17 Mart 2010 Çarşamba

Beşiktaş CT: 74 - Oyak Renault: 82 (Mucizeye Süre Yetmedi)

Çarşamba programının son maçı Akatlar'daydı. Federasyonun taraftar sayısını nasıl olur da minimize ederiz düşüncesinden hareketle saat 21.00'a koyduğu karşılaşmada, yine boş Akatlar'ı ve onun güzel koltuklarını gördük beyaz camda. Fakat bu kez sorumlu taraftardan ziyade işgününde akşamın dokuzuna maç koyan zihniyete ait, orası kesin. Baxter'ın cezası nedeniyle, Mire Chatman'ın malum durumundan dolayı, Marque Perry'nin de sakatlığı nedeniyle forma giyemediği Beşiktaş Cola Turka'da, eksikler kervanına katılan son isim Kevin Flecer olmuş. O da oynamadı bugün. Kepez'in Ankara'da kaybetmesinin ardından Daçka'nın da sürpriz galibiyet haberinin gelmesiyle birlikte kazanmak zorunda olduğu bir karşılaşma oynadı bugün Oyak. Başabaş geçilen devrenin ardından üçüncü çeyrekte yaptığı alan savunması ile vites arttıran ve burada kaptığı topları hızlı hücumda kolay sayılara dönüştüren Oyak Renault, son dört dakikaya 77-55 ile 22 sayı önde girmeyi başardı.

Geçen hafta Bursa'da aldıkları Telekom galibiyetinin ardından yaşam belirtisi gösterdiklerini ve artık yarışın içerisinde olacaklarını yazmıştım. Bu konuda da son üç sezonda oldukça tecrübe edindiklerini de ekleyerek. Bitime dört dakika kala 22 sayı önde oldukları karşılaşmanın, üç buçuk dakikasında 19-0'lık seri yediler. Ön alanda yapılan baskının ardından, kendi sahasında da ikili sıkıştırmalar ile top kayıplarına zorladı Beşiktaş Cola Turka rakibini ve bunda da başarılı oldu. Bu serinin oluşması esnasında öne çıkan isim ise Kerem Özkan'dı siyah beyazlılarda. Farkı 22 sayıdan tek baskete kadar düşüren Beşiktaş Cola Turka'nın devamını getirmesine izin vermeyen ise Oyak Renault'tan ziyade süre oldu. Ve Daçka'nın kazanıp, Kepez'in kaybettiği haftada çok çok önemli bir galibiyet almış oldu böylelikle Bursa temsilcisi.

Oyunu tutarak maça başladılar, Beşiktaş Cola Turka'yı bu kadar eksikle yakalamış iken doğru bir tercihti bu şüphesiz. Nitekim ilk çeyrekte sadece üç basket bulup, sekiz sayı üretebilen Beşiktaş Cola Turka'nın bu sezon bir çeyrekte ürettiği en düşük skor bu, yanılmıyorsam eğer. Maçın henüz beşinci dakikasında ayağını burkan ve oyuna devam edemeyerek soyunma odasının yolunu tutan Heytvelt'in kısa süre sonra içerden çıkıp oyuna devam etmesi de takımın içinde bulunduğu durumu özetliyor aslında. Zor bir yoldalar ve kenetlenmiş durumdalar. Üstüste ikinci galibiyetleri oldu bu. Haftaya Bursa'da Aliağa ile oynuyorlar, bu iki galibiyetin bir anlam taşıması için haftaya da kazanmaları gerekiyor. Oyak açısından sezonun en kritik maçı olacak o maç, izlemek lazım.

Banvit'in kaybettiği akşamda kazanarak üçüncülük koltuğunu yeniden devralmak niyetindeydi aslında Beşiktaş Cola Turka ama olmadı. Sakatlıklar, eksikler derken zor günler geçiriyor onlar da. Baxter'ın cezasını tamamlaması ile haftasonunda rotasyon biraz olsun nefes almaya başlayacaktır ama Banvit'in kaybettiği haftayı pas geçmeleri iyi olmadı onlar açısından. Bandırma'da çözülecek gibi sanki bu düğüm.

Asıl düğüm ise ligin alt tarafında tabii. Daçka, Oyak Renault, G.Saray Cafe Crown kazandı. Kepez ise kaybetti. Fakat bugün alınan Daçka ve Oyak galibiyetleri herşeyi yeniden başlattı diyebiliriz. Yedi maç, iki bilet. Şanslılar kim olacak görelim bakalım.

