27 Şubat 2010 Cumartesi

Erdemir: 69 - Tofaş: 71 (Deplasman Kralı)

Cumartesi programının son maçında Ereğli deplasmanına konuktu Tofaş. Sezon başında kurulan kadronun şu anda Play-Off yarışı içerisinde olmasını kimse beklemiyordu belki ama oynadığı iyi oyunla, özellikle deplasmanlarda gösterdiği başarılı performanslar ile dokuz galibiyetle geldi Ereğli'ye Bursa temsilcisi. Farkın iki adım adına da çok açılmadığı ilk yarı 36-36 beraberlikle sonuçlandıktan sonra, ev sahibi Erdemir'in dominasyonunu gördük üçüncü çeyrekte. 58-51 önde tamamladıkları bu periyodun ardından final bölümüne de basketle başlayarak skoru 60-51'e getirmeyi başardılar. Ki bu o ana kadar maç içerisinde yakalanan en yüksek farktı, fark maç boyunca çift haneye çıkmadı hiç iki takım adına da. Son dokuz dakikada Mehmet Yağmur'un 6 sayısı ve asistleri ile başını çektiği beş oyuncu üzerinden 20 sayı üreten Tofaş, yakaladığı 20-9'luk seri ile galibiyete ulaşan taraf oldu. Son dakika içerisinde galibiyeti getiren basket ise maçı 14 sayı ile tamamlayan Melih Sevda'dan geldi. Son hücumda önce Alex Gordon, sonra da Nate Funk ile üçlük denemelerinden isabeti bulamayınca Erdemir, üstüste dördüncü galibiyetini almış oldu Tofaş.

Bursa temsilcisinde 12 ve üzerinde sayı üreten dört isim var. Ama bundan daha önemlisi ise takım oyununa katkı yapan, sessiz sedasız görevlerini yerine getiren isimlerin varlığı. Kolaric'in 11 ribaundu, Can Altıntığ'ın 15 sayısı, maçı kazandıran basketi atan Melih Sevda'nın 14 sayısı gibi. Son haftaların formda ismi Bowman yalnızca sekiz sayıda kalırken 13 sayı 14 ribaund 7 asist ile oynayan ve muazzam bir maç çıkartan Mehmet Yağmur, onun yokluğunda sahneye çıkan isim oldu bugün. Bu sezon yükselen performansına zirve yaptırmış oldu böylece. Bu performanslarla birlikte 10. galibiyetlerini alıp Bursa'ya dönüyorlar, başarılı takım oyunları ile. Tebrik etmek lazım, yaptıkları gerçekten büyük iş.

Erdemir cephesinde ise son dört maçtaki üçüncü mağlubiyet oldu bu. Devreyi yedi mağlubiyette kapatmışlardı, bu sekanstaki düşüşü beklemiyordu sanırım kimse. Bugün de Leon Williams - Kone - Ümit Türkoğlu gibi isimlerin varlığına rağmen ribaundlarda 44-31 ezilmişler. 16'sı hücum ribaundu. 20 dakika sahada kalan Erkan Veyseloğlu'nun 0/9 saha içi isabetini bu rakamla birlikte değerlendirdiğimizde mağlubiyet çok da sürpriz değil aslında. Erkan'ın bu oyununun yanı sıra Hakan Köseoğlu'nun 5 asist /3 top kaybında kalması ve Alex'in sadece 13 dakika oyunda kalması mağlubiyetin hazırlayıcıları olmuş. Alex Gordon konusu detaylı bir konu aslında. Elinizde Alex Gordon gibi bir oyuncu varsa 27 dakika kenarda oturmamalı. Mevcut Erdemir kadrosunda fazlalık yarattığını düşünüyorum ben ve hatta işleyen sistemi de biraz bozduğu kanısındayım. Daha sonra detaylandırırız bu konuyu, şimdilik burada bırakalım.

Bursa dışında daha iyi oynadıklarını düşündüğüm Tofaş, deplasmanlarda altıncı toplamda ise 10. galibiyetini almanın mutluluğuyla Bursa yolunda şimdi. Önümüzdeki beş hafta oldukça zorlu bir fikstürleri var, o dönem öncesinde iyi bir moral olmuştur bu galibiyet onlar için.

Erdemir (69): Melih Yıldız 1, Nate Funk 12 (4 ribaund), Ümit Türkoğlu (1 ribaund- 1 asist), Erdal Bibo 5 (1 asist), Hakan Köseoğlu 9 (2 ribaund- 5 asist), Alex Gordon 6, Erhan Yetim 3 (4 ribaund- 1 asist), Mohamed Kone 11 (9 ribaund), Leon Williams 17 (6 ribaund- 2 asist), Erkan Veyseloğlu 3 (3 ribaund), Emre Ekim 2 (2 ribaund)

Tofaş (71): Mehmet Yağmur 13 (14 ribaund- 7 asist), Orçun Göllü (3 ribaund- 1 asist), Brandon Bowman 8 (4 ribaund- 1 asist), Melih Sevda 14 (1 ribaund- 3 asist), Can Altıntığ 15 (2 ribaund- 1 asist), Lamar Butler 3 (1 ribaund), Cihad Şahin, Sean Denison 12 (6 ribaund), Marko Kolaric 6 (11 ribaund- 1 asist), İlkan Karaman (2 ribaund)

3 Yorum Yapılmış:

nonstop dedi ki...

ohaaa, mehmet yağmur 14 ribaund mu? bu bildiğimiz m. yağmur mu, hani sahanın en kısası olan?

cenk dedi ki...

KÖSEOĞLU TURİZM NERDE ?

KskHyTr dedi ki...

Triple double ötesi birşey olcakmıs mehmet yağmur 3 asist daha yapsa:) o değilde o top nerelere sekmişki mehmet 14 ribaund almış??