2 Şubat 2010 Salı

Efes Pilsen'den Kınama Geldi

Efes Pilsen kulübünden Turgay Demirel ve dedikodu üretenlere kınama geldi. Resmi sitede yayınlandı kınama yazısı. Genel, yuvarlak, hedefe yönelik olmaktan uzak bir açıklama. Tıpkı bu konuyla ilgili yapılmış diğer tüm açıklamalar gibi. Sonuçta haklılar, bu olayı birisi çıkıp kanıtlarıyla ortaya koymadığı sürece böyle yapmakta köküne kadar haklılar. Kimse eleştiremez bu nedenle Efes Pilsen yönetimini. Ama dediğim gibi: Şimdilik. İlerde eğer ki dedikodular doğru çıkarsa, o zaman nasıl yuvarlarlar bilemiyorum.

Buyrun başkan, top sizde artık, ligin lokomotif kulüplerinden biri açık açık kınadı sizi. Elbet söyleyeceğiniz birkaç şey daha vardır. Medya harekete geçti, herkes arayış içerisinde ama yine de aslan payı size düşüyor. Tahmin ediyorum ki söylentiler üzerine yapmamışsınızdır o açıklamaları. Elinizde kanıt namına bir şeyler vardır.

34 Yorum Yapılmış:

Oypa13 dedi ki...

Demirel AKILLI! biridir.Elinde belge olmadan Efes Pilseni karşısına almak istemez.Çıkar yakında kokusu bişeylerin

Olympos dedi ki...

Hep aynı terane.Adamlar doping alır açık açık bilinir sonra sanki Türk Basketboluna kendi markalarının reklamını yapmaktan başka bir tane dikili taşı olmadığı halde paso çekiliriz,gideriz vs. diye tehdit ederler.Türkiye basınının çoğu bunu gündeme bile getirmez.Hatta belki bu yorumum bile yayınlanmaz.

Cathine'ini de al git efes artık Türk Basketbolundan.

Hakan dedi ki...

Çok net olarak ortada olan şey Turgay Demirel'in suçudur. Elinde belge varsa ve bunları açıklamayıp sakladıysa da, elinde belge bilgi olmadan sadece oradan buradan aldığı bilgileri vermiş olsa da.

Kardeşim elinde belge varsa ve bunları sakladıysan amacın nedir? Delil saklamak da suç değil midir? Bilgi yoksa dedikodulardan yola çıkarak nasıl böyle bir açıklama yaparsın.

Ben elinde belge varsa bile koz olarak saklayacağı ve benim görüşlerim bu yönde gibi bir açıklama yapacağını düşünüyorum açıkcası bu kaypaklıkla. Ya da açıklama bile yapmaz.

Sarp dedi ki...

Ben inşaat mühendisliği okuyorum; ama dikili taş kavramını sadece gerçek anlamıyla düşünmüyorum. Bazı arkadaşları müteahhit başkanları hepten inşaatçı kafasına büründürmüş anlaşılan.

Efes'in dikili taşı yoksa, kimin dikili taşı var basketbolda?

Bursa'da yerel gazetede çıkan ilanla ihale alıp, salon yapmak mı dikili taş oluyor?

Şu ülkede basketbol belli bir seviyeye eldiyse Efes'in katkısı yadsınamaz, yadsınmamalı.

vselcuk dedi ki...

Hangi salon ıhalesının reklamı Bursa yerel gazetesındemı cıktı? Fenerbahce Ülker in Ataşehirde yaptığı salonunmu ??

Olympos dedi ki...

Cidden güldürebildin beni tebrikler bu arada okuduğun bölümün yanında insanları güldürebildiğini de öğrenmiş olduk.Aslında inşaatçı kafasının sende olması gerekiyor İnşaat Mühendisliği okuduğuna göre.

efes basketbol adına illaki çalışmalar yapmıştır ama karşılığını da fazlasıyla almıştır.Senelerce her şekilde basketbolun içinde kalarak gerekli reklamı ve kazancı da sağlamıştır zaten.Ama geçtiğimiz 2-3 sene içerisinde her sezon başında periyodik olarak bu sene şampiyon olmazsak çekiliriz vb. tehditler ne derece doğru peki inşaat mühendisi arkadaşım?Yoksa sende mi sadece betondan anlıyosun

efes ülke basketboluna fayda sağlamıştır ama saçma bir hatayla oyuncularına şampiyonluk için doping vermiştir.Bunun savunulacak bir tarafı yok.Dolayısıyla misyonunu da doldurmuştur benim gözümde.Tam emin olmamakla beraber Pertevniyal efesin pilot takımı tarzında bir oluşum.Peki bu lise ve üniversite çağındaki gençlere nasıl,hangi yüzle anlatacaksın dopingin kötü birşey olduğunu?

yunus dedi ki...

