24 Şubat 2010 Çarşamba

Valencia: 98 - G.Saray CC: 95 (Avrupa'da Yolun Sonu)

Eurocup'da ikinci gruplar belirlendiğinde, Unics Kazan - Valencia - Hapoel Jerusalem'in yanına giden G.Saray Cafe Crown'un bu grupta en fazla 1 galibiyet alabileceğini tahmin ediyordum, yazmıştım da hatta bunu. Kadronun darlığı, rakiplerin görece kaliteli ve geniş kadroları ile sarı kırmızılıların ligdeki mücadelelerin daha kritik bir hal almasının bileşkesinde bunu tahmin etmek zor değildi. Hele ki İspanya, Rusya ve İsrail deplasmanlarının olduğu bir grupta yer alıyor iken. Oynadığı dört maçta dört mağlubiyet alan G.Saray Cafe Crown, bu dört maçta da büyük gayret sarf ederek ciddi bir emek koydu ortaya. Ve bu dört maçta da neredeyse son topa kadar oyunun içerisinde kalmayı başardılar. Bugün de Valencia deplasmanında, son dakika içerisinde iki kez dört sayılık marjı elde etmelerine rağmen taktik faullerde takım olarak 1/6 atınca, ki en kritik olanı Evren'in 0/2 atması idi, 83-83 uzatmaya gitti karşılaşma.

Hakemler özelinde yazan biri olmadım hiç, yazanı/konuşanı da sevmedim hatta. Ama bugün gerçekten son dönemde izlediğim en berbat hakem triosu vardı sahada. İspanya deplasmanında oynuyor iken, tribünlerin etkisiyle ev sahibi avantajının oluşmasını elbette normal karşılıyorum. Ama bugünkü yönetim gerçekten berbattı. Hele kritik iki üç pozisyon var ki, tekrarlarında net olarak gördük kararların yanlış olduğunu. 26 sayı 3 asist 4 top çalma ile gecenin en başarılı ismi olan Darius Washington'ın normal sürenin sonunda beş faulle kenara gelmesinin ardından uzatmalara dair pek bir beklentim yoktu açıkçası. Neredeyse beş kişi ile oynuyor G.Saray Cafe Crown, en sıcak isim de çıkınca uzatmalara vites yükselterek girdi ev sahibi. Ona rağmen yine de yakaladı rakibini G.Saray Cafe Crown fakat son hücumda ribaundu vermelerinin ardından dört faulle oynayan Wilkinson'un faul yapıp yapmama tereddütü yaşaması maçın da neticesini belirlemiş oldu. 98-95 ev sahibi lehine olarak.

Üçüncü çeyreğin sonuna doğru Washington ve Jasaitis'in isabetli dış şutları ile farkı açan ve 66-54 öne fırlayan G.Saray Cafe Crown'da, bu anda fast break'de Jasaitis'in pasında 2'e 1'i bitiremeyen Rancik'in bu pozisyonunun ardından gelen 10-0'lık Valencia serisi maçın yol haritasını çizen ana hatlardan biriydi. Maçı 14 sayı 7 ribaund 2 asist 5 top çalma ile tamamlayan Evren Büker'in taktik faullerde ikide sıfır atışı da bir diğer kritik andı maç içerisinde. Tabii hepsinden önce devre sonunda De Colo'nun orta sahadan bulduğu son saniye üçlüğü yer alıyor, bu maçın öyküsünde.

Bu mağlubiyetle birlikte bu sezon Avrupa defteri kapanmış oldu sarı kırmızılılar için. Kalan dönemde tamamen lige konsantre olacaklar. Genel anlamda sezon başında yaşanan krizin ardından başarısız bir Avrupa dönemi geçirdiklerini söylemek haksızlık olacaktır. Bu grup içerisinde bundan daha iyisini beklemek de aynı şekilde yine haksızlık olacaktır bana kalırsa.

Power Electronics Valencia (98): Kosta Perovic 9 (2 ribaund), Victor Claver 21 (5 ribaund- 4 asist), Jose Simeon 3, Serhiy Lishchuk 15 (7 ribaund), Marko Marinovic 1, Rafa Martinez 24, Florent Pietrus 2, Nando De Colo 19 (7 ribaund- 4 asist), Thomas Kelati (5 ribaund), Matt Nielsen 4 (9 ribaund- 4 asist)

G.Saray Cafe Crown (95): Darius Washington 26 (1 ribaund- 3 asist), Caner Topaloğlu (1 ribaund), Mike Wilkinson 14 (6 ribaund- 3 asist), Radoslav Rancik 19 (11 ribaund- 1 asist), Evren Büker 14 (7 ribaund- 2 asist), Can Akın 3 (1 asist), Simas Jasaitis 18 (4 ribaund- 2 asist), Fatih Solak 1 (1 ribaund)

3 Yorum Yapılmış:

Russell dedi ki...

Takımın maç sonlarını iyi oynamayı öğrenmesi gerekiyor. İyiyi de bırakıyorum bir kenarı; en azından faulleri sokup, savunmada pota altını kapatmak gerek.

Valencia takımı, hakemlerin, kendilerine ucuz fauller çaldıklarını fark ettiler ve maçın sonunda oradan ekmeği çok güzel yediler. Son birkaç dakika esnasında, hemen hemen her sayısını penetre kaynaklı bulan Valencia'ya karşı, Fatih Solak denenebilirdi. Hatta denenseydi, bu maç 40 dakikada biterdi. Benim iddiam bu en azından.

Lige konsantre olmak lazım artık. Zor bir fikstür var, Fenerbahçe Ülker maçı ile birlikte başlayan...

MixBasket - Ozan Aktay dedi ki...


Valencia: 98-95: Galatasaray Café Crown maç yazısı

Sarp dedi ki...

Fatih denendiğinde verim vermedi. Rakibin uzunlarının şutlarına çıkamayınca mecburen alana döndük, alan savunmasına da hem dün hem İstanbul'da iyi hücum ettiler. Ayrıca, Fatih'le hücum gücü de çok düşüyor takımın.