16 Şubat 2010 Salı

F.Bahçe Basketbolda da Türkiye Kupası'na Hasret

F.Bahçe'nin futboldaki Türkiye Kupası şanssızlığı, 1983'ten beri bu kupayı alamıyor oluşu sağlam makara konusudur malum. Memlekette futbol ata sporu kıvamında olduğundan gündemi de, esprileri de, geçilen dalgaları da futbol belirliyor. Doğal olarak. Peki hiç merak ettiniz mi F.Bahçe'nin basketboldaki Türkiye Kupası ile arasının nasıl olduğunu?

F.Bahçe bizim branştaki Türkiye Kupası'nı en son 1967 sezonunda alabilmiş. Bu sezonun şöyle de bir anlamı var: Türkiye Kupası ilk kez o yıl düzenlenmiş. Kupayı alarak siftahı yapan sarı lacivertli takım, günümüze kadarki 43 yılda bu başarısının üstüne sadece 3 kez final oynama başarısını ekleyebilmiş. Gerçi burada 1972-1992 yılları arasında 20 yıl Türkiye Kupası'nın düzenlenmediğini de anımsatmak gerekiyor.

Sarı lacivertlilerin final oynayarak kupaya yaklaştıkları en son yıl 1999. Halil Üner'li kadro o da işte. Gilmore'un sol dipten yolladığı üçlük girse belki de hiç böyle bir yazı yazılmayacaktı ama kader de bu yazıyı okumak istemiş herhalde. İşin ilginci son 3 yılda iddialı kadrolarla ligde mücadele eden F.Bahçe Ülker, ne Aydın Örs ne de Bogdan Tanjevic yönetiminde yarı finalden öteye gidemedi. Telekom'un Renault ile final oynadığı yıl kupaya çok yaklaşmışlardı aslında ama Haluk Yıldırım'ın Vidmar'a indirdiği baltaya faul çalmayan hakemler, her zaman olduğu gibi o zaman da büyük tepki çekmişlerdi.

Son bir detay da hafta sonunda 19 sayı farkla devirdikleri Efes Pilsen'le ilgili olsun. Son 15 yılda 8 Türkiye Kupası şampiyonluğu var lacivert beyazlıların. Ve son 15 yılda 9 kez final oynayıp, sadece bir seferinde kaçırmışlar kupayı.

Tabii bunları yazarken şu notları da atlamayalım: G.Saray 2 kez kazanmış bu kupayı, sonuncusu 1994-95 sezonunda. Beşiktaş'ın ise kupayı kazanmışlığı hiç yok. Bir tek 20 yıllık aradan önceki son 2 sezonda final oynamışlar. Onların da birinde İTÜ'ye, diğerinde TED Kolejliler'e boyun eğmişler.

3 Yorum Yapılmış:

mozlu dedi ki...

aynı futbolda olduğu gibi burda da sessız sedasız yarı fınallerde bıtırıyorlar ısı...halugun baltası hala gozumun onunde...

Fanatik Basket dedi ki...

TB2L 17.Hafta Panoraması, haftanın oyuncusu, takımı, antenörü, krallıklar ve yorumlar..

http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=336

Cengizhan dedi ki...

o zaman bile hakemler demek ki yapcak bir şey yok ne çok sevmeyen var bu fenerbahçenin