6 Şubat 2010 Cumartesi

Efes Pilsen: 80 - T.Telekom: 72 (İdman Temposunda Maç)

Çarşamba akşamı Siena karşısında ortaya koyduğu yüksek enerjinin ve performansın ertesinde bugün Ayhan Şahenk'de Türk Telekom'u ağırladı Efes Pilsen. Telekom da haftaiçinde Çek takımından beklemediği bir yenilgi almıştı uzatmalarda. İki takımında bu Avrupa yorgunluklarının parkedeki yansımalarını fazlasıyla gördüğümüz bu karşılaşmada, ikinci çeyrekte oyun liderliğini Telekom'a kaptırdığı kısa bir sekans hariç, tüm maçı önde götüren Efes Pilsen Maccabi maçı öncesi zorlanmadan bir galibiyet daha eklemiş oldu hanesine.

Haftaiçinde Siena'yı bozguna uğrattığı Kerem Tunçeri - Charles Smith - Thornton - Ermal Kuqo - Kaya Peker beşiyle maça başlayan ve Nachbar'ı tribüne yollayan Ergin Ataman'a karşılık, bu sezon ligde Efes Pilsen'i yenen tek takım olma sıfatını taşıyan Türk Telekom'un başlangıç tercihi Tutku Açık - Mallet - Bekir Yarangüme - Erwin Dudley - Hüseyin Beşok şeklindeydi. Charles Smith'in top çalma spesiyalisti olma özelliklerini sergilediği beş dakikada çaldığı üç topun ardından skorboardda 10-1 Efes Pilsen üstünlüğü yazarken, Merih Çakıroğlu da maçın ilk molasını aldı. Maça başlayan beşlere baktığımızda Ermal - Kaya ikilisinin boyalı bölgede etkinlik kurabileceğini, haftaiçinden sonra bugün de savunma yapmak istediğinde çok sert olabilecek bir beşin varlığını okumak mümkündü. Çeyrek sonunda üretilen 17 sayının 10'una imza atan Kaya - Ermal ikilisi ve Telekom takımının ilk sahaiçi isabetine maçın beşinci dakikasının ardından izin veren Efes Pilsen savunması bu anlamda yanıltmamış oldu bizleri.

Sinan Güler ve Mario Kasun'un Efes Pilsen rotasyonuna dahil olduğu ikinci çeyrekte, bu iki oyuncunun top kayıplarına Rakocevic'in de aynı beş içerisinde yer alması eklenince savunma sertliği oldukça düştü ev sahibinde. Rakocevic'in hücumda 2/2 üçlük ile altı sayı üretmesine karşın savunmadaki adamı Serkan Erdoğan'ın bu çeyreği 7 sayı 2 asist ile kapatmış olması bu altı sayının bütün değerini yok ediyor, savunma temeli üzerinde şekillenen/şekillenecek bir takımda. Savunma dozajı düşen rakibi karşısında Türk Telekom, aldığı 7 hücum ribaundunun da büyük katkılarıyla önce 24-24'te yakaladı Efes'i, daha sonra da Dudley'in serbest atışları ile ilk kez öne geçti bitime üç dakika kala. Çeyrek sonunda yakaladığı 7-2'lik seri ile devreyi 36-35 önde tamamlasa da ikinci çeyrekteki düşük savunma performansı düşüncürüydü Efes Pilsen adına. İlk yirmi dakikanın en güzel hareketi ise, ikinci çeyreğin sonunda Charles Smith'in sağ dipte attığı feyk ile iki Telekom'lu oyuncuyu bakkala yollaması idi.

İki takım adına da savunmaların gevşediği ve dört periyot içerisinde 23 sayı ile Efes Pilsen'in en fazla sayıyı ürettiği çeyrek olan üçüncü periyotta ilk iki çeyreğe nazaran daha tempolu bir basketbol oynansa da basketbol kalitesinden bahsetmek mümkün değildi pek. Son on dakikaya 59-52 önde giren Efes Pilsen, ikinci çeyreğin sonlarına doğru kaybettiği maç ritmini tekrar kazandığı bu dönemde maçı kazanacağım havasını fazlasıyla hissettirdi. Ki Telekom'un da galibiyet yönünde pek isteği yok gibiydi açıkçası. Oldukça durağan ve zevksiz geçen son periyotta Erwin Dudley'in yüzü dönük şut pozisyonunda Ermal'ın ayağına basarak bileğini burktuğu pozisyon dışında kayda değer birşey yoktu.

