4 Şubat 2010 Perşembe

İsmail Er'den Hayali Chatman Haberi

Bugünkü Hürriyet'te Beşiktaş muhabiri İsmail Er imzalı bir haber yayınlandı. Habere şuradan ulaşabilirsiniz. Ancak haber tamamiyle hayali ve uydurma. Birincisi Antalya BŞB - Beşiktaş Cola Turka maçından sonra hiçbir oyuncu doping kontrolüne gitmemiş, bu kontrol Tofaş maçından sonra yapılmış. İkincisi, Mire Chatman hiç kimseyle diyaloğa falan girmeden doktor eşliğinde gitmiş vermiş numunesini. Sonuçla ilgili bir bilgi yok henüz, kalkar bir madde çıkar numunesinde, bilemem orasını ama haberin şu anki içeriği külliyen uydurma. Bunu Türkiye'nin en büyük gazetelerinden birinde görmek pek de hoş değil açıkçası. Beşiktaş Cola Turka koçu Burak Bıyıktay zaten bu konularda gayet açıksözlü birisi, takımla ilgili bir şey öğrenmek istediğinizde bir telefonla ulaşıp, en azından gerçeği öğrenebilirsiniz kolayca. Haberde ismi geçen Mire Chatman bugün bir tekzip yayınlayıp bu haberi yapanları kınayacakmış. Bizden doğrusunu bildirmesi, insanları bilgilendirmesi. Salsabasket özel haberidir.

29 Yorum Yapılmış:

Wino Forever dedi ki...

İsmail Air iş başında :-)

FFM dedi ki...

bukadar yalan atan bir baska ülkenin spor medyasi varmidir acaba?!

Oğuz dedi ki...

"sesli düşünme" hakkını bir tek kendine has görme bence.. adamcağız da sesli düşünmüş işte, bu dönem çok popüler ya bu.

Pamukk dedi ki...

http://www.haber1903.com/Haber-9594-burak-biyiktaydan-chatman-tepkisi

Her Yol Roma dedi ki...

Adam futboldan sonra, baskete de el attı yahu. İnsaf!!

KskHyTr dedi ki...

Oğuz senin gibi efes fanatiklerini(tatraftarlık yanlışları pislikleri savunmak değildir) görünce ne pişkinlik diyorum pes yani gerçekten:)

koray dedi ki...

Saat 15.20 ve hala resmi bir tekzip yok .Sabah yayınlanan böyle kritik bir haberi hala neden tekzip etmediler acaba ?Chatman siteye bizzat koymayacak ya açıklamayı kaldı ki yönetim tarafından da tekzip edilebilir.

Oğuz dedi ki...

@ KskHyTr
asıl senin yaptığın pişkinlik arkadaşım. ya ne okuduğunu anlamıyorsun ya da ısrarla "sesli düşünmeye" devam ediyorsun. önce elinde inandırıcı bir veri olsun, sonra da bir kulübe pislik damgası vur.. insan bu kadar iddialı konuşacaksa elinde bir veri olmalı. olmayınca da senin yaptığın gibi sağa sola pislik atmak kalıyor geriye.

Oğuz dedi ki...

@ KskHyTr
misal, gs örneğinde olduğu gibi bir fotoğraf mı var acaba ortada ? yoksa bir tek sizde mi bu foto ya da belge. çok derine inmeye gerek yok, sosyal yaşama bakın biraz, birini suçluyorsan, bunu ispatlamak senin görevin. ispatlayamıyorsan yaptığın herşey polemik ve laf kalabalığı.. kaldı ki bu örnekte rytas taraftarlarının bile aklının ucundan geçmeyen bir konuda bir senaryo üretip de bilimsel gerçek gibi yaklaşmanız da enteresan..

pseudo times dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Fanatik Basket dedi ki...

@oğuz

amerika'da büyük firmaların bir taktiği vardır. halktan insanlar seçip bu kişilere forum, blog, sosyal medya siteleri gibi interaktif ortamlarda kendi ürünleri/işleri hakkında olumlu yorumlar yapması ve olumsuz konuşanlara karşı onları savunması için para verirler. bu profesyonel arkadaşlar da markaya bağlı amatör bir tüketici edasıyla firmayı korurlar.

sanırım senin yaptığında böyle profesyonel bir iş. eğer öyleyse saygı duyarım, sonuçta ekmek parası..

