20 Şubat 2010 Cumartesi

F.Bahçe Ülker: 70 - Efes Pilsen: 64 (9 Dakikada Finale)

Kupanın sonucu merakla beklenen eşleşmesinde Charles Smith önderliğinde çok iyi bir üçüncü çeyrek oynayan Efes Pilsen, dördüncü çeyreğin hemen başında Rakocevic'in maçtaki tek isabetli üçlüğü sonrasında skoru 57-47'e getirerek final yolunda önemli bir adım atmıştı. Dün Türk Telekom karşısında Preldzic ve Mrsic ikilisi ile son altı dakikada turu almayı başaran sarı lacivertliler, bu kez daha zorlu bir rakibe karşı dokuz dakika içerisinde bunu tekrarlamak zorundaydı. Son dokuz dakikada önce savunmanın dozajını yükselten, bu dönemde yalnızca 7 sayıya izin veren F.Bahçe Ülker, Ukic - Kinsey - Semih Erden üçlüsü ile de karşı sahada 22 sayı bulmayı başararak 24 saat içinde dejavu yaşattı bizlere. Ve 70-64'lük skor ile de kupanın bir ucundan tutmuş oldular, 23-7'lik bu serinin ardından.

Efes Pilsen'in maç sonunu oynayamama hastalığının bir kez daha sahneye çıkması ile birlikte, dünkü maçın yıldızları Preldzic - Mrsic ve geçtiğimiz haftasonu Abdi İpekçi'de Efes Pilsen'i dış şutlarıyla yıkan Ömer Onan üçlüsünün 0/5 ile saha içi isabeti bulamayıp, maçı 0 sayı ile tamamlamasına rağmen Fenerbahçe Ülker'in 10 sayı geriden gelerek maçı kazanması oldukça önemli. Geçen sezonun play-off serisinin ardından Cumhurbaşkanlığı kupası ile iyiden iyiye Efes Pilsen cephesinden esmeye başlayan rüzgarı kırmış olmaları da ayrıca değer katıyor bugünkü galibiyete. Lig play-off'u öncesi sabah bahsettiğimiz mesajı da vermiş oldular bir bakıma.

Büyük ölçüde kupanın sahibini belirleyecek olan yarı finalin ikinci maçına Kerem Tunçeri - Charles Smith - Thornton - Kaya Peker - Mario Kasun beşiyle başlayan Efes Pilsen'e karşılık, sahaya gelen Fenerbahçe Ülker beşi Roko Ukic - Ömer Onan - Tarence Kinsey - Mirsad Türkcan - Oğuz Savaş şeklinde idi. Maça 10-2'lik seri ile giriş yapan Efes Pilsen, Tanjevic'e de maçın ilk molasını aldırmış oldu böylelikle. Bu aralıkta 3 asist üzerinden ürettiği beş pota altı sayısı ile skorda öne fırlayan Efes Pilsen, maç öncesi düşündüğü stratejiyi henüz ilk dakikadan göstermiş oldu aslında. Nitekim Kaya Peker'in 8/10 saha içi isabeti ile 17 sayı ürettiği ilk devrede de bu düşüncenin başarılı olduğunu gördük. Mario Kasun'un devredeki altı sayısını da ekleyince 36 sayının 23'üne imza atan ikili, topu boyalı bölgeye indirme niyetinde olan Ataman'ın takımını sadece iki sayı geride sokmaya yetti soyunma odasına. İlk çeyrekte Efes Pilsen'in maçı başladığı beşi hiç bozmaması, buna karşılık Tanjevic'in de sadece Semih Erden değişikliği yapması ilginçti. Özellikle Tanjevic için. :) 10 dakika sahada kalan bu Efes beşinin hiç faul yapmaması da bir o kadar ilginçti tabii.

İkinci çeyreğin ortalarından itibaren izlenmez bir hal alan tbf.org.tr'deki yayın bu güzel maçın içine limon sıkmaya niyetlenince mecburen başka yollar aradık D-Spor'u izleyebilmek için. Kaliteli bir yayına ulaştığımda Rakocevic'in sol forvetten gelen maçtaki tek isabetli üçlüğü ile skor 57-47 Efes Pilsen üstünlüğünü gösteriyordu. Ama yine de maçın sonucu hakkında net birşey söylemiyordum. Kupada/ligde F.Bahçe Ülker harici herhangi bir takıma karşı son dokuz dakikaya 10 sayı önde giren bir Efes Pilsen'in maçı kaybetme olasılığının çok çok düşük hatta çoğu takıma karşı imkansız olduğunu biliyoruz hepimiz ama aynı Efes Pilsen'in bu sezon hiçbir önemli karşılaşmanın sonunu iyi oynayamadığını biliyoruz. Nitekim önce Kinsey, ardından Ukic ile hareketlenmeye başladı F.Bahçe Ülker. Savunmada Semih Erden ve Mirsad Türkcan'ın yaratmış olduğu sertlik ile de iyiden iyiye sindirdiler Efes Pilsen'i. Öyle ki, Ermal Kuqo'nun skor sıkıntısı çekilen sekansda potaya devrilirken aldığı topu rahatlıkla potanın içine bırakma şansı varken köşedeki arkadaşına pas çıkarması da bu sertliğin ve kritik anlarda takıma liderlik yapabilecek bir oyuncunun yokluğunun resimli anlatımıydı bir bakıma.

