2 Şubat 2010 Salı

Mehmet Demirkol'dan 'Efes & Cathine' Yorumu

İtiraf ediyorum. Efes Pilsen'e karşı bir brand loyalty-marka bağlılığım var. Yani hiçbir mantıklı sebep olmaksızın takım tutar gibi bir markayı tutma aidiyet hissetme hali bende Efes’e karşı mevcut. Hepimizin vardır böyle takıntıları. Bunun basketbol takımının Avrupa'da kazandığı başarılarla bir ilişkisi var mı bilmiyorum. Ama hiçbir sportif aktiviteye dahil olmayan başka markalar için de aynı hislerim var. Bunu kazanmak şirketler için kolay değildir. Kaybetmekse bir anda olur.

Ve konu Efes Pilsen’se benim durumumda olanlar herhalde Efes Pilsen basketbol takımını tutanların milyon katıdır. Dolayısıyla TBF Başkanı’nın Kerem Gönlüm'de çıkan maddeyle ilgili yaptığı aşağıdaki açıklamaların da şirket tarafından bir daha değerlendirilmesi kamuoyuna duyurulması gerekir.

Bakın işin başındaki adam ne diyor:

“Kerem Gönlüm’de çıkan madde kurayla çekilen iki oyuncuda da bulununca bunun tesadüflüğü ortadan kalkıyor.”
“Oyuncu da savunmasında nereden girdiğini bilmediğini söyleyerek konunun çözümüne pek yardımcı olmadı.”
“Türkiye’ye girmesi yasal olmayan bir maddenin maç günü iki oyuncuda birden çıkmasının soruşturulması gerek”.

Başkanın kimi kime şikayet ettiğini anlamadım. Soruşturmayı kim yapacak? Mevzuuyu kim aydınlatacak bilmiyorum? Ama ben kendi adıma Efes Pilsen’e, yani tutuğum şirkete sormalıyım:

Çünkü aşağıda soracağım sorular uzun süredir konuşulan artık dedikodunun önüne geçmiş bir hikayenin doğru ya da yanlış olduğunu bize gösterecek.

1- Bu maddenin kanda sıfırlanma süresi çok kısa olduğu için tercih edildiği
2- 4 kişinin organizasyonuyla İsrail'den getirtildiği
3- 3. maçtan önce oyunculara avuçla şekerleme şeklinde dağıtıldığı
4- Doping listesinde olduğu söylenmediği ve'enerji verir alın’ diyerek oyuncuların cesaretlendirildiği
5- İki ABD’li oyuncunun bunu almayı reddettiği, diğer herkesin aldığı
6- Kerem Gönlüm’ün aldığı maddenin doping statüsüne girdiğini çok sonra anladığı ve yıkıldığı, yönündeki söylentiler sizin de kulağınıza geldi mi? Bu böyle konuşulurken, bizzat Federasyon başkanının açıklamaları da bu duruma tuz biber ekmişken, bize bir açıklama borçlu değil misiniz?
Mehmet Demirkol'un bugün Milliyet'te yazdığı yazıdan bir kesit. Biz sesli düşününce sıkıntı olduğundan ötürü doping konusundaki sesli düşünme hakkımı kanıtlara dayandırma çabasındayken, söylentilerin hızla kulaktan kulağa dolaşmaya başladığını görmek de beni sevindiriyor. Artık iki kişinin bildiği sır değildir mantığı var çünkü ortada. Yine de Mehmet Demirkol'un sorularının üzerine bir soru da ben ekleyeyim:

7- Efes Pilsen'de olayı bilenlerden bu konuda konuşmayacaklarına dair imzalı kağıt alındığı doğru mu?

Olayın iç yüzünü öğrenenlerin ya da iç yüzünü kanıtlarla ortaya koymak için çabalayanların sayısı hiç de az değil. TBF başkanının açıklamalarıyla başladı olay, dün Yiğiter Uluğ & Murat Murathanoğlu konuştular programda, şimdi de Mehmet Demirkol kaleme aldı. Çember daralıyor, daralsın bakalım. Sonunda ne çıkacak, göreceğiz hep beraber. Turgay Demirel için de her zamankinden daha sivri eleştiri okları gelmekte. Haklılar da. Madem böyle konuştun, o zaman söyleyeceksin, içini boş bırakmayacaksın. 2010 Dünya Şampiyonası öncesinde konsantrasyon kaybı istemiyor medyada vs. ama olmaz böyle de.

11 Yorum Yapılmış:

KlavyeSporu dedi ki...

Diger iddialar icin bir sey diyemiyorum, sonucta olmus da olabilir olmamis da, ama imzali kagit olayi biraz mantiksiz geldi bana; yani yasa disi bir isi saklamak icin imzali kagidi ne yapacaklar, ihlal edildiginde mahkemeye mi verecekler adami?

Basketbol_Hayattır dedi ki...

Efes Pilsen nasıl bu kadar kendini lekeli bir hale sokar anlamak mumkun değil hakıkaten..Bizim ulkemizde her şey yapanın yanına kar kalıyor mantığından cesaret alınarakmı yapılıyor bu işler onuda anlamış değilim.. Efes Pilsenli yöneticiler bu işin üzerine gitmek yerine konunun kapanması yönünde çaba sarf ettikçe iyice batağa girdiler.. Yigiter Uluğ ya katılıyorum eğerki doping olayı çözümünde olayı aydınlatmak yerine saklamayı tercih eden Kerem Gönlümü, Milli Takım kadrosuna çağırırsak yazıklar olsun o zaman elde edeceğimiz herhangi bir başarıya.. Gökdenizi şike yaptı diye ödüllendirip, milli takım formasını verdik..Hiç değilse bu hatayı Kerem Gönlümde yapmayalım...

yunus dedi ki...

