2 Şubat 2010 Salı

Efes Pilsen - M. Siena Maçının Anahtarı: Savunma

Çarşamba akşamı Abdi İpekçi'de Efes Pilsen'e konuk olacak Montepaschi Siena, bu maç öncesinde hafta sonunda Napoli deplasmanındaydı. Yaşanan global ekonomik krizin etkilerini fazlasıyla hissettiği günlerde gelen puan silme cezasının ardından tüm yabancıları takımdan göndererek genç oyuncularla mücadele etme kararı alan Napoli'yi 143-49 mağlup ederlerken acımasız bir savunma anlayışına sahip olduklarını bir kez daha gösterdiler. Napoli her hafta buna yakın sonuçlara imza atıyor hatta daha önce paylaştığımız gibi rekoru da kırmışlardı İtalya liginde, 101 fark ile. Mcıntyre, Henry Domercant, Benjamin Eze, Stonerook, David Hawkins, Lavrinovic ve Sato'yu Napoli deplasmanına götürmemelerine rağmen tamamen genç oyunculardan oluşan kadrosunun sadece 43 sayı yemesi de coach Pianigiani'nin orada kurduğu sistemin en küçük parçalarına kadar savunma üzerine kurulu olduğunun en güzel göstergesi olsa gerek. Rakip farketmeksizin. Evet bu düşene acımasızca vurma durumu bana da itici geliyor çoğu zaman ama sonuçta beğensek de beğenmesek de böyle bir sistematiği var koçun.

İstanbul'da kazandığı dört Euroleague maçının üçünde 77 sayı atarak galibiyete ulaşan Efes Pilsen için galibiyetin kilidi ortada. Fakat bunu Siena karşısında gerçekleştirmeleri hiç de kolay bir iş değil. Haftasonunda Bandırma'da 57 atmasına karşılık sadece 51 sayı yiyerek kazanan Efes Pilsen ile tamamen genç oyuncularıyla mücadele ettiği bir karşılaşmada 43 sayı yiyen ve tüm aslarını dinlendirme şansı bulan Siena'nın mücadelesinde kazananı savunmaların belirleyeceği kesin.

5 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

valla gerçekçi olmak gerekerirse, efes pilsen'in siena karşısında hiç şansı olmadığını düşünüyorum. efes istediği kdar iyi savunma yapsın, takımın başında ergin ataman oldukça siena genç takım kadrosuyla bile efes'i yener..

merve dedi ki...

Takımın basına gecmek gibi bir düşünceniz var sanırım ???

yalnız unuttugunuz birsey var. Ergin Ataman ne kadar kötü olursa olsun Türkiye'de yetişmiş en iyi coach'lardan biridir. Yani o gitse bile size pek şans gülmez diye düşünüyorum.

ukic dedi ki...

banvitin savunmasına karşı 57 sayı atan bir takım bakalım sienanın savunmasına karşı kaç sayı atacak?

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Çok zor olacak..

Kapkan dedi ki...

efes Pilsen set savunma yapmalı evet ancak maçın son çeyreğind bir sorun oluşuyor. güçlü takımlar son çeyrekte savunmayı iyice sertleştiriyorlar işte bu dönemde efes sayı atmakta çok zorlanıyor. Bence maç hep burada kaybediliyor. Bu durumda efes pilsen maç boyunca orta düzey savunma yapıp son çeyrekte olabildiği kadar sertleşmledir diye düşünüyorum son çeyrekte güvendiğimiz oyuncular güçlü kalmalıki bu dediğim oyunu oynayabilsinler özellikle kaya-smith ikilisi çok güçlü kalmalılar.