Sayfa sayfa efes konuşuluyor.Ama bu iş kanıtlanmazsa kimse "ya ben bunları dedim ama birşey çıkmadı, özür dilerim" demeyecek.Gazeteler, tvciler, bloglar(anıl dahil) çamur attıklarıyla kalacaklar.

hatta üç beş bebe efes bu ülke basketboluna ne yaptı diyecek.

bonzo dedi ki...

@sarp
Acı olanda geçmişi böyle başarılarla dolu bir kulübün geçen sene ne pahasına olursa olsun şampiyonluk gelsin amacıyla yaptıkları iğrençliklerin üzerinde bıraktığı lekeyi görmek.

Ahmet Karadag dedi ki...

Ligden cekiliriz tehditi kim tarafindan ve ne zaman söylenmis? Bunu aciklayin lütfen... Böyle birsey olsa Fenerasyon baskani zaten "hemen abi, derhal cekilin de su Tanjevic'in sampiyonlugu garanti olsun" diyecek ya. Yoksa o da mi kulaklara fisildanan "gerceklerden" bir tanesi mi?
Tuncay Özilhan'in "kaliciyiz, kimse ile birlesmeyecegiz" demekten dilinde tüy bitti... Her sene takima yapilan yatirim arttiriliyor, Türkiye'nin dört bir yaninda ücretsiz basketbol okullari aciliyor, Eurloleague ile uzun süreli sponsorluk anlasmalari yapiliyor vs. Daha ne yapsinlar? Anlasilan Efes'in Fener'e de sponsor olmasi isteniyor :)
Efes basket subesini kapatmadan, FBÜ Euroleaugue'den atilacak, haberiniz ola... Bu durumda Ülker'in de destegini cektigini farz edersek, Aziz Baba'nin basketbol subesinin kapisini kilit vurmasi, Efes'in kapatilma ihtimalindan biraz daha yüksek bence :) O zaman R. Carlos formalarini taraftarlar en azindan dogru mekanda giyme firsatini bulurlar...

cemcomu dedi ki...

yapılan madde alımında basketbolcunun hatası olsa efes gibi (bikaç arkadasa göre basketbolu bulan takım olarak nitelendirilecek nerdeyse )keremi kadorsunda tutarmıydı sizce ........

Sarıkaya dedi ki...

Valla Efes en azından şampiyon olmak için Tanjeviç fenerasyon operasyonuna girişmedi!.. Madem lekelerden bahsediyoruz..

Sarp dedi ki...

Bu bırakırız tehditleri nerede söylenmiş? Murat Özaydınlı'ya inanmak zorunda değil kimse.

Efes'in yaptığı açıklamalar fazlasıyla politik, tam bir yalanlama değil hiç lafım yok ona; ama dikili ağaçları yok demek de komik oluyor. Benim yazdıklarım da onla ilgiliydi.

Olympos,


Sen bildiğin yolda devam et. Size söylenen Efes çekileceğiz dedi, dikili ağaçları yok söylemlerini benimseyin aynen, sonra argüman olarak kullanın. Sorumu tekrarlıyorum, Efes'in dikili taşı yoksa kimin var? Cevap veremeyip, üstüne komik oluyorsun gibi ilkokul çocuğu numaralarına devam etmezsin umarım. Hala sadece reklam için bu işi yapıyorlar diyorsunuz. Basketboldan yapılan reklamla bu kadar kazanç ediliyor olsa, Tuborg da hala işin içinde olurdu, başka markalar da. Hiç mi takdir edilecek yanı yok Tuncay Özilhan'ın.

Ben Galatasaraylıyım; ama son 20 yılda şu ülkenin basketboluna en çok kimin katkı verdiği de ortadadır.

Fanatik Basket dedi ki...

