19 Şubat 2010 Cuma

Banvit: 66 - Efes Pilsen: 79 (Bu Kez Sürpriz Yok)

Günün üçüncü maçında lig lideri Efes Pilsen, sezonun genelinin ama özellikle bu son iki haftanın en formda takımı Banvit ile karşılaştı. Maçın son ana kadar çekişmeli geçeceğinin ve keyifli bir mücadele olacağının müjdesini vermiştik sabah; beklediğimiz gibi de oldu. Son ana kadar kovaladı Banvit. Fakat son çeyrekteki kötü başlangıçlarının bedelini ağır ödeyerek bu sezon üçüncü kez kaybettiler Efes Pilsen'e. 4/4 üç sayı isabeti ile başladığı karşılaşmayı 5/7 üçlükle 15 sayıda tamamlayan Kerem Tunçeri maçın oyuncusu seçilirken, tam beş oyuncu 11 ve üzerinde skor üretti lacivert beyazlılarda. En fazla süre alan isim 30 dakika ile Shumpert olurken kadro genişliği avantajını fazlasıyla kullandı Ergin Ataman, yarını ve bir sonraki günü düşünerek. Banvit cephesinde ise Barış Özcan'ın 17 sayısı galibiyet için yeterli olmadı.

Çeyrek finalde günün üçüncü karşılaşması için sahaya gelen Efes Pilsen'in Kerem Tunçeri - Shumpert - Charles Smith - Ermal Kuqo - Kaya Peker beşine karşılık Orhun Ene'nin beşi Barış Ermiş - Barış Özcan - Keith Simmons - Chuck Davis - Lance Williams şeklinde idi. Skorboardda yazan rakamlardan bağımsız olarak oyunun her iki alanında da dengeli oynamaya çalışan ve belirli bir çerçevenin içinde kalmayı amaçlayan Banvit ile geçtiğimiz haftasonu F.Bahçe Ülker'e farklı mağlup olarak buraya gelen Efes Pilsen'in mücadelesinde oyunun dengede başlayacağını tahmin etmek zor değildi. Nitekim yine bu anlamda, Bandırma'da oynanan ve Efes Pilsen'in 57-51 kazandığı maçı da hatırlamakta fayda vardı maç öncesinde. Skor ve oyun olarak ortada başlayan karşılaşmada dengeyi bozan ilk hamle Kerem Tunçeri'nin 4/4 dış şut isabeti ile Efes Pilsen'den geldi. Çeyreğin bitimine saniyeler kala benche giden Kerem, ürettiği 12 sayı ile bu çeyrekte üretilen 19 lacivert - beyaz sayının da altına imza atan isim olmuştu. Buna karşılık beklediğimiz gibi kendi sisteminde hücum etmeye devam etti Banvit. Tam altı oyuncusu üzerinden bulduğu 14 sayının ardından da ilk on dakikayı 19-14 geride kapayan taraf oldu.

İkinci çeyreğe Rakocevic ile başlayan Ergin Ataman, cevabı oldukça merak edilen soruyu da yanıtsız bırakmamış oldu. Rakocevic yolun devamında Efes Pilsen bünyesinde kalmaya devam edecekti. Rakocevic'in basket faulü ve üç sayılık isabetine, Ender Arslan da şahsına münhasır üçlüğü ile destek verince bir anda 33-20'i gördük skorda. Ki maçta skor aralığının en yüksek olduğu dönemdi bu kısım. Fakat faul hakkını çeyreğin ilk üç dakikasında hızlıca dolduran Efes Pilsen'in bu dezavantajını oldukça iyi kullanan Banvit, Efes Pilsen'in ön alan baskısı ve hemen arkasından gelen ikili sıkıştırmaları ile dengeli hücum etmekte ve sayı bulmakta epeyce zorlansa da tam 11 kez serbest atış çizgisine giderek bu sorunu da kısmen ortadan kaldırmış oldular. Bu dezavantajı fazlasıyla avantaja çevirdiler. (Maç sonunda da serbest atışlarda 20-4 gibi ezici bir üstünlüğü oluştu Banvit'in, bunu skora yansıtmayı başaramasalar da.) Ve Ender Arslan'ın son saniye üçlüğüne engel olamadıkları bu devreyi de 41-34 yenik kapattılar.

Üçüncü çeyrekte ise önce oyun olarak, ardından da bitime bir dakika kala 55-55'de skor olarak eşitliği sağlayan Bandırma takımı üçüncü periyodun bitimine 1 dakika kala heyecanlı bir on dakikaya hazırlıyordu bizi. Bu dönemde ilk yarıda sadece 4 sayılık bir katkı verebilen Lance Williams'ı hatırlamaları ve onun üzerinden yedi sayılık bir oyun çıkartmış olmaları önemliydi onlar adına. Barış Özcan'ın dış şutlarına devam edişi ve Goran Cakic'in de kritik üçlüğü ile, son periyoda yalnızca üç sayı geride girdi Banvit. Bundan daha önemlisi ise kesinlikle oyunu dengeye getirip, maça ortak oluşları idi. Bu çeyreğe dair bir diğer önemli not ise Mario Kasun'un önce Chuck Davis ardından Lance Williams ve bu pozisyonların akabinde de Yiğitcan Turna ile ikili diyaloga girmesiydi. Banvit'in boyalı bölgeden oynama isteği ve bunun getirdiği doğal sertlik epeyce sinirlendirdi Mario Kasun'u. Yaptığı sportmenlik dışı faul ile de bunun cezasını ödemiş oldu.

