28 Mart 2010 Pazar

Aliağa Petkim: 62 - Kepez Bld: 66 (Kepez Darbe Yaptı)

Ligin alt sıralarını direkt olarak etkileyecek maçta iç sahada iyi performans gösteren Aliağa Petkim'i uzatma dakikalarının sonunda 62-66 ile geçen Kepez Belediyesi galibiyet sayısını 8'e çıkartıp Renault'yu yakaladı. Aliağa'nın cepten yeme olayı da tam gaz devam ediyor. Bakalım ne olacak onların da sonu.

Maçın ilk çeyreği oldukça kısır geçti. Karşılıklı top kayıpları ve isabetsiz şut yüzdelerinin neticesinde 8-13 Kepez üstünlüğü ile tamamlanan ilk çeyrekte farkı yaratan oyuncu 6 sayı - 5 ribaund ile oynayan son maçın kahramanı Jovo idi. 10 dakikaya sığan toplam 15 top kaybının 9'u Kepez'e, 6'sı ise evsahibi Aliğa'ya aitti. İkinci yarıda da bu gidişat bozulmadı başlarda. Devreye 06:34 kala maça son maçta olduğu gibi bu maçta da benchte başlayan Hall'un isabetli üçlüğü geldi ve Kepez 12-18'e getirdi skoru. Vladan Vukosavljevic'in başlattığı direniş, Hosley, Gordon, McClinton derken bütün Aliağa yabancılarını etkisi altına aldı. Devre bittiğinde skorbordda 29-23'lük bir Aliağa üstünlüğü vardı, ki bu da son 6 dakika skorunun 17-5 ile Aliağa lehine olduğunu işaret etmekteydi. 17 sayının 9'unu üç sayı çizgisinin gerisinden bulan İzmir temsilcisinde Vladan'ın bile üçlük soktuğunu düşünürsek rüzgarın ne denli büyük olduğunu daha rahat kavrarız. Son 6 dakikadaki yüksek yüzdeli oyun ikinci yarı öncesi Aliağa için hem moral hem de avantaj kaynağı olurken Kepez'de umutlar ikinci yarıdaki performansa bağlandı.

İkinci yarıya Jovo ve Barış Güney'in 4'er sayısı ile giren Kepez, 31-31'le skoru erkenden dengeledi. Maçın başlarındaki kısır döneme yeniden geçişin yapıldığı kalan dakikalarda son çeyreğe girmeye az kala Mazutis ve Barış Güney'in iki isabetli üçlüğü skoru bu kez de 44-44'te dengeledi. Ama son sözü bir önceki hücumda üçlük kaçıran McClinton söyledi. İsabetli üçlüğü ile takımının son çeyreğe de önde girmesini sağladı (47-44). Final periyoduna bir kez daha Jovo'nun sayıları ile girdi Kepez ve skoru bir kez daha dengeledi. Fazla şans bulamayan Padius'un üçlüğü ile de bitime 7 dakika kala ikinci çeyreğin ortasından beri ilk kez öne geçti Antalya ekibi (49-50). Maçın genel kısırlığı oyunun en kritik bölümlerine de sirayet etti haklı olarak. 5 dakikadan fazla sürede sadece 5 sayı görebildik bunun sonucunda. Ama en kritik zamanda, 5 dakikada toplam 5 sayının üretildiği bir ortamda 25 saniyede 4 sayı üreten Ceyhun Altay takımını 01:33 kala 55-53'lük skorla maçta avantajlı konuma getirdi. Maç boyunca sayı bulamayan ama 10 ribaund çekmeyi başaran ve işin savunma kısmında aktif rol alan Erdem Türetken, bir isabetsiz üçlük bir de top kaybı yaparak skorda dengeyi sağlama fırsatını teperken bu şeref Jovo'ya nasip oldu. Ceyhun'un top kaybının ardından yapılan hücumda Vladan'dan blok yemesine rağmen sayıyı yapmayı başardı ve 55-55 ile maçı uzatma dakikalarına taşımayı başardı.

Karşılıklı basketlerle skor üstünlüğünün bir Aliağa'ya bir Kepez'e geçtiği uzatma dakikalarında Erdem ve Jovo'nun araya Aliağa basketi almadan üst üste bulduğu 2 basket, skoru 61-64'e getirdi 01:20 kala. Hosley'nin 1/2 atmasıyl farkı 2 sayıya çeken Aliağa, son topu kullanma şansını da eline geçirdi ama McClinton tıpkı normal sürenin sonunda olduğu gibi isabetsiz bir üçlükle takımını yaktı, maçı Ersin'in iki isabetli fulüyle Kepez aldı (62-66).

Mersin dün kazanıp 9 galibiyet olmuştu, Aliağa 9'da kaldı bugünkü skordan sonra. Renault zaten 8'de kalmıştı, şimdi Kepez de 8 oldu. Sona yaklaştıkça yarış iyice kızışıyor. Hangisinin şanslı hangisinin şanssız olduğuna yarın değiniriz genel bir toparlama yazısıyla.

Aliağa Petkim (62): Jack McClinton 8 (3 ribaund- 1 asist), Quinton Hosley 19 (7 ribaund- 4 asist), Vladan Vukosavljevic 11 (6 ribaund), Ceyhun Altay 17 (8 ribaund- 1 asist), Kaan Üner 2 (4 ribaund- 2 asist), İsmail Çevik, Lorenzo Gordon 5 (1 ribaund), İlkay Okay (1 ribaund)

Kepez Belediyesi (66): Erdem Türetken 2 (10 ribaund), Marcus Hall 8 (1 ribaund- 4 asist), Jovo Stanojevic 21 (14 ribaund), Levent Bilgin (2 ribaund), Andrius Mazutis 6, Nikolay Padius 3 (1 ribaund), Barış Güney 11 (9 ribaund- 7 asist), Ersin Görkem 10 (9 ribaund- 2 asist), Mesut Ademoğlu 3 (1 ribaund)

5 Yorum Yapılmış:

Yağız dedi ki...

Biz bu ligde kalıcaz başka yolu yok!!!Haftaya bornovayı sonra oyağı ve erdemiri yenersek otamatikman ligde kalıyoruz kalacaz da :))

kpzaction dedi ki...

İşte Kepez... En kritik anlarda yine çıkıp maçlarımızı alıyoruz. İnadına bu ligte kalıcaz. İnadına Kepez...

nonstop dedi ki...

gene malubiyeti rehanın yokluğuna bağlamazlar umarım.

BaHa dedi ki...

Aliağa petkimin bundan sonraki maç trafiğine bakarsanız Fitch gelmediği sürece maç kazanma şansları çok zor görünüyor.

Ligde kalmanın psikolojik sınırının 9-10 galibiyet olduğu düşünülürse klasik bir son beklenilebilir...
Benzer durum Oyak ve Kepez içinde geçerli, Mersini bu iki takımdan biraz ayrı tutar ve Daçka içinde Beko basketbol liginin bittiğini farzedersek , Aliağa-Kepez-Oyak tan biri lige veda eder...

kerim can dedi ki...

aliağanın kalan maçları erdemir(d),banvit,fenerbahçe(d),galatasaray,karşıyaka(d) sizce aliağa bu maçlardan kaçını alır??