14 Şubat 2010 Pazar

Darüşşafaka CT: 71 - Oyak Renault: 52 (Daçka Hayata Döndü)

Düşme potasını yakından ilgilendiren iki takımın maçında beklenen çekişme ve zevk olmadı. Daçka, ilk çeyrekte 21-8 öne geçti, Oyak Renault ikinci çeyrekteki oyunu ile cevap verdi. 29-28'lik Daçka üstünlüğünden sonra Oyak Renault kazanmaya dair hiç bir şey ortaya koyamadı. Hücumlar dağınıktı, genellikle zorlama şutlarla dövdüler potayı. Yeni transfer Alex Scales'e baktı herkes ama o da ilk maçında istenilen düzeye ulaşamadı. Oyak Renault'nun 2 periyotta toplam 12 sayı atması, serbest atışlardaki karavanası ise hiç yakışık kalmadı. Üçlük yüzdelerini söylemiyorum bile, zira Daçka'nın yüzdesi de korkunçtu o konuda. Ev sahibi ekip 2. yarıyi baştan sona kontrolünde götürdü ve rahat bir galibiyet elde etti. Douby attığı 27 sayı ile takımını taşırken, Renault'da Scales 13 sayı kaydetti.

edit: Önümüzdeki 11 haftada ligin yol haritasını çıkartacak iki önemli maç vardı bugün. Pazar günü planım ayaklarımı uzatıp bu iki keyifli maçı izlemekti fakat hesabımız uymadı çarşıya. Can sıkıcı bir hırsızlık hadisesi nedeniyle evden çıkmak zorunda kaldım Oyak maçının devre arasında. Polis, tutanak, sigorta falan derken Fenerbahçe Ülker - Efes Pilsen maçını da kaçırdık tabii. Tekrarlardan bakacağız artık, yapacak birşey yok. Sağolsun Ozan yazmış maçı. Bir iki kelam edelim biz de bunun üzerine, izlediğimiz kadarıyla.

Haftaiçi transferi açıklanan Alex Scales'i ayağının tozuyla ilk beşe yerleştiren Yücel Platin, kurtar bizi baba demiş Alex'e. Tepeden üçlük şeklinde kullandığı ligdeki ilk şutunda çemberi ıskalayan Alex, bu isteği abartıp beşe bir hücum etmeye kalkışınca 12-2 ile ilk kez çift haneyi gördük karşılaşmada. Oyak Renault'un tek basketi Alex'den gelirken, ev sahibinin bu 12 sayısı beş farklı oyuncunun elinden üretilmişti. Maçın gelişimi hakkında fikir edinmemizi sağlayabilecek bir detay bu kesinlikle. Ki henüz dördüncü dakikada ikinci faulünü almıştı Alex. Fakat buna rağmen onu kenara almadı Yücel Platin. Onun yokluğunda işlerin daha da kötüye gitmesinden çekindi koç sanırım. Daçka'nın altı asistle tamamladığı bu çeyrekte Oyak'ın takım halinde asist yapamamış oluşu ise 21-8'lik skorun haklılığını gösteriyordu. İkinci çeyrekte savunma yapmadan maçı kazanamayacağını, Daçka'nın da galibiyet için çok istekli olduğunu gören Bursa temsilcisi önce savunmayı sertleştirdi. Ardından karşı sahada topu paylaşmaya başladı ve bu çeyrekte yakaladıkları 18-4'lük seri ile 26-25'de ilk kez öne geçtiler maçta. Bu aralıkta Alex Scales odaklı beşe bir hücum yerine topu paylaşan, iç-dış dengesini kuran bir takım gördük. Sertleşen savunma ile de Daçka'ya tam dokuz top kaybı yaptırarak birçok kez potayı dahi göstermediler ve ilk on dakikadaki dezavantajı ortadan kaldırarak 27-26'lık skor ile sadece bir sayı geride girdiler devreye.

Dediğim gibi ikinci yarıyı seyredemedim ama ilk çeyrekteki kötü oyununu toparlamayı başarmıştı Oyak Renault, ikinci on dakikada. Mersin, Kepez ve G.Saray Cafe Crown'un kaybettiği bir haftada Daçka'yı evinde yenmek nefeslendirecekti onları kupa arasında. Ama böylesine önemli bir maçın son çeyreğinin ilk beş dakikasında skor üretemeyip, üzerine devrede ürettiğiniz sayı kadar sayıyı (26) aynı devrede rakibin iki Amerika'lısından yiyince kazanmak için bir sihirli değneğe ihtiyacınız oluyor. Sırf asistlerdeki 16-5'lik Daçka üstünlüğü bile bu galibiyetin sonuna kadar hakedilmiş bir takım galibiyeti olduğunu göstermeye yetiyor aslında. Evet Douby'e de tıpkı Alex'e olduğu gibi özgürlük sağlanmış ama onun yardımcı rolleri daha iyi çalıştı bugün ve daha çok istediler herşeyden önce. 4/16 ile saha içi isabeti sağlayan Alex Scales ise gemiyi kurtaramadı bugün. Kupa arasını iyi değerlendirip takıma uyumunu arttırdığında tek başına alacağı maçlar olacaktır Bursa'da, sut tercihlerindeki rahatlıktan anladığımız kadarıyla o opsiyonu vermiş çünkü Yücel Platin ona.

Son üç maçta iki galibiyet çıkartıp, Bornova'da da kırılan panya nedeniyle uzun süre duran karşılaşmada son dakikada mağlup olan Daçka oldukça formda. Tam havaya girmişken bu kupa arasına üzülmüşlerdir sanıyorum. Bugünkü galibiyetle birlikte 'Biz daha ölmedik' diyen Daçka, 'Ben tek gitmem arkadaş..' notunu da iliştirerek beş takımın karşısındaki masaya iki bileti koydu. Talihlileri hep beraber öğreneceğiz zamanı gelince ama bunun için 11 hafta beklemek zorunda da kalabiliriz bugünkü galibiyetin ardından. (dejavu)

Darüşşafaka Cooper Tires (71): Quincy Douby 27 (6 ribaund-6 asist), Melih Mahmutoğlu (1 ribaund), Bora Hun Paçun 2 (5 ribaund), Cevat Alper Özcan 11 (7 ribaund- 5 asist), Polat Kaya 4 (1 ribaund-2 asist), Haris Mujezinovic 9 (3 ribaund-2 asist), Jermareo Davidson 18 (11 ribaund-1 asist), Can Özcan (6 ribaund)

Oyak Renault (52): Ahmet Erdoğan 7 (3 ribaund-1 asist), Mehmet Ufuk Kaçar, Alpaslan Uruk, Olumuyiwa Famutimni 8 (6 ribaund-1 asist), Nedim Dal, Tufan Önen 3 (1 ribaund), Alex Scales 13 (2 ribaund-2 asist), Josh Heytvelt 11 (16 ribaund-1 asist), Mutlu Demir 10 (3 ribaund)

2 Yorum Yapılmış:

MixBasket - Ozan Aktay dedi ki...


Darüşşafaka Cooper Tires - Oyak Renault maç yazısı

Basketbol_Hayattır dedi ki...

Oyak Renault Adams ı gönderıp Alex ı aldı haberıne aynen sunu yazmısdım.. Adams oyak Renault da gayet iyi oynuyordu neden gonderıldı anlamadım..Madem gondereceklerdı iki hafta once serbest bıraksalardı da keske gard sıkıntısı yasayan Karsıyaka almıs olsaydı demısdım.bu hafta gorulduki Karsıyakanın yeni gardı yıne kotu oynadı ve Alex den de oyak renaulta hayır yerıne zarar geldi.