28 Mart 2010 Pazar

Beşiktaş CT: 66 - Erdemir: 69 (Misafirperver Beşiktaş)

Kadro dışı bırakılan Baxter ve sakat Perry - Engin ikilisinin yokluğunda herşeye inat Arın ile başladı Burak Bıyıktay. Uzun pozisyonunda ise Likholitov'u tercih etti. Buna karşın sakat Funk'ın alternatifi Alex Gordon benchteydi Erdemir cephesinde. Zor bir pozisyonda üçlük isabeti bularak maça giren Arın, işin savunma kısmıyla pek aakası olmayan Hakan Köseoğlu'nun gölge eskortluğu sayesinde Kepez maçındaki kabustan çok farklı bir oyun ortaya koydu. Topu yere vurabildi herşeyden önce. Ancak Likholitov içeride çok bozuktu. Eline verilen 3 topun 3'ü de canlanıp kontrolünden çıkınca Burak Bıyıktay tarafından kenara çekildi Rus oyuncu. Yerine Adem Ören dahil oldu. Erdemir cephesinde zorlamadan uzak, pasa ve organizasyona dayalı oyun planı takım halinde en takdir ettiğim yönleri. Bugün de bunları gördük. Ama daha 5. dakika bitmeden 2 faulle kenara gelen Leon Williams planları fazlasıyla bozdu onlar adına. Erkan'ın boş üçlükleri kaçırması ve moralinin düşmesiyle Erdal Bibo'yu kattı rotasyona Ahmet Çakı. Bu sırada Adem Ören 2 hücumda trailer olarak gelmenin ekmeğini yiyerek 7. sayısına ulaştı ki, Erdemir'in Alex Gordon hamlesi de geliverdi hemen. Alex, Melih ve Erhan'ın 3 başarılı penetresinden sayılar çıkartan Erdemir, çeyrek biterken 20-19 gerideydi ama Leon'un çıkışından sonra yaşanan krizden çabuk sıyrılmaları sevindiriciydi kendileri için.

2. çeyreğin hemen başında Likholitov'a hoş bir pas indiren Kerem Özkan, asıl hoşluğu hemen bir sonraki hücumda hakemin verdiği yanlış kararı 'Benden çıktı' demeciyle düzelttirerek yaptı. Oyunuyla büyüdüğü kadar adamlığı ile de dikkat çekti tabii genç oyuncu. Leon'suz kalınca savunmanın tüm dikkatinin kendisine odaklanmasıyla katkı veremez hale gelen Kone'yi kenara alıp Leon'u yeniden saldı oyuna Ahmet Çakı ama 30 saniye içinde Leon 3. faulünü alınca yıldız oyuncusunu yeniden benche çağırmak zorunda kaldı. Elif İnci'nin uyuyup Fedor'a çalınması gereken hücum faulü es geçip rakibe faul çalması, oradan 2 sayı gelmesi ve üstüne de Fletcher'ın şut denemesinde isabet bulması maçtaki en yüksek farkı gösterdi bize. Bitime 06:25 kala 28-21 olan skor, Ahmet Çakı'ya hemen bir mola aldırttı doğal olarak. Ümit Türkoğlu'nun basket-faulü, Erkan'ın şut şanssızlığını kırdığı uzak mesafeli basketi ve son olarak da Emre Ekim'in mecburiyetten attığı üçlüğün giresiyle geri dönüşü tamamlayan Erdemir, 7-0'lık seriyle skoru 28-28'e getirdi. Ama Beşiktaş bu Erdemir rüzgarına 8-0'lık bir seri ile cevap verip skoru 36-28'e taşırken, burada Erdemir'in isabetsiz şutlardan sonra geriye koşamayışı ve hızlı hücumlarda üçlükle bitirme yoluna giden Beşiktaş Cola Turka'lı oyuncuların isabeti şutlar attığını sebep olarak gösterebiliriz. Normalde geriye koşma sıkıntısı yaşamazdı Erdemir ama oyunda uzun oyuncu olarak Emre Ekim - Ümit Türkoğlu ikilisinin olduğunu düşününce bu sonun neden gerçekleştiğini de hemen anlayabiliyor insan. Ama burada Ümit'in sete sette verdiği defansif katkıyı ve Emre Ekim'in zor zamanda kazandırdığı sayıları da unutmuyoruz tabii. Devreye çift haneli farklarla mı gireceğiz yoksa diye düşündüğümüz sırada önce Erdal Bibo, sonra da Alex Gordon sol çaprazdan iki isabetli üçlük yollayıp takımlarına rahat nefes aldırdı. Devre skoru da 38-34 olarak belirlendi.

İkinci yarıya ofansif kısımda Hakan'ın etkin organizasyonuyla başlayan Erdemir, Erdal Bibo ve Ümit Türkoğlu'nun sayılarıyla skor üretimini gerçekleştirdi. Ümit Türkoğlu oyuna ofansif anlamda verdiği sürpriz katkının yanında defansta da Tamer Oyguç misali boyalı alanı kapattı, yetmedi pas arası yaptı, yetmedi blok yaptı. Kahraman gibi oynadı. Ama bu sırada Beşiktaş da boş durmadı, Cevher ve Newley ile skorun kafa kafaya gitmesini sağladılar. Üçüncü çeyrekte yakın şekilde geçen skorda araya fark koyan Fletcher oldu. Çeyreğin sonlarında aynı yerden bulduğu iki isabeti üçlükle takımının final kısmına 6 sayı farkla önde girmesini sağladı (56-50).

