19 Şubat 2010 Cuma

F.Bahçe Ülker - Türk Telekom Eşleşmesi Analizi

Cuma programının son karşılaşmasında haftasonu Efes Pilsen'i 19 sayı ile devirmenin mutluluğu ile Adana'ya gelen Fenerbahçe Ülker ile Merih Çakıroğlu'nun göreve gelmesi ile kazandığı havanın bir suni teneffüs olduğunu oynadığı son iki lig ve üç Eurocup maçında fazlasıyla gösteren Türk Telekom karşı karşıya gelecek.

Murat Özyer'in ayrılmasının ardından göreve devam eden Merih Çakıroğlu yönetiminde oyunun savunma sahasında hareketlenen ve son yıllarda hiç olmadığı kadar savunma konsantrasyonu yüksek olan bir takım görmüştük. Fakat daha sonra gördük ki geçiciymiş bu durum. Kendilerinden bir tık yukarda olan takımlara karşı galibiyete giden tek yolun dış şut olduğuna inanan Türk Telekom, Çakıroğlu yönetiminde de bu inanışına devam ediyor. Ligdeki Efes Pilsen ve Beşiktaş Cola Turka karşılaşmalarında bir kez daha deneyimledik bunu. İdman havasında geçen Efes deplasmanının ardından, Ankara'da Beşiktaş Cola Turka'ya karşı en ufak bir direniş dahi gösteremediler. Dış şuta bağımlı olarak yaşamayı sürdürdükleri müddetçe de bunu başaramayacaklar hiçbir zaman. Gelinen noktada 11 galibiyeti bulunan Pınar Karşıyaka'ya sadece averaj ile üstünlük sağlayabilmiş durumdalar ki iki takımın bütçesini, kadrosunu yanyana koyduğumuzda durum vahim gerçekten. Tabii ki Ankara adına vahim.

Fenerbahçe Ülker ise Efes Pilsen galibiyeti ile silkelenip, kendine geldi. Oyuncuların hem maç içerisindeki tavırlarından hem de maç sonu açıklamalarından bunu görmemiz gayet mümkün. Euroleague'den elenmelerinin ardından bir de Banvit mağlubiyeti gördüler arada ama Efes galibiyeti oldukça kritikti onlar adına. Onu da kaybetmiş olsalardı eğer işler içinden çıkılmaz bir hal alabilirdi. Tecrübeli ve takıma abilik yapabilecek yerli oyuncuları kadroda bulundurmasının avantajını üstüste kazanılan iki lig şampiyonluğunda fazlaca yaşayan Fenerbahçe Ülker, basit bir grupta yer alınmasına karşın Euroleague'den elenmesinin ardından elde kalan iki hedefe kitlenmiş durumda. Ve bahsettiğimiz bu yerli oyuncular ile de bunu sağlama noktasında önemli bir avantajları var bana kalırsa. Hedefe kitlendiklerinde ve bunun için çabaladıklarında çok tehlikeli bir takım haline geliyor Fenerbahçe Ülker. Tanjevic'e rağmen. Bunu da deneyimledik geçen yıllarda.

Ligde Efes Pilsen'i yenebilen iki takımı karşı karşıya getirmesi açısından da hoş bir detaya sahip bu karşılaşma. Bunun altını biraz açabilirsek eğer, turun neticesi hakkında daha sağlıklı bir varsayıma da ulaşabiliriz sanki. Ligin üçüncü haftasında Ankara'da 87-83 kazandıkları Efes Pilsen maçında 15/33 ile üçlük isabeti sağlayan Türk Telekom ve geçtiğimiz haftasonu önemli bir kısmı Ömer Onan'a ait olmak üzere yayın gerisinden 13/30 ile şut sokan Fenerbahçe Ülker. İki takım da bu galibiyeti dış şutlarına borçlular. Bu rakamlar Türk Telekom adına artık bir 'sistem' haline gelmiş durumda gerçi ama Fenerbahçe Ülker de gününde olduğunda kadrodaki 12 oyuncusunun da katkısıyla sadece dış şutla maç kazanabilecek yapıda bir takım. Ömer Aşık'ın da sakat olduğunu düşünürsek, bu 12 oyuncu kısmı ironi değil gerçek.

Boyalı bölgede Oğuz Savaş, Semih Erden ve sakatlıktan dönen Mirsad Türkcan'a karşılık Hüseyin Beşok, Dudley ve Lang gibi işin savunma kısmında epeyce kaytaran bir üçlü göreceğiz yarın. Orayı epeyce işleyecektir Fenerbahçe Ülker'li uzunlar. İşlemeleri gerek en azından. Elinde tek silahı dış şut olan, savunma gördüğünde sudan çıkmış balığa dönen bir takımı raydan çıkartmaya yetecek kadar savunma sertliğini rahatlıkla ortaya koyabilecek Fenerbahçe Ülker'de, Tanjevic'in baş döndüren ve çoğu zaman anlamlandırılamayan rotasyonu sadece kupa maçlarında anlam kazanıyor bence. 12 oyuncusundan da yararlanarak, hafif idman havasında ikinci gündeki rakibini bekleyecektir Fenerbahçe Ülker'li oyuncular. Türk Telekom'un kısaları anormal bir şut performansı göstermediği taktirde.

1 Yorum Var:

Fanatik Basket dedi ki...

Basketbolda Günün İddaa Tahminleri..

http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=340