7 Ocak 2010 Perşembe

Ve G.Saray Cafe Crown'a 5 Puanı Geri Verildi

Beklenen gelişmeydi. Tam da beklendiği gibi oldu. Silinen 5 puan iade edildi, diğer tüm cezalar (hükmen mağlubiyetler ve kişisel hak mahrumiyetleri) onandı. Bu kararla G.Saray Cafe Crown'un puanı 14'e çıkarken, ligin yeni sonuncusu averaj ile Darüşşafaka Cooper Tires oldu. G.Saray Cafe Crown yakaladığı inanç ve tuttuğu formla bu puanlar geri verilmeseydi de ligde kalırdı ancak şimdi iş garantilenmiş oldu. Bir de şimdi Play-Off yapıyor mu G.Saray Cafe Crown. :)

Kararla ilgili söyleyeceklerimin hepsini söylemiştim bu zamana kadar. Ama üzerinden bir daha geçelim, madem isteniyor. Bu suçun karşılığı küme düşürülmektir. Açık ve net. Bunu G.Saraylı yöneticiler de taraftarlar da biliyordu. Ancak buna cesaret edilemedi. Kalkıldı saçma sapan bir ceza verildi. Kararın açıklandığı andan beri -5 puanlık cezayı hiçbir kurala, kitaba uyduramadığımdan bu cezanın geçici bir ceza olacağını biliyordum. Düşünsenize TBF başkanı Turgay Demirel bu kararı 'Toplam 5 maçta cezalı oyuncu oynattıklarından ötürü, 5 puan da silme cezası verdik' diye yorumladı geçenlerde yahu, var mı ötesi. Sonra zaten Nur Gencer olayı patladı, olayın rengi iyice netleşti. Kimse için şaşırtıcı bir son değildir bu durum, öyle tahmin ediyorum. Sadece birilerinin içinde bulunduğu aczi bir kez daha deneyimletmiştir bizlere, o kadar. Dedim ya, bunca olandan sonra çıkan bu nihai karara şaşıran insan ya bu ülke basketbolunu tanımıyordur, ya da bu ülke basketbolunu yönetenleri.

35 Yorum Yapılmış:

atakan dedi ki...

ozur dileyip mi geri vermisler acaba ? :)

tozasor dedi ki...

Oldu olacak şampiyon Gs, kahrolsun Federasyon deseydin Anıl :)

Ortada bariz bir sahtekarlık varken bunun adeta ödüllendirilmesiyle ilgili bir yazı yazmanı beklerdim..

Kando dedi ki...

Bak şu "Fenerasyon'un" işine.

cengiz dedi ki...

ayıp sahtekarlık odullendırıldı

Maximus dedi ki...

Yorum yapsak, bişeyler karalasak ne değişecek ki. Yapılan yapanın yanına kar kalıyor. Söylenecek bişey yok. Ayrıca Ntvspor canlı yanınına bağlanan İhsan Bayülken'e de saygı ve sevgilerimi iletiyorum yaptığı yorum için. Puan cezasının iptal edilmesini nasıl görüyorsunuz sorusuna galatasaray için hayırlı oldu dedi. Tebrik ediyorum kendisini.

KskHyTr dedi ki...

Zaten bu lig büyükler için hiçte şaşırtıcı bir durum değil... Hayırlı olsun tabi el birliğiyle playoffada sokulsun galatasaray nolcak zaten kukla dolu bir federasyon yönetiminden başka ne beklenirki...
Öğrenilmiş oldu sahtekarlık yapanın yanına kar kalıyor heleki sözkonusu gs fb bjk ve efespilsen se hatta galatasaraydan özür dilenmeli... Erşan kartaldan da özür dilensin taraflı yönettiğini sandık desinler banvit maçını yanlış ceza verdik geri tazminat ödeyecez densin... Daha bir dünya şey var ama boşuna niye yorumluyoruzki...

todor dedi ki...

saçma sapan kararlar verirler, sonra da basketbol salonları neden dolmuyor derler.

Sheldon Cooper dedi ki...