Gürkan Alkan dedi ki...

Boşuna "Air" denmiyor bu adama demek ki. :) Futbolda alışmıştık kendisine de, baskete de mi el attı yahu:)

Oğuz dedi ki...

@ Fanatik Basket
hayal gücüne ve müthiş genel kültürüne (amerikan pazarlama stratejileri - herhalde işletme falan okuyorsunuz) zeval gelsin istemezdim. ama hayır.

bu arada sizin bir konunuz var mı yoksa sadece derin pazarlama stratejisi bilgilerinizi mi paylaşmak istediniz bu ortamda..

cannksk dedi ki...

burak bıyıktay gerçekten cigaralık mı demiş :D pek inandırıcı gelmedi haber1903'ün haberi

Gürkan Alkan dedi ki...

Bu noktada araya girmek istiyorum. Beşiktaşlı olduğumu baştan belirteyim. Ama Avrupa'daki gururumuz Efes'e karşı hep bir sempatim vardı. Yıllar önceki final serimiz sırasında da bunu kaybettim. Ancak Efes'i direkt suçlamak ayrı birşey, bazı çıkarımlar yapmak ayrı. Salsa, bazı çıkarsamalar yaptı. Yanlış olduğuna inanıyorum. Ancak dile getirmesinde de bir sakınca görmüyorum. Salsa'nın yazdığı kesin doğrudur diye, Efes'e saldırmak ise ayıptır.
İsmail Er'e gelecek olursak... Beşiktaşlılar zaten kendisini iyi bilir. Ben diğer arkadaşlar için bir araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum. KEndisi, Chatman haberinde çıkarsama yapmamış. Sesli düşünme değil bu. Direkt senaryo yazmış. :) Düşünün ki, diyaloglara kadar yazmakta kendisi. Bunları karıştırmayalım lütfen.

Fanatik Basket dedi ki...

@oğuz

ben de senin hakkında sesli düşüneyim dedim ama hoşuna gitmedi sanırım :)

konu efes'le değil beşiktaş'la ilgili, ayrıca bunun adı sesli düşünmek değil yalan haber hatta düpedüz senaryo yazmak. ikisi birbirinden çok farklı şeyler.

sen böyle alakasız bi olayı efes'i savunmak için kullanmaya çalışıyosan, ben bunu sadece "fanatiklik" diye açıklayamam kusura bakma :)

KskHyTr dedi ki...

@oğuz
Ülkede bulunması,girmesi yasak bir madde teste çağırılan iki oyucuda çıkacak ve bu organize bir iş olmayacak bunumu savunuyorsun hala...
Hadi diyelim hepimiz salağız inandık buna sadece kerem ve kasun yasa dışı yollarla bunu getirip kullandılar ve şansada bu ikisi çağrıldı doping kontrolüne biri doping olarak kabul edildi... Neden efes hala bu ahlaksız oyuncuya(ki kerem bence kesinlikle en az şuçlu kişidir bu olayda ahlakındanda en ufak bir şüphem yoktur) hala tıkır tıkır parasını ödüyor kadrosunda tutuyor... Efes muhtaçmı bu kadar ahlaksız oyunculara madem???
Artık birbirimizi salak yerine koymayalım lütfen komik oluyor...

Oğuz dedi ki...

Fanatik basket
KskHyTr

valla gayet sakinim bir şeye kızdığım falan da yok. haberin neyle ilgili olduğunun farkındayım tabi ama benimkisi blog yazarına geçen haftaki yazısından sonra böyle bir başlık yapmasının ironisini göstermekti. o haberin de bir senaryodan farkı olmadığını düşünüyorum.. Bu kadar. Yani mesajın amacını iyi analiz edememenize bağlıyorum fanatiklik yorumunuzu...

Oğuz dedi ki...

