19 Şubat 2010 Cuma

P.Karşıyaka: 63 - Mersin BŞB: 75 (Mersin Mucizesi)

Mersin Bir Danimarka Mucizesi Yapar mı? dedi dün Anıl ve kupayı da büyük bir sürprizle başlatmış oldu böylece. Mersin BŞB, 39-31 yenik tamamladığı ilk yarının ardından ikinci devrenin son 16 dakikalık diliminde yakaladığı 42-19'luk muazzam seri ile Pınar Karşıyaka'yı eleyerek, yarı finale yükselen ilk takım olmayı başardı. Mete Babaoğlu'nun Mersin kariyerindeki ilk galibiyetinin Pınar Karşıyaka'ya karşı oluşu da ilginç bir detay oluşturdu bu maça dair.

İlk çeyrekte takım halinde 13 kez serbest atış çizgisini ziyaret eden ve Toolson'un da yüzdeli başlangıcı ile 12 sayı ürettiği bu on dakikayı periyodun sonunda yakaladığı 12-0'lık seri ile 26-13 önde tamamlayan Pınar Karşıyaka, ikinci çeyrekte pek de gönüllü olmayarak rotasyona gitmek durumunda kaldı. Bu bir koç tercihi idi tabii, rüzgarı arkasına almışken vurup geçmesi gerektiğini not almıştım ben önümdeki kağıda. Pişman olabilirler bu tercihten dolayı diye de ekleyerek sonuna. Zira o noktada asları dinlendirmek yerine bir beş dakika daha sahada tutarak yumruğu vurup geçmek gerektiğine inananlardanım ben. İkinci çeyrekte Grier'in oyuna girişi ile topla birlikte potaya yönelmeye başlayan Mersin, skor olarak rakibine yetişemese de oyuna yeniden ortak olmayı başardı. Karşıyaka'nın skor üstünlüğünü devam ettirmesinde 2'si Birkan'dan biri Serkan'dan olmak üzere üstüste gelen üç üçlüğün de önemli bir payı vardı tabii.

İkinci yarının üçüncü dakikasında Toolson'ın üçlüğü ile skoru 44-33'e getirerek, farkı yeniden çift hanelere çeken Pınar Karşıyaka için işler gittikçe kötüleşmeye başladı bu dakikanın ardından. Yaklaşık 17 dakikada yakalanan 42-19'luk bir Mersin BŞB serisi izledik ki nasıl tarif edeyim bilemedim. Hücumda Brewer'in fazlaca saçmalaması neticesinde hücum ritmini kaybeden Pınar Karşıyaka'nın savunmada da aşina olduğumuz sertliği gösterememesinin ardından ortaya çıkan bir seri bu. Fakat 42-19 seri de gerçekten nasıl anlatırsak anlatalım, hep bir yanı eksik kalacak bir seri. Ki 36-11 idi bir ara bu seri, maç sonunda iki takımın da maçı bırakması ile 19 sayıyı görebildi Pınar Karşıyaka. 26 sayı ürettikleri ilk periyodun ardından diğer üç çeyrekte sırasıyla 13-14-11 sayı üretebilmiş olmaları durumun trajikliğini kuşkuya yer bırakmayacak şekilde ortaya koyuyor zaten. Ki Mersin BŞB'nin de 13 sayı ürettiği ilk on dakikanın ardından diğer üç çeyrekte sırasıyla 18-21-23 sayı ürettiğini görüyoruz. Oyunun her iki alanında gittikçe kötüleşen bir Pınar Karşıyaka portresi var bu iki istatistiğin bileşkesinde.

Bu kötü tabloda aslan payı ise Brewer'ın bana kalırsa. İlk kez bugün izledim onu, guardınız bu kadar savrukken rüzgarı arkasına alıp gelen bir takıma karşı galibiyet çıkartmanız hiç olası bir durum değil.