@yunus
peki bu söylenenler gerçekse, efes pilsen takım olarak doping yapmışsa, o zaman sen çıkıp "bugün koruduğun takım adına" özür dileyecek misin?

yoksa suç ergin ataman'ın deyip, yine efes'i korumaya devam mı edeceksin?

ortada bu kadar somut şey varken, bu gerçekleri yazmaya/konuşmaya "çamur atmak" demek benim gözümde "safa yatmaktır"..

eğer ortada haksız bir suçlama varsa, efes pilsen "kınama yayınlamak yerine" adli mercilere başvurabilir. bu saydığın kişiler hakkında maddi/manevi davalar açabilir. bunu neden yapmıyor sence?

merak etme herkes herşeyin farkında..

Olympos dedi ki...

Tamam tamam kimseye inanmayalım efeslilere inanalım çekiliriz dememişler onlar zaten oyuncularında dopingte çıkmadı hatta 2 oyuncularında.Tamamen haklısınız.

Harbiden pes yani pişkinlikte son nokta

Cathine Pilsen

Ahmet Karadag dedi ki...

@olympos
Kasun'da "doping" ciktiysa neden oynuyor halen ? Neden FIBA, WADA, Fenerasyon vs. Kasun'a ceza vermedi? Ya adam doping yapmis halen oynuyor... olacak sey degil. Bu durum ancak Efes yönetiminin FIBA, WADA ve Fenerasyon üzerindeki etkisinden ve mafyotik tavirlari ile taninan baskanindan kaynaklaniyordur... Ne de olsa Tuncay Özilhan TD'e "seni nasil oraya getirdiysem o sekilde de indiririm" diye TV'de boy göstermisitr... Bunu yapan her türlü pisligi yapabilir yani...

Basketbol_Hayattır dedi ki...

Kendi ismini taşıyan basketbol takımının oyuncularına, israilden hap getirip doping yaptıran bir MARKANIN, ürettiği bira şişesinin içerisine ne koyduğundan kim nasıl emin olabilir ki artık ? Benim için Efes Pilsen markası bitmiştir..Güven duymam artık hiç bir ürününe...

Olympos dedi ki...

@ Ahmet Karadağ

Kasun'nun neden oynadığını sende bende eşşek gibi biliyoruz o yüzden aklın sıra salağa yatmanın hiç alemi yok.

O alınan ilaç vücuttan süresini tam olarak bilmesem de çok kısa bir süre içerisinde atılabilen bir ilaç ki bunu uzmanları da söyledi ama sizin ve sizin gibiler için varsa yoksa Fenerasyon.

Final serisinde olan hakem faciaları da kesin Fenerasyon.

Hadi ben uyduruyorum çekilmeyi,birleşmeyi Beşiktaş'lılar da uyduruyor değil mi bunu.Tabi canım yine kesin siz haklısınız.

Bir yerde okumuştum yapılan bir istatistik var ve aynı takımdan alınan doping kontrol numunelerinin 2 farklı oyuncuda da aynı madde çıkması üzerine o takımın doping kullanma ihtimalinin %91 olduğunu söylüyor.Mehmet Demirkol yazısında 2 Amerikalı'nın bunu reddettiğini söylüyor bu Amerika'lılar kim sen biliyor musun bunu hani Fenerasyon'u çok biliyorsun ya kesin bunu da duymuşsundur.2 Amerika'lıyı çıkarıp oranı hesapladığında %86 gibi bir oran çıkıyor.

Cathine vereyim mi mesajlaşırken kuvvet verir ellerine :)

bkadirbeyoglu dedi ki...

Murat Murathanoğlu bile TV programında, Unicaja Malaga'nın deplasmanda Rytas karşısında tam taım oynamasının, özellikle Omar Cook'un neredeyse bütün maç oyunda kalıp maçı almasının kendisine pek normal gelmediğini söylemişken, federasyon başkanı bile basketbolün her zaman sahada kazanılmadığını söylemişken, kimse bana Efes'in Top 16'ya kalmasının arkasında birşeyler olmadığını söyleyemez.

Dopingli final serisine hiç değinmiyorum.

Fenerbahce'nin Euroleague'den atılmasını dört gözle bekliyor olabilirsiniz, siz bekleyedurun, daha çok beklersiniz. Tıpki benim GS'nin Euroleague'de oynamasini bekledigim gibi.

Cakivu dedi ki...

Arkadaşlar bu olay olduğu gibi açığa çıkmaz, çıkarılmaz. Efes marka değerine büyük yara almıştır. Galatasaraylılar, Beşiktaşlılar, Karşıyakalılar ve diğer takımlarda anti-fener düğmesine bu sefer basmasınlar lütfen çünkü aynı şey kendi başlarınada gelebilirdi.

