22 Şubat 2010 Pazartesi

Mete Babaoğlu: Rahatlayacak Durumda Değiliz

Ligdeki kötü performansına ve kendisini beklenmedik bir biçimde kümede kalma savaşının ortasında bulmasına rağmen Adana'da düzenlenen Teknosa Türkiye Kupası 8'li finallerinde final oynama başarısı gösteren Mersin BŞB'nin çiçeği burnunda koçu Mete Babaoğlu ile sıcağı sıcağına ufak bir röportaj yaptık, takımla ve elbette gelecekle ilgili görüşlerini aldık.

- Adana'da izlediğimiz Mersin takımı bu yılın en iyi oyunlarını ortaya koydu. Ne değişti sizden sonra Mersin BŞB'de?
Yerli oyuncularımın hepsi Türkiye Basketbolu'nda kendini ispatlamış, kaliteli isimler. Bunların yanında Nikolic gibi tecrübeli, Grier gibi Avrupa basketbolunu tanıyan basketbolcular da kadromuzda. Bunlara ek olarak da 2 tane rookie oyuncumuz var. Baron ve Dominic. Takımda ligdeki kötü gidiş ve kaybedilen maçların neticesinde bir güven eksikliği vardı. Biz bunu ortadan kaldırmaya, yerlerde olan moral seviyesini yükseltmeye çalıştık. Buna ek olarak oyun planlarımızı gözden geçirip, gerekli gördüğümüz değişiklikleri yaptık, bazı oyuncularımızın rollerini değiştirdik. 2 haftadır da gayet iyi çalışıyoruz. Ben geldiğimden beri bu saydığım noktalar üzerinde durduk. Takımdaki yerli oyuncuların da çoğu eski öğrencilerim zaten. Asım Tuborg'dan, Onur Banvit'ten, İnanç KSK'dan, Altan da Tofaş Genç Takımı'nda benle beraberdiler. Nedim'le de sık sık görüşüyorduk. Birbirimizi anlamamız hiç de zor olmadı bu nedenle.

- Kupada yakalanan final başarısı bundan önceki 2 yılda sırasıyla Renault ve Erdemir'e ligde kalma yarışında pozitif etkiler yapmıştı. Çoğu kişiye ve bana göre de Mersin artık topladığı güven ve rakiplerine verdiği korku ile bu yarışta birkaç adım daha avantajlı gibi. Siz neler diyeceksiniz?
Kupada final oynamak güzel bir başarıydı kesinlikle. Özellikle takımın morale ihtiyacı olduğu şu dönemde ilaç gibi geldi bize. Ancak kesinlikle 'Ohhh' diyecek bir durumda değiliz. Çünkü ligdeki pozisyonumuz ortada. Evet kupada final oynamak güzel bir başarıydı ama geride kaldı. Artık tüm konsantrasyonumuzu lige vermemiz ve maçlar kazanmamız gerekiyor. Maçlarımızı kazanmaya başladıkça rahatlayacağız, şimdilik rahatlama gibi bir lüksümüz yok. Elbette kupa bize büyük bir moral oldu ve elbette ligde bunun meyvelerini toplayacağımıza inanıyoruz ama dediğim gibi maç kazanmak zorundayız. Yoksa hiçbir şeyin anlamı olmaz.

- Baron ve Dominic çok eleştiriliyorlardı ancak kupada onlar da tüm takım gibi performanslarının çok çok üzerinde oyunlar sergilediler. Özellikle Dominic. Neler diyeceksiniz bu iki yeni mezun oyuncunuz hakkında?
Eleştiriler çoktu ama bu eleştirileri yaparken hep bardağın boş kısmından bakıyor insanlar. Şimdi bu iki oyuncu da yeni mezun. Bu adamların Avrupa basketboluna adaptasyonları için kafadan bir 2-3 ay lazım zaten, siz bir de bu süre zarfında ona gerekli rolleri biçemezsen bu süre iyice uzar. Şimdi ben bu iki oyuncumun özelinde konuşacağım: İkisi de çok şey yapmak istiyorlardı ama hiçbir şey yapamıyorlardı. Biz onlara biraz daha neler yapmaları gerektiğini idrak ettirdik. Onlar da bu isteklerimizi kavradılar ve şu anda her ikisi de çok verimliler.

Dominic eleştirilebilir, bir şey demiyorum ama dediğim gibi takımın içinde bulunduğu durumdan çok daha fazla etkilenmiş yerli oyunculara nazaran. Genç, yeni mezun bir oyuncu sonuçta, stres artınca, takım yenilmeye alışınca o da panik yapmış doğal olarak. Biz onunla bugün bile birebir görüşmeler yaptık, kupadaki maçlardan pozisyonları tek tek değerlendirdik. Şu anda kafa anlamında oldukça iyi durumda. Adana'daki performansı da bana göre gayet iyiydi. Zamanla daha da iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Salsabasket özel haberidir.

4 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Bu hava ile ligde kalabileceklerini düşünüyorum.


23-24 Şubat İddaa Tahminleri

serpil dedi ki...

MERSİN FİNAL MAÇINDA HARİKA BİR SAVUNMA YAPTI. TEBRİK EDİYORUM.. BU LİGDE KALMAYI HAKEDİYORLAR..

Selda dedi ki...

mete babaoglu cok baba laflar ediyor. ama ortada ligde kalma adina bir kazanc yok.
mersinin sondan 2. sırada olmasının en buyuk suclularından biri DOMINIC dir. surekli iceri penetreleriyle top kayıpları, kandemir tarafından defalarca uyarılmasına ragmen attıgı dıs atıslar, son topu kendıne bırakma bencıllıgı gostererek topu agırdan alma, fazla top kaybı, asım gibi 2.10luk dev oyuncuya ısrarla bauns pas atmasıyla sonuclanan top kayıpları....
baron ise bol keseden cember altında kendı oyuncusu olmaksızın sureklı ve cesurca 3luk atmasi mersin adına mersin in sonunu hazırladi. yetmez mi???

fuat dedi ki...

selda da hıncal uluç mersin şubesi gibi vallahi... bu takımla ilgili olumlu gördüğün bir şey var mı? varsa paylaşır mısın?