7 Şubat 2010 Pazar

Beşiktaş CT: 91 - Mersin BŞB: 73 ( %100 Baxter)

Haftaiçinde koç değişikliği yaşayan Mersin BŞB, Akatlar deplasmanındaydı bugün. Koç değişikliklerinden sonra oynanan ilk maçlar her zaman için kazanılmaya yakın maçlar olarak görülür fakat Mersin'in şanssızlığı fikstürü oldu demek yanlış olmaz herhalde. Yeni koç Mete Babaoğlu'nun henüz görevine başlamaması sebebiyle yardımcı koç Tulüay Demirkuş'un yönettiği Mersin takımı, 35 dakika oyunun içerisinde kalmasına rağmen bir kez olsun skorda öne geçemediği karşılaşmayı 91-73 kaybederek 14. mağlubiyetini aldı bugün. Skor üstünlüğünü hiç ele geçiremeyen Mersin, oyun olarak Beşiktaş Cola Turka'yı zaman zaman çok zorlasa da gereken anlarda gereken hamlelerle sonuca gitti siyah beyazlılar. 9/9 iki sayı, 3/3 üçlük, 5/6 serbest atış yüzdesi ile 32 sayı üreten Lonny Baxter ise maçın değil yılın en iyi performanslarından birini sergiledi bu karşılaşmada. Sakat olduğu söylenen Fletcher ise Baxter'ın 32 sayılık bu oyununu tribünden alkışlayanlar arasındaydı.

Maçın ilk periyodunda çalınan faul düdüğünün ardından topu tutmak için hamle yaptığında hakemin ayağına basarak bileğini burkan Cevher Özer ve maça çok iyi başlayıp altı sayı ile tamamladığı ilk çeyreğin ardından ikinci yarıda savunma pozisyonunda Muratcan Güler'in ayağına basarak yine bileğini burkan Engin Atsür'e de geçmiş olsun diyelim buradan. İki oyuncu da devam edemedi oyuna, ciddi değildir umarım durumları. Çok şanssız sakatlıklardı ikisi de, özellikle Cevher'inki. Geçen hafta Türk Telekom maçında burnu kırılan Nedim Yücel de ikinci yarıda özel bir maskeyle oynadı. Bir geçmiş olsun da ona gitsin.

Mire Chatman - Engin Atsür - Brad Newley - Cevher Özer - Lonny Baxter beşini tercih eden Burak Bıyıktay'a karşılık Mersin BŞB'nin beşi James Baron - Dominic James - İnanç Koç - Goran Cakic - Asım Pars şeklindeydi. İlk iki buçuk dakikada yakaladığı 9-0'lık seri ile maça hızlı bir giriş yapan Beşiktaş Cola Turka, bu sezon Akatlar'da izlemeye çok alışık olduğumuz tarzda, yirmi dakikada fişi çekebilecek izlenimini bıraktı ilk anda. Fakat tempoyu oldukça düşürüp oyunu sete sete yıkmak niyetini maçın hemen başında belli eden Mersin kenar yönetimi, bu tercihlerinin karşılığı geri kalan18 dakikada fazlasıyla aldılar. Bu sezon Akatlar'da oynadığı karşılaşmaların ilk yarılarında 48.2 sayı ortalaması ile oynayan Beşiktaş Cola Turka'yı 37 sayıda tutmayı başardılar. Siyah beyazlıların oynamayı sevdiği ve başarılı olduğu run&gun'a fırsat vermemek için karşı sahada çok seçerek şut kullandılar. Kendi sahalarnda ise sadece Baxter'ın savunmasında sıkıntılar yaşadılar ki ne Onur Aydın ne de Asım Pars, Baxter'ı savunabilecek isimler değiller. Tamamen kadro yapısından kaynaklanan bir sıkıntıydı bu. Nitekim devrede 37 sayı üreten Beşiktaş Cola Turka hücumunda 15 sayı ile başı çeken isim Baxter'dı. Ev sahibi takımın parkede dört şutör varken dahi oldukça başarılı olduğu dış atışlar yerine Baxter'e top indirme isteği de oldukça önemliydi onlar adına.

Üçüncü çeyreğe 4-0'lık seri ile başlayan Mersin'e karşılık ilk iki dakikada sayı üretemeyen Beşiktaş Cola Turka, ilk devrenin aksine dış atışlara yöneldi hücum sahasında. Çeyreğin hemen başında Adem Ören ile kullandığı dış atışta isabet bulamayan siyah beyazlılar, 1.30'luk sekansda üstüste dört hücumda dört farklı isimden gelen dört üçlükle yakaladığı 12-0'lık seri ile skoru 49-35'e getirerek farkı 14 sayıya kadar çıkarmayı başardı. Tam da bu noktada molayı aldırmayı başardılar Mersin'e. Bu sekansda sahadaki beş oyuncusunun dördünden isabetli dış atış bulmaları potansiyellerinin en iyi göstergesi olurken, çeyrek sonunda ise sekiz dakikada 7/7 üçlük yazıyordu ev sahibi takımın karşısında. İlk yirmi dakikada 37 sayı üretebilen Beşiktaş Cola Turka, tam 25 sayı ürettiği üçüncü çeyrekte 21 sayıyı dış atışlardan bulurken dışardan 5/5 ile isabet sğalayan Haluk - Chatman ikilisi ile son on dakikaya 62-50 önde girmeyi başardı.