Büyük firmayım, büyük gücüm, istediğim yaparım mantığıyla bugünlere gelinmiştir. Yazıklar olsun...

Sarp dedi ki...

ÇetinÇ eki'nin en az 3 kere kesinlikle birleşme gibi bir düşüncemiz yok diye açıklamasını okudum ya da izledim. Demin kapanmaydı, şimdi birleşme. Uydurup duruyorsunuz. Murat Aksu seçimden önce birleşmek isteriz dedi, Efes'le görüşme bile olmamış belli ki.

Malaga maçını da kimler izledi bilmiyorum; ama sonda serbest atışları attı ve son pozisyon savunmaya sağlam oturdu diye Cook'u da şikeci yaptık ya daha ne olsun. Bildiğimiz Cook gibi oynadı maç boyunca. Malaga maçı salsa, kaybetse mi doğru yapmış olacaktı?

İki oyuncu da caathine çıkması elbette şüphelendiriyor insanı. Buna diycek birşey yok; ama cathineden yola çıkıp Malaga maçından, şikeden, kapanma tehditinden çıkmak da anlamsız.

Ahmet Karadag dedi ki...

@olympos
eseklik ve salaklik konusu benim ilgi alanim degil... o konulari uzmanlarina birakiyorum.

Benim bildigim birsey var. O da WADA'nin bir doping listesi oldugu ve burada bazi maddelerin belirli bir siniri asamdigi takdirde doping sayilmayacagi. Bu maddelerden bir tanesi de Cathine'dir. Kasun'da tespit edilen madde bu sinirin altinda kaldigi icin doping degildir. Buna baskalari bin kez doping dese bile. Fenerasyonun bu verileri aciklamasi bile enteresan. Gecmiste yüzlerce, hatta binlerce basketciden numuneler almistir. Bunlarin icinde (FBÜ'lü sporcularida kastediyorum) kac kiside doping sinirini asmadan doping listesinde bulunan maddelerin bulundugu aciklanmismidir? FBÜ'lü sporcularda bu siniri asmadan madde bulunmadigini garantisini verebilirmisin sevgili olympos...?

simdi size ve diger doping uzmanlarina güzel bir link veriyorum:

http://www.fenerbahce.org/fb2008/detay.asp?ContentID=1278

taraftari oldugunuz kulübün resmi sitesinde kapi gibi duruyor. Fenerbahce kulübünün yüzme sube kaptanin söylediklerini aynen aktariyorum:

"Kurallar çok açıktır. Norandrosterone adlı madde erkeklerde 2 Nanogram/mililitre olması durumunda doping sayılır, bayanlarda ise bu yasal oran 5 Nanogram/mililitredir. Yani Sibel’in kanında bulunan 2 Nanogram/mililitre hiçbir şekilde doping olarak sayılmıyor. Biz gerekli belgelerle birlikte federasyona başvuracağız. Gizli kalması gereken belgelerin basına sızmasını hiçbir şeklide spor etiği açısından doğru bulmuyorum. Sibel, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sporcusudur, ne kulübümüz ne de sporcularımız bu tip etik dışı davranışlara karışmazlar. İkinci testler 9 Ekim tarihinde sonuçlanacaktır. Sibel’in veremeyeceği hiçbir hesap yoktur. Bu tarz asılsız iddialarla Türk Sporuna hizmet eden sporcuların uğraşlarına, emeklerine saygısızlık yapılıyor. Yıllarca onurlu bir şekilde sadece sporlarını yapan bu insanlar, bazı kişiler tarafından bir kaşık suda boğulmaya çalışılıyor"

Buna ne diyorsunuz sevgili Olympos? Hakli mi adam? Yoksa haksiz mi? Hayat bazen cok karmasik birsey, gercekten...

Son olarak da hakem faciasina konsuna gelince. Herhalde F. Söylemezoglu'nun FIBA kuralini uyguladiktan sonra Turgay Bey tarafindan "O kural var ama biz hakmelere uygulamayin dedik" dedigi karari kastediyorsun herhalde... Zaten herkesin esit, ama bazilarinin daha esit oldugu bir toplumda yasadigimiz icin, cok da tuhaf karsilamamistim bu aciklamayi... iyi geceler diliyorum

Cakivu dedi ki...