Son çeyreğe Hakan - Alex - Melih - Leon - Kone beşiyle başladı Erdemir. Melih dışında ideal beş diyebiliriz onlar için. Melih hamlesi de Alex'ten doğacak defansif zaafiyeti kapatmak için olsa gerek diye düşündüm. Bundan önceki maçlarda yabancı oyuncu sınırına takılan Alex Gordon, bugün Funk'ın yokluğunda bu kez iyi oynayan Erdal Bibo'ya takılmıştı ama son çeyreğe iyi girdi. Üst üste bulduğu iki penetre sayısı farkı 2'ye indirirken Beşiktaş Cola Turka bir türlü bu çeyrekteki ilk sayısına kavuşamadı. Maçın en kritik çeyreğinde tam 4 dakikayı sayı üretemeden geçiren Beşiktaş Cola Turka'nın imdadına Adem Ören yetişti, süre biterken bulduğu sayıyla kendisin 9. sayısına ulaşan Adem takımını da uyandırmak için üzerine düşeni yaptı. Savunmada rakiplerine ribaund izni vermeyen Kone & Leon ikilisi faul problemi nedeniyle beraber oynayamanın acısını çıkarır gibilerdi. Nitekim Hakan da Leon'u özlemiş olacak ki üst üste 3 kere o bildiğimiz Hakan - Leon A.Ş sayılarından izledik. Üstüne bir de Alex Gordon'un üçlüğü gelince bitime 03:40 kala skor 58-63 ile Erdemir tarafını işaret etti. Ama Kone önce boş bir turnikeyi kaçırarak, sonra da gereksiz bir hücum faulü yaparak takımının farkı 7-8 sayı mertebesine çıkartma şansını elinin tersiyle itti, sonra Alex isabetsiz hücumlar ve top kayıplarıyla takımını zor durumda bıraktı. Newley ve Kerem ile 6-0'lık bir seri yakalayan evsahibi bitime 01:15 kala skoru 64-63 yaparak maçı yeniden kendi lehine çevirdi. İşte tam burada geçen hafta Baxter'ın biletinin kesilmesine neden olan rakibe hücum ribaundu aldırma fobisi girdi devreye Beşiktaş Cola Turka'da. Önce Hakan'ın ilkini atıp ikincisini kaçırdığı faul atışlarının ribaundunu aldı Leon, sonra da Erdal'ın isabetsiz üçlüğünün sonrasında ortalığı karıştırıp topun siyah beyazlı oyunculardan çıkmasını sağladı. Sonuçta 43 saniye kala top Erdemir'de idi, skor ise 64-64'te dengelenmişti. Moladan sonra Erkan ile tepeden isabetli bir üçlük bulan Erdemir, maçı kazanma konusunda kocaman bir adım attı. İsabetsiz Beşiktaş Cola Turka hücumundan sonra Hakan yine 1/2 attı. Fark 4 sayı iken Leon'un Cevher'e üçlük esnasında gereksiz bir faul yapması ile maç yeniden değişti. Cevher ilk 2'sini attı, sonuncusunu kaçırdı, top Ümit'ten çıktı ama Mehmet Serdar Ünal topu Erdemir'e verdi. Mehmet Keseratar yoğun tartışmalar sürerken kararı değiştirip topu yeniden siyah beyazlılara verdi ama onlar da kenardan soktukları topu Erdemir'e verdi. Erdemir yine 1/2 atınca, bir umut daha diyerek gelip, doğru bir pas trafiğiyle Newley'i bomboş bir pozisyonda bıraktılar ama o boş ve müsait üçlük girmedi. Maç da Erdemir'in oldu (66-69).

Ligin son 11 haftasında sadece 3 galibiyet çıkartabilen Erdemir, bu kritik galibiyetle derin bir oh çekerken genç koç Ahmet Çakı neden bu kadar takdir edildiğini bu maçta bir kez daha uygulamalı olarak gösterdi herkese. Müdahaleleri yerindeydi sürekli. Erkenden faul problemine giren ve maçın büyük kısmını kenarda geçiren Leon son çeyrekte Kone ile birlik olup içeriyi karattı, rakibe sayı şansı vermedi. Diğer tarafta guardsız bir şekilde yola devam eden Beşiktaş Cola Turka ise üst üste 3. yenilgisini alıp son haftalardaki misafirperverliğine kaldığı yerden devam etti.

Beşiktaş Cola Turka (66): Arin Soğancıoğlu 3, Brad Newley 15, Haluk Yıldırım 3, Cevher Özer 10, Fedor Likholitov 4, Adem Ören 14, Muratcan Güler 4, Kevin Flecer 8, Kerem Özkan 5

Erdemir (69): Hakan Köseoğlu 5, Erdal Bibo 12, Erkan Veyseloğlu 8, Leon Williams 12, Mohamed Kone 4, Ümit Türkoğlu 8, Alex Gordon 12, Melih 3, Erhan 2, Emre Ekim 3

1 Yorum Var:

DRAZEN PETROVİÇ dedi ki...

salsa başlığı değiştir bence hakan aldı götürdü diye yaz...13 asist yaptı dün 2.yarı oynadığı 2li oyunlara çağre bulamadılar burak bıyıktay ve yağızer uluğ...2.yarının özeti budur.