28 Şubat 2010 Pazar

Efes Pilsen: 78 - Beşiktaş CT: 69 (10 Dakika Yetti)

Çarşamba günü oynadığı zorlu Maccabi maçının ardından pazar gününün ilk maçında, oldukça erken bir saatte, Beşiktaş Cola Turka ile karşılaştı Efes Pilsen. Haftaiçinde Abdi İpekçi'de sezonun en önemli karşılaşmasına çıkacak olmaları konsantrasyonları olumsuz yönde etkiliyor tabii, bunu önlemek mümkün değil. Geniş kadroda süre alamayan isimlere şans vererek bu durumu onlar için fırsata çevirmek tek çıkar yol gibi gözükse de, Ermal - Sinan ve hatta Dusan üçlüsünün aldıkları sürelerde gösterdikleri etkisiz performans, Ergin Ataman'ı ideal takıma döndürmek zorunda kaldı maç içerisinde. Ki maç sonunda da Ermal ve Sinan'a olan kırgınlığını belirtti koç özel olarak. 'Akıllar Euroleague'de, dolayısıyla bu isimlerin burada göstereceği performanslar ile güven tazelemeleri lazım' diye de ekleyerek.

Beşiktaş Cola Turka ise Mire Chatman'sız ilk lig maçında yeni transfer Perry'e pek süre veremedi. Takımı tanımıyor oluşu ile birlikte rakibin Efes Pilsen olması da ayrıca etken bunda tabii. Üç çeyrek boyunca oyunun içinde olmalarına ve 24-16 geride kapattıkları ilk çeyreğin ardından sürekli olarak skoru önde götüren taraf olmalarına karşın, hiçbir zaman 'Maçı kazanacağız' mesajını da veremediler maç içinde. Son çeyrekte savunmada vites arttıran ve o ana kadar otuz dakikada altı top kaybı yapan siyah beyazlıları, bir çeyrekte 5 top kaybına zorlayan Efes Pilsen savunması, yalnızca bir saha içi isabetine izin verdiği bu on dakikanın ardından sahadan 78-69 galip ayrılan taraf oldu.

Malaga flörtü ile birkez daha gündeme gelen Rakocevic'in tribüne çıktığı Efes Pilsen'de, Nachbar'ın Maccabi maçının ardından bugün de sahanın en istekli, en verimli oyuncusu olması tesadüf değil. Maç içerisinde üç ve dört numaralı pozisyonlarda oynadı değişken olarak. Ve artık sahada somurtan bir Nachbar portresi yok, hepsinden önemlisi bu bence. Formsuz Shumpert'ın yerine dahil edildiği 4 kısalı sistemde daha fazla verim verdiği de aşikar. Sloven oyuncu, 29 dakika sahada kalırken, bu süre TBL kariyerindeki en uzun süre oldu aynı zamanda. Nachbar haricinde öne çıkan isim ise 18 dakikada 9 sayı 8 asistlik bir oyun ortaya koyan Ender Arslan'dı ki o 9 sayının tamamını ilk çeyrekte üretti. 18 dakikada 8 asist gerçekte iyi bir rakam. İlk yarıda altı dakika oyunda kalıp 1 sayı 3 ribaund ile maçı tamamlayan Dusan ise henüz çok eksiği olduğunu gösterdi bir kez daha. Bu tarz maçlarda gereken süreleri almak için daha fazla çalışmalı ve bir de her topa reaksiyon gösterip zıplamamalı tabii.

Beşiktaş Cola Turka için hiç de kolay bir maç değildi ki zor durumda gösterdikleri bu direnç de takım kimyalarının başarısı ile doğrudan alakalı bir olay. Sakatlıktan dönen Cevher 19 sayı 8 ribaund ile bıraktığı yerden devam ederken, Chatman'ın olmadığı bir kadroda Baxter'in 4/11 ile hücum etmesini kaldırabilecek bir derinlik yok ne yazık ki siyah beyazlılarda. Dediğim gibi ona rağmen gösterilen bu direnç ve son on dakikada kaybedilen maç, takım kimyaları adına olumlu bir sınavdı. Kötü oynadıkları için değil, dar rotasyonları yüzünden kaybettiler bugün. Son çeyrekte sadece Baxter'in pas arasıyla bulduğu smaç ile tek saha içi isabet bulabilmeleri de Chatman'ın liderliğini, takımı derleyip toplamasını aradıklarını gösteriyor zaten fazlasıyla. Perry bugün özelinde beğenilmemiş olabilir ki şu dönemde siyah beyazlı formayı giyip de top getirecek siyahi oyuncu olmak isteyeceğim son şey olurdu herhalde. Sürekli bir kıyas durumu oluşacak çünkü.:)

Bu arada maçın en kritik anında Baxter'ın pas arası yapıp vurduğu smacı üstüste tam dört kez izleten ve kritik iki hücumu kaçıran yönetmene de sevgilerimizi sunalım unutmadan. Maçın en kritik anını, normal bir smacın tekrarını dört kere vererek kaçırıyorsan, söylenecek söz yok gerçekten.

Efes Pilsen (78): Mario Kasun 6 (2 ribaund), Charles Smith 12 (5 ribaund- 2 asist), Preston Shumpert 2 (2 ribaund- 2 asist), Kerem Tunçeri 5 (2 ribaund- 1 asist), Bootsy Thornton 13 (5 ribaund- 4 asist), Kaya Peker 9 (7 ribaund- 2 asist), Duşan Cantekin 1 (3 ribaund), Bostjan Nachbar 20 (4 ribaund), Ermal Kurtoğlu 1 (3 ribaund- 2 asist), Sinan Güler (1 ribaund), Ender Aslan 9 (1 ribaund- 8 asist)

Beşiktaş Cola Turka (69): Fedor Likholitov 2 (1 ribaund- 1 asist), Muratcan Güler 4 (1 ribaund- 1 asist), Engin Atsür 7 (2 ribaund- 3 asist), Marque Perry 2 (4 ribaund- 2 asist), Brad Newley 11 (5 ribaund- 1 asist), Haluk Yıldırım 5 (4 ribaund- 3 asist), Lonny Baxter 12 (5 ribaund- 1 asist), Adem Ören 7 (1 asist), Cevher Özer 19 (8 ribaund- 1 asist)

2 Yorum Yapılmış:

Gurcay dedi ki...

Maçı Nachbar getirdi diyebilirim. Çok iyi oynadı. Hele bir smacı vardı ki 1 dakika ayakta alkışlandı.

Bapsteba dedi ki...

Maccabi maçından sonra Nachbar'ın TBL kadrosuna alınma zamanının geldiğini yazmıştım ve o da performansı ile beni haksız çıkarmadı.