@Ahmet Karadağ arkadaşım,

Sen saf mısın? F. Söylemezoğlu'nun uyguladığı kuralı şu zamana kadar başka bir maçta gördün mü? Aynı pozisyon her maç 1000 kere oluyor. 10000 kere yazdım gene yazayım anla sende o tarz bir kararı hiç bir hakem ne Euroleague finalinde, ne yunan ligi finalinde ne de Türkiye ligi finalinde ÇALMAZ ÇALAMAZ, çalanı da minikler ligine gönderirler.

efesin doping olayını da savunmaya devam et zaten efesinde senin gibi bilinçsiz körü körüne kendisini savunacak enayilere ihtiyacı var? bu rezaleti kim yapsa onun karşısında olunmalı takım olarak doping yapılmış diyoruz sen hala sibel diyorsun... bi de fenerasyon diyorsun bravo sana efes tarihindeki şampiyonlukların nerdeyse hepsini turgay demirelle kazanmış, daha çok denir yazdıklarına ama önce sen bunları anla fanatiklik yerine sporu ve niçin spor yapıldığını düşün sonra fenerasyon gibi 6 yaş zekası kelimelerini daha dikkatli seçersin belki

Utku61 dedi ki...

TBF Başkanı Turgay Bey aslında sizin şu GS yaptırmış olduğunuz kıyağı da unutmadık. Pazarlık falan filan Nur Gencer olayları vs. Aslında tam görevden alınmak işlere imza attınız ya! Sizi de görevden alacak Spor Bakanı nerede!

Kapkan dedi ki...

efes pilsen olmasaydı Türkiye de basketbol en az 20 yıl geride olurdu. Türkiye basketbolunu geliştirip ülkede gençlere basketbolu sevdiren kulüp tartışmasız Efes Pilsen kulübüdür. Turgay Demirel, doping olayında yargısal olarak görüşülüp gerekli cezaların verilmiş olmasına rağmen hala suçlamalar yapması inannılır gibi değil amaç ne! birşeyler yapacaksanız yapın ama böyle saldırılar ne anlama geliyor?
son olarak Turgay Demirel'in sonunu hazırlayan olay Efes pilsen'in Eurolegue de şike yaptığını ima etmesidir. Bir fedarasyon başkanı kendi kulübünün şike vs yaptığını söylemeye çalışıyorsa bu artık O fedarasyon başkanının gerçektende iyi iyetli olmadığının ispatıdır. Zira bizde bu adam neden Şampiyonluk töreninde kupayı vermeden neden salonu terketti diye düşünüyorduk. Belli oldu ki o günlerde başlayan bir husumet söz konusuymuş. Ama bilmediğimizi birşeyler var Turgay demirel ile Efes kulübü arasında.

Gurcay dedi ki...

Ahmet Karadag'ın Fenerbahçe sitesinden yaptığı alıntı anlayan bünyelerde bir aydınlanma yaratmıştır inşallah :)
Fenerbahçe işine geldiğinde öyle, gelmediğinde böyle davranıyor. Sonra da bunu dile getirdiğimizde bizi fanatiklikle suçluyorsunuz. Ben de buna gülüyorum işte... :))

altug dedi ki...

@ahmet karadag ve gurcay,

sibel'deki maddenin belirli sinirlar altinda kaldigi surece kullaniminin neden doping sayilmadigi o linkte yaziyor. cunku madde ayni zamanda kadin sporcularin adet donemlerinde kullandiklari duzenleyici ilaclar listesinde.

cathine'in ozel durumu ise; ereksiyon giderici, obezite onleyici, gece cisini tutamayan yetiskinler icin idrar tutucu ve astimlilar icin nefes acici ilaclarda kullanilan bir madde olmasindandir. fakat psikolojik yan etkileri sebebiyle pek cok ulkede uretimi ve satisi durdurulmustur.

psikolojik yan etkileri vardir cunku madde ayni zamanda uyarici / uyusturucu maddeler sinifindadir.

fenerbahce oyuncusunda yasakli madde neden var, aciklamis. efes herhangi bir sebep gosterdi de biz mi kacirdik?

fenerbahceli sporcu da savunmasinda neden ilaci kullanmak zorunda kaldigini yazmis. peki kerem ve kasun oyle bir aciklama yapti da onu da mi kacirdik?

o ilac neden israil'den geldi deniyor biliyor musunuz?

cunku uluslar arasi anlasmalarla turkiye'de satisi, uretimi ve trafigi yasak.

Ahmet Karadag dedi ki...