Sabahki tur analizinde James Baron'un %47 ile üçlük kullandığından ama bu yüzdeyi ligde galibiyete çeviremediğinden bahsetmiştik. 5/10 ile üçlük isabeti bularak 23 sayı ile tamamladı bugün maçı ve sahanın en skoreri oldu. Galibiyetteki en büyük pay ise çok kritik noktalarda şutlar sokan, 3/3 üçlük isabeti ile oynayan ve maçı da 13 sayı 4 ribaund ile tamamlayan 34 yaşındaki Goran Nikolic'e ait. Maçın oyuncusu ödülünün de 23 sayı üreten James Baron yerine Goran Nikolic'e gitmesi oldukça anlamlı. Tıpkı 20 dakika sahada kaldığı bu karşılaşmada Nikolic'in takımına sağladığı katkı gibi.

İkinci çeyrekte oyuna giren ve Mersin'in yeniden hayata dönmesinde kıvılcımı çakan isim olan Vincent Grier sadece üç dakika sahada kalabildi. Sakatlanarak oyundan çıkan Amerika'lı oyuncunun ilk anki yüz ifadesi korkutucuydu aslında ama eğer yarın oynayabilecek duruma gelirse bugün oynayamamış oluşunu avantaja dönüştürebilir Mersin. Bu galibiyetle birlikte Danimarka mucizesi yolunda da ilk etabı tamamlamış oldu Mersin, devamı için yarını bekleyeceğiz artık.

Pınar Karşıyaka(63): Serkan Menteşe 5 (1 ribaund- 3 asist), Corey Brewer 4 (4 ribaund- 1 asist), Birkan Batuk 9 (1 ribaund- 2 asist), Ryan Toolson 17 (1 ribaund- 4 asist), Andre Smith 1 (6 ribaund- 2 asist), Furkan Aldemir 8 (6 ribaund- 2 asist), Valentin Pastal 6, Alper Saruhan 5 (1 asist), Kzell Wesson 8 (7 ribaund)

Mersin BŞB (75): Asım Pars 10 (6 ribaund- 3 asist), Altan Erol 4 (5 ribaund), Vincent Grier 2 (1 ribaund), İnanç Koç 10 (5 asist), Onur Aydın 2 (4 ribaund), James Baron 23 (3 ribaund), Dominic James 11 (2 ribaund- 4 asist), Goran Nikolic 13 (4 ribaund)

6 Yorum Yapılmış:

Selda dedi ki...

maci izleme olanagım olmadı ama SANS diyorum mersinli basketbolsever olarak. kimse heyecenlanmasın coach mete babaoglu sayesinde oldu diye.
babaoglu sıradısı basketbol oynatan biri degil nede olsa

Adsız dedi ki...


Pınar Karşıyaka: 63-75: Mersin BŞB maç yazısı

Bapsteba dedi ki...

Mersin için Danimarka mucizesi yapar mı? acaba demişsin ama esas maç tahmininde KSK için "Bu motivasyonla Mersin'i çok da zorlanmadan geçmelerini bekliyorum" demişsin Salsa.

dejavu dedi ki...

Danimarka mucizesi olur mu acaba diyen saLsa, bahsettiğin yazıda Pınar Karşıyaka'yı ağır favori gören ise benim.:)

Çağlar..

KskHyTr dedi ki...

Her maç ksk arenada olsa ne güzel olur bizim takım için:) Başka bir şey diyemeyeceğim zira o kadar anlamsız mağlubiyetler varki karşıyaka dışında...

fuat dedi ki...

selda şans demiş ama benim dün izlediğim mersin bşb takımı çok doğru basketbol oynadı. sıradışı basketbol derken ne kastediliyor onu zaten anlamak mümkün değil. mesela her hücum ally-oop'la mı bitiyor sıradıyı basketbolda? neyse... pınar karşıyaka en basit tabiriyle, hafife aldığından yenildi mersin'e... bu sadece dünkü rakibi hafife almak değil, genel olarak herşeyi hafife almak olarak algılanmalı. takımının en önemli parçası olan oyun kurucu holston sakatlandığında, yerine brewer gibi alakası olmayan bir adam getirirsen böyle olur işte... final final diye geldiğin yerden fark yer dönersin.