13 Şubat 2010 Cumartesi

G.Saray Cafe Crown: 95 - Banvit: 102 (Yiğitcan Mucizesi)

19. haftanın açılış maçında geçen hafta F.Bahçe Ülker'i deviren Banvit'i ağırladı G.Saray Cafe Crown. Bitime 2 saniye kala Washington'un üçlüğü ile 3 sayı öne geçen sarı kırmızılılar, Yiğitcan'ın orta sahadan yolladığı üçlüğün panyalı olarak girmesiyle uzatma dakikaları oynamak zorunda kaldı. 5 dakikalık uzatma bölümünde psikolojik açıdan üstün durumda olan Banvit, maçı alıp giderken G.Saray Cafe Crown cephesine ise büyük bir hüzün kaldı. Sevinmeye dalıp adamını unutan Washington'a mı, yoksa 2 saniye kala taktik faul yapamayan diğer 4 oyuncuya mı kızmak lazım bilemedi kimse. Sonuçta Orhun Ene ve öğrencileri sahadan 93-102 galip ayrıldı ve geçen haftaki F.Bahçe Ülker zaferinden sonra bir güçlü rakibi daha devirdi. Helal olsun.

Karavana üçlüklerle maça başlayan G.Saray Cafe Crown ilk 4 dakika sonrasında 0-11 ile hiç de ummadığı bir skorla karşı karşıyaydı. Molasını alan Cem Akdağ, takıma baskı yapma ve rakibi bozma emirini verirken Rancik'in zorlama bir hooku sarı kırmızılıların ilk sayıları olarak potadan geçti. Dakika 5'ti. Sonrasında oyunun momentumunu kendi lehine çevirmeyi başardı G.Saray Cafe Crown. Rancik ve Evren ile sayılar buldular ama karşılarında Chuck Davis vardı. Başarılı oyuncu kişisel becerileriyle bulduğu zor sayılar (ki birinde Kobe'yi andık) sayesinde skor üstünlüğünü takımının elinde tutmayı başardı. Çeyrek skorunu 16-22 olarak belirleyen basket de yine Davis'ten geldi zaten. Süre biterken dipten yolladığı zor şut ile.

İlk 10 dakikada hiç süre almayan Washington'un da içinde bulunduğu bir beş ile sahaya çıkan G.Saray Cafe Crown, ilk çeyrekte 10 kere denemesine rağmen sadece 1 kez sevinebildiği üçlük atışlarda 2/2 isabet ile başladı ve skora dengeyi getirdi. Bu sırada Fatih Solak'ın da oyuna girmesiyle rakibin iç-dış dengesini bozmayı başardı Cem Akdağ. İlk başlarda bir türlü bulamadığı hızlı hücumları da yine Fatih Solak sayesinde buldu tabii. Evren'in muazzam pasını yumuşak bir şekilde bitiren Fatih Solak, sarı kırmızılı takımı 26-25 ile bugün ilk kez öne geçirirken, devreye 5 dakika kala bu seriyi 10-0'a çıkarıp 34-25'lik skoru da selamladı G.Saray Cafe Crown. Devre sonunda karşımızdaki skor tabelasında 41-34 G.Saray Cafe Crown üstünlüğü yazıyordu ve işin ilginci 16 dakika sahada kalan Jasaitis sayı anlamında daha siftah yapmamıştı.

Bu kez iki isabetli üçlükle çeyreğe giren Banvit oldu. Simmons ve Davis ikilisinin üçlüklerine bir de yine Simmons'un Fatih Solak'ın üzerinden vurduğu posterlik smaç eklenince Banvit bir anda kendini skorda önde buldu. Ancak bu üstünlük sadece 10-12 saniye sürdü. Zira Mike Wilkinson one-man-show yapıp bize leziz bir resital sunmak istedi. Üst üste üç hücumda bulduğu üç isabetli üçlük (bu arada bir de blok vurdu) G.Saray Cafe Crown'u 54-46 ile yeinden farklı bir biçimde öne taşıdı. Son çeyreğe girilmesine 4 dakikadan fazla vardı, acaba maç kopacak mıydı? Bunu sorarken, G.Saray Cafe Crown'un çeyrek bitimine kadar tek bir sayı dahi atamayacağını düşünemezdi kimse haliyle. Ama öyle oldu. Son çeyreğe 54-54 eşitlikle girdik. Şaka maka sarı kırmızlılar bu çeyrekte Wilkinson'un üçlükleri dışında sadece 4 sayı bulabildi.

