14 Şubat 2010 Pazar

F.Bahçe Ülker: 79 - Efes Pilsen: 60 (Ömer Başladı, Emir Bitirdi)

Sevgililer gününde buluştu iki sevgili. Ligin en büyük iki bütçesini karşı karşıya getiren maçta kazanan taraf 79-60'lık skorla F.Bahçe Ülker oldu. 13 üçlük isabeti bulan sarı lacivertlilere karşı sadece 3 isabetli üçlük bulabilen Efes Pilsen, son çeyreğine 15 sayı geride girmesine rağmen bitime 4 dakika kala farkı 5 sayıya kadar indirdiği halde maçı kazanmayı beceremedi. Üçüncü çeyrekte 4/4 (toplamda 6/8) üçlük isabetiyle oynayan Ömer Onan son çeyreğe 15 sayı farkla girilmesini sağlarken, Emir Preldzic'in fark 5'e düşmüşkenki performansı (bir diğer deyişle sazı eline alması) maçı F.Bahçe Ülker'de bıraktı. Zaten Ömer Onan 20 sayıyla sahanın en skoreri oldu, Emir Preldzic ise 16 sayı - 8 ribaund - 6 asist ile 'İstatistik kağıdının her yerine hükmederim ulenn' diye haykırdı. Bu galibiyetle olası bir Play-Off eşleşmesinde durumu eşitlemeyi başardı F.Bahçe Ülker. Efes Pilsen ise 3. haftada Ankara'da kaybettiği Telekom maçından sonraki ikinci yenilgisini aldı. Hafta içinde koç Ergin Ataman'ın ağır sözlerine maruz kalan Rakocevic ise hiçbir şey olmamış gibi kadrodaydı, ilk beş başladı, 22 sakika sahada kaldı. Kendi laflarını döndürecek olursak, Ergin Atman yine kadrodaki diğer oyunculara haksızlık yaptı.

Eve girdiğimde ikinci çeyreğin başıydı ve Kaya'nın hooku ile skor 17-24'e geldi. Greer - Emir - Giricek - Rasim - Semih beşiyle sahada yer alan F.Bahçe Ülker 9-0'lık bir seri ile 26-24'ü yakalarken Rasim ve Semih boyalı alanda rakiplerine üstünlük kurdular. Rasim'in boyalı alan dengesini bozması Ergin Ataman'ı rahatsız etmiş olacak ki 4 kısalı sisteme geçti hemen. Tanjevic ise ritmi yakalamış beşini bozmadı hiç. Giricek'in süre biterken kalktığı şut ayağı çizgide olduğundan 2 sayılık sayılırken skor da 32-26'ya geliverdi. 15-2'lik bir F.Bahçe Ülker serisi. Tam bu sırada Ataman ön alan baskı kozunu da oynamak istedi. Ve Sinan ile Rakocevic'i oyuna aldı. Yalanım yok ufak çaplı bir şok yaşadım Rakocevic'in kadroda olduğunu görünce. Hiç ihtimal vermiyordum çünkü. Devreye yaklaşırken Efes'in ön alan baskısıyla biraz bocalayan F.Bahçe Ülker Ömer Onan & Preldzic ikilisi ile bir kez daha ateşlenip 10-2'lik bir seri yakaladı. Ömer Onan'ın sağ köşeden yolladığı boş üçlük çemberden geçerken fark ilk kez 11 sayıya selam çaktı, sarı lacivertli taraftarlar devreye keyifle girdiler (42-31). Emir Preldzic son birkaç dakikadaki performansıyla 10 sayıya ulaştı ve sahanın en skorer oyuncusu oldu. Efes tarafında bu şeref 9 sayılı Thornton'a aitti. Thornton'un ardından 7 sayıyla en skorer ikinci oyuncu konumundaki Kasun ise devrenin sonlarına doğru 3. faulünü alıp ikinci yarı için takımını biraz sıkıntıya soktu.