Galatasaray'ı kurtardınız aferin.

basketçi dedi ki...

bu işte en az suçu olan nalgayı ve tufanın cezaları kaldı
asıl suçlu olan kulübün cezası indirildi
federasyonun yaptığına uşaklık denir
fatman'in kulüpten uzaklaştırıldığı gün cezanın ineceği belliydi zaten
hatta salsa'da da yazmıştım
fatman'in göreve getirilmesi federasyona bir mesajdır demiştim
mesaj yerine ulaşmış

karahalil dedi ki...

galatasaraya verilen ceza disiplin yönergesine uygun olarak verilmiştir. fazlası yok eksiği vardır.olayda galatasaray (GS) 5 kez disiplin suçu işlemiş disiplin yönergesinin 11.7. maddesi uyarınca 5 maç için 20-0 hükmen mağlup ilan edilmiş sıfır puan verilmiştir.
buna ilave olarak disiplin yönergesinin 11.8. PUAN İNDİRME CEZASI maddesi uyarınca disiplin şuçunu oluşturan fiil kadar 5 puan düşürülmüştür.
yönergenin cezada ictima başlıklı 16 maddesi uyarınca da iki ceza birleştirilerek uygulanmıştır.
yani nereden çıktı bu 5 puan indirilmesinin cevabı disiplin yönergesidir.
kanımca bu olay GS nin dışında küme düşen takım tarafından mahkemeye intikal ettirilirse bu sene ligden düşen takım olmayacaktır.
tahkim kurulu yetkisini aşmıştır.

hasanerdem dedi ki...

Sahtekarlığı meşru kılan Turgay Demirel ve saz arkadaşlarını kutluyorum...

Formasını giydiği takımı düşürseydi ayıp olurdu zaten...

karahalil dedi ki...

tahkim kurulu (TK) yetkisini aşmıştır dedik. TK 5 maç hükmen mağlubiyeti onayladıktan sonra disiplin yönergenin 16. maddesini yok sayarak 11.8 maddeye göre verilen 5 puan indirilmesi cezasını kaldıramaz.
peki neyi kaldırabilir? yönergenin ceza maddelerindeki 1 ila 3 yıl arası ceza verilir 10.000 tl ye kadar ceza verilir maddeleri gibi cezaları o ara limitte olmak üzere değiştirebilir. yoksa kendisi disiplin kuruluymuş gibi ceza tayini yapamaz.

EmreKSK dedi ki...

yorum yapcak birsey yok, Allah Turgay Demirel ve şürekasının binbir türlü...

snzlk dedi ki...

Öncelikle yapılan sahtekarlık değil, salaklık. Sahtekarlık karşılığında menfaat elde edilir, en azından amaçlanır. Galatasaray katıldığı özel turnuvada lebron james'i kaçak oynatsa ne olacak ki? Ucunda madalya mı, para mı var? Hazırlık turnuvası işte, takımlar güçlerini test etsin, eksikliklerini görsün diye yapılan şeyler. Statüyü bilmiyorum ama tahminimce özel turnuvada "benim 5 numaram yok, bilmem hangi takımın 5 numarasını ödünç alacağım" dense olur. Öyle yorumlar yapılıyor ki sanki Galatasaray Nalga'yı kaçak oynatarak euroleage'i kazandı.

"Yapanın yanına kar kalıyor"muş. Peeeh, amma da kar. Salakça 1 özel turnuva için takım çeyrek finale çıktığı kupadan elenmiş, 2 tane önemli oyuncusu ihraç olmuş, (eğer cezadan sonra takım demoralize olup şu yaptığı seriyi yapamasaydı)-5 puan ceza geri verilse bile %80 düşecek konuma gelmiş hala ödüllendirilmiş oluyor.

Sayın salsabasket yorumcusu "takım küme düşürülmeliydi" demiş. Belki daha önceleri yazmıştır ama okumadım, okuduğum yazılarda da rastlamadım. Lütfen burada bir kez daha açıklayabilir mi? Takım küme düşmeliydi derken hangi argümanlara dayanıyor? Hangi yönetmeliğin hangi maddesine göre?