KskHyTr

göndermem popovic ile ilgili olan blog'aydı (sesli düşünmek başlıklı), neden doping konusunda olduğunu düşündünüz ki ?
ama tabi ki benzer savı oraya da uygulayabilirsiniz. ispat edilene kadar suçun varlığından bahsetmek havanda su dövmektir. t. demirel kendi yapması gereken araştırmayı yapamayıp ortaya zarf bırarak da tam olarak bunu hedefledi bence. Şimdi herkes havanda su dövüyor, sesli düşünüyor olan basketbola oluyor. telekomun bir çek takımına yenilmesi gibi bir gerçeği değil de sesli düşünceleri seneryoları konuşuyoruz artık. trend bu demek ki..

koray dedi ki...

Türkiyenin en yüksek trajlı gazetelerinden birinde yer alan ve yaklaşık 12 saattir tekzip edilmeyen bir haber var.İnternet sitelerinde,bloglara gayri resmi kanaldan yalanlama iletildiğine göre olaydan haberdar olmama durumu yok. Peki hala ne için bekleniyor?

koray dedi ki...

Bu arada Kerem'in idrarında bulunan madde ülkede bulunması girmesi yasak bir madde ise adli bir sürecin başlamış olması gerekiyor.
Bu süreç şu an hangi aşamada ?

KskHyTr dedi ki...

@oguz
Turgay demirel konusunda kesinlikle haklısın zaten bütün bu lanetin en baş sebebi turgay baba ve çiftliğinin şakşakçıları...ama bu efes pilsenin yaptığı yanlışın üstünün örtülmesini gerektirmez... Sonucta herkes böyle şeyler düşünebilir yazabilirde ...
Neyse gerçekten baydı zaten bu konular it ürür kervan yürür demişler tam bizim federasyonluk

Ahmet Karadag dedi ki...

@oguz
daha önemlisi su anda Tanjevic konusulmuyor... yani istenilen hedefe ulasilmistir... T. Demirel'in aciklamalari bu amaca yöneliktir. Augstos, Eylül'e kadar Tanjevic'in rahat birakilmasi ugruna baskalarina camur atmak... Zaten o tarihten sonra kendisi de bu isin basinda olmayacagi icin, benden sonrasi tufan diyor zat-i muhterem... Giderayak Türk basketbolunun cenazesini de kaldiracak gibi...

basketçi dedi ki...

futboldan alışkanlık yapmış
nasıl olsa futbolu takip edenlerin çoğunluğu ne yazılsa inanıyor
bunlarda haber yaptık sanıyorlar.

Sarıkaya dedi ki...

Olayın aslı astarını bilmiyorum ama, böyle şeyler kulüp içinden servis yapılmasa muhabir yazacak, editör de yazıyı basacak cesareti bulamaz gibi me geliyor. Hayır yani mesela, Hakan Demir'in Beşiktaş'tan ayrılması sırasında, soyunma odasında yaşanan ve de orada kalması gereken olaylar iki farklı yöneticinin ağzından farklı gazetelere taşınmıştı. Ne gerek vardı? Hala anlayabilmiş değilim.

koray dedi ki...

Haber gazete de yer 24 saati çoktan geçti ve hala resmi bir tekzip yok.

Sesli düşünmeye başlamak için makul bir sürenin geçtiğini düşünüyorum.Dün sessiz düşünmüştüm ama resmi bir tekzip belki gelir diye sesli düşünmek için biraz vakit geçmesini bekledim . sesli düşünmek için biraz daha somut birşeyler olması lazım yoksa sesli düşüneyip derken çamut at izin alsın yöntemi hoş olmaz !

Şimdi belki de böyle bir olay yaşannmış basketbolla pekde ilgisi olmayan bir muhabire içerden bir şekilde sızmış. Sızarkende zaten bsketbolla ilgisi olmayan muahabir olayın son maçta vuku bulduğunu sanmış olabilir.

