8 Ocak 2010 Cuma

Turgay Demirel'le Gündeme(?) Dair

TRT-3’te yayınlanan Pota programının bu akşamki konuğu Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel’di. Siyasi gündemin olağanüstü hareketliliğine rağmen uzunca bir süre ülke gündeminde kendine yer bulan Abdi İpekçi’de kısa aralıklarla yaşanan iki tribün hadisesi ve hemen arkasından patlayan Cemal Nalga’nın forma skandalının üzerine basketbol federasyonu başkanının canlı yayına katılacağı program pek çok basketbolsever gibi benim de ilgimi çekti. Birçok röportajını okumuş ve katıldığı az sayıdaki canlı yayınların büyük kısmını seyretmiş biri olarak Turgay Demirel’in politik cevaplar vererek soruları birer birer ekarte etme kabiliyetini biliyor olmama rağmen üstelik.

'2010’u baltalamayalım, herkes destek versin bu projeye' diyerek başladı Turgay Demirel sözlerine. İlk dört istiyoruz diye de turnuvadaki hedefimizi bir kez daha belirtmiş oldu. Şu aralar oldukça sık gündeme gelen salon konusunda da İzmir Halkapınar, İstanbul Abdi İpekçi ve Kayseri Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu’nda herhangi bir sorunun olmadığını söyledikten sonra Ankara’daki salonun da çatısının kapatıldığı haberini verdi Başkan. Pazar günü yapılacak olan All-Star’ın Kayseri için bir test imkanı olduğunu da ekleyerek.

Milli takım ve kadro seçimi ikilisinin vazgeçilmez yancısı durumuna gelen Mehmet Okur durumu da soruldu tabii bu kısa söyleşi sırasında. 'Bu konuda yanlış anlaşılmalar neticesinde basın tarafından haksızlıklar yapılıyor. Milli takım en üst noktadır ve altyapıdan başlayarak herkes burada forma giymek ister. Mehmet Okur da bu formaya çok hizmet etmiş bir oyuncudur. Amerika 2006’da sakattı, İspanya 2007’de oynadı, 2008’de yine sakattı. Geçen sene coach Tanjevic ile yaptığı toplantıda sakatlığının devam ettiğini ve tam hazır olmadığını söyledi. Nba’de uzun bir sezon oynarken oldukça yorucu yolculuklar da gerçekleştiriyorlar bu sürede oradaki Türk oyuncularımız. Hidayet, Ersan ve Mehmet. Bu sene menajerlerimiz Harun ve Barbaros ABD’e gittiler, Utah’a. Orayı da takip ediyoruz yakından. Sakatlık olmaması ve tam kadro olmamız şu an için bizim en önemli isteğimiz' diyerek başarılı bir manevrayla bu soruyu da cevaplayan Turgay Demirel’in vücut dilinden ve bu konuşma sırasındaki vurgularından çıkarımım ise Mehmet Okur’un herhangi bir sakatlık olmadığı taktirde kesinlikle kadroda yer alacağı yönünde.

Bir diğer gündem maddesi ise devşirme oyuncu tercihinin yapılıp yapılmayacağı konusu idi. 'Bu konuda bazı düşüncelerimiz var ama somut adım atmadık henüz. Bu seçeneği hiç değerlendirmeme ihtimalimiz olduğu gibi iyi bir tercihle de kullanabiliriz bu hakkımızı' diyen Demirel, başarımıza katkı sağlayacak biri olduğuna inanırsak yaparız diyerek bir açık kapı bırakmış oldu bu konuda. Basına tanıtılmasının ardından bizim de üzerinde epeyce konuştuğumuz maskotu ise çok sevimli bulduğunu ve bu güzel maskotun turnuva boyunca daha da sevileceğini düşündüğünü de söyledi Turgay Demirel.

