13 Şubat 2010 Cumartesi

Türk Telekom: 78 - Beşiktaş CT: 95 (20 Dakikalık Fırtına)

Amansız takipçisi Banvit'in İstanbul'dan galibiyet çıkarttığı bir haftada, Cevher Özer'den yoksun kadrosuyla Ankara deplasmanına konuk oldu Beşiktaş Cola Turka. Maç öncesinde kazananı tahmin etmenin güç olduğu bir karşılaşmaydı. Zira maçın iki tarafa da kayabileceğini gösteren fazlaca gösterge vardı önümüzde. Geçen hafta Efes Pilsen deplasmanında ve haftaiçinde de Kızılyıldız karşısında izlediğim Telekom'un zorlanacağını tahmin edebiliyordum ama Beşiktaş Cola Turka, vurdu geçti bugün hiç arkasına bakmadan. Özellikle ilk çeyrekte üstüste vurduğu sağlı sollu yumruklarla ayağa kalkmasına izin vermediği Telekom karşısında skoru neredeyse 40 dakika boyunca çift haneli farklarda tutarak, 95-79'luk skorla galip dönüyorlar İstanbul'a.

Geçen hafta Mersin maçında %100 şut isabeti ile 32 sayı üreten Lonny Baxter'in bıraktığı yerden devam edişi ile maça 7-0'lık bir giriş yapan Beşiktaş Cola Turka, hiç hız kesmeden henüz maçın üçüncü dakikasında 12-2 ile çift haneli farkı görmemizi sağladı. Mire Chatman önderliğinde hızlanan ve Baxter aracılığıyla yüzdeli şekilde sayıya dönüşen bu hücumlar karşısında çaresiz kaldı Türk Telekom. Öyle ki beşinci dakika geride kaldığında 21-4'ü gördük skorboardda. Ev sahibinin bulabildiği iki basket de Dudly'e aitti bu sekansda, boyalı bölge oyunları neticesinde. Eldeki tek silah Dudly'nin de bu iki pozisyon haricinde tercih edilmeyerek uzun zamandır alışık olduğumuz dış şut tercihine yönelinmesi ile birlikte zor geçmesi beklenen bir karşılaşma çok daha kolay bir hal aldı Burak Bıyıktay için. Çeyreği 5/6 şut isabeti ile 12 sayıda tamamlayan Baxter'ın bu oyununa takım halinde herkesin küçük ama önemli katkılar yaptığı Beşiktaş Cola Turka, ilk on dakikayı 31-14'lük skorla farklı şekilde önde tamamladı. Evinizde oynadığınız bir karşılaşmanın ilk çeyreğinde, hele ki rakip takım sıralamada önemli bir rakibiniz ise, 31 sayı yiyorsanız eğer ben bu maçı kazanmak istemiyorum demektir bu. Başka açıklaması yok.

İkinci çeyrekte de dış atışlarına kaldığı yerden yüzdesiz şekilde devam edince Türk Telekom, Beşiktaş Cola Turka'nın da ekmeğine yağ sürülmüş oldu. Dış şut ile tamamladıkları hücumlarda potadan seken topları Chatman sayesinde beş saniye sonra kendi pota altlarından oyuna sokmak zorunda kaldı Telekom'lu oyuncular. Ve henüz çeyreğin üçüncü dakikasında 38-17 ile ilk kez yirminin üstünde bir farkı gördük karşılaşmada. Ki Telekom gibi savunmanın ne olduğu hakkında fikir sahibi olmayan bir takımın da buralardan dönüp maç kazanması çok çok düşük bir ihtimaldi benim penceremde. Savunma sahasında kötü olduğu gibi hücumda da oldukça yanlış tercihlerle çok düşük yüzdeli şut kullandılar. Ama bu Telekom denildiğinde aklımıza gelen genel resimden kesitler zaten. İşin acı kısmı bu kesinlikle. Beşiktaş Cola Turka gibi ligin en tempolu oyununu oynayan takımınaa karşı bir devrede sadece 31 sayı atabildiler. Bu rakam siyah beyazlıların deplasmanda oynadıkları maçlar içerisinde şu ana kadar ilk devrelerde yedikleri en düşük skor.

Oyunu hızlandırarak, tempoyu arttırarak ve kaos basketbolu oynayarak Beşiktaş Cola Turka'yı yenmeyi düşünmek oldukça ütopik bir düşünce. Tıpkı sayı atmadan onları yenmeyi düşünmek gibi. Bu anlamda Galatasaray Cafe Crown'un Akatlar'daki galibiyetini hatırlamakta fayda var. Üç çeyrek hatta üç buçuk çeyrek oyunun yüksek temposuna ayak uyduran Cem Akdağ'ın son beş dakikadaki savunma tercihleri maçın galibini belirlemişti. Devrede Baxter'in 12 sayısı, Mire Chatman'ın 11 sayı 3 asisti ve ribaundlarda kurulan 24-12'lik Beşiktaş Cola Turka üstünlüğü devrenin dikkat çeken rakamları idi.

