27 Şubat 2010 Cumartesi

Fenerbahçe: 85 - Spartak Moskova.:87 (Kaçan Final Four)

Final four yolunda önüne bir kez daha Spartak Moskova engelini çıkaran Fenerbahçe, eşleşmenin ikinci karşılaşmasında dün Spartak'ı ağırladı Caferağa'da. Halen bu alanda dünyanın en iyi takımı olarak gösterilse de, Lauren Jackson'ın ayrılmasının ardından geçen yılki oyunundan oldukça uzak bir görüntüde Spartak. Ekaterinburg'un şampiyonluk yolunda daha şanslı gösterilmesine karşın, Spartak'ın elindeki güçlü kadro onları tabii ki çok farklı bir yere koyuyor bu organizasyon içerisinde. Kasım ayının sonunda Caferağa'da oynanan grup karşılaşmasında da son çeyreğe kadar iyi direnmişti Fenerbahçe. Ama o gün WNBA'den takım arkadaşı olan Penny Taylor - Diana Taurasi düellosunu kazanan 29 sayı üreten Taurasi olmuştu. Ve tabii Spartak da. Dün de yine Taurasi başroldeydi. Tam 38 sayı üretti Amerika'lı, bir kez daha gösterdi rakipsiz olduğunu. Pota altında bölgesinin en iyisi olan Fowles'dan da 26 sayı 19 ribaundluk bir katkı gelince çok rahat kazandıklarını düşünebilir insan eğer skoru bilmiyorsa. Üçüncü çeyrekte bir ara farkı 17 sayıya kadar yükselten Fenerbahçe, bu avantajını koruyamayınca Diana Taurasi - Fowles ikilisi de uzatmaya götürdükleri maçı almayı başarmışlar, 85-87'lik skorla.

Sayı farkına bakılmaksızın kazananın belli olduğu eşleşmede, ki bu konuda da bazı yanlış bilgiler var bazı sitelerde, bu seviyede 17 sayılık farkı koruyamamak ciddi bir hata şüphesiz. Karşısında Taurasi gibi insanüstü bir varlığın olmasına karşın, bunu başarabilirdi Fenerbahçe. Kazandığı taktirde tur Rusya'da sonlanacaktı ve kesinliğe yakın bir ihtimalle elenecekti sarı lacivertliler fakat bu mücadele, bu istek taktire şayan gerçekten. Futbol takımının, erkek basketbol takımının 'formanın hakkını verin' eleştirileri ile gündeme geldiği şu günlerde; bu takımın yüreğinin büyüklüğü ile orantılı değil salona gelen taraftar sayısı. Daha fazlasını hakediyorlar.

Dün galibiyet alamasalar da, başardıkları çok büyük bir iş kesinlikle. Bugün konuyla alakalı pek çok yerde bu maç konuşuluyor, Avrupa'da. Bu sezon Spartak'ı içerde/dışarda bu kadar zorlayan bir takım olmamıştı. Bu da Fenerbahçe'nin kadrosunun yeterliliğini gösterdiği kadar ufak bir rötuş ile F4'ün kaçırıldığını yönetime gösteren ince bir detay aslında. Uzun zamandır dillendirilen fakat nedense yönetim tarafından yapılmayan o küçük hamlenin yapılma vakti geldi artık. Kaçırılan fırsatlar can sıkıcı boyutta, bu takım Euroleague'de F-4'ü hakediyor. Dün Spartak karşısında ortaya koyan oyunla bunu bir kez daha kanıtladılar. Grupta Fenerbahçe'den daha az galibiyet alarak, Spartak'tan kurtulan Brno'nun final four'a kalacak dördüncü takım olma olasılığının gayet yüksek olması da ayrıca sinir bozucu tabii. Bir çözüm bulunmalı bu sisteme.

Fenerbahçe (85): Birsel Vardarlı 6 (3 ribaund- 2 asist), Begüm Dalgalar 2 (1 ribaund), Esmeral Tunçluer 13 (3 ribaund- 5 asist), Nicole Powell 23 (7 ribaund), Nevriye Yılmaz 14 (7 ribaund), Penny Taylor 11 (2 ribaund), Tammy Sutton-Brown 16 (5 ribaund- 1 asist)

Spartak Moskova Region(87): Janel Mc Carville 6 (6 ribaund- 2 asist), Marina Karpunina (1 ribaund), Sonja Petrovic (2 ribaund), Aneta Jekabsone-Zogota 6 (4 ribaund- 2 asist), Ilona Korstin 1, Sue Bird 10 (2 ribaund- 3 asist), Irina Osipova (3 ribaund), Diana Taurasi 38 (6 ribaund- 2 asist), Sylvia Fowles 26 (19 ribaund)

7 Yorum Yapılmış:

serpil dedi ki...

dün biraz izledim hakemlerin de ufak çaplı spartak hayranlığını gözardı etmeyelim.. bize çok kolay faul çalınırken onlar gayet rahattılar.. neyse ben kızlarımızla gurur duyuyorum ama yedek olarak daha sağlam yerli oyuncular şart..

kenz dedi ki...

Brno hakikaten çok ballı bir damara denk geldi ama ilk maçta Wisla deplasmanında son 15 dakikasına 15 sayı önde girdikleri maçı alamayarak büyük fırsat tepti.Şimdi 2-0'la bitecek seri yeniden Wisla deplasmanına kaldı.

O damar bize gelseydi F4'ü görürdük büyük ihtimal.

Sarp dedi ki...

İyi de Fenerbahçe daha iyi birderece yapsaydı Wisla ile eşleşebilirdi.

Burada sorun coach tercihi ve yapılan trasnferler. Sene başında Ajavon yerine Avrupalı alınmaması, sonra yine bir ABDli almak. Bunları eleştirmek lazım. Sürekli kapıdan dönüyor Fenerbahçe. Bunun yeterli görülmemesi lazım. Kalaycıoğlu döneminde yıllarca domestic başarılar yeterli görüldü, şimdi de görülürse daha ileriye gitmek zor.

Fenerbahçe'nin elinde, henüz A takım seviyesine çıkmamış prospect oyuncular da var aslında. Onlar da belki üç dört yıl içinde önemli bir faktör haline gelebilirler. Göreceğiz.

aytunc dedi ki...

spartak şu anda dünyanın en iyi takımı ve çok büyük aksilik olmazsa şampiyon olacaklar. Onlarla eşleşmek çok büyük şansızlık ve fibanın uygulamış olduğu yanlış statünün sonucu. Eğer spartak yerine ekaterinburg ile eşleşmiş olsaydık onları eleme şansımız çok daha yüksek olurdu.

kenz dedi ki...

@sarp

Brno grubu Fenerbahçe'nin altında bitirdi ona rağmen Wisla'ya denk geldi.

Kapkan dedi ki...

neresi kaçan fb bu maçı alsaydı bile deplasmanda yine yenilecekti. fb yapacağının en iyisini yaptı yine daha fazlası beklemmek saçma olurdu

dejavu dedi ki...

@ Kapkan;

Tek maçlık değil, sezon geneli üzerinden atılmış bir başlık o. Yoksa Fenerbahçe'nin Spartak'ı saha avantajı olmadığı bir seride geçme ihtimalinin sıfıra gittiğini bilecek kadar takip ediyorum bayan basketbolunu.

Sevgiler..

Çağlar