Diyelim ki efes yönetimi bunları yapmış (ki suçu kanıtlanana kadar herkes suçsuzdur.Hele böyle elde "tek bir delil olmadığı" bir durumda bembeyazdır). federasyonun bunu yapan kişiye ceza vermesi dışında ne gibi bir yaptırıı olabilirki.Sonuçta bu dopingin bir üst sınırı var.Kasunda olduğu gibi.Doping alan adama ceza veremezsiniz, çünkü sınırın üstünde olduğunu bilemezsinz.Bunu bilemediğiniz için takıma bir şey diyemezsiniz.İhale o dopingi getiren ve oyuncuları verene kalır.

muratozen dedi ki...

Şekerleme... iyi fikir.. Ben olsam ilk Doping Pilsen maçında hava atışından sonra sahaya yabancı madde niyetinde avuç avuç şekerleme atarım. Ne de olsa ihtiyaçları var. Ayrıca tarihe geçecek bir protesto olur...

youla dedi ki...

Şekerlemeyle basketbol oynansaydı bütün çocuklar basketbolcu olurdu her attıkları girerdi :)

Federasyon başkanının aradan bunca zaman geçtikten sonra böyle bir açıklama yapması abesle iştigaldir. Konuyu araştıran karara bağlayan merci neresi? Mahalle muhtarı mı? Son 10 senedir vizyonu olmayan misyonunu tamamlamış bir kişinin bazı kişilere hoş görünmek için yaptığı ve ispatlayamayacağı sürede iftiracı olarak kalacağı bir pozisyon alması Türk basketbolu için ne kadar doğrudur bilemiyorum.
Turgay Go Home...

Derin dedi ki...

mehmet demirkol'u tebrik ederim.

ülkedeki en baba gazetecilerden biridir kendisi.

yazdıkları aylardır neredeyse tüm spor basınının bildiği şeylerdi ama o yazana kadar bir babayiğitin gözü yemedi açıklamaya. şimdi onun yazısı üzerinden şövalyelik yapmaya başlarlar artık...

Kapkan dedi ki...

anlayamadığım şey Salsabasket sitesi neden taraflı yazılar ve yorumlar yapıyor. Ne olursa olsun yanlış bu tavırlar.
diğer yandan efesin çekilsin yok şu yok bu gibi atıp tutan arkadaşların hepsi fb taraftarı neden acaba:)

Basketbol_Hayattır dedi ki...

@ Kapkan .. Ben Karşıyaka Taraftarıyım ve kirlenmiş bir Basketbol ligi, doping alıp haksız rekabete giren bir oyuncu görmek istemiyorum ligimdizde.. Kerem Gönlümün ülke sporuna katkısı Süreyya AYHAN'ın onda biri kadar varmıdır acep? buna rağmen Süreyya AYHAN'ın aldığı ücret Kerem Gönlüm'ün aldığı ücretin onda biri kadar varmıdır acep ?.. Sonuç mu ? Süreyya Ayhan ömür boyu yarışlardan men. Kerem Gönlüm aman askere gitmesin cocukcagız diye 1 yıl müsabakalardan men.. Kerem Gönlümün arkasında Babaları var , Süreyya Ayhanın arkasında hiç kimse..Kerem Gönlüm gibi onlarca basketbolcu geldi geçti bu ülkeden ama Süreyya Ayhan bir ilkdi ve bizde bu adaletsiz kafalar var iken çok uzun zamanda bir yenisi gelmeyecek...

Sarıkaya dedi ki...

Araştırmacı gas'teci Mehmet Demirkol'un dünyadan haberi birazcık olsaydı, "brand-loyalty" mevzularına pek girmezdi herhalde. Biraz klavye sporu yapsa mesela, www.hayatıdoldur.com'a girse, bira ile basket takımı arasında hiç bir bağın olmadığını görürdü. Bu durum Samsung'un sponsorluğundan sonra iyice belirginleşti. Araştırmacı gas'teci değilim ama Tuncay Özilhan'ın bu konuda özel emri olduğunu biliyorum. Herhalde yurdumun Tuborg'çuları ikiye ayrılıyor; Efes içinler bi' de Efes'i ağzına sürmeyenler..

Kapkan dedi ki...

@Basketbol_Hayattır, kardeşim Süreyya Ayhan'ın men edilmesi kararı tammaıyla haklı bir karardır zira doping hatasını tekrarlamış ve numune vermemekte ısrar etmiştir. Kerem Gönlüm olayıyla hiç bir benzerliği yoktur. Aslında benim vurgulamak istediğim esas olay Turgay Demirel ile Efes kulübü arasındaki husumetin aslı nedir? Bunun ortaya çıkması lazım. Zira Turgay Demirel Efes Pilsen hakkında neden medya yoluyla bu kadar suçlamalara gittiği büyük merak konusudur. Ben DİYORUM ki Turgay Demiral artık tarafsızlığı gerçektende yitirmiştir.

UykuLu dedi ki...

efesten ayrılan,yurt dışında oynayan oyunculardan laf almak lazım.