19 Şubat 2010 Cuma

Efes Pilsen - Banvit Eşleşmesi Analizi

Çeyrek finalin bir diğer eşleşmesi Banvit ile Efes Pilsen arasında gerçekleşti. Günün üçüncü maçında saat 18.30'da karşılaşacak iki takım.

Baldwin yönetiminde geçirilen iki başarılı sezonun ardından bu çıkışı Selçuk Ernak ile devam ettiremeyen Banvit, geçen sezon play-off'a kalamamasının ardından sezon başında Orhun Ene ile anlaştı. Banvit için önemli olduğu kadar, Antalya BŞB kariyerinin ardından Orhun Ene için de önemli bir adımdı bu. Zira Bandırma'da basketbolun gelişimine adına taraftar, salon, altyapı gibi önemli noktalarda gerçekleştirilmiş yatırımlar vardı zaten. Bu potansiyelden daha fazla kinetik elde etme anlamında kesinlikle doğru bir isimdi Orhun Ene. Beklenildiği gibi de oldu ve 19 haftada aldığı 13 galibiyet ile dördüncü sırada Banvit şu anda. Kupada da devam ediyorlar yollarına. Saha içinde gördüğümüz bu oyunun daha da gelişmesi ve süreklilik kazanmasına adına da saha dışında atılan önemli adımlar ise hepsinden çok daha önemli şüphesiz.

Orhun Ene'nin bir numarayı Barış Ermiş- Yiğitcan Turna - İbrahim Yıldırım gibi üç Türk ve genç oyuncu ile geçmiş olmasından hareketle yazılacak çok şey var aslında. Sezon içinde de mümkün olduğunca destekledik bu önemli hamleyi. Bu üç isim de kendilerine güvenen Orhun Ene'yi yanıltmayarak en büyük hediyeyi vermiş oldular zaten koça. Barış Ermiş'in sakatlığında Yiğitcan- İbrahim ikilisinin 40 dakikayı paylaştığı Fenerbahçe Ülker ve deplasmandaki Galatasaray Cafe Crown maçlarından çıkarılan galibiyetler oldukça değerli onlar adına. Bir galibiyetten çok daha ötesi aslında, altını iyi okursak. Bir numaradaki yerlilerin haricinde Keith Simmons ve Goran Cakic gibi iki görev adamı, Chuck Davis gibi şutu olan ve yarın Efes uzunlarına eşleşme problemi yaratması muhtemel bir ismin varlığı, Lance Williams'ın sıkışılan her anda sorumluluk almaktan kaçınmaması ve son dönemde performansı gittikçe yükselen Barış Özcan ile formunun zirvesinde Adana'ya geliyor Bandırma temsilcisi. Kötü şut atarak ama iyi oynayarak kaybettikleri Efes maçının ardından ayağa kalkmayı başarmaları da ayrıca önemliydi onlar için.

Efes Pilsen tarafında ise İsrail'de alınan mağlubiyetten daha fazla konuşulan konu tabii ki Rakocevic - Ergin Ataman kavgası. Sezon başından bu yana kan uyuşmazlığı yaşandığını biliyorduk ikili arasında fakat şu görüntü ile tavan yaptı bu gerginlik. Akabinde Ergin Ataman'dan gelen açıklamalar ve geçtiğimiz Pazar günü ilk beş başlayan Rakoçeviç. Görüldüğü gibi durum epeyce karışık. Kapalı kapılar ardında konunun tartışıldığı ve yönetimin bir şekilde olaya müdahil olduğu çok açık. Yoksa 'Rako ile işimiz bitmiştir' minvalinde bir açıklama yapan Ataman'ın, Rakocevic'i F.Bahçe Ülker karşısında ilk beş başlatmasını anlamlandırmak mümkün değil. Fakat o maçın ilk yirmi dakikasında yerinden hiç kalkmadan maçı takip eden Ataman'ın da buna bir tepki koyduğunu düşünüyorum ben. Hatta bir adım daha ileri giderek takım içinde de bunun sıkıntı yarattığını gözlemledim nacizane. Kesin olan birşey değil tabii bu, sadece kendi çıkarımım.

Kadro genişliği ve kalitesi ile kupanın iki favorisinden biri Efes Pilsen. Bunu hepimiz biliyoruz. Abdi İpekçi'deki Siena galibiyeti öncesi Bandırma'da 57-51 ile kazandığı maçta prova yaptı demiştik Efes Pilsen için. Çünkü bu ligde Efes için önemli bir rakip, önemli bir deplasmandı o maç. O gün önemli bir direnç ortaya koymuştu Banvit. Ve bunu da isimlere bağlı olmaksızın takım halinde yapmışlardı. O maçtan sonra Banvit'i bir kez daha taktir ettiğimi söylemiştim, nitekim yenilmelerine karşın ligi domine eden Efes Pilsen karşısında 2-3 kez maçı kazanma noktasına kadar gelmişlerdi. Ufak bir adım kalmıştı hep, o gün başaramamışlardı onu. O mağlubiyetin ardından önce Fenerbahçe Ülker'i, daha sonra da G.Saray Cafe Crown'u mağlup ettiler. Araya bir de Rusya'da, Challenge Cup galibiyeti eklediler.

Fenerbahçe Ülker karşısındaki ruh hali ve saha içi tavırları devam ederse yarın Efes Pilsen'de, Banvit iki sezon önce yaptığını rahatlıkla tekrarlayabilir. Bunu yapabileceklerini fazlasıyla gösterdiler. Aslında kura öncesi Banvit için oldukça ümitli olduğumu yazmıştım, ama yedi takım arasından en zorunu çekmeyi başardılar. Bu kura ile ümidimi azaltmış olsalar da henüz kırmış değiller. Neticede tek maç üzerinden tur atlayan taraf belirlenecek ve Orhun Ene'nin öğrencileri bunu başarabileceklerini pek çok kez gösterdiler sezon içinde. Tekrarlayabilirler bunu. Günün en keyifli maçı olacaktır, kaçırmamak gerek. Uyarması bizden..:)

1 Yorum Var:

Sarıkaya dedi ki...

Bünyenin Tuncaysilin'i kabul edip, etmediğinin güzel bir göstergesi olacak bu maç bence.