Haftaiçi oynadıkları maçların yorgunluklarını fazlasıyla hisseden ve bizlere de hissettiren iki takımın mücadelesinde, sahadan 80-72'lik skorla galip ayrılan Efes Pilsen liderliğini devam ettirmiş oldu bu galibiyetle. Ayrıca olası bir play-off eşleşmesinde geride başlaması muhtemel tek rakibine karşı aldığı bu galibiyetle de o dezavantajı ortadan kaldırmış oldular.

Efes Pilsen (80):
Mario Kasun 4 (2 ribaund), Charles Smith 11 (3 ribaund-4 asist), Igor Rakocevic 20 (1 ribaund-2 asist), Preston Shumpert 8 (3 ribaund- 4 asist), Kerem Tunçeri (2 ribaund-1 asist), Bootsy Thornton 13 (6 ribaund-5 asist), Kaya Peker 8 (2 ribaund-2 asist), Ermal Kuqo 6 (5 ribaund-1 asist), Sinan Güler 2, Ender Aslan 8 (4 ribaund-1 asist)


Türk Telekom (72):
Kris Lang 2 (3 ribaund-2 asist), Serkan Erdoğan 9 (1 ribaund-2 asist), Lamayn Wilson 10 (4 ribaund-3 asist), Bekir Yarangüme (1 ribaund-1 asist), Tutku Açık 17 (2 ribaund-5 asist), Hüseyin Beşok 12 (7 ribaund-1 asist), Soner Şentürk 4 (1 ribaund), Ersin Dağlı 11 (6 ribaund-2 asist), Demond Mallet 7 (2 ribaund-1 asist)

6 Yorum Yapılmış:

tuna54 dedi ki...

gerçekten antreman maçıydı salsa.ama ergin hoca kullanmamış nedense bu antremanı.hocam koy popoviçi nachbarı oynasın adamlar,alışsın iyice.ender kerem gibi iki yarım guardla bu kadar oynuyor bu takım.sanki telekom yenicek seni üç tane aynı tip 3 numara yabancıyla oynuyorsun.hedef maç maccabi.koy adamları yapsın antremanlarını.rakoseviç gerçekten iyiydi bugun.

Ahmet Karadag dedi ki...

bildigim kadariyla Popovic TBL'de oynayamiyor

serdar dedi ki...

bu ne yaaa basit maclarda tabii yenersinn önemli olan böyle büyük macları kazanabilmektir.bekir-lamayn ve dudley nın kullandığı isabetsiz atısların sınırı yok bu kadar mı düşük yüzdeyle oynanır.ve hala da saha da tutuluyorlar.lamyn neyiiyi yapıyor cok merak ediyorumm.top kayıpları ise apayrı birsey.telekomm çiftlik olmus en basta ercüment-merih-ahmet arif(niçin orda hala anlayamadığım basketbolla ilgisi nedir ne anlar)bekir-tutku gitmeleri gerekn kişiler ki telekom un yüzü değişsin yeni bir takım cıksın soyle ruhu canlanmıs.savunma yapamıyor bu takım özellikle ilk beş oyuncuları hücuma yönelik gerci onu da iyi yapamıyorlarda kredileri yüksek sanırım..

Adsız dedi ki...


Efes Pilsen - Türk Telekom maç yazısı

Sarıkaya dedi ki...

@ tuna54 :Popoviç ve Santiago'nun TBL lisansı yok, olması da imkansız. TBL'de ancak 6 yabancıya lisans çıkartılabiliyor. Yani o kadar kolay değil sok çıkar. Geriye bi' tek Nachbar kalıyor. O da akıllı olsun, ilk beşe girsin..

Telekomdan cacık olmaz!-((

Kapkan dedi ki...

Efes maçı sanki ter anteramanı yapar gibi oynadı. Bunuda TT ye karşı yapıyorsa varın ligimizin kalitesini siz düşünün.