11 Mart 2010 Perşembe

Chatman'a 3 Ay Ceza

21 Ocak'ta Akatlar'daki Tofaş maçının ardından yapılan doping testinde Cannabinoids genel adıyla anılan ve esrar, marijuana gibi maddeleri içeren gruba rastlanan Mire Chatman'ın cezası belli olmuş. Amerika'lı oyuncuya verilen ceza 16 Şubat'tan geçerli olmak üzere 3 ay hak mahrumiyeti ve 7500 TL para cezası. Yaptığı savunmada psikolojik sorunları olduğunu ve bu maddeyi sıkıntılarını bir nebze hafifleteceğini düşünerek aldığını söylemiş Chatman. A numunesi sonucuna itiraz etmeyerek, B numunesinin açılmasını istemediğini de eklemiş.

12 Yorum Yapılmış:

Barış dedi ki...

Evet,yaptığı çok büyük bir hataydı takımı yalnız bıraktı en kritik dönemde ama ne kadar iyi ve sevilen bir oyuncu olduğu ortada.Şimdiden sözleşme yenilenmeli kesinlikle.

Ömer dedi ki...

Dogrulugu var mi bilmiyorum ama Seref Yalcin'in belki play-off'larda oynatabiliriz dedigi soyleniyor.

KlavyeSporu dedi ki...

Anlamadım ben bu cezayı. Ermal'e bile 6 ay ceza verildiğinde WADA tepki göstermişti yanılmıyorsam cezayı az bularak. 3 ay nedir ki?

Oner dedi ki...

Cezayi veren kurum TBF midir FIBA mi?
Avrupa'da baska bir takimda oynayabilecek mi bu 3 ay boyunca, veya Amerika'da? Eger transfer yapamayacaksa kadroda tutup playofflara yetisebilir mi?

nonstop dedi ki...

iyide ligin bitimine zaten 9 hafta kaldı. play-off lara kadar cezası bitmez...

Ferhat Yeşiltaş dedi ki...

Henüz kesin bir karar yok ama ceza çok fazla olmadığı için, en azından bu sezon sonuna kadar kadroda kalma ve play-off'ta oynayabilme ihtimali yükseldi Chatman'ın..

Sarıkaya dedi ki...

Chatman'a verilen 3 ay ceza, tek bir şeyi gösterir ;

Efes yönetiminin Kerem Gönlüm olayını yönetmek konusunda ne kadar çuvalladığını.

Yazık oluyor sayın Tuncay Özilhan'ın emeklerine.. Maddi, manevi..

Bu arada Şeref Yalçın epey bi' uçmuç.. Eh! Galatasaray'ın -5 puanının iade edildiği bi' alemde, uçmak onun da hakkı..

Gürkan Alkan dedi ki...

Sozlesmesi kesinlikle uzatilmali. Bu adami izlemek keyif.

Barış dedi ki...

Chatman ve Kerem Gönlüm'ün kullandığı maddeler tamamen farklı.Birisi performans artırıcı madde, birisi keyif verici madde.Marihuana özellikle Amerikalı basketbolcuların çoğunluğunun kullandığı bir madde ve Avrupa'da bütün liglerde 2-4 ay arası ceza bunu kullanmanın karşılığı.Mesela geçen yıl eski oyuncumuz Apodaca İtalya'da oynarken bu maddeyi kullanmıştı ve 3 ay ceza almıştı.Daha sonra da 2 aya düşürülmüştü cezası.Şeref Yalçın da buna dayanarak konuşmuş olabilir:)

Sarıkaya dedi ki...

@ Barış :
http://www.tbf.org.tr/tbfweb/tbfweb2.nsf/53556f7cb8814856c2257204004a1c83/f43e3001ca8b23e4c2257689002fc3f7/$FILE/D%C3%BCnya%20Anti-Doping%20Y%C3%B6netmeli%C4%9Fi%202010%20Yasakl%C4%B1%20Listesi.pdf

Görüldüğü üzere, "biri keyif verici, diğeri performans arttırıcı" lafı çok havada kalıyor. Yani, Chatman'ın kullandığı madde maç esnasında fazla keyif alınmasın diye yasaklanmış değil!..

Sonuç olarak, uyarıcılar yasak. Narkotik olup olmadıkları teferruat. Maruzatım budur.

KskHyTr dedi ki...

Chatman ile keremin olayı çok farklı şeylerki bütün dünyada cezalarıda farklı...
Kerem gönlüm olayındada bence efes pilsen olayı cok iyi yönetmiştir gerçeklerin üstü bir güzel kapatılmıştır...
Artık kendimizi kandırmasak daha güzel olmazmı?? Zira artık kimse yemiyor bunları....

Cakivu dedi ki...

chatman a canın çektiyse git tekrar ot iç diyecek değilim tabii ama kereminkiyle karşılaştırmak elmaya elma değil sonuçta keremin olayı hem doping hem de çok çok muhtemel toplu doping. chatman ise efkar dağıtmış ki performansını olumsuz etkilemesi daha muhtemel...