Ergin Ataman molalarla müdahale etmeye çalıştı fakat sahadaki Efes beşleri isim farketmeksizin sudan çıkmış balık modundaydı bu kritik periyotta. Son periyottaki oyunlarıyla F.Bahçe Ülker'e galibiyeti getiren Ukic - Kinsey - Semih Erden üçlüsü sarı lacivertlilerde çift haneye ulaşan üç isim olurken, Efes Pilsen'de ilk yarıyı 17 sayı ile tamamlayan Kaya Peker'in maçı 19 sayı ile tamamlaması da ilginç detaylardan biriydi. Tıpkı benchden 21 sayılık bir katkı alan F.bahçe Ülker'e karşılık bu rakamın Efes Pilsen'de 15'de kalması ve maç sonunda skorboardda sadece altı sayılık bir galibiyetin yazıyor oluşu gibi.

Kupanın ilk kez düzenlendiği 1967 senesinden kazandığı kupa müzesindeki tek Türkiye Kupası olan F.Bahçe Ülker, bu önemli Efes Pilsen galibiyeti ile de çok büyük bir adım attı bu hasreti bitirmek adına. Final yarın 15.30'da, kupanın en büyük sürprizi Mersin BŞB ile.

Efes Pilsen (64): Mario Kasun 12 (7 ribaund- 2 asist), Charles Smith 8 (3 ribaund- 2 asist), Igor Rakocevic 10 (2 ribaund- 1 asist), Preston Shumpert 2 (4 ribaund), Kerem Tunçeri 2 (3 ribaund- 3 asist), Bootsy Thornton 8 (4 ribaund- 3 asist), Kaya Peker 19 (6 ribaund), Ermal Kurtoğlu (2 ribaund), Ender Aslan 3 (1 asist) ,

Fenerbahçe Ülker (70): Roko Ukic 15 (3 ribaund- 1 asist), Mirsad Türkcan 9 (8 ribaund- 4 asist), Ömer Onan (1 ribaund- 2 asist), Semih Erden 10 (7 ribaund- 3 asist), Gordan Giricek 7 (3 ribaund- 1 asist), Lynn Greer 4 (1 ribaund- 3 asist), Oğuz Savaş 9 (1 ribaund), Tarence Kinsey 16 (6 ribaund), Emir Preldzic (3 ribaund- 3 asist)

6 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...


Efes Pilsen: 64-70: Fenerbahçe Ülker maç yazısı

kenz dedi ki...

Maçın 14.dakikasında Efes'in 32 sayısından 17'si Kaya'ya aitti.

Son çeyrekte 10 sayı geriye düşüp son 9 dakikada Efes'i 7 sayıda tutup maçı almak alkışa değer.

gurkan dedi ki...

maclari web tv olarak tbl'nin sitesi disinda nerden seyredebiliriz?ben yarinda bugunku gibi bir rezalet bekliyorum

Utku61 dedi ki...

Tebrik etmek lazım. Trabzon maçındaydım o yüzden maçı izleyemedim. MAç sonu coch görüşlerini okudum ve gerçekten demek ki Türkiyede bazı şeyler oluyormuş. Fb ülker-Efes maçlarının atmosferi olarak son yıllarda hoş durumlar olmadı. Rakip yendi seni tebrik ediyorsun yoluna devam ediyorsun. Başka da söylenecek bir şey yok. Kupayı da hak eden kazansın...Efesimize de M.Tel Aviv maçında boş şans diliyorum..

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Ukic geldiğinden beri çok çok iyi katkı veriyor.

Gurcay dedi ki...

Efes Pilsen bu sene "+10 farklı öndeyken nasıl yenilir?" adlı seminerlerine bir yenisini daha ekledi. Ataman'ın maç sonu 4 kısa oynama ve sahadaki 5 iyi ritm tutturdu diye son 15 dakikada en fazla 1 oyuncu değiştirme sevdası maçların son beş dakikasında nefesimizin ve boyumuzun yetmemesine sebep oluyor. Bunu görmesi için daha kaç maçı bu şekilde kaybetmemiz gerekiyor bilmiyorum.
Kupayı alan Fenerbahçe Ülker'i tebrik ederim.