Beşiktaş Cola Turka (74): Fedor Likholitov 5 (4 ribaund), Muratcan Güler 8 (7 ribaund- 4 asist), Engin Atsür 5 (1 ribaund- 1 asist), Brad Newley 14 (4 ribaund- 2 asist), Arın Soğancıoğlu, Haluk Yıldırım 11 (8 ribaund- 9 asist), Adem Ören (1 ribaund), Cevher Özer 18 (7 ribaund- asist), Kerem Özkan 13

Oyak Renault (82): Ahmet Ali Erdoğan 15 (2 ribaund- 4 asist), Alex J Scales 18 (3 ribaund- 3 asist), Mehmet Ufuk Kaçar 7 (2 ribaund- 2 asist), Olumuyiwa Famutimi 21 (8 ribaund- 4 asist), Nedim Dal 6 (4 ribaund), Tufan Önen (1 ribaund), Joshua Rolin Heytvelt 13 (13 ribaund- 2 asist), Mutlu Demir 2 (4 ribaund)

7 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

oyak renault bu akşam çok kritik bi galibiyet aldı. evet beşiktaş'ın eksikleri vardı ama reno'nun tam kadro hali bile 6-7 kişilik rotasyondan oluşuyo. her açıdan beşiktaş'dan daha dar bir kadroyla daha zor şartlarda oynuyor olmalarına rağmen deplasmanda çok önemli bir galibiyet aldılar. yücel platin'i ve tüm oyuncuları kutlamak gerek.

3. çeyreğin tamamında ve 4. çeyreğin başında mükemmel oyanayn reno farkı 22'ye kadar çıkardı ama bu fark 19-0'lık bir seriyle 3'e kadar düştü. bu seri boyunca beşiktaş baskılı savunma yaptı ve özellikle kerem özkan benchten gelip çok önemli dış şutlar soktu tebrikler..

ama bir de olayın diğer yüzü var. evet bu bölümde reno çok kötü hücum etti, acemice hatalar yaptılar ve beşiktaş da baskılı savunma yaptı ama bunu sadece "iyi savunma" olarak niteleyemeyiz çünkü nizami ölçülerin dışında bir sertlikte savunmaydı bu. hakemler birçok faulü görmezden geldi, renolu oyuncular bu bölümde resmen dayak yedi. kusura bakmayın ama futbol maçında bile bu kadar sertliğe müsamaha gösterilmez..

Adsız dedi ki...

Süper maç oldu...


BJK Cola Turka: 74-82: Oyak Renault

Ömer dedi ki...

Macin 50-51'den 50-59'a gelmesinde onemli rol oynayan yonetici oglu torpilli Arin efendi'ye tesekkurlerimi sunarim. Ne savunma yapti ama be!

Yonetici oglu olmayan, hakkiyla buralara gelen Kerem'e de 13 sayilik katkisi icin tesekkurler.

Ve Haluk Yildirim bir tebrigi hakediyor. Adam bu yasinda triple-double'in esiginden dondu.

ercan dedi ki...

Tamam kabul son savunmada sertliğin dozu biraz kaçtı ama maçın başından oyundan çıkana kadar Fedor'un pota altında yediği dayağı görmediniz mi?

En az 2-3 defa pota altında Cevher'in kolunu sıkıştırmaları görmediniz mi?

Hakemle ilgili yorum yapacaksanız ortaya yorum yapın. Olmadı; "ben tarafım" diyip tarafını belli edin.

Reno'ya tebrikler. Bizim oyun kurucu sorunumuzdan kaynaklanan hücum kısırlığımızı iyi değerlendirip kendileri açısından önemli bir galibiyet aldılar.

Fanatik Basket dedi ki...

@ercan
maç içinde iki tarafa da yanlış/eksik kararlar verilmiş olabilir. ben beşiktaş aleyhine hiç hatalı karar verilmedi demiyorum zaten. doğrudur verilmiştir ama benim söylediğim "şu pozisyonda yanlış düdük çalındı" tarzında bir eleştiri değil.

benim söylediğim farkın kapandığı dönemin tamamını kapsayan aşırı dozda sertlik. en az 7-8 pozisyonda faul çalınabileceği halde çalınmadı, -ki 2-3 tanesi kesinkle çalınmalıydı. hakemler bunları çalmadığı için, beşiktaş'lı oyuncular da buradan buldukları cesaretle sertlikte nizami ölçülerin dışına çıktılar.

aynısını bir avrupa maçında ya da başka bir avrupa liginde yapamazsınız. dediğim gibi benim eleştirim bir pozisyona ya da bir karara değil, hakemlerin bilerek ve isteyerek bütün takdir haklarını evsahibi takımdan yana kullanarak, nizami olmayan sertliğe prim tanımasına. aynı şey beşiktaş'ın da başına gelebilir, başka bir takımın da mevzu bu değil..

tarski dedi ki...

Macta seyirci olmayinca hakemler de uyuyor. Son ceyregi seyredemedim ama bir pozisyonda muratcan fast-break'i baslatirken arkadan kolundan cekildi, hakem tereddutte kalip, avantaja birakti, sanki adam beslik atacak!

Kapkan dedi ki...

GS CC nin hala kümeye düşeceğini düşünenler varsa sadece gülüyorum. GS nin sıl hedefi play off herşeye rağmen bu olacak. bence gs 7 de 7 yapar