@cakivu
öncelikle sarf ettigin laflara dikkat et. Burada takma isimlerin arkasina saklanip "sanal kabadayilik" yaparak "saf, enayi, 6 yas zekasi, salak, esek" gibi kelimleri kullanarak nasil kisiler oldugunuzu aslinda kanitliyorsunuz. Bu zamana kadar herhangi birinize karsi bu tarzda kelimler kullanmadim. O seviyeye düsecek insan da degilim. Ama argümanlarin bittigi yerde, bagirip cagirmalar, hakaretler baslar... bunu anlayabilmek icin psikolog olmaya gerek yok. Tribünlerin anonim ortaminda nasil hakaret ediyorsaniz burada da canoglan, cakivu ve olympos olarak anonoim bir sekilde atip tutuyorsunuz. Gecenlerde biriniz "gel bulusaim" tarzinda cocuksu bir sekilde cikismisti. Adimi adresimi de buradan belirtmistim, yanit gelmedi. Herhalde sanal kabadayiligin sinirina carpmistir o arkadas... Kendinizi gülünc duruma düsermeye devam edin diyorum :)

merak ettigim bir konu var. Su her macta 1000 kez olan ve calinmayan foul pozisyonunu bir (calinmayan) örnegini verebilirseniz sevinirim... 1000 tanesini degil, bir tanesini diyorum...

Bir de yüzme subesi sorumlunuzun hakli olup olmadigini sormustum ama cevap alamamistim...

merve dedi ki...

Hersey iyi güzel. Efes kötü! Efes pis! iyi de arkadaslar kör müsünüz?

Tarihinizde kaç kez şampiyonluk yaşamışsınız? Kaç kez Koraç Kupası'nı kazanmışsınız? Türkiye ve basketbol denince akla hangi takım geliyor?

Biraz zeka kırıntısı görsek keşke. Ne kadar kötü bir takım olursa olsun. Şu ligde maçları keyifle izlenen ve play off'larda heyecanla ne yapacagı beklenen takım. "Her sene yine takıma kimler gelecek? " diye düşündüren, bir cok üst düzey basketbolcuyu izlememizi saglayan takım. Azıcık adil olmayı deneyin. Ama dogru koskoca federasyon baskanı adil olmayı beceremezken siz nasıl yapabilirsiniz ki? Kusura bakmayın hata ettim.

Ah bu arada hemen laf saydırmaya baslamadan önce Fenerbahceli oldugumu söyleyeyim. Ama sorun Fener basketbol maclarını izlemek keyif veriyor mu? Cevabım kesinlikle hayır. Futbol formalarıyla oturup üzerimdeki basketbol formasına astronot giysisi gibi bakan insanların yanında mac izlemek hiç de keyifli değil.

Size doping konusunda iyi malzeme verildi. Ama hata kulüpte çıkıp dogru durust bi acıklama yaparak bizlere neyin ne oldugunu söylemiyor. Siz bu işin sadece Efes'te oldugunu dusunuyorsunuz ya bende bu olayın tüm kulüplerde uygulandıgını biri bişey acıklarsa hepsinin basının yanacagını ve toptan Avrupa liglerinden ihraç edilecegimizi düşünüyorum.

Cenenize kuvvet arkadaslar... Daha çok konusursunuz böyle Federasyon böyle susup oturan yöneticiler oldukca daha cooook cene yarıstırırsınız.

Kapkan dedi ki...

arkadaşlar sırf kerem gönlüm olayından dolayı sağdan soldan saldıran bir takım kişilere bazı bilgiler vermek istiyorum. Bakınız fenerbahçe spor kulübü sporcularının doping geçmişine:

Gizem papila : Fenerbahçeli milli yüzücümüz. Rekor kırdığı yarış sonrası yapılan kontrolde yasaklı klenbuterol maddesine rastlandı. bu madde kas gelişimine yardımcı olan yasaklı bir maddedir.