Sayın Sheldon Cooper'e de not: Galatasaray kimsenin kurtarmasına ihtiyaç duymayacak kadar büyük bir kulüptür. Biz zaten küme düşmemek için Karşıyaka'yı, Beşiktaş'ı deplesmanda yendik. Bu takım bileğinin hakkıyla ligde kalacaktı. Kalmasa da önemli değildi, 1-2 sene de alt ligde mücadele ederdik, orası da bizim ülkemizin ligi. Bayan takımız oradan geldi, Avrupa kupası kaldırdı.

onur dedi ki...

Şimdi şunda anlaşalım: hukukta bir suçun cezası birdir; yani GSCC ya küme düşürülecekti (ki ben de ilk başta bu karara taraftar idim) ya da Cemal'in oynatıldığı maçlarda "henüz cezasını çekmediği" gerekçesi ile hükmen mağlup ilan edilecekti. İkisi birden uygulanamaz! TBF ne yaptı? cemal'in oynadığı (zaten hükmen mağlubiyet ile cezalandırmışsın) ve henüz oynamadığı (fiil gerçekleşmemiş ki neyin cezası?) maçlar için bir de -5 puan cezası verdi. Yani hem çifte ceza hem de fiil yokken ceza kesti!

İlk duyduğumda da buradan aynı yorumu yapıp garipsemiştim açıkçası; şimdi de haklı buluyorum kararı. Bu arada tahkim kurumu'nu TBF bünyesinde bilip de sallayan arkadaşlar bir zahmet okuyup algılamaya çalışırlarsa (zor zenaat çünkü!), bahsi geçen kurumun bağımsız olduğunu da öğrenirler; hukukçulardan oluştuğunu da!

bonzo1963 dedi ki...

yakışır bu karar patagonya'nın basketbol camiasına....

Maximus dedi ki...

@snzlk

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak böyle bişey demek ki. Daha da yorum yapıp yormayacağım kendimi.

TT dedi ki...

Basketbol salonlarının dolmamasını bu karara bağlayanlar da var. Bayya iyi olmuş :) Afrikadaki açlığın da sebebi olabilir mi diye düşünmek lazım.

Açık ve net olarak düşüncem, birileri Galatasaray'ı küme düşürmekten beter etmek istedi. Federasyonun aldığı ilk kararlara bakıp bu takımın kümede kalabileceğini söyleyebilen var mı?
Peki o zaman neden Galatasaray küme düşürülmedi. Verilecek karara itiraz etmeyeceğini olayın patladığı ilk gün söylemedi mi bu kulüp? Küme düşürülse kim itiraz edebilecekti? Etse de ne farkedecekti ki?

Birileri Galatasaray ile dalga geçer gibi bir karar çıkartıyor. Bu acıyı sadece şimdi değil bütün sene çekin, sadece şimdi değil bütün sene her maçta bu iğrençlikle uğraşın diyor resmen. Sadece 1 kere değil kalan tüm maçlarınızda aşağılanın diyor yani.

Bu kararın tek sevindiğim yanı böyle bir iğrenç ve aşağılayıcı bir duruma düşürülmekten kurtulmasıdır Galatasaray'ın. Aynı şekilde Galatasaray'a bu aşağılık durumda görmek için bu kararı çıkartanların elinde kalmasıdır. Onun dışında doğruya doğru. Yapılan hatanın bedeli küme düşürülmektir.

Tolga.

KskHyTr dedi ki...

snzlk bilgi sahibi olsa ne olur bu kadar fanatiklik olur ... sahtekarlık değil diyebiliyor bu olaya çok ilginç haklısın cvp vermemek gerekiyor aslında...
Biride çıkmış tahkim kurulu tbf den bağımsız falan demis gülmekten karnıma ağrılar girdi nasıl kararlar verdiğini biliyor o tahkim kurulunun herkes komik olmayın...

ercan dedi ki...

@snzlk

sorun zaten cemal nalga'nın almanyada'ki turnuvada oynaması değilki.isterse gs cemal'i yine oynatabilirdi almanyada ama oynadığı zaman kendisine ait olan maç oynamama cezasını çekmemiş olurdu ve cezasını lig maçlarında oynamayarak çekerdi.ama gs kenar! yönetimi aklınca cemal'i tufan formasıyla oynatıp federasyonada cemal o maçlarda cezasını çekmiştir diyerek bildirimde bulunup açıkça sahtekarlık yapıp cemal'i lig maçlarında oynatmıştır.cezanın sebebi budur. önce cezanın neden olduğunu bilelim sonra ahkam keselim. herkes için daha iyi olur kanaatindeyim.