İkinci yarının ilk kısmı aradaki farkın korunduğu, ritmin çok da değişmediği bir bölümdü. Ta ki çeyreğe iki isabetli üçlükle başlayan Ömer Onan'ın peşpeşe iki üçlük daha yolladığı çeyrek sonuna kadar. Semih'in 3, Mirsad'ın da 4 faulle benche çekildiği sarı lacivertli takımda tecrübeli isim Ömer Onan bugünün onun günü olduğunu gösterdi herkese. Bu çeyrekteki 4 isabetli üçlüğü Ömer Onan'ın üçlük yüzdesini 6/6 olarak güncelledi. Muazzamdı. Diğer tarafta Efes'in takım halindeki üçlük yüzdesi ise 2/15 idi. Son çeyreğe girilirken skor tabelasında 60-45 F.Bahçe Ülker üstünlüğü yazıyordu, ki bunun da baş mimarı bu çeyrekte atılan 18 sayının 12'sinde imzası olan Ömer Onan'dı elbette.

Tanjevic üçüncü çeyreğin sonlarında Mirsad ve Semih'in faul problemine girmesi nedeniyle mecburen tercih ettiği Ukic - Greer - Ömer Onan - Emir - Oğuz beşlisinden iyi verim alınca son çeyreğe de bu beşle girdi. 15 sayılık farkı Ömer'in üçlükleriyle elde edince, maçı da aynı yolla koparma hevesine kapılan sarı lacivertliler son çeyreğin ilk 5-6 hücumunun çoğunda üçlük denedi (karavana), diğerlerinde de zaten top kaybı yaptı. Özellikle Greer'in sol dipten yolladığı iki boş üçlüktenbiri girse maç kopabilirdi ama böyle büyük bir maçın erkenden kopmasını istemedi herhalde basketbol ilahları. Rakocevic'in kurtarıcı olarak sahaya sürüldüğü Efes Pilsen, bulduğu basket-faullerle sayı atamayan rakibine yavaş yavaş yaklaşmaya başladı. Bitime 06:30 kala skor 60-53'e, fark da 7 sayıya geldi. Oğuz'la çarpışan Shumpert sakatlanıp kenara gelirken, maçta sayı atmayı beceremeyen Charles Smith oyuna sürüldü. Rakocevic'in sol dipten yolladığı üçlük potanın içinden çıkıp, Greer iki kez karavana yaptığı sol dipten bu kez üçlüğü sokunca fark yeniden 10'a çıktı. Biz de maçın kırılma anı olarak not ettik bu iki pozisyonu tabii. Ama önce Kaya'nın basketi, sonra da hakemlerin net bir şekilde Kaya'dan giden topta geri pas düdüğü çalmasının ardından gelen Rakocevic üçlüğü gecikmeli de olsa farkı 5 sayıya çekti (63-58). Bitime 04:20 vardı, şaka maka F.Bahçe Ülker'in de Greer'in üçlüğü dışında sayısı yoktu son çeyreğin ilk 6 dakikasında. Ama Emir Preldzic'in söyleyecek sözü vardı ve o söz maçı da kopardı. 5 sayı bulup farkı yeniden 10'a çeken Preldizc, önce Greer'e sağ dipte, sonra da Ukic'e sol dipte attırdığı iki üçlükle farkı açtı, tribünleri zevkten dört köşe yaptı. Ukic'in hücum ribaundunu alıp, bulduğu basket maçın skorunu tayin ederken, son 4 dakikadaki 16-2'lik F.Bahçe Ülker serisi farkı 20 kapısına dayanmış vaziyete getiridi (79-60).