Telekom'un ilk yarıdaki dirençsizliğine, kötü ve kalitesiz oyununa rağmen ikinci yarıda Beşiktaş Cola Turka'nın şut yüzdelerinin biraz düşmesi ve Telekom'un da kendi normal yüzlerine yaklaşma olasılığı ile ilk yarıya nazaran daha zevkli bir yirmi dakika bekliyordum. Ta ki devre arasında yaşanan çirkin olayları görene kadar. Devre arasında bir saatten fazla durdu karşılaşma, iki takım taraftarları arasında yaşanan olaylar nedeniyle. Telekom maçlarına gelenler bilirler, devre arasında dışarı çıkmak için rakip taraftarın bulunduğu kısmın önünden geçer Ankaragüçlü Telekom taraftarları. Futboldan gelen husumetin burada da devam ettiğini ilk yarıdaki atışmalardan, genel gerginlikten tv başında bizler rahatlıkla farkederken güvenlik güçleri farkedemeyip önlemler almamış olacaklar ki devre arasında çok tatsız hadiseler yaşanmış. Sonradan gördük bu görüntüleri ama anlamak mümkün değil tabii. O görüntülerin üzerine de açıkçası daha fazla basketbol konuşmak gelmiyor insanın içinden. Ama o görüntülerin oluşmasında birinci dereceden sorumlu olan Türk Telekom yönetimidir, olayların içinde fiilen bulunanlardan önce. Cuma akşamı 17.45 gibi bir saatte, mesai çıkışında, Hacettepe Üniversitesi dolu salona maç oynarken cumartesi akşamüstü Telekom'un, Beşiktaş Cola Turka'ya karşı salonu doldurmak için bu yan yollara girişmesinin bir manası yok. Salon temizlendiğinde zaten fazlasıyla doldurulacaktır Ankara'lı basketbolseverler tarafından. Mevcut durumlar nedeniyle salona gelmeyen o kadar çok kişi var ki, bunu ne zaman görecekler çok merak ediyorum.

İlk yarıda yakaladığı 20 sayılık marjı geniş şekilde kullandığı ikinci yarıda, bir ara 24 sayıya kadar çıkan farkın son periyotta dokuz sayıya kadar inmesine engel olamasa da, maçı kazanabilirsiniz havasını da bir an olsun vermedi rakibine Beşiktaş Cola Turka. Ve sahadan 95-78'lik skorla galip ayrılan taraf oldu. Banvit'in kazandığı bir haftada kazanmak önemliydi onlar için. Ayrıca bu galibiyetle olası bir play-off eşleşmesinde de durumu 1-0 yaptılar Türk Telekom'a karşı. Telekom cephesinde ise Merih Çakıroğlu ile ligde yakalanan ivmenin ardından üstüste gelen bu ikinci mağlubiyetten daha önemli olan ise Telekom'un bu maçlarda direnç dahi gösterememesi. Ama zaten bu duruma fazlasıyla alışığız biz Telekom özelinde, şaşırmıyoruz artık.

Türk Telekom (78): Kris Lang 16 (9 ribaund), Serkan Erdoğan 12 (2 ribanud- 4 asist), Lamayn Wilson 13 (6 ribaund- 2 asist), Bekir Yarangüme (1 ribaund), Tutku Açık, Hüseyin Beşok 3 (2 ribaund), Mutlu Akpınar, Soner Şentürk 6 (2 ribaund), Ersin Dağlı 10 (4 ribaund), Ümit Sonkol 2 (1 ribaund), Demond Mallet 16 (4 ribaund- 8 asist)

Beşiktaş Cola Turka (95): Fedor Likholitov 3 (3 ribaund), Muratcan Güler 11 (3 ribaund- 3 asist), Engin Atsür 8 (1 ribaund- 3 asist), Brad Newley 10 (6 ribaund- 2 asist), Arın Soğancıoğlu 2, Haluk Yıldırım 2 (2 ribaund- 4 asist), Lonny Baxter 23 (9 ribaund- 1 asist), Adem Ören 9 (3 ribaund- 1 asist), Mire Chatman 21 (7 ribaund- 5 asist), Kevin Flecer 6

4 Yorum Yapılmış:

danny dedi ki...

salondaydım... emin olun ki güvenlik görevlisi diye oraya koyulan adamlar benden daha fazla izlediler kavgaları... herkes biliyordu devre arasında kapışma olacağını.. olaylar oldu bitti 10 dakika sonra çevik kuvvet geldi.. orda fosforlu üniformamsı şeyleriyle dikilenler sadece labut görevi görüyor...
bu salon temizlenemicek böyle giderse....

el nino dedi ki...

Ankaragücü taraftarını ve özel güvenliği tebrik ederim , kendilerine yakışanı yaptılar. Herhangi bir gerginlik yokken bu öfke nedir anlamadım. Ankaragüçlülere joplarını verip bizi bir güzel joplatan özel güvenliğe de selam olsun. Bir daha da ankarada maça gitmem.

nonstop dedi ki...

ankaragücü taraftarı voleybol maçındada sahaya girmişti. sanırım bunu gelenek haline getirdiler...

Adsız dedi ki...


Türk Telekom - Beşiktaş Cola Turka maç yazısı