Trapped Scorpion dedi ki...

galatasaray küme düşmemeli diyenler spor ruhundan anlamayıp, sadece fanatiklikten anlıyorlar.

ayrıca şu federasyonu görevden alacak bi delikanlı yok mu acaba şu memlekette? yoksa bağımsız mı o kurum? görevi bırakmayanı istifaya zorlarsın, bu kadar basit o zaman..

youla dedi ki...

@karahalil

Arkadaşım bu tür davalara hiçbir mahkeme maalesef bakmıyor. Uluslararası federasyonlarda ülke federasyonlarının kararlarını kabul ediyor.Sonuç itibariyle disiplin kurulu yanlş cezalar vermiştir. Bunun üst kurulu Tahkimde bu cezalardan bazılarını kaldırmıştır; tahkim nihai karar organıdır ve verdiği kararlar hakkında artık hukuki bir karar alınamıyor. Bence burada olan Cemal Nalga ve Tufana olmuştur. Profesyonelliklerinin teknik ekip tarafından art niyetli kullanımları sonucu ceza almışlardır. Burada her iki oyuncunun menejerleri ya tazminat isteyebilir yada anlaşma olmazsa klübü ve teknik heyeti mahkemeye verebilir.

nicolagole_39 dedi ki...

Bir Fenerbahçeli olarak bu cezanın kaldırılmasına üzüldüm. Ama üzüntümün sebebi Galatasaray'ın bu kararla ligde kalmasının kesinleşmesi değil. O kadar güzel maçlar oynadı ki bu süreçte takım, gerçekten bu emeklerinin artık bir anlamı kalmadı üzüldüğüm nokta bu. Yoksa bu mükemmel performansı sürdürerek ligde kalmayı başarsalardı bizim için lig tarihinin unutulmaz performanslarından biri olabilirdi...

Cakivu dedi ki...

Bende koyu fenerliyim ve gs ın son dönemdeki oyununu takdir ediyordum. Bu cezanın kalkacağı belliydi zaten. O yüzden lütfen kaldıracağınız cezaları baştan vermeyin. Ne oldu şimdi kaldırıldı bu ceza? Baştan bu haliyle verilemiyor muydu? O kadar acaip bir ülkeyiz ki, kurumların nasıl çalıştığını anlamak çok zor. Türk işi diye buna derler işte. Ataköy de salon yapılır üstü açık unutulur, basket salonuna havuz kurulur vesaire... sene 2010 yola devam, zor değişir bu zihniyetler...

Onur dedi ki...

bi de gs ye sembolik şampiyonluk kupası falan verselerdi.

Sarıkaya dedi ki...

Yahu Ülker o kadar para gömüyor.. Herhangi bir Ülker takımını küme düşürürler mi? Bakın Tiger Woods karısını dövdü diye 12 milyar dolarlık sponsor zararından bahsediyorlar. Eee çelebi bizde böyle olur endüstriel spor dediğin..

ultracarizma dedi ki...

federasyona sallayanlar olmuş ama gsgm tahkim kurulu federasyona bağlı değil. 7 hukukçu üyeden oluşuyor. üyelerin bir tanesi yargıtay başkanı, bir tane yargıtay'da bir ceza dairesi başkanı, bir serbest avukat, bir rektör yardımcısı, tbbmm genel sekreter yardımcısı, ankara cumhuryet savcısı ve yargıtay ceza tetkik hakimi.

bunlar düşünüldüğünde federasyon cezayı kaldırttı demek insafsızlık olur herhalde.

ultracarizma dedi ki...

bir de yiğit şardan'ın cezası kaldırılmış sanırım.

Cemal dedi ki...