Kaspars Kambala :13 Aralık 2006'da oynanan Aris - fenerbahçe maçından sonra kendisinde yasaklı maddeye rastlanmış, 2. numunesinin de pozitif çıkmasının ardından kullandığı maddenin kokain olduğu kesinleşmiştir

Anıl Şenova: Fenerbahçe forması giyen milli atletin Bursa'daki Yıldızlar Türkiye Şampiyonası'nda girdiği doping kontrolünde sonuçlar pozitif çıkmış ve sporcunun efedrin adlı bir madde kullandığı tespit edilmişti. Anıl Şenova'ya 6 Nisan 2007'de 2 yıl pistlerden men cezası verildi. Fenerbahçe kulübü 07 Nisan 2007'de yaptığı açıklama ile Anıl Şenova'nın sporcuları olmadığını kamuoyuna bildirdi. Ama kullanılan daha doğrusu kullanılmayan bir kelime büyük anlam kaybına neden oldu. Şöyle ki Fenerbahçe "Anıl Şenova bizim sporcumuz değil" açıklaması yerine "Anıl Şenova artık bizim sporcumuz" değil demeliydi. Bu eksik açıklama kamuoyu ve Fenerbahçe taraftarları tarafından kulübe iftira atıldığı ya da karalanmaya çalışıldığı şeklinde algılandı. Oysa Anıl Şenova'dan numune alındığı zaman kulüp sporcusu idi ve bu sebepten dolayı da Atletizm ligi'nde Fenerbahçe'nin 36 puanı silindi

Sibel Piroğlu: Fenerbahçe kulübü yüzücülerinden. Yapılan doping testinde Nerosisteron isimli ilaca rastlanmıştır. Bu ilaç bayanların özel günlerinde düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Sibel Piroğlu'na iki yıl men cezası verildiyse de Fenerbahçe ve sporcunun itirazlarını haklı bulan yüzme federasyonu bu cezayı kaldırmıştır

Burak Hascan: Fenerbahçe voleybol takımının eski kaptanı, eski oyuncusu. 21 Nisan 2007'de doping yaptığı gerekçesi ile iki yıl men cezası almış. Fenerbahçe'nin itirazı!!! ile cezası 2 yıldan 10 aya indirilmiştir. Cezasının bitiminden sonra 29 Nisan 2008 tarihinde bir kez daha dopingli yakalandığından bu sefer ömür boyu men cezası almıştır.

işte son olay...

Özkan Özdek:
Bir çetrefilli konu da bu işte. Özkan Özdek Uluslararası Piediluco yarışları öncesi, doping testinde esrar çıkınca, durum kürek federasyonu başkanı Remzi Tan'a iletildi ve federasyon da bu sporcuyu kadrodan çıkarttı. Federasyon durumu fenerbahçe'ye bildirmesine rağmen Sarı lacivertliler özkan'ı kulüp takımından yarıştırdı. Olayı farkeden WADA (Dünya Anti doping ajansı) bu sporcuyu yarışlardan çıkarttı. Olayı başkan Remzi Tan'a bildiren WADA yetkilileri bir tutanak hazırladılar. Fenerbahçe'nin Özkan Özdek ile bu turnuvaya götürdüğü Berk Günbatı'yı birbirlerinin yerine yarıştırdıkları ortaya çıktı. Remzi Tan, GSGM'ye soruşturma açılması için başvuracağını açıklarken uluslararası müsabakalardan men cezası almadığımıza sevindiğimizi söyledi.

umarım bunlar yayınlanır.

Gurcay dedi ki...

@altug,

Dediklerinin çoğuna itirazım yok. Özellikle yasaklı maddenin Türkiye'ye girmesi konusunda. Ama şu konuya dikkatini çekmek istiyorum: FB Sibel'in olayında iki konuyu özellikle söylemiş:
1) Yasal sınırın altı doping sayılmaz. Bu iddia edilemez.
2) Doping sayılmadığı için böyle bir raporun kamuoyuna açıklanması yanlıştır.

Kasun konusunda ise bu söylemin tam tersi yapılması iki yüzlülüktür. Ben bunu bilir, bunu söylerim.

Not: Metnin ilk bölümünü aşağıya tekrar yapıştırıyorum:

" Kurallar çok açıktır. Norandrosterone adlı madde erkeklerde 2 Nanogram/mililitre olması durumunda doping sayılır, bayanlarda ise bu yasal oran 5 Nanogram/mililitredir. Yani Sibel’in kanında bulunan 2 Nanogram/mililitre hiçbir şekilde doping olarak sayılmıyor. Biz gerekli belgelerle birlikte federasyona başvuracağız. Gizli kalması gereken belgelerin basına sızmasını hiçbir şeklide spor etiği açısından doğru bulmuyorum."

Olympos dedi ki...

Hakeme baktım verdi golü.

atakan dedi ki...

@gurcay

fenerbahce / efes mevzusu yaparsaniz kafanizda bu olayi ancak birbirinizin hatalarini gostererek yapilan yanlisi "dogru"ymus gibi kapatmak/hakli cikmak noktasina ulasirsiniz.

