19 Şubat 2010 Cuma

Beşiktaş Cola Turka - Bornova Bld. Eşleşmesi Analizi

Çeyrek final maçları gününde saat 16.15'de, Mire Chatman'ın haftaiçinde açıklanan doping kararının ardından yeni yabancı oyuncu arayışları ile Adana'ya gelen Beşiktaş Cola Turka, sezon başında kupanın ve geride kalan 19 hafta sonunda da ligin flaş takımlarından biri olma sıfatını fazlasıyla hakeden Bornova Belediyesi ile karşılaşacak.

Ekim ayının ilk haftasında Türk Telekom, Erdemir ve Antalya BŞB ile birlikte Bursa'da mücadele ettikleri B grubunu lider olarak tamamlamıştı Bornova Belediyesi. Lige yeni katılan takım olarak transfer döneminde oldukça sessiz kalmışlardı ilk dönemde, hatırlanacağı üzere. Yerli oyuncuların havada kapışıldığı bu dönemin ardından mecburen yabancı oyunculara yüklenen Bornova Belediyesi, Shipp ve Brown'ın önemli performansları ile kupada üçte üç yapmayı başarmıştı. Sezonun geride kalan kısmında da 8'i Bornova'da olmak üzere elde ettikleri 10 galibiyet onları sekizinci sıraya yerleştirmiş durumda lig sıralamasında. Sezon ortasında gerçekleştirilen Thomas Nagys ve Cüneyt Erden takviyeleri ile takıma gereken tecrübenin de eklenmesi ile birlikte ligde henüz ilk sezonunda göstermiş olduğu başarıyı kupada da en azından bir tur atlayabilmiş olma ünvanı ile pekiştirmek istiyor Bornova Belediyesi.

Beşiktaş Cola Turka cephesinde ise işler pazartesi gününden bu yana pek de iyi gitmiyor. Mire Chatman'ın Tofaş maçı sonrası yapılan doping testlerinde kokain kullandığı anlaşılınca; kadrodışı bırakıldı Amerika'lı oyuncu. Mersin maçında bileğinden sakatlanan Cevher de yine oynayamayacak yarın. Ligin kendine has karakter sahibi ender takımlarından biri Beşiktaş Cola Turka, yaklaşık bir sezondur. Kadrosu tepedeki Efes Pilsen&Fenerbahçe Ülker ikilisinden kalite ve genişlik anlamında geride kalınca bu yolu seçtiğini açıklamıştı Burak Bıyıktay. Şu son bir sezona bakarak bunun oldukça başarılı bir düşünce olduğunu söyleyip, koçun da hakkını vermek gerekiyor. Beşiktaş Cola Turka parkeye geldiğinde ne oynayacağını, neleri yapıp neleri yapamayacağını üç aşağı beş yukarı biliyoruz artık. Fakat bu oyun felsefesinin hareket noktası konumunda bulunan topu karşı sahaya en hızlı şekilde götürebilecek guardın artık olmayışı ve de henüz yerine ikamesi bulunamaması sebebiyle, kuralar çekilirken kupayı kazanmasını gönlümden geçirdiğim takım olan siyah beyazlıların şansı da oldukça azalmış durumda an itibariyle.

Chatman önderliğinde ligin en tempolu basketbolu oynayan Beşiktaş Cola Turka ile bu tempoya rahatlıkla cevap verebildiğini ligin 7. haftasında Akatlar'da 106-90 kaybettiği maçta gösteren Bornova Belediyesi karşılaşmasının oldukça yüksek tempoda ve bol skorlu geçeceğini tahmin ediyordum. Chatman'ın yokluğu bozdu tabii tüm bu hesapları. Pozisyonları yüksek yüzdeyle bitirmesinin yanı sıra kendisiyle beraber hızlanan takım arkadaşlarını da fazlasıyla ödüllendirerek, takımın hücum gücünün önemli bir kısmını oluşturan Chatman'ın yokluğunda top getirip, oyun kurma görevi Engin Atsür'de olacak bugün. Bu işi başarıyla yapacağından şüphe yok fakat o alışılan run&gun'ı görmemiz pek mümkün olmayacak. (Ki hem onun için hem de yeni gelecek muhtemel yabancı için sürekli bir mukaseye durumu olacak.)Nitekim İzmir'de 79-77 kaybettikleri karşılaşmada görmüştük bunu. Chatman'ın kadroda yer almadığı bir karşılaşma olması açısından fikir edinmemizi sağlayabilir bu maç. Maçın kaybedilmesinden ziyade oynanan oyunun temposu ve hücumda yaşanan aksaklık açısından.

Chatman'ın olmayışı bir senedir oynadıkları sistemin dışında bir basketbola itecek onları bugün. Pota altında Lonny Baxter ve Likholitov gibi iki önemli uzunu, üç sayı çizgisinin gerisinde Brad Newley gibi kalifiye bir şutörü, Haluk Yıldırım gibi bir yıllanmış şarabı var Burak Bıyıktay'ın. Ama tüm bu isimleri bahsettiğim sistem içerisinde kırmadan, herkesi mutlu ederek oynatmayı başaran isim Chatman idi. Cevher ve Chatman gibi iki önemli skorerinin yokluğunda, önemli bir sınav vericekler bugün. Haluk Yıldırım'ın ipleri eline almasını bekliyorum bugün için, yaşı buna ne kadar izin verecek göreceğiz ama onu izlemek büyük keyif cidden.

Cevher'i zaten biliyorlardı ama Chatman'ın pazartesi gündemine bomba gibi düşen kokain olayının ardından Aclan hocanın da ellerini ovuşturduğunu görür gibiyim. Kendi tempolarına uygun bir rakip seçtiler ve rakipleri de en önemli kozunu kaybetmiş durumda. Bundan iyisi can sağlığı. Kupanın ilk sürprizi Bornova Belediyesi'nden gelebilir, tabii buna ne kadar sürpriz denilebilirse.

2 Yorum Yapılmış:

Ömer dedi ki...

Ufak bir detay ama mac 16:15'de.

dejavu dedi ki...

Teşekkürler Ömer, gözden kaçmış, düzelttim..:)