EVET SORUNDA ZATEN BURADA FEDERASYON CEZAYI VERIYOR GSGM KALDIRIYOR YANI BASKETBOLUN COK ICINDEN OLMAYANLAR KALDIRYOR ILGINCLIK BURDA ACABA YANLISLIGI GSGM YAPMIS OLMASIN

ultracarizma dedi ki...
federasyona sallayanlar olmuş ama gsgm tahkim kurulu federasyona bağlı değil. 7 hukukçu üyeden oluşuyor. üyelerin bir tanesi yargıtay başkanı, bir tane yargıtay'da bir ceza dairesi başkanı, bir serbest avukat, bir rektör yardımcısı, tbbmm genel sekreter yardımcısı, ankara cumhuryet savcısı ve yargıtay ceza tetkik hakimi.

bunlar düşünüldüğünde federasyon cezayı kaldırttı demek insafsızlık olur herhalde.

youla dedi ki...

@nicolegole_39

Arkadaşım merak etme galatasaray ceza kalktı diye ligi bırakmayacak.
Bu olaylar olmasaydı şu anda 10 galibiyet 3 mağlubiyetle ilk 4 de olacaktı. Ama yeni hedef artık playyofflar. Bellimi olur belkide bunu başarıp bir yarıfinal final koparır :)

Olympos dedi ki...

@snzlk

Hakikaten ilginç bir camiasınız...Hani floryanın suyunu için orada soluk alan insan bile değişiyor...Çok ilginç...

Gülüyorum sadece size ve türevlerinize

Sdtztrk dedi ki...

Bu yazıyı Gs'nin sahtekarlık haberleri çıktığinda yazmıştım, buyrun ısıtıp tekrar önünüze getiriyorum, Hepimize afiyet olsun!.. "Yılların T.C. vatandaşı ve spor izleyeni olarak diyorumki, galatasaray gerekli puanı alıp ligde kalacak ve hepiniz çok şaşırmışları oynayacaksınız. Dolaylı düşürme gibi başlıklar haber niteliğinden çok empozasyon niteliğindedir hatta kahraman galatasaray basketbol takımı çok çok zoru başardı çığlıklarını duyar gibiyim 5 ay atımlık uzaktan. Bu federasyonlar, bu siyaset, bu hakemler ve bu spor camiaları oldukça, Almanya'nın uzak ara köy mahkemelerinde yargılanmaktan öteye gidemeyecektir toplam kaypaklık kalitemiz..."

ako dedi ki...

Hırsızlık yapan adama idam cezasını verirsen itiraz etmez mi? İşlenen suçun yönetmelikteki karşılığı neyse cezası çekilir. -5 yerine -10 verselerdi nedir ki bu işin sonu? Takım tüm teknik heyetini lav ediyor, iki oyuncusu kadro dışı kalıyor, Türkiye kupasından eleniyor, 5 maçta hükmen mağlup sayılıyor. 0 puanla ve 0 moralle ligin dibine gidiyor. yani daha ne kadar ceza istiyorsunuz , amma kudurmuşsunuz. Türkiye burası , uyanın da yüzünüze bi su vurun

ERTAÇ dedi ki...

neti geri veriyorlar.puanımı ne olcakki sahtekarlık yüz kızartıcı bir suçtur arkandan kovalar durur.bundan sonra gs. ile oynayan her takımın elinde kimlikli fotolu belge olsun tek tek karşılaştırmak için tabiki.yanlarına kar kaldı bu işi anadolu takımlarından biri yapsaydı bukadar çömert olurlARMIYDI BİLİNMEZ.EEEE OZAMAN OYUNCULARIN GÜNAHI NE İNDİRİN ONLARIN CEZALARINI ONLARDA OYNASIN.YADA NÜFÜSTAN DEĞİŞTİRİN ADLARINI YENİ LİSANS DEVAM ....YAZIK ....

ultracarizma dedi ki...

@cemal

işte bu çok ilginç bir anlayış. hukuk, ihtilafları çözmek için var.sizin bu anlayışınızla örneğin ben spk'nın benim için aldığı bir karara itiraz etmemeliyim ya da itiraz etsem de kararı götürdüğüm yargı organı "ben piyasanın içinden değilim diyerek" yasağı kaldırma kararı almamalı. bu durumda hukuku, temyizi boşvermeliyiz.eğer federasyon bir karar aldıysa, bir ceza verdiyse hukuka uygundur kabulü mü yapmalıyız?