Ortada bir delil yok deniliyor ve hukuken bu dogrudur, zaten dogru olmasa su ana kadar deliller aciklanmis cezalar belli olmustu. Fakat her insan bu olaya tarafsiz bakinca bir pislik oldugunu gorebiliyor. Adam katil biliyoruz ama yeterli delil olmadigi icin serbest kaliyor. Bence bu doping hikayesi direk bu olaya benziyor. ( abarttim mi ? :) )

sahsim adina soylemeliyim efes pilsen'e 1 gr dusmanligim yoktur aksine taraftari olmasamda onlarca macina gidip destek vermisimdir zevkle. Ergin Ataman'i, ancak Tanjevic kadar severim ki Tanjevic'i pek sevmem.

Bu tip olaylar gun isina cikarsa Turk basketbolu icin faydali olur. Hakli yada haksiz Efes Pilsen bu isi ortaya cikartmali cunku Efes'e yakisan bu. He nasil cikartir bilmiyorum ama cikartmasini cani gonulden istiyorum.

Amacim sizleri kizdirmak/kiskirtmak degil sadece hukuk kurallarina baglamadan mevzunun benim acimdan goruntusunu paylasmak.

Cakivu dedi ki...

Ahmet Karadağ,

Sana gerçek ismimi daha öncede söylemiştim. İbrahim Can Kırali.Bu online dayılık olayının muhattabı ben değilim ve hangi mesajımdan bunu çıkardın anlamış değilim. Ayrıca Fener taraftarına genel olarak böyle bir benzetmen yapman hem doğru değil hem de gerçek değil.

Basket oynadıysanız o pozisyondan 1000 tane olduğunu anlarsınız. Bunu sormanız bile traji komik. Top oyuna sokulmadan ufak dozda sürekli temaslar olur bir basket maçında ben bunların çoğu standard faul olarak çalınır yeni kural çıkınca hakemlerde top oyuna girince çalıyorlar tabii ünlü efes-fener finali son salisesi hariç. İnsanda fanatiklik harici biraz mantık varsa bunu bu şekilde değerlendirir ben malesef tersini düşünemiyorum.


Ben kişisel tartışmalardan yana değelim. Şimdi genel resime tekrar bakalım:
Biz neyi tartışıyoruz??
Efesin basketbola karışan doping olayını. Fenerin yüzme atletizm de bireysel çıkan doping iddialarının konumuzla ne ilgisi var? Peki Fenerbahçe Spor Klübününü yıllardır olimpiyatlara en çok sporcu gönderen klüp olduğunu biliyor musunuz?

Efesli olmayan herkesin özellikle klüp taraftarlarının fanatik kelimesi yemesi kadar traji komiklik yok. Efese baskete katkı yapmadı hiçbir zaman demedim. Hatta bu kirli oynama düzenini başlatan efes de değildir ama sonuçta geçen sene bariz şekilde insanların gözüne sokularak yapılan bir doping yüklemesi var. Bunu inkar eden ve savunanların sporla bir alakası olacağını düşünemiyorum

Adem ÖZTÜRK dedi ki...

@ Kaptan

Saydığınız isimler hakkımda detaylı yazıyı burdan bulabilirsiniz. Bir göz atın

http://www.tirajik.com/tuncay-ozilhani-bilgilendirmek/#more-494

Şimdi yazdığınız isimlerden Fenerbahçe forması giyen var mıdır?

Kerem hala efesin parasını ödediği sözleşmeli oyuncusu mudur?

Kambala ve Özkan Özdek kokain ve esrar kullandıkları için ceza almıştır ki bunlar kişilerin insiyatifinde kullanılan maddelerdir. lküp bu adamlara uyuşturucu sağladı diyen kişi ya salaktır yada bağnaz.

Gizem ve Anıl bireysel yarışan sporculardır. Madde kulandıkları belli olduktan sonra sporu bırakmış yada takımla ilişiklikleri kesilmiştir.

Sibel ve Burak ise kullandıkları maddeleri tedavi amaçlı kullandıklarını belgelemişlerdir.

Sahi kerem ne için kullanmıştı? Herhangi bir açıklama oldu mu.

Mesela Burak dopingli çıkarken takım arkadaşlarından birindede aynı maddeden rastlandı mı?

Son soruda size hala bu ahlaksızlığı savunmak için nasıl bir gerekçe var kafanızda.