12 Şubat 2010 Cuma

Rakocevic'in Vedası

Dünkü Rakocevic & Ataman kapışması sadece anlık bir şey değildi, günlerdir, aylardır birikmiş duyguların dışa vurumuydu. Gelecek karanlıktı bu ikilinin ilişkisi adına. Resmi olarak açıklanmasa da karanlıktı. Bugün Ataman'ın açıklamaları geldi. 'Zaten kadromuzda bir oyuncumuz fazlaydı. Kulüpte kalacağını zannetmiyorum' demiş. 'Rakocevic çizmeyi aşmıştır. Sezon başından beri kendisini kazanmak için her türlü formüle başvurduk. Bundan sonra kadroya girme şansı son derece azdır. Dışarda kalan oyuncularımıza haksızlık ettiğimi düşünüyorum. Çünkü benim için asıl önemli olan, takım disiplinine sadık kalan oyunculardır. Bundan sonra zor kadroya girer. Türkiye Ligi ve Avrupa Ligi için kadromuzda zaten bir fazla oyuncu bulunuyor. Benim sistemimde bundan sonra zor oynar. Gerekli raporu yönetime vereceğim, sonrası yönetimin bileceği iş' diyerek de topu yönetime atmış. Rakocevic hikayesi bitti yani böylece.

Burada kimin suçlu olduğu konusuna girersek çıkamayız sanki, ama kendi adıma iki tarafın da suçsuz olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ataman, Euroleague sayı kralı olmuş bir adamı oynatmayı becerememesiyle, bu zamana kadar disiplinsizlik kelimesi ile adı yanyana gelmemiş bir oyuncuyu hocasıyla maç içinde kafa kafaya kavga ettirecek boyuta getirmesiyle suçun büyük kısmını kaplamakta benim için. Ama Rakocevic'in de bir türlü o bildiğimiz Rakocevic gibi olamadığını belirtmek lazım. Sezon başında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında ağzımıza bir parmak çaldı, sonra ortadan kayboldu. Uzmanlaştığı faul atışları konusunda bile yüzdeleri yerlerde gezindi. Tabii burada Ataman'ın bir hatası daha var, ya da genel anlamda Efes yönetiminin. Bu kadar yabancıyı kadroya doldurup, 'Bir maç sen tribünde ol, bir maç sen' mantığını gütmeleri onların önündeki en büyük engeldi. Bu mantıkla hiçbir oyuncu kazanılamazdı. Kazanamadılar da zaten. Ne Rako'nun, ne de Nachbar'ın takıma montajı yapılamadı. İkisi de mutsuz. Haklı olarak bu durumdan Ataman'ı sorumlu tutuyorlar. Ama onları takımın merkezine koyarak planlarını yapan Ataman da mutsuz. Sonuçta herkes mutsuz. Eminim ki tepedekiler de mutsuz.

7 Yorum Yapılmış:

tankut dedi ki...

Sevgili Ataman,
Dün gece ki maçta yaşananlar konusunda haklısın hiç kimse coachuna bu şekilde davranamaz.Yönetime rapor etmek zaten senin görevin de...Seni yönetime kim rapor edicek ben onu merak ediyorum...Sen artık kariyerinde böyle bir kadroyu ancak playstation'ında oluşturursun...

Fanatik Basket dedi ki...

yine klasik ergin ataman tripleri, yine kibirli hareketler.

ortada bir yanlış varsa bu sadece rakocevic'in hatası değil. en az ataman da onun kadar suçludur. şimdi ataman çıkmış sanki efes pilsen'in sahibiymiş de, rakocevic onun işçisiymiş gibi kibirli açıklamalar yapıyor. be adam senin hiç mi suçun yok?

rakocevic yıllardır eurolegue seviyesinde basketbol oynuyor. şampiyonluklar, sayı krallıkları yaşamış bi adam. bugüne kadar hiç böyle bir davranışta bulunmuş mu kariyeri boyunca? sorunlu bi adam olmuş olsaydı buna benzer şeyleri daha önceki takımlarında yapmaz mıydı?

ataman şimdi çıkmış, rakocevic'e şans vermicem, bu takımda oynayamayacak, gitmek zorunda kalacak diyor. ya seni gönderirlerse? bunu hiç düşündün mü?

ben efes pilsen'in yönetiminin yerinde olsam, en kısa zamanda ikisini de takımdan uzaklaştırırdım. ikisinden birini tercih edecek olsam da bu ergin ataman olmazdı.

Sarıkaya dedi ki...

Anılcığım, "Ataman, Euroleague sayı kralı olmuş bir adamı oynatmayı becerememesiyle, bu zamana kadar disiplinsizlik kelimesi ile adı yanyana gelmemiş bir oyuncuyu hocasıyla maç içinde kafa kafaya kavga ettirecek boyuta getirmesiyle suçun büyük kısmını kaplamakta benim için." demişsin...

Olaylı final serisi bitmiş İpekçi'nin parkelerine inmişiz, herkez birini tebrik ediyor, tebrik etmek için Çetin Çeki'nin yanına yaklaşmıştım. Durup dururken "Süper bomba bi' transferimiz var, 2 gün içinde açıklayacağız!" deyivermişti. 2 gün sonra anlaşıldı ki transfer Igor Rakoçeviç'miş... Anılcığım bazen Efesliler.org'a girip araştırmacı gas'tecilik yapıtorsun, gayet doğaldır. Taa o günlerde, Rakoçeviç için inşallah 2. bir Kezman vakası olmaz demiş ve bayağı da "Önder abi sen de az Sırp düşmanı değilmişsin hani!" lafına maruz kalmıştım. Amacım Ataman apaçiliği yapmak değil. Ve fakat, yurdumun insanının çoğu Balkan tarihini bilmez, güçmenlerin genel entelleklüellik seviyesi de çoğu zaman Arnavut ile Yugoslavı bile ayırmaya yetmez. Yani suçun küçük kısmını kaplayan kısımda aslında çok derin bir toplumsal bilinç altı var ve çoğumuz bunun farkında bile değiliz. Maruzatım budur.

Tayfun Yurdagül dedi ki...

Şaka gibi Rakoçeviç gibi bir adamı Nachbar gibi bir adamı takıma monte edememek her koçun harcı deildir.Tabi kapasite meselesi adamın bünyesi bu kadroyu kaldıramadı başka açıklaması yok.Bari baştan aldırmasaydı...

CabaturiBere dedi ki...

Nachbar ve Rakocevic gibi avrupada oynayamayacağı takım yokken, bu oyunculardan yararlanamayanlar utansın...

Erol Kaya dedi ki...

umarım rakoçeviç hikayesi değil ataman saçmalığı biter.

burnovic dedi ki...

http://burnovic.blogspot.com/2010/02/rakocevic-ile-yollar-ayrlmyor.html