Son çeyrekte kovalayan taraf yine Mersin BŞB idi. Fakat oyunun hiçbir anında rakiplerinin öne geçmesine izin vermeyen Baxter ve arkadaşları, rakibin yaklaştığı her anda oyunu yeniden ritmlendirerek sonuca gitmeyi başardılar. Ve ilk yarısında kendi ortalamalarının on bir sayı altında kalarak 37 sayı ürettikleri devrenin ardından, tam 54 sayı ürettikleri ikinci devre sonucunda sahadan 91- 73 galip ayrılan taraf oldular. Günün yıldızı şüphesiz ki şut kaçırmadan 32 sayı üreten Baxter. Fakat 22 dakikada 9 sayı 6 asist 4 ribaundlık performansı ile bir kez daha kendine hayran bırakan, 'Hiç bırakma baba' dedirten Haluk Yıldırım ve 17 sayı 5 asist 7 ribaund ile maçı tamamlayan, 'Hiç yorulmaz mısın yahu sen?' dedirten Chatman da günün diğer dikkat çeken isimleriydi.

Beşiktaş Cola Turka (91): Fedor Likholitov (1 ribaund), Muratcan Güler 2 (2 ribaund), Engin Atsür 6 (2 ribaund), Brad Newley 17 (5 ribaund), Haluk Yıldırım 9 (4 ribaund-6 asist), Lonny Leroy Baxter Jr 32 (3 ribaund-1 asist), Adem Ören 5 (7 ribaund-1 asist), Mire De Juan Chatman 17 (7 ribaund-5 asist), Cevher Özer 3, Kerem Özkan (2 ribaund)

Mersin BŞB (73): Asım Pars 10 (8 ribaund-1 asist), Nedim Yücel 6 (2 ribaund), Altan Erol 5 (2 ribaund), Vincent Sheldon Grier 16 (1 ribaund), İnanç Koç 5 (8 ribaund-2 asist), Onur Aydın (1 ribaund-1 asist), James Davon James 13 (5 ribaund-4 asist), Emre Koç, Goran Nikolic 7 (2 ribaund)

7 Yorum Yapılmış:

ukic dedi ki...

@ selda

bu maçta mersinin başında mete babaoğlu yoktu yardımcı antrenör vardı galiba ama mete babaoğlu yoktu

Gökhan dedi ki...

Mersinin menajeri hakem eskisi Necip Kapanli 4 yildir ne is yaparsin bir sormak isterim buradan sana?Acaba göreve yogun ugraslar sonucu getirdigin Mete Babaoglundan ne gibi çikar bekliyorsun.Yemekle bitirdiniz Mersini birakin artik baska yerlerde örümcek baglamis beyinlerinizi çürütün!ulan Turgay bir sürü kanemiciyi bu türk basketboluna soktun ya yatacak yerin yok!

fuat dedi ki...

@ selda

maçta takımın başında asistan koç tulüay demirkuş çıktı. yani mete babaoğlu'nun elinde sihirli değnek olmadığı saptaman doğru, ancak konmuyu bu maçla ilişkilendirmen yanlış olmuş. bu arada macit'in yeğeni diye ısrarla yazıyorsun... kim bu adam? adı ne? görevi ne? mersin'de basketbolun başında o mu var? hangi konularda hata yapıyor? bunları aydınlatırsan sevinirim...

Adsız dedi ki...


Beşiktaş Cola Turka - Mersin Büyükşehir Belediyesi maç yazısı

saLsa dedi ki...

@ Selda

Macit efendi, Macit ve çetesi gibi tanımlamalardan kaçınırsan sevinirim. İçinde basketbol olan eleştirilerini nasıl keyifle okuyorum bilemezsin. Ama Macit dediğin kişi Mersin BŞB başkanı. Adıyla soyadıyla yazılmayı hak ediyordur bir şekilde. Bu konuda özen gösterirsen çok sevinirim. Küçük bir ricamdır.

Saygılar.
saLsa

Selda dedi ki...

@SALSA

bu sebepten mi KANDEMİR'İN İSTİFASI haberine yazdıgım, yayımlanmasını cok istedigim yorumumu yayımlamadınız???

saLsa dedi ki...

@ Selda

Yorumun yayınlanmıştı önce ama sonra ben kaldırdım.. Macit ve çetesi kısmı dışında her satırına kaldırdığım bir yorumu sırf o kalıp yüzünden kaldırmak durmundaydım.. Dediğim gibi, şu kalıbı kullanmadan attığın her yorumuna kapılar ardına kadar açık.. Ki bak açık açık söylüyorum, köküne kadar katılıyorum yorumlarına. Ama o kısıma biraz saygı, lütfen.

saLsa