Kapanışta ise yazının başında bahsettiğim olaylara girilmeden ligimizin iki sezondur içinde bulunduğu genel düşüş trendi sorulduğunda, Turgay Demirel Galatasaray Cafe Crown’da yaşanan sıkıntıdan on saniye dahi olsa bahsetmeseydi eğer böyle bir gerçeğin olmadığına ben bile inanacaktım neredeyse. Gerçeklerin halının altına süpürülüp yokmuş gibi davranılmasına alışık bir toplumuz da çok sarsmıyor bunlar neyse ki bizi.

Yoğun tartışmalara sebep olan devşirme oyuncu, maskot, Mehmet Okur'un kadroya alınmama durumu gibi konularda Basketbol Federasyonu Başkanı sıfatıyla Sayın Turgay Demirel’in görüşleri elbette ki oldukça mühim ve bu yaşananlara yön verecek düzeyde. Fakat bu soruların yanında ,Galatasaray Cafe Crown’da yaşanan Cemal Nalga olayı sonrasında çıkan ve ülkenin spor gündemini uzunca bir süre belirleyen kararları, çok yeni olması sebebiyle, dün açıklanan tahkim kurulu kararlarını pas geçmek kabul edilebilir bir durum değil benim bakış açımdan. Hafta içi alınan farklı Siena mağlubiyetiyle artık daha gür şekilde seslendirilen Tanjevic tartışmalarının esamesi bile okunmadı. Aynı şekilde Abdi İpekçi’deki tribün olayları hakkında ve alınacak kararlarla bunun önüne geçilmesi konusunda federasyonun görüşlerini birinci ağızdan öğrenme imkanımız varken, kısa süre aralıklarla taraftarların sahaya inme girişimleri de olmamış gibi davranarak maskot üzerinde yoğunlaşmak bizi olduğumuz yerden bir adım bile öteye götüremez. Götürmediğini de yüzümüze vuran bugünün tarihidir: 8 Ocak 2010.

9 Yorum Yapılmış:

maliano dedi ki...

Gelseydin Şöhretler - Milletvekilleri maçına sorardın kanka, adam tek başına oturdu benchte dakikalarca :) Şaka bir yana federasyonun artık hiçbir hamlesi,demeci,tutumu şaşırtmıyor kimseyi. Sabır sabır geldi 2010,bakalım turnuva sonrası neler olacak.

KskHyTr dedi ki...

Ancak trt ye çıkabilir zaten çiftlik yöneticisi.... zira ali babanın değil orada bile işler bu kadar kötü yönetilmezdi turgay babanın çiftliği bu...

mozlu dedi ki...

butun sorunları tek tek yazdım anıl. atladıgım yoktur herhalde...3 gun progrma yapsa bu maddelerı acıklamaya yetmez. bakarsın bi ara..

http://sporingen.blogspot.com/2010/01/turk-basketbolunun-son-durumu.html

hasanerdem dedi ki...

Günün eğlencesi...

Ha federasyon, ha Ali Baba'nın çiftliği ikiside aynı. Herkes takılıyor kafasına göre.

Ali Baba'nın çiftliği bile daha organize bir yerdir...

Atmak bedava nasıl olsa Turgay Efendi, ilk 4'lerdi şampiyonluklardı ver gazı gitsin Tanjevic Dayı'ya...

KskHyTr dedi ki...

Ergin atamanı izledim simdi ntvsporda top 16 ya kalırsak kadroya bazı eklemeler rotuşlar yapabiliriz dedi! lebron veya kevin garnett fena olmaz değilmi:) Vallahi tuncal özilhan iyi dayanıyor bu kadar isteğe bu nedir yahu dalga geçer gibi:)

Erinc Atilla dedi ki...

birileri gidecek, birseyler bitecek...

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Bu adam çok zeki biri yaaa :) Ciddiyim. Çok feci manevraları var.

yunus dedi ki...

@kskhytr
efesde bi rötüş yapıcak ama ergin atamanın beklediği gibi olmayabilir.Ortalarda bi Pesic dedikodusu dönüyor.

KskHyTr dedi ki...

Pesicin oğlu basketbolu bıraktımı bilgisi olan:) yoksa onlamı gelecek:)