19 Şubat 2010 Cuma

Beşiktaş CT: 80 - Bornova Bld: 92 (Kendi Silahıyla Vurulmak)

Ligin flaş takımlarından Bornova Belediyesi'nin, Cevher Özer ve Mire Chatman'dan yoksun olarak Adana'ya gelen Beşiktaş Cola Turka'ya nazaran tura daha yakın taraf olduğunu ve bunun için de gerekli olan oyun tarzının ne olduğunu paylaşmıştık sabahki analiz turlarında. Eksik yakaladığı rakibine fırsat vermeden kırk dakikayı önde götüren İzmir temsilcisi, 26-11 üstün tamamladığı üçüncü çeyreğin sonunda skorboarda 74-53'ü yazdırırken, oluşan 21 fark o ana kadar maçın gördüğü en yüksek farktı aynı zamanda. Son çeyrekte de rakibinin farkı en fazla 12 sayıya kadar indirmesine izin veren Bornova Belediyesi, sahadan 92-80'lik skorla galip ayrılarak yarı finale yükselen ikinci takım oldu.

19'u ilk yarıda olmak üzere 32 sayı üreten Shipp, bu rakamın yanına eklediği 8 ribaund 4 asist ile de maçın oyuncusu ödülünü fazlasıyla hakeden bir oyun ortaya koydu. Kedrick Brown'un 14, Frank Elagar'ın 12 sayı ürettiği Bornova'da, Serdar Yavuz'un 4/8 üçlükle bulduğu 12 sayı ve Umutcan Özyıldırım'ın %100 saha içi isabeti ile ürettiği 7 sayı oldukça önemli katkılardı Aclan Kavasoğlu için. Totalde üretilen 92 sayının 66'sının altına imza atan dört yabancı oyuncu istatistiği, ligden alışık olduğumuz bir istatistik Bornova özelinde fakat bugün yerlilerden de gelen bu katkılar ile rahat bir galibiyet ile üst tura geçmeyi başardılar.

Maç öncesinde tahmin ettiğimiz gibi hücumda önemli sıkıntılar yaşayan Beşiktaş Cola Turka, Chatman'ın yokluğunda 77 sayı ile tamamladığı Pınar Karşıyaka maçının ardından bugün de 80 sayıda kaldı. Kaldı diyorum çünkü bu rakam onlar için düşük bir ortalama. Ki maçın son çeyreğine 21 sayı ile önde girdi Bornova. Ona rağmen 80'de kaldıklarını düşününce yaşanan sıkıntının boyutu daha iyi anlaşılacaktır sanırım. Muratcan Güler'in oyunun her iki sahasında da başarıyla oynadığı maçı, 14 sayı 9 ribaund 4 asist ile tamamlaması da önemli bir yan katkıydı onlar adına fakat Chatman olmayınca işler alıştığımız gibi gelişmedi pek. Dolayısıyla bu önemli performans da galibiyet için yeterli olmadı.

Chatman olmayınca takımda önce hücumda akışkanlık kayboldu sonra top dolanmamaya başladı. Hemen akabinde karşı sahada eline gelen ilk topu bir daha bana gelmez düşüncesiyle potaya savurmaya başladı siyah beyazlılar. Durum böyle olunca da o başarılı sistemin dışında bir oyun oynamak zorunda kaldı siyah beyazlılar. Aclan Kavasoğlu da günü ilk maçında Hakan Demir'in düştüğü o hataya düşmeyerek, takımını yavaşlatmadı. Aksine sezon boyunca oynadığı oyunu daha da hızlandırmaya çalıştı. Önemli bir stratejik hamleydi bu ve başarılı oldu. Hücumun önemli iki ismi olmayınca ancak yarım devre dayanabildi Beşiktaş Cola Turka bu hızlı oyuna. Ve üçüncü çeyrekte koptular oyundan.

Maç boyunca Kurtlar Vadisi edalarında birbirlerini kesen ve zaman zaman da sert fiziksel temaslarla oldukça yüksek tempoda geçen maçın gerilmesine neden olan Nagys - Baxter ikilisi arasında maçın başından itibaren bir sorun vardı. Karşılıklı teknik faullerle henüz ilk çeyrekte bunu engellemeye çalıştı hakemler fakat bu ikili atışmaya devam ettiler maç boyunca.

Ligde aldığı başarılı sonuçların ardından kupada da yarı finale çıkma başarısı gösteren Bornova Belediyesi de alkışların en büyüğünü hakediyor kesinlikle. İki sezon içerisinde geldikleri nokta gerçekten çok önemli. Şimdi kurayı bekliyorlar, belki de finali. Kim bilebilir ki?

Beşiktaş Cola Turka (80): Fedor Likholitov 4 (4 ribaund), Muratcan Güler 14 (9 ribaund- 4 asist), Engin Atsür 7 (1 ribaund- 3 asist), Brad Newley 18 (7 ribaund- 2 asist), Arın Soğancıoğlu 11 (1 asist), Haluk Yıldırım 6 (4 ribaund), Lonny Baxter 16 (4 ribaund), Adem Ören 4 (1 ribaund), Kevin Flecer (5 ribaund)

Bornova Belediyesi (92): Joshua Shipp 32 (8 ribaund- 2 asist), Umutcan Özyıldırım 7 (2 ribaund), Mert Alp Arkın 1, Kedrick Brown 14 (8 ribaund- 2 asist), Yalçın Azizmahmutoğulları 5 (6 ribaund- 1 asist), Çağdaş Erdoğan 1 (1 asist), Frank Elegar 12 (7 ribaund- 1 asist), Serdar Yavuz 12 (3 ribaund- 4 asist), Tomas Nagys 8 (3 ribaund- 1 asist)

2 Yorum Yapılmış:

MixBasket - Ozan Aktay dedi ki...


Beşiktaş Cola Turka: 80-92: Bornova Bld maç yazısı

amigobornova dedi ki...

Nedense biraz subjektif yorumlar yapıyorsunuz.
Bornova hakkında maçları kazanınca klasik yabancıları atıyor, kadro dar diye bir yorumunuz var.(Ayrıca yabancı seçimi öyle iyiki istatistiklerde en üst sıralardalar) Sanki maçları Bornova kazanmıyorda hep karşı takımın ve hakem zafiyetinden şansları yaver gidiyor.
Bugünkü maçtada birtek Beşiktaşın
oyuncularır eksik diye yazmışsınız. Herhalde oyunun hızından Bornova nın da en önemli yerli oyuncusu Cüneyt Erden in sakatlığından oynayamadığını göremediniz. Bugün Bornova eksik oyuncusuna rağmen Beşiktaşı yenmiş ve kupadan elemiştir, gerçek budur kabul etmek zor olsada...