20 Şubat 2010 Cumartesi

Bornova Bel: 59 - Mersin BŞB: 95 (Bornova 'Ters Düz')

Danimarka mucizesi olarak adlandırdığımız final yolunda ikinci önemli adımını da bugün attı Mersin BŞB. İlk çeyreğin son üç dakikasından devreye kadar olan sekansda yakaladıkları 37-13'lük muazzam seri vol.2 ile Bornova Belediye'yi bozguna uğratan Mersin takımı, ilk yarıdaki bu insanüstü şut performansı ile iki Amerikalı'sının omuzlarında finale yükselmeyi başardı. Bornova takımında sakatlığı devam eden Cüneyt Erden bugün de oynayamazken, dün Pınar Karşıyaka maçında sakatlanan Grier da takımdaki yerini alamadı.

Dün oynanan dört çeyrek final karşılaşmasını beklenilenin ötesinde sorunsuz şekilde yayınlayan tbf.org.tr yarı finalin ilk maçında hata verdi. İkinci çeyreğin başında bağlanabildik salona. 16-13 Mersin üstünlüğü ile tamamlanan ilk çeyreğin ardından ikinci çeyrekte tam bir Mersin kasırgası izledik. Dün Pınar Karşıyaka'ya uyguladıkları tarifeyi hiç bozmadan Bornova Belediyesi'ne de uygulayan Mersin BŞB, ilk çeyreğin son üç buçuk dakikasında 13-11 geriye düşmesinin ardından yaklaşık on üç dakikalık dönemde yakaladığı 37-13'lük seri ile devreyi 48-26 önde tamamladı. İkinci çeyrekte sadece Goran Nikolic ile tepeden bir üçlük kaçıran Mersin, bunun haricinde şut kaçırmadan oynadı takım halinde. Skor olarak başı çeken isimler ise devreyi 16 sayı ile tamamlayan James Baron ve 8'i ikinci çeyrekte olmak üzere bu devrede 10 sayı üreten Dominic James oldu. Bornova'nın bir devrede ürettiği skoru bu iki oyuncu tek başına karşılayınca, İnanç Koç - Asım Pars - Goran Nikolic gibi isimlerin katkısı ile devreyi tam 22 sayı önde tamamladı Mersin ekibi. Kapıyı da yavaşça kapattılar aslında bu ilk yarı performansları ile.

İlk yirmi dakikada 11-16 ikilik, 6/12 üçlük isabetleri ile oynayan Mersin'in ribaundlarda yakaladığı 21-11'lik üstünlük devrenin skorunu açıklama yeter rakamlardı zaten. Buna karşılık sadece Shipp ile ayakta kalmaya çalışan Bornova cephesinde, bu oyuncunun 16 sayısı farka engel olamadı onlar adına. Maç sonunda da Shipp'in karşısında yazan 30 rakamına karşın geri kalan dokuz kişiden yalnızca 29 sayılık bir katkı geldi. Bu durumda galibiyet de pek mümkün olmuyor tabii. Maç öncesinde Shipp ve James Baron'un bireysel performanslarının galibi belirlemesinin oldukça muhtemel olduğunu yazmıştık. Bu düelloyu kazanan Shipp olurken, maçı kazanan ise Baron ve arkadaşları oldu. Üçüncü çeyrekte dizinden sakatlanarak kenara gelen ve bir daha oyuna girmeyen Kedrick Brown'ın yalnızca dört sayıda kalması, 59 sayının sebeplerinden en etkili olanı şüphesiz.

İkinci yarıya 5-0'lık bir seri ile giriş yapan Bornova Belediyesi acaba dedirtti ilk anda ama bu geridönüşe izin vermeye niyeti yoktu bugün Mersin'in. İlk çeyreğin son dakikalarında James Baron'un beş sayısı ile üstünlüğü yakaladıktan sonra bir daha arkasına dönüp bakmayan Mersin BŞB, 95-59'luk skorla aldığı galibiyetin ardından ilk finalist olmayı başardı. Totalde 44 sayı- 4 ribaund - 4 asist ile oynayan Dominic James - James Baron ikilisi ile kupanın ikinci gününde de önemli bir galibiyete imza atarak finale uzandılar böylece. Bu 44 sayının yarısına imza atan James Baron, 6/10 üçlük isabeti ile oynadığı maçın oyuncusu seçildi aynı zamanda.

Mersin'in Danimarka Mucizesini, yarın neler olabileceğini ve hepsinden önemlisi diğer takımları da fazlaca ilgilendiren bu performansın lige yansımasını konuşacağız elbette. Diğer finalisti belirleyecek olan Fenerbahçe Ülker - Efes Pilsen maçının ardından tabii ki.

Bornova Belediyesi (59): Josh Shipp 30 (6 ribaund- 2 asist), Umutcan Özyıldırım 6 (1 ribaund), Mert Alp Arkın , Kedrick Brown 4 (2 ribaund- 1 asist), Yalçın Azizmahmutoğulları 4 (4 ribaund), Çağdaş Erdoğan (1 asist), Frank Elegar 3 (2 ribaund), Serdar Yavuz (1 ribaund- 2 asist), Tomas Nagys 12 (4 ribaund)

Mersin BŞB (95): Asım Pars 8 (7 ribaund- 1 asist), Nedim Yücel 9 (13 ribaund), Burak Yönder 2, Altan Erol 3 (1 asist), İnanç Koç 9 (1 ribaund- 2 asist), Onur Aydın 3 (7 ribaund), James Baron 22 (3 ribaund- 1 asist), Dominic James 22 (1 ribaund- 3 asist), Emre Koç 3, Kadir Çıpa 3, Goran Nikolic 11 (6 ribaund)

3 Yorum Yapılmış:

KskHyTr dedi ki...

shipp dışında kalan oyuncuların 29 sayıda kalması çok ilginç... Tebrikler mersin...

Adsız dedi ki...


Bornova Bld: 59-95: Mersin BŞB maç yazısı

barbie dedi ki...

merhaba..bence bir bornova klasiği izledik..aynı oyuncular devamlı sahada kalıyor ve macın sonu bir türlü gelmiyor..mersin i tebrik ediyorum,inandılar ve macı aldılar..
salsa istatistiklerde eksikler var dikkatine..şimdi inceledim..bornova da hiçbişi yapmamıs oyuncunun adı yazıoo 3 ribaunt 1 asist yapanın yazmıoo.bir kac haftadır dikkat ediyorum hep aynı hata oluyor..