Sesli düşünmeye devam edersek bu kadar ciddi bir iddaa tamamen gerçekdışı ise acilen ve şiddetli bir RESMİ tekzip yayınlanması gerekir.Olay sadece Chatman ile ilgili olsa tamam ama haberin içinde Burak Bıyıktay ile Chatman arasında geçtiği iddaa edilen bir dialog var en azından Burak Bıyıktay haberin o kısmını yalanlayabilir yada ödeme yapılmaması ile ilgili kısım yalanlanabilir.

Bununla birlikte eğer bu olay yaşanmışsa yada birşekilde BJK'li yöneticiler Chatman'in doping kontrolünün sonucunun pozitif çıkması ile ilgili ciddi kuşkuları varsa böyle bir kurumsal açıklama doping yapmış oyuncuyu sahiplenmek gibi algılanabilir. Bu durumda resmi bir açıklama risk taşımaktadır.

Yine sesli düşünmeye devam edersek oyuncu birşeyle kullanmış dahi olsa sonucun negatif çıkma olasılığı var. (kullanılan maddenin cinsine ve yarılanma ömrüne ve kullanılma zamanına bağlı olarak). Bu durumda sessiz kalmakta olayı kabullenmek anlamına gelebilir.

Bu durumda resmi açıklama yapamıyorsan gayri resmi olarak yalanlaman gerekir.Hani aranaın iyi olduğunu açıksözlülüğüne güvenen sana bişi sorduğunda bilgi verdiğinin birileri de varsa işin biraz daha kolay olabilir !

Senin açıklamanı kesin doğruymuş gibi bir başlık ve ilk cümle (tamamen hayal ve uydurma ifadesinin yer aldığı cümle ) ile verip sonradan yazının devamına -miş'li geçmiş zamanla devam edebilecek kadar sana güvenen seninde güvendiğin birileri mesela.

Sonuçta bir taraf beyanını (sonuçta yalanlama gayriresmi kanaldan muhtemelen Bıyıktayın yaptığı bir yalanlama) kesin doğruymuş gibi bir başlıkla yayınlayabilecek kadar senden taraf olabilecek birileri.

Bunu yaptıktan sonra sonuç negatif çıkarsa biz haber uydurma demiştik deme hakkın olur pozitif çıkarsa resmi bir yalanlama yapmadığın için resmi bir sorumluluğun olmaz.

Sadece sesli düşündüm bunların hepsi spekülasyon ama iki sorunun cevabını merak ediyorum

Birincisi resmi açıklama neden yok ikincisi Salsabasket'in özel haberi Beşiktaş tarafından alınan bilgilere göre hazırlandığına göre neden olayın birebir şahidiymiş gibi bir başlık ve ilk cümle ile başlandı.

"Bugün hürriyette bir haber yayınlandı ancak bu haber tamamen hayali ve uydurma" diyebilmek için bu olayın bizzat tanığı olmak gerek.Hani haberin devamında kullanılan mışli geçmiş zaman haberin başlığından ve ilk cümleden neden esirgenmiş.

Ayrıca ne kadar dürüst ve açıksözlü olursa olsun muhtemel bir taraf beyanını çok kesin bir ifade ile yayınlayıp. Haberi bizden doğrusunu bilgilendirmesi diye bağlamak ne anlama geliyor.

Beşiktaş tarafından yapılan yalanlama neye dayanarak tamamen işin doğrusu oluyor.

Bu arada hürriyetin haberinin ne kadar yalan bilmiyorum ama Salsadaki haber yorumun bir kısmı şimdiden yalan oldu.

Dün yayınlanacağı ifade edilen tekzip ortada yok.

Demek ki en azından bir kısmı doğrusu değilmiş doğrusu denilen cümlelerin.

Demek ki bilgi kaynağı her kimse her söylediği doğru olmayabilirmiş.

koray dedi ki...

Tabi Chatman'in tekzipi resmi site dışında bir kanaldan yayınlandı ise durum değişir ama hiçbiryerde görmedim öle birşey.

saLsa dedi ki...

@ koray

Yayınladı Chatman tekzipini yazılı bir şekilde.

saLsa

koray dedi ki...

Hımmm epey bir geç oldu sanırım ayrıca nerede ben göremedim resmi sitede resmi site dışında mı yayınandı yoksa ben mi göremedim