23 Şubat 2010 Salı

Antwerp Giants: 72 - Banvit: 59 (Bitti Gibi Birşey)

İlk üç maçta aldığı tek galibiyetin ardından Belçika deplasmanındaydı bugün Banvit. Bandırma'da oynadığı ilk karşılaşmada devre arasında 16 sayı farkla geride girdikten sonra ikinci yirmi dakikada durumu toparlayamayıp, 88-80 kaybederlerken hepimizi de şaşırtmışlardı aslında. O maçın rövanşında bugün kazanmaları gereken bir karşılaşmaya çıktılar. Chuck Davis ve Lance Williams'ın sayıları ile direndikleri ilk çeyreği 19-17 geride tamamladıktan sonra, ikinci periyotta teslim bayrağını çekmişler. İkinci periyodun skoru: 29-15. Son çeyrekte sağladıkları 19-9 üstünlük sadece sekiz sayı üretebildikleri üçüncü periyodu telafi etmeye yetince, sahadan da 72-59 mağlup ayrılan taraf oldular bugün.

Belçika takımının ribaundlarda kurduğu 39-24'lük üstünlük (10'u hücum ribaundu) ve 26 basketi 20 asist üzerinden üretmelerine karşılık Banvit'in takım halinde maçı 7 asist ile tamamlaması, skoru da doğrudan etkileyen istatistikler. Deplasmanda olmasına karşın rakibinden dokuz kez daha fazla serbest atış çizgisine giden Banvit'in, buradan yalnızca iki sayılık bir avantaj yaratabilmiş olması da mağlubiyeti getiren bir diğer etken olmuş. Sezon başından bu yana Banvit'te herkese çizilmiş belli roller var iken, sezonun ikinci yarısının son dilimine doğru hızla ilerlerken Barış Hersek'in halen bu sistem içerisinde kendisine bir rol alamamış oluşu da kesinlikle ayrı bir yazı konusu olmayı hakediyor. Not düşelim şimdilik buraya.

Bu mağlubiyetle birlikte L grubunda son sıraya geriledi Banvit ve turu şans meleklerinin insafına bıraktı bugünden sonra. Son iki hafta Bandırma'da oynayacağı iki maçı kazansa dahi sıralamada üstünde yer alan takımlardan ikili averajda üstünlük kurabileceği tek takım olarak gözüken Roanne Basket'e Fransa'da 23 sayıyla mağlup oldukları için 24 sayılık bir galibiyet gerekecek haftaya. İmkansız mı, elbette değil ama dağın öte yakasında tur artık.

Antwerp Giants (72): Roel Moors 12 (5 ribaund- 4 asist), Christophe Beghin 11 (6 ribaund- 3 asist), Bryan Hopkins 8 (6 ribaund- 6 asist), Timoty Black 12 (5 ribaund- 3 asist), Brandon Gay 19 (8 ribaund- 1 asist), Mwema 2, Brecht Guillemyn (2 ribaund- 1 asist), Graham Brown 8 (4 ribaund- 2 asist)

Banvit (59): İbrahim Yıldırım 2 (2 ribaund- 1 asist), Barış Ermiş 4 (2 ribaund- 2 asist), Ufuk Gürgen 9, Lance Williams 10 (4 ribaund), Chuck Davis 15 (5 ribaund), Yiğitcan Turna (2 ribaund), Barış Özcan 6 (1 ribaund), Barış Hersek (1 asist), Keith Simmons 5 (3 ribaund), Goran Cakic 1 (2 ribaund- 1 asist), Yunus Çankaya 7 (2 ribaund)