Son çeyrek karşılıklı sayılar, bir oraya bir buraya göz kırpan skorlar eşliğinde geçti. Banvit Barış Özcan ve Cakic, G.Saray Cafe Crown ise Rancik, Wilkinson, Washington üçlüsü ile etkili olup sayılar buldu. Sonlarda rakibinden 2-3 adım fazla atmayı başaran G.Saray Cafe Crown son bir buçuk dakikaya 78-71'lik skor ve 7 sayılık avantajla girdi. Ancak Banvit bir kez daha geri dönmeyi başardı. Simmons'un üçlüğü ve Barış Özcan'ın zor şartlarda soktuğu turnike bitime 20-21 saniye kala skoru 78-77'ye getirdi. Orhun Ene o ana kadar takım halinde 12/12 ile faul sokan rakibine karşı taktik faul yapmaktan yana kullandı tercihini. Washington ikide iki attı. Son top Banvit'e kaldı. Olası bir üçlüğü engellemek için bir taktik faul de G.Saray Cafe Crown'dan geldi. Yiğitcan ilkini sokup, ikincisini kaçırdı ama hücum ribaundunu alıp, basketi bulan Lance Williams skoru dengeye getirdi. Moladan sonra Washington vermedi kimseye topu, çekti adımını geriye ve Yiğitcan'ı pazara, topu da potanın içine yolladı. Maç bitti diye sevinen Washington, adamı olan Yiğitcan'ın 2 saniye içinde orta sahaya kadar topu sürüp oradan topu sallamasına engel olamadı. Panyalı üçlük basketbol ilahlarının Washington'a hayatı boyunca unutamayacağı bir ders miydi yoksa? (83-83)

Kolay değildir böyle anlar. Takım halinde buz kesen G.Saray Cafe Crown birkaç dakika sonra başlayacak uzatma dakikalarında moral olarak nasıl toparlanabilirdi ki? Anca yakalanacak çabuk bir seri takımı yeniden ateşleyebilirdi. Ama sarı kırmızılı takım için en olmayacak şekilde başladı uzatmalar. Mçı uzatan adam Yiğitcan sol dipten yolladığı bir diğer üçlükle yaptı açılışı. Sonrasında bugünkü maçın gizli kahramanlarından Simmons ve Davis'în sayıları geldi. Fark bir anda 8 sayıya çıktı Banvit lehine. Fark 6 iken Davis'in yaptığı apaçık geri pası çalmayan hakemler, zaten zor durumda olan G.Saray Cafe Crown'a bir tekme de kendileri atınca tüm gard düştü. Banvit maçı 93-102 aldı, tüm takım maçı uzatmaya götüren Yiğitcan'ı sahanın ortasında havalara atarak başarıyı anında ödüllendirdi. Ne büyük mutluluktur şu maç, hem Yiğitcan hem de ona güvenen Orhun Ene için. Devre arasında sıfır sayıda kaldığını söylediğimiz Jasaitis, maçı da sıfır sayıyla tamamladı. Hatta öyle ki, Cem Akdağ açın son kısmında ne zamandır oynatmadığı Caner Topaloğlu'nu sahaya sürüp Jasaitis'i yanında oturttu.

edit: Maç içerisinde Jasaitis sakatlık yaşamış ve koçun birkaç kez ısrarla sormasına karşın oynayabilecek durumda olmadığını söylemiş. Aksi halde onu oyuna almamak büyük bir hata olurdu diyor koç.

G.Saray Cafe Crown (95): Darius Washington 20 (4 ribaund- 4 asist), Caner Topaloğlu 3 (2 ribaund), Murat Kaya 7 (1 ribaund- 2 asist), Mike Wilkinson 22 (8 ribaund), Radoslav Rancik 30 (7 ribaund- 4 asist), Evren Büker 9 (4 ribaund- 8 asist), Can Akın (1 asist), Simas Jasaitis (1 ribaund- 1 asist), Fatih Solak 4 (6 ribaund)

Banvit (102): İbrahim Yıldırım 3 (3 ribaund- 2 asist), Lance Williams 21 (8 ribaund- 5 asist), Charles Davis 21 (15 ribaund- 4 asist), Yiğitcan Turna 13 (4 ribaund- 2 asist), Barış Özcan 13 (3 ribaund- 5 asist), Keith Simmons 19 (3 ribaund- 3 asist), Goran Cakic 9 (2 ribaund), Yunus Çankaya 3 (1 ribaund- 3 asist)

6 Yorum Yapılmış:

MixBasket - Ozan Aktay dedi ki...


Galatasaray Café Crown - Banvit maç yazısı

mozlu dedi ki...

galatasaray'In uzatmadaki hali 2008'de penaltılardaki hırvatistan'ı hatırlattı

barisozman dedi ki...

çetin yılmaz şov vardı bu arada yine bu gün. çok çok yoruyor insanı...

FCN Blog dedi ki...

Simas Jasaitis'in sakatlığı bulunduğu için kenardaydı.

Skor katkısı ile herhangi bir alakası yok, adam Unics Kazan maçından beri sakat sakat oynuyor. Mücadele sırasında ağrıları arttığından ötürü maçı tamamlayamadı.

kenz dedi ki...

Üçlüğün videosunu bekliyorum sabırsızlıkla.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Bildiğimiz mucize :D