F.Bahçe Ülker (79): Roko Ukic 10 (5 ribaund-2 asist), Mirsad Türkcan 4 (4 ribaund-1 asist), Ömer Onan 20 (1 ribaund), Rasim Başak 5, Semih Erden 2 (5 ribaund-1 asist), Gordan Giricek 3 (3 ribaund-1 asist), Lynn Greer 10 (2 ribaund-2 asist), Oğuz Savaş 6 (10 ribaund-1 asist), Tarence Kinsey 3 (3 ribaund), Emir Preldzic 16 (8 ribaund-6 asist)

Efes Pilsen (60): Mario Kasun 15 (5 ribaund), Charles Smith (3 ribaund), Igor Rakocevic 8 (2 ribaund-4 asist), Preston Shumpert 3 (1 ribaund), Kerem Tunçeri 6 (3 ribaund-1 asist), Bootsy Thornton 16 (7 ribaund-2 asist), Kaya Peker 12 (8 ribaund-3 asist), Ermal Kuqo (1 ribaund), Sinan Güler (3 ribaund) , Ender Aslan

22 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...


Fenerbahçe Ülker - Efes Pilsen maç sonu analizi

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Sevdim ben bu maçı ;)

Cakivu dedi ki...

Fenerbahçe disiplinli oynadı ama bence o kadar da parlak değildi performansı. 19 sayılık fark efesin son bölümde maçı bırakması ve çok disiplinsiz oynamasıyla oluştu. Ama o konuda Fenere bravo, maçtan hiç kopmadılar. Ben hala Efesin kadrosunun daha iyi olduğunu düşünüyorum ama yerli rotasyonu çok zayıf. Ender ve Sinan dakika bile alamıyorlar. Efes in başında iyiki Ergin Ataman var. Birkaç yabancı ve hap daha alsın düzeltir takımını. Tanjevic i uyarmışlar heralde, itirazlarını hem az yaptı hem de sahayı geçmemeye çalıştı. Basket ortamı olarak salondaki ortam çok güzel gözüküyordu. Spiker ve yorumcular tarafsız ve olumlu insanlar olunca tv dan izlemekte zevkli oluyor. Fenere tebrikler, efese geçmiş olsun sonuçta sadece bir lig maçıydı. Tanjevic ve Ataman ikilisini sezon sonu Amsterdam da görmek dileğiyle :)

burnovic dedi ki...

Preldzic(6 asist) bile takımını oynatabilirken Efes'in guardları ne yaptı?

Kerem, Ender hatta Sinan'ı da katın toplam 1 asist.

sertkan dedi ki...

iki coach ta keyfini çıkarsınlar bu maçların seneye kimbilir nerede olacaklar?

Cengizhan dedi ki...

cathine olmayınca böyle oluyor sanırım. birde tanjevic olmazsa neler olacak acaba

GreenTuborg dedi ki...

Galibiyetten çok erginin boynunu büküp ense trajını göstererek soyunma odasına gidişine daha çok sevindim efes bunun arkasında kalmaz artık final serisine yine çay takviyesi görünüyor

kenz dedi ki...

17-24'ten 45-31'e uzanan 28-7'lik seri muazzamdı.

bonzo dedi ki...

düzgün hakemlerle,tirübün anarşisi olmadan oynanan böylesine bir maçta sonuç normal..Fatih Söylemezoğlunun kulakları çınlasın..Muhtemel finalde fenerbahçe seyircisi nasıl olması gerektiğinin provasını da yaptı. Provake olmadan, küfür etmeden sadece müthiş bir tezahürat ile sonuna kadar destek..

tarski dedi ki...

rakocevic'in normal bir sekilde oynamis olmasina akil sir erdiremiyorum... efes yonetimi bu sekilde ergin ataman'i bir anlamda ezmis oluyor bana gore. bu ne demek, gercekten bilmiyorum.

efes bu kadar karmasik olaylarin ortasinda olacak bir kulup olmamaliydi.

ukic dedi ki...

siena yendikten sonra konuşan efesliler susmuş galiba?

Utku61 dedi ki...

Sizler sevincinizi doya doya yaşayın diye susuyoruz. Bu akşam ki maç yanıltmasın sizi sakın!

Ergin Atamanın Tel Aviv maçı sonrası Rako ile ilgili açıklamalarından sonra bugün sahada olması şaşırtıcıydı. Bu hafta süpriz sayılmayacak bazı gelişmeler olabilir.

basketçi dedi ki...

hadi anladık milli takım kerem ile endere mahkum peki efes pilsen neden bu ikiliye mahkum???
ukic ile greer'in karşısına iki ahbap çavuş ile çıkıyorsunuz ve galibiyet mi bekliyorsunuz?

tankut dedi ki...

Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama Ataman rotasyonunu kendi belirleyemiyor demek ki!!!Zaten skor ne olursa olsun maç içerisinde Ataman'ın yüz ifadesine dikkat ettiyseniz sanki bana ne be der gibiydi...Fenerbahçe'de kısalar gününde olduğu için rahat bir şekilde maçı aldı.Tahminimce en geç İçeride oynayacakları Maccabi maçından sonra bir dizi değişiklik göreceğiz.Ataman ne kadar başarısız ikinci Efes dönemi geçiriyor olsa da Bogdan paşa gibi koltuğuna japon döküp yapışmaz.

Gurcay dedi ki...

Maccabi'ye yenildikten sonra FBÜ'yü yensek ne oluuur, yenilsek ne olur? Bu kadro Top-8'e kalamaz ise ligde şampiyon bile olsak Ataman'ın artık gönderilmesi lazım. Rako, Kasun ve Nachbar gibi adamları kullanamadan Feneri yensek sevinecek miydik? Yıldız oyunculardan verim alamayan coachun Efes'deki devri bir sene daha devam etmemeli...

Sarıkaya dedi ki...

@ Gurcay : Tamam Tuncay Özilhan da KOBİ patronu gibi davranmasın, kessin Ataman'ın biletini!-((

Bu arada Shumpert sakatlandığında "oh oh çeken!", "beter ol beter!" diyen mahlukatı kınıyorum.

@ttention dedi ki...

Hakikaten ezdik gectik. Hatta skora bakarsanız süpürdük resmen. Ancak oyunu salonda izleyince insan şaşırıyor. Takımın 2 hücum seti var ve savunma seti sanki yok. Tanjevic takımı inanılmaz kötü yönetiyor, Ergin Ataman ise en azından dün için daha da kötü. Mirsad mutlaka uyarılmalı ve ceza verilmeli. Bu yaptıkları resmen oyun ve takımı sabote ediyor Efes maçlarında.
Seyirci ise salonu doldurma açısından 100 üzerinden 100. Tezahürat ve takıma destek, rekibe protesto açısından 100 üzerinde 20. Galibiyet güzel. Doping merkezini yenmek hepsinden güzel.

serpil dedi ki...

sanırım efes hafta içi maçın yorgunluğuyla başladı.. fenerin yenmesi gereken bir maçtı ama bu kadar fark beklemiyordum şahsen :)ama fenerin uzunları yine şaşırtmadı beni.. çok az sayı atıyorlar yazık...

Corpse dedi ki...

Helal olsun Ömer Onan.. Efes'i dağıttı resmen 3 periyotta.. Emir de Efes'i terbiye etti.. Fenerbahçe dopingçilere en güzel cevabı sahada verdi!

Gurcay dedi ki...

@Sarıkaya
Sezon içinde coach değişikliğinin faydasından çok zararını görürüz ama Euroleague'de hedeflenen başarılar gelmezse, Efes'i TBL şampiyonluğu bile kesmez. Bu kadronun oynayacağı basketbol çok daha iyi olmalıydı. Oynayamıyorsa bu coaching hatasıdır ve sezon sonunda hizmetlerinden dolayı teşekkür edilip gönderilmelidir. Benim maruzatım budur.
Not: EL'den ümidimi de top yekün kesmiş değilim. MPS maçındaki oyunu kalan 3 maçta da tekrarladığımız sürece şansımız devam edecek. Hem biz Efes'in F4'e kalma ihtimalini sevmedik mi Önder Abi?

Kapkan dedi ki...

tek güldüğüm şey eurolegue de 500 kişiye oynayan fbülker taraftarının efes maçlarında trübünleri doldurması gerçekten çok gülüyorum bu zihniyete...:))))) bir zihniyetin ne kadar küçücük oluşunun en büyük örneği..

GreenTuborg dedi ki...

acıdı mı cicim :))