Bandırma'da karakterli bir oyunla kaybettiği Efes Pilsen maçının ardından Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Cafe Crown maçlarını kazanan Banvit'i önemli bir sınav bekliyordu bu son on dakikada. Bunun stresinden midir bilinmez, çok tutuk başladılar final periyoduna. İlk üç dakikada beşi Rakocevic'den olmak üzere 10 sayı yiyip yalnızca iki sayı atabilmelerine karşın tek hanede tuttukları fark ile halen umutlarını koruyorlardı. Ki önce süre dolarken Thornton'ın 8 metreden salladığı üçlük girdi. İlk darbe geldi bu basketle. Ardından yine süre dolarken bu kez sağ dipten Shumpert yolladı üçlüğü. Yüzler iyice asıldı, 73-59'da. Kritik anlarda oldukça iyi savunma yapmanıza karşın son saniyede yenilen üçlükler kadar beter bir duygu yoktur herhalde, geride olan takım için. Bu iki darbenin ardından ölüm vuruşu da yine Shumpert'tan geldi. Yiğitcan'ın pasında araya girerek smacı vuran Shumpert bitime iki buçuk dakika kala skoru 64-77'e getirirken kapıyı da usulca kapatmış oldu.

Günün üçüncü maçında olası bir sürprize daha izin vermeyen Efes Pilsen, günün son sürpriz kontenjanını F.Bahçe Ülker - Türk Telekom maçına devretmiş oldu bu galibiyetle. Tüm iyi dilekleriyle birlikte elbette. :)

Banvit (66): Barış Ermiş 5 (2 ribaund- 2 asist), Lance Williams 13 (3 ribaund), Charles Davis 6 (5 ribaund- 2 asist), Yiğitcan Turna 10 (5 ribaund- 1 asist), Barış Özcan 17 (1 ribaund- 1 asist), Keith Simmons 12 (6 ribaund- 1 asist), Goran Cakic 3 (6 ribaund), Yunus Çankaya (2 ribaund- 1 asist)

Efes Pilsen (79): Mario Kasun 11 (7 ribaund), Charles C Smith (3 ribaund- 3 asist), Igor Rakocevic 11 (1 ribaund- 3 asist), Preston Shumpert 12 (2 ribaund- 1 asist), Kerem Tunçeri 15 (2 ribaund- 1 asist), Bootsy Thornton 7 (3 ribaund- 5 asist), Kaya Peker 11 (7 ribaund- 1 asist), Ermal Kurtoğlu 6 (5 ribaund), Ender Aslan 6 (1 ribaund)

10 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...


Banvit: 66-79: Efes Pilsen maç yazısı

anti_dejavu dedi ki...

bu kadar yanlı bi yorum görmedim anladık efesi tutuosun ama bu kadar da olmaz banvitin hakkını yeme artık bi de bu tüm iyi dilek ne dmek anlamadım?

FFM dedi ki...

@anti_dejavu: birak bu ucuz isleri kocum! bu siteye birdaha girmesin olur biter

saLsa dedi ki...

@ anti_dejavu

Nickin pek bir güzelmiş. Keşke anlayışın da öyle olsa da oradaki son cümlede ne denmek istediğini anlasan. Efes sürprize izin vermedi ve olası bir sürpriz hakkkını günün son maçına devretti. Tüm iyi dilekleriyle beraber. Yani Efes Fenerbahçe Ülker elensin ister ya hani, onu kastettmeye çalışmış Çağlar.

saLsa

kalecioyuncu dedi ki...

kadro ile alakalı ama maç ile alakasız olarak
nachbar mı shumpert mı? ya da nachbar mı thorton mu? demek istiyorum....

Sarıkaya dedi ki...

@ saLsa : Niye Efes, Fenerbahçe Ülker elensin diye istesin ki? Şe'ettirirsen sevinirim. Ha bi' de, Efes'i azıcık yakından tanıyorsam bildiğim bi' şey var ki, 26 dak'kada 5 indeks rating yapabilen adama, daha doğrusu 8 fotoğraf çektirmelik üçlükten sadece sadece 2'sini sokabilen adama Efes'te kız vermezler!-)) Allahtan Rako evli!-)) Üçe beşe bakmıyorum, savunmadaki rezaletini saymıyorum bile.

ercan dedi ki...

bu arada popoviç niye hiç oynayamıyor? hani beko basketbol ligi'nde efes'in değişmez oyuncusu olacaktı? ergin ataman'ın demeçleri bu şekildeydi de o açıdan sordum. rytas'tayken 30 dakikalar civarı süre alan bir oyuncu efes'te 3-4 dak. civarı süre almaya gelmiş herhalde. oda kadroya girebildiği maçlarda.
yada aldığı paraları saymaktan oynamaya fırsat bulamıyor.

saLsa dedi ki...

@ Sarıkaya

Neden mi istesin? Bir numaralı rakibi çünkü. O olmazsa el kol sallayarak 20 fark atabileceği bir Telekom olacak karşısında maksimum. O yüzden.

saLsa

saLsa dedi ki...

@ Sarıkaya

Neden mi istesin? Bir numaralı rakibi çünkü. O olmazsa el kol sallayarak 20 fark atabileceği bir Telekom olacak karşısında maksimum. O yüzden.

saLsa

Sarıkaya dedi ki...

@ ercan : TBL'de en fazla 6 yabancıya lisans çıkarılabiliyor. Ataman'ın Rako'yu yollama hesabı Tuncaysilin ile bozulduğundan Popoviç'i de tükürdüğün yalama bağlamında düşünmek lazım.

@ saLsa : Tuncaysilin'in de gösterdiği gibi bi' tane Efes Pilsen yok artık. Ha Ataman kovulsaydı bi' tane Efes'ten bahsedebilirdik. Bu bağlamda Telekom maçlarının Sergen Yalçın'nının MTA maçındaki performansını görmek açısından Fener'in çıkması istenmiş olabilir Efes'in Pilsen kanadı tarafından.. Maruzatım budur.