu ikinci durumda da kulüpün sorumluluğu yok denemez. oyuncular da tamamen sorumluluktan kaçabilir mi emin değilim. sana her veren hapı içmek zorunda mısın? mesela abd'li oyunculardan ikisi haplardan almayı reddetmiş olabilir mi???

can saner dedi ki...

Derin adlı arkadaş bildiklerini buraya yazmalı. Bu yazdıkları ve bildikleri hem atamanı hemde efesi bitirir.

fuat dedi ki...

röportajın ses kaydı muhakkak vardır. bence bu sözlerin karşılığında efes pilsen kulübü turgay demirel'i derhal mahkemeye vermeli. koskoca federasyon başkanı, açık açık efes pilsen'i organize bir eylemle suçluyor. röportaj vereceğine, ispat et, ceza ver!!!

KskHyTr dedi ki...

Alının mavi hapların faturasınımı bulsun turgay demirel nasıl ispat etsin:) Hani bi ara rüşvetin belgesimi olur diye medyada baya tartışılmıştı...
İki oyuncudada cathine tespit ediliyor kura cekilen büyük şansmı sizce bu... yada maçtan önce 2 side nutella yedilerdemi yükseldi o cathine ler:)

tarski dedi ki...

Demirel su andan itibaren mesru bir baskan degildir. Efesli falan degilim, Ergin Ataman'a da burada en agir elestirileri yapan biriyim. Ama Demirel'in bu aciklamalardan sonra istifa etmesi gerekir etmiyorsa da gorevden alinmasi.

Sen bostan korkulugu musun? Madem bir sey biliyorsun, bunu ortaya cikaracak bir numarali kisisin. Katakulli hesabi yapmadan neyse cezasi onu vermeye calisirsin dava acarsin olmadi.

Hepsini gectim, bir federasyon baskani nasil "Basketbol sadece sahada oynanan bir oyun degil" diyebilir. Nasil ya? OHAA CUSS.
Bundan sonra tbl'in nasil bir mesruiyeti kalir! Lige golge dusurmustur Turgay Demirel.

Turkiye'de adam gibi bir savci varsa hemen suc duyurusu yapar.
Turgay Demirel Turkiye basketbolunun tum degerini sifirlamistir.

Derin dedi ki...

@ can saner

benim bildiklerimi, hatta daha fazlasını, salsa da biliyordur. aslında onun yazması lazım :)

son kertede o soyunma odasında olanlardan biri konuşmadan bu olayların çözülmesi mümkün değil.

asıl mağdur olan kerem gönlüm ama efesten parasını almaya devam ediyor, bu yüzden konuşmadı, bundan sonra da konuşmayacak gibi.

takımdan ayrılmayan diğer oyuncular da efesten hala milyon dolarlık ücretlerini alırken niye konuşsun.

takımdan ayrılanlara bakmak lazım. kim ayrılmış? kakiouzis. e zaten demirel de onla konuşmuş. "Hiçbir şey gizli kalmaz. İlla birileri konuşacaktır." diyeceğine kendisinin kakiouzis'ten duyduklarını açıklasın.

demirel'in bildikleri (can saner'in de işaret ettiği gibi) efesi de ataman'ı da bitirir. ataman'ın bitmesini çok ister kendisi. ama efes'in bitmesi kimsenin işine gelmiyor. sanırım esas gariplik de bu işte ataman ile efes'in aynı tarafta yer alması. ataman'ın asıl dehası da bu. yoksa basketbolla ilgili değil.

Can Bartu dedi ki...

Şampiyonluğumuz çalınmıştır..bu kesin..gerisi boş...

yunus dedi ki...

hangi kanıtlara dayanarak çalındı diyorsun.

Yoksa sadece kulakdan dolma şeylerle bokmu atıyorsunuz.

Can Bartu dedi ki...

yunus rumuzlu şahıs; delil fed.başkanın sözlerinde ve doping testlerinde var..
ayrıca bizim sana yada başkasına bişey atmamıza gerek yok..sen zaten ağzında gezdiriyorsun dışkıyı baksana..
okuman yazman varsa oku işte yazılanları klavye cüneyt arkın'ı..

Serkan Sağlam dedi ki...

Doping kanıtları yeterli mi yoksa başka şeyler de bulalım mı?

Dsword dedi ki...

@yunus
sanirim ya roportaji okumadiniz sadece yorumlara bakmaya geldiniz, ya da okumakla anlamak arasindaki ilintiden haberiniz yok.
OKuyun lutfen roportaji bir daha, olmadi bir daha lutfen. :)
hatta yorumlari da lutfen bir kez daha. :)

onur dedi ki...

Bir federasyon başkanı, hem de yazılı basına elinde delil yokken bir spor kulübünü suçlayıcı beyanatlar veremez! Hem kanunen suçtur (suçu ispatlanmadığı sürece herkes masumdur ilkesi dolayısı ile) hem de görevin "tarafsızlığı" na aykırıdır. Ha kendisinin göbek bağının hangi kulüple hangi başkanla bağlı olduğuna değinmeyeceğim (bu sayfalarda da epey yer aldı konu) ama Efes'e ileride en azından yüklü bir tazminat ödeyeceğinden eminim. Bu maddi ya da "manevi" olabilir. Tıpkı bu ropörtajda birilerine ödediği gibi...

Derin dedi ki...

efes pilsen demirel'e tazminat davası açsa da tüm çıplaklığıyla öğrensek perde arkasındaki gerçekleri :)

demirel bu röportajı işin gerçeğini bilmeden, sırf çamur atmak için verseydi, efes'in başkanı tazminat davası falan uğraşmaz, direkt boxer dergisinin ilgili nüshasını kendisine kapak yapardı. ama görüldüğü gibi ortada ne dava var, ne kapak...

KlavyeSporu dedi ki...

Bu satırları okuyan bir savcının bunları ihbar kabul edip inceleme başlatması gerekmez mi?
Ayrıca sezon başında bu olayı gündeme getiren, basın toplantıları yapan FB yönetimi neden o gün bugündür bu konu hakkında konuşmuyor?
Efes Pilsen kulübü neden hala Kerem ve Kasun'daki yasaklı maddeler vücutlarına şu nedenle girmiştir diye bir açıklama yapmıyor?
Biz basketbol seyircileri acaba spor mu izliyoruz yoksa tiyatro mu?

Sarıkaya dedi ki...

Budur :

http://www.basketdergisi.com/Haber